Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler
11 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 184.109 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sistemi ‘nin (BES) iptali yani sistemden ayrılmak her aşamada mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken husus; ayrılmamız durumunda birikimimizin nasıl etkileneceğidir. Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan son düzenleme sonrası devlet katkısı uygulamasına geçildi. Tek değişiklik bu değildi. Bunun yanı sıra BES ‘ten çıkışta yapılan kesinti oranlarında da değişiklik oldu. Bu yazımızda yasal düzenleme sonrası katılımcıların yeni Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmaları halinde ne kadar kesinti yapılacağı konusuna değineceğiz.

Öncelikle Bireysel Emeklilikten kesintisiz ayrılmak (hiçbir kesinti olmadan Bireysel Emekliliğin iptali) yalnızca sözleşmenin imzalanmasını müteakip ilk 60 (altmış) günde yararlanabileceğimiz cayma hakkıyla mümkündür. Bu konuya ilişkin detayları Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı konumuzda işlemiştik.

Bireysel Emeklilik İptali durumunda yapılan kesintiler nelerdir?

Bu konuda kesintilerden ziyade konuyu BES iptali durumunda kayıplarımız olarak ele almakta fayda var. Çünkü kesintiler başlığında pek adı anılmayan ama sağlanan avantajlardan olan devlet katkısından da kayıplarımız söz konusudur. Bireysel Emekliliğin iptali halinde kayıplarımızı 3 ana başlıkta toplayabiliriz, bunlar;

 • Stopaj kesintisi
 • Giriş aidatı kesintisi
 • Devlet Katkısı Kesintisi
 • Stopaj Kesintisi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, stopaj kesintisi katılımcının toplam birikimi üzerinden değil, birikimine yansıyan getiriler üzerinden yapılmaktadır. Yani katkı payı ödeyerek yaptığımız birikim 1000 TL olsun, 1000 TL ‘nin fonlarda değerlendirilmesi sonucu 100 TL getiri sağlamış ise, stopaj kesintisi bu 100 TL ‘lik kısım üzerinden hesaplanır.

BES İptali durumunda;

Bireysel Emeklilikte 10 yılı doldurmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden %15

10 yılı doldurmuş fakat emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden  %10

Oranında stopaj kesintisi yapılır.

*Konumuz sistemden ayrılma halinde yapılan kesintiler olmasına rağmen belirtmekte fayda var ki sistemden emekli olunması halinde de stopaj kesintisi %5 tir.

 • Giriş aidatı kesintisi

Özellikle sisteme yeni dahil olduysanız ve ayrılmak istiyorsanız asıl canınızı yakacak olan kesinti, giriş aidatı kesintisi olacaktır. Peki nedir bu giriş aidatı, öncelikle onu açıklayalım.

Giriş aidatı Bireysel Emeklilik Şirketinin sisteme girişte aldığı sözleşme tarihindeki brüt asgari ücrete göre hesaplanan bir aidattır. Bu tutar yasal düzenlemelere göre bir kısmı peşin bir kısmı da ertelenmiş olarak tahsil edilir. Peşin alınacak kısmı taksitler halinde de alınabilir. Ve bu peşin alınacak kısım sözleşme tarihindeki brüt asgari ücretin %10 ‘unu geçemez.

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılacak giriş aidatı kesintisinin hesabı :

Sisteme girişte peşin veya taksitli olarak alınan alınan %10 ‘luk kısım ve ertelenmiş kısmın toplamı;

Bireysel Emeklilikten 3 (üç) yıldan önce ayrılmanız halinde  brüt asgari ücretin %75’ini,

3-6 yıl arasında ayrılmanız halinde %50 ‘sini,

6-10 yıl arasında ayrılmanız halinde ise %25 ‘ini geçemez.

Sistemde 10 yılını dolduranlardan ise Giriş aidatı kesintisi yapılamaz.

*Belirtilen oranlar maksimum kesinti oranlardır ve şirketler kesintileri genellikle maksimum oranda yaparlar.

 • Devlet Katkısı Kesintisi (BES ‘ten Çıkış Durumunda Alınabilecek Devlet Katkısı Tutarı)

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılan kesintiler başlığında pek adı geçmeyen fakat sonuç itibariyle belki de sisteme girmemizin en büyük etmeni olan devlet katkısı da sistemden çıkmamız halinde kesintiye tabi olan kalemlerden birisidir. BES ‘ten ayrılma durumunda devlet katkısı hakkediş tutarları değişmektedir. Bu konuda kesinti terimi kullanılmamakla birlikte, sistemde geçirilen sürelerle orantılı olarak verilen %25 ‘lik devlet katkısı tutarının belli bir kısmı katılımcıya ödenmektedir dolayısıyla verilen devlet katkısından kesinti yapılmaktadır.

Devlet Katkısı Hakediş/Kesinti Tutarları;

Bireysel Emeklilikten 3 yıldan ayrılmanız durumun hesabınızdaki devlet katkısı tutarından herhangi bir tutar alamazsınız, yani tamamı kesilir,

3-6 yıl arasında sistemden ayrılmanız halinde hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %15’ini alırsınız yani %85 ‘i kesilir,

6-10 yıl arasında BES ’ten çıkarsanız alacağınız devlet katkısı ise %35 tir. Bu durumda kesinti oranı %65 ‘tir,

10 yılı doldurdunuz fakat emeklilik hakkı kazanmadan (56 yaşını doldurmadan) Bireysel Emeklilik sisteminden ayrılırsanız hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %60 ‘ını alabilirsiniz. Dolayısıyla %40 oranında kesintiye tabi tutulmuş olursunuz.

