BES 2016 Yeni Kesinti Oranları

BES 2016 Yeni Kesinti Oranları
5 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 2.214 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sistemi 01.01.2016 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yönetmelik değişikliği ve kesintilerde yapılan güncellemeyle yine gündemimizde. Geçtiğimiz dönemlerde sistemden çıkış halinde yapılan kesintilere ilişkin çok sayıda soru geldiği gibi yeni sisteme göre yapılacak / yapılabilecek kesintiler ve oranlarına ilişkin de benzer durumlar yaşanacak gibi görünmektedir. Şimdi yapılan değişikliklere birlikte bakalım;

Yönetim Gider Kesintisi

İlk beş yıl için yönetim gider kesintisindeki katkı payı üzerinden azami yüzde 2 şartı kalktı ve altıncı yıldan sonra bu kesinti yapılamayacak. Yüzde 2 şartının kalkması şirketlerin istediği oranda kesinti yapabileceği anlamına gelmiyor tabi ki, aynı yönetmelikle toplam kesintiler sınırlandırıldığından Yönetim Gider Kesintisi de hala sınırlı.  Giriş Aidatı kesintisi ile birlikte toplam o takvim yılında geçerli bürüt asgari ücretin yüzde 8,5 ‘ini geçemeyecek.

Giriş Aidatı Kesintisi

Bireysel Emeklilik yönetmeliğine göre ilk 3 yıl içinde sistemden ayrılan katılımcıdan  sözleşme tarihlerindeki asgari ücrete göre % 75, 3 – 6 yıl içerisinde ayrılandan % 50 ve 6 – 10 yıl içerisinde ayrılanlardan % 25 oranında giriş aidatı kesintisi yapılıyordu. Ancak yapılan değişiklik bu kesintiyi de yıllık bazda sınırlıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi asgari ücretin yüzde 8,5 ‘i yıllık sınır olarak getirildi.

6 yılı dolduranlara iyi haber

Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) 6 yılını dolduranlara ise iyi haber geldi. Eski uygulamaya göre 6. Yıldan sonra yapılan bazı kesintilerde indirime gidilmesine rağmen hala kesinti yapılıyordu. Yönetmelik değişikliğiyle 6. yıldan sonra yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı kesintisi yapılamayacak.

Fon Toplam Gider Kesintisi

Yine Bireysel Emeklilikte 6 yılını dolduran katılımcılara, yapılan fon toplam gider kesintisi belirli oranlarla iade edilecek. Ancak bu uygulama 01.01.2021 tarihinden itibaren başlayacak. Yani bu tarihe kadar iade söz konusu olamayacak.

Dip not; yukarıda bahsi geçen oranları %50’ si kadar artırıp azaltmak için Müsteşarlığa yetki verilmiş. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde yönetmelik değişikliğine gerek kalmaksızın bazı değişiklikler olabilecek.

   Kesinti Oranlarına ilişkin eski konu ve soru cevaplar için Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler konumuzu ve altında yer alan konumuzu inceleyiniz.

Etiketler:

BES 2016 Yeni Kesinti Oranları Konusuna 29 Yorum Yapıldı
  1. Murat diyor ki:

    Kâr yapan kimse senin maddi durumun bozulmamış demek ki. Ya da yatıramadıgın zaman olmamış, ya da hastanelik olmamışın. 10 yıl yaşicagını biliyomusun? 5 dolu sayfa sundular onları okusak 3 saatte çıkamayız. Bankadakiler bize istediginiz an paranızı alabilirsiniz diyor sonra da yatırdıgın parayı hem kullanıyorlar hemde yalan konuşuyorlar.Hiç bulaşmayın resmen paranıza el koyuyorlar dolara yatırsanız daha daha iyi hastanız oldumu bozdurur azda olsa kâr yaparsınız, bankalar ise ugraştırıyor verdigin paranında üstüne yatıyor. Giriş ücretiymiş zaten benim onun parasını kullanıyorsun aylarca kendin için degerlendiriyorsun.katkı parasıda kalsın senin parana el koyuyorlar gram altına dolara yatırır az kazanır ama ihtiyac halinde parana el koyulmuyor.

  2. Bünyamin diyor ki:

    Murat kardeş doğru söylüyor paramızlan rezil oluyoruz.ben de bu gün bes iptali için müracatettim. 4 yıl oldu hikaye.

1 2
Sayfa başına git