Bireysel Emeklilik Çıkış Kesintileri Nasıl Hesaplanır?

Bireysel Emeklilik Çıkış Kesintileri Nasıl Hesaplanır?
10 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 4.065 kez okundu.

Gerek e-mail gerekse konu altı yorumlarından çıkardığımız sonuca göre; birçok takipçimizin merak ettiği hususlardan biri Bireysel Emeklilik ’ten ayrılma durumunda ne kadar kesinti olacağı ve kesintilerin nasıl hesaplanacağı konusu. Yapılan her yönetmelik değişikliği de BES iptali durumunda yapılacak kesintilerin hesaplama yöntemini ve mantığını değiştirmekte.

Bu doğrultuda Sistemden ayrılmak isteyen, ayrılmayı planlayan takipçilerimizin 2016 itibariyle kesintilerini nasıl hesaplayacaklarına yönelik bir nebze olsun akıllarındaki soru işaretlerini azaltmaya yönelik bu olayı açıklamaya çalışacağız.

Bildiğiniz gibi Bireysel Emeklilik 2016 yılına yeni düzenlemeyle başladı. Yapılan yönetmelik değişikliğiyle kesintilere %8,5 tavan uygulaması getirildi. Peki, bu tavan uygulaması nedir ve sistemden çıkış yapacak katılımcıdan yapılacak kesinti nasıl hesaplanır?

Öncelikle yeni uygulama neydi onu hatırlamakta fayda var;

Yeni uygulamaya göre yıl içerisinde yapılacak giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi, o yılın ilk 6 ayı için geçerli olan brüt asgari ücretin yüzde sekiz buçuğunu (%8,5) aşamaz. Ayrıca Bireysel Emeklilik iptali halinde her yıl için bu oranı geçmemek kaydıyla ve yapılan yönetim gider ve giriş aidatı kesintileri düşülerek kesinti yapılabilir.

Burada yanılgıya düşüren en önemli nokta; sistemde bulunduğumuz her yıl için kesilen bu “yüzde sekiz buçuk” (%8,5)’luk kesintinin 5 yılı garantiye almış olmasıdır. Şimdi “ne diyor bu adam diyeceksiniz” ve evet haklısınız çok karıştı. Sanırım en iyisi bu olayı bir örnekle açıklamak olacak.

BES Kesinti Hesaplama

BAÜ = O yılın ilk altı ayı için geçerli Brüt Asgari Ücret olmak üzere;

01.01.2014 yılında sisteme giren bir BES katılımcısının 01.01.2017’de yani 3 yılı doldurup sistemden çıkması halinde, “Sözleşmenin ilk 5 yılında, giriş aidatı ve yönetim gider kesintilerinin toplam tutarı, her sözleşme yılı için ilgili takvim yılının ilk altı ayında uygulanan aylık brüt asgari ücretin %8,5’ini aşamaz.” Hükmüne bakılınca;

2014BAÜ*0,085 + 2015BAÜ*0,085 + 2016BAÜ*0,085

Formülüne göre hesaplanıp, 3 yıl için kesinti yapılacakmış gibi anlaşılmakta ama öyle değil işte. Peki, nasıl mı?

Şöyle ki sistemden kalınan süre 1 yıl da olsa 4 yıl 11 ay da olsa, 5 yıllık kesinti kafadan yapılıyor. Yani yukarıdaki örnek için (01.01.2014 de sisteme girip 01.01.2017 de sistemden çıkan birisi);

2014BAÜ*0,085 + 2015BAÜ*0,085 + (2016BAÜ*0,085)*3

Şeklinde hesaplanarak 5 yıl için kesinti yapılıyor. (Sistemde kalınan süre 5 yıldan az ise son yılın Brüt asgari ücreti baz alınarak kalan yıllar için kesinti yapılıyor.)

Sonuç olarak Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmayı düşünüyorsanız ve sistemde kalma süreniz 0-5 yıl arası ise, Bireysel Emeklilik kesinti hesaplama işlemlerinizin 2. formüle göre olacağını ve sizden 5 yıllık kesinti yapılacağını unutmayın.

Not: Çıkış tarihinize kadar yapılan giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi yukarıdaki formüllerde belirtilen kesintiler toplamından düşülür ve kalan tutar size kesinti olarak yansır.

Etiketler:

Bireysel Emeklilik Çıkış Kesintileri Nasıl Hesaplanır? Konusuna 11 Yorum Yapıldı
 1. Tutaşil dedi ki:

  Bu kesintiler getirilerle birlikte hesaplanan ve erken çıkılması hâlinde zaten büyük oranda kesintiye uğrayacak devlet katkısının da dâhil olduğu toplam para üzerinden mi yoksa anapara üzerinden mi yapılıyor acaba?

  1. admin dedi ki:

   Sn. Tutaşil, kesintiler mevcut BES hesabınızdan, birikim anapara ayrımı yapılmaksızın kesilir.

 2. Meltem dedi ki:

  Merhaba ben yaklaşık 1 yıl bireysel emeklilikten faydalandım şimdi ayrılmak istiyorum anaparamın yüzde kaçını geri alabilirim?

  1. admin dedi ki:

   Meltem hanım, Bireysel emekliliğe giriş tarihiniz, sistemde geçirdiğiniz süre gibi sözleşme bilgileri olmadan bu konuda hesaplama yapmak mümkün değildir.

 3. mesut güler dedi ki:

  merhaba ben 14.12.2013 tarihinde bireysel emekliliğe giriş yaptırdım. son üç ay katkı payımı ödeyemedim.15.12.2016 tarihinde bireysel emeklilikten çıkmak istediğimde giriş aidatı olarak gösterilen tutar 3 yıl geçmesine rağmen aynı tutarı göstermekte. son üç ay katkı payını ödeyememiş olmamın bir etkisi var mıdır. şimdiden teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Sistemde geçirilen süre hesabında katkı payı yatırılan aylar hesaplanır. Katkı payı yatırmadığınız kısım toplam süreden düşülür.
   Ayrıca kesintiler konusunda değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler için yeni BES kesintileri konumuzu inceleyiniz.

 4. Lerzan dedi ki:

  mart 2014 den beri bireysel emekliliğe dahilim.her ay düzenli ödemem var. e-devlette bu tarih ile görünen rakam 4016.67 devlet katkısı da 671.01. Bu tarih itibarı ile ayrılırsam ne kadar,mart 2017 itibarı ile 3.YILI DOLDURURSAM NE KADAR ALIRIM.

 5. Nazife Guner dedi ki:

  Bireysel emeklilik 8 yil ödedim bu yıl ayrılmak istiyorum ne kadar alirim

 6. sema dedi ki:

  merhaba ben 12.12.2015 de bes yaptırdım ve 01.02.2017 de çıkmak istiyorum aylık ödemem 165 tl 3 ayrı fonda değerleniyormuş. kesintim ne olur ve alacağım para ne kadar olur? Toplamda 13 ay yatırdım düzenli şekilde.

 7. Murat dedi ki:

  Besteki para giriş aidatından azsa çıkış kesintisi nasıl yapılır? Bende şu an bir yıl önce yatırdığım 150 tl var ama ertelenmiş giriş aidatı 596 tl yazıyor, çıkarsam 150 yi tamamen kesilecek, kalan miktar bana borç olarak gönderecekler mi?

 8. SeZer dedi ki:

  13 ay önce bese girdim şimdi ayrılmak istiyorum yüzde kaç kesinti olur

Sayfa başına git