Devlet Katkısının tamamını almanız için ise, 10 yılı doldurup Bireysel Emeklilikten Emekli olmanız gerekmektedir.

NOT1: 2016 yılı itibariyle sistemde değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerle kesintiler yeniden düzenlenmiştir. Yeni kesinti oranları için BES 2016 Yeni Kesinti Oranları konusunu inceleyiniz.

NOT2: Otomatik Katılımlı (Zorunlu) BES iptal (ayrılma, çıkış) işlemleri için Otomatik BES İptali konusunu inceleyebilirsiniz.

NOT2:Bireysel Emeklilik İptali Sonrası Birikiminizin Ne Kadarını Alacağınızı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!!


Etiketler:

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler Konusuna 308 Yorum Yapıldı
 1. EMRE dedi ki:

  merhaba mart 2017 de 10 yılım doluyor. şuan devlat katkılı 22000 katkısız ise 20000 civarı param var son taksitim de 1200 civarı. mart 2017 de son taksiti yatırdıktan sonra sistemden ayrılırsam. getiri olarak ne olur?

  1. turgay dedi ki:

   SİSTEMDEN AYRILMADAN PARAN VARSA TABİ 2016 VE 2017 YILLARI DEVLET KATKISI ALABİLECEGIN TAVAN TUTARINI YATIR MART ÇIKACAKSAN YATIRDIĞIN TUTARIN YUZDE 60 NI ALIRSIN

 2. aynur dedi ki:

  2014 yilinda bes hesabi actirdim 3.300 tl. 1 yil sonra 2 police yaptirdim. Yalniz odeyemeyecegim icin sigortami dondurdum cikista bu para benden kesilir mi?

 3. Cafer dedi ki:

  Sizin bireyselinize …………..yıl kimse yaptırmayın arkadaşlar soygundan başka birşey değil hem paranızı kesiyorlar hem katkı payımızı yatırdığını bile geri alamıyorsun

 4. Osman dedi ki:

  Merhaba. Ben 7 aydır 100 tl yatırıyorum. Bugün ayrılma durumumda kaybım ne olur. Elime ne kadar geçer. Tşklr

  1. mahmut imamoğlu dedi ki:

   693 TL aidat kesintisi var. Bir de her ay %3 şirketin ödediğin paradan kesintisi var. Yani anlayacağın çıkmak istersen üstüne bir de para ödeyeceksin. Bende mağdurum sizin gibi.:(((

 5. Servet dedi ki:

  Osman ayrılırsa 200 TL ye yakın kaybın var dolandırıcılıkta başka bişey değildir

 6. Nuri dedi ki:

  Merhaba ben eşime ilk 500 yatırdık sonra yatirmadik ve çıkıp paramızı almak istedik vazgeçme süresi bitti ve paranızı alamazsınız dediler iptal etsek bile bu nasıl olur yardımcı olur musunuz

  1. hayri durak dedi ki:

   4.07.2016 tarihinde kozan ziraat bankasından kredi çektim, bana memur emeklisiyim, mecbur tuttular, 1600 tl bes için kestiler,vazgeçmem için müraacat ettiğimde,3 yıl sonra iade edilecegini söyleyerek ödeme yapmadılar. Bu bir tuzak kendim zaten emekliyim, devam etmem durumunda 2026 yılında emekli olacagım ne yapmamız gerekir?

 7. recep dedi ki:

  Benim 2300 katkim var ayrıldım bunun 700 lirasını kestiler elime geçen para 1600_1700 arasivbisey bu soygunluktan başka bir şey degil

  1. hamza yıldırım dedi ki:

   para iadesi kaç gün içinde oldu

 8. Bekir özsoy dedi ki:

  Ben bes i faizsiz olarak başlattım. Bes hesabımı da kendim yönetiyorum. Hesabımdaki parayla altın aldım. Gayette kârdayım. 3 senem doldu çıkarsam bu kardan banka kesinti yapıyor ne ayak anlamadım. Hem yatırdığım paradan yönetim gideri kesiyor hem kendi yatırımımdan kesiyor. Her halükarda banka benden daha karlı. E bunun birde ilk girdiğimde verdiğim ücreti var. Bes ücreti eskiden vergiden düşülüyordu şimdi düşülmüyor. Neymiş yüzde 25 miş katkı payıymış. Onu da 56 yaşına kadar alamıyorsun. Eski düzen daha iyiydi. Şimdi kayıp daha çok eğer emekliliği beklemezsen. Beklersen de eski düzenle aynı hesaba geliyor. Ha yüzde 25 katkı, ha vergiden düşürme. Her şekilde bankanın kucağındasınız.

 9. Neclaaltiparmak dedi ki:

  Kardesimin istegi üzere böyle birsey yaptım en düşük seviyeden emeklilik baslattim ve 33 aydır ödüyorum ama vazgeçtim butun yatırdıgım parayı geri istiyorum.
  İletişim kurucağım birileri yokmu

  1. Bulaşma Sakın dedi ki:

   Necla hanım 3 ay daha ödeyin sıkıntı olmaz…3 seneyi doldurmazsanız ciddi bir kesintiye uğrayacaksınız.. Ben 3 tane yaptırdım..toplamda 220 TL ödüyