Bireysel Emeklilik Ayrılma İşlemleri

Bireysel Emeklilik Ayrılma İşlemleri
20 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 6.422 kez okundu.

 

Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmak (sözleşmenin iptali) için nasıl bir yol izleneceği konusunda birçok soru ulaşmaktadır. Bu yazımızda adım adım sistemden ayrılma konusunu ve sürecin işleyişini anlatacağız.

(Not:  BES ’ten ayrılma işlemleri direk olarak sözleşmenizin bulunduğu şirket tarafından yapılmaktadır. Başka herhangi bir kurum kuruluşla yapmanız gereken bir işlem yoktur.)

Şimdi aşama aşama sürece değinelim;

  • Karar

Öncelikle sistemden ayrılmaya karar vermemiz gerekiyor. Yapılacak kesintileri, ödediğimiz tutarla sistemden çıkmamız halinde bize ödenecek tutarın ne olduğu, şayet ihtiyaçtan dolayı sistemden çıkıyorsak bu ihtiyacı gidermenin alternatif yollarıyla sistemden çıkışın kar/zarar analizini yapmak lazım. Hepsini düşündük, her şeyi hesapladık ve hala sistemden ayrılmak konusunda kararlıysak, buyurun devam edelim.

  • Başvuru

Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmaya karar verdiysek önce yapmamız gereken şirkete başvurmak. Bu başvuruyu şirketin müşteri hizmetlerini arayarak, dilekçeyle (faks veya posta) veya online işlemler menüsünden yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik şirketi bu başvuruyu aldıktan sonra 5 iş günü içerisinde ayrılma işlemleri için gerekli belgeleri tarafınıza e-mail, faks veya posta yoluyla ulaştırmak zorundadır. Bu aşamada size gönderilecek belgeler ayrılma bilgi ve talep formu ile hesap özetinizdir. Peki, nedir bu belgeler?

Ayrılma Bilgi Formu:

Bu formda BES hesabınızla ve sistemden çıkışınızla ilgili bilgiler yer almaktadır. Toplam birikiminiz, getirisi, biriken devlet katkısı tutarınız gibi mevcut birikimleriniz ile sistemden çıkmanız halinde yapılacak kesintiler ve elinize geçecek toplam tutar yine bu formda açıkça belirtilmektedir.

Ayrılma Talep Formu:

Kimlik bilgileriniz, sözleşme numaranız ve iadeyi alacağının banka hesap bilgilerinin yer aldığı formdur. Anket amaçlı ayrılma nedenine ilişkin kısmı doldurmak zorunda değilsiniz.

Hesap Özeti:

Bireysel Emeklilik Hesabınızla ilgili genel  bilgiler (sözleşme tarihi, birikiminiz,kesintiler v.b.)’in yer aldığı bilgilendirme amaçlı hazırlanan formdur.

  • Ayrılma Talep Formunun Gönderilmesi

Bu aşamada yapmanız gereken size ulaştırılan ayrılma talep formunun gerekli alanlarını doldurup nüfus cüzdanı fotokopinizle birlikte şirketinize faks veya posta yoluyla iletmektir.

Formun şirkete ulaşmasından sonra 20 iş günü içerisinde Ayrılma Bilgi Formunda belirtilen tutar şirkete bildirdiğiniz hesap numarasına yatırılacaktır.

Etiketler:

Bireysel Emeklilik Ayrılma İşlemleri Konusuna 30 Yorum Yapıldı
  1. Fikret dedi ki:

    Zorunludur bu bireysel emeklilik ben istemiyorum hangi sirkete basvuracaz?

  2. Zirzop dedi ki:

    Elmalı kurabiye yemek istiyorum. Ama nasıl yapacam ? Kurabiye alıp içine elma püresimi sokuştursam ? Sonra fırına atıp 200 derecede pişirsem. Yarım saatte pişer galiba. Ha birde emekli olmak istiyorum ve buraya yorum yapan arkadaşlara da elmalı kurabiye ikram ediyorum. Çok faydalı yorumlarr. Öptümm bilişimci arkadaşları.

1 2
Sayfa başına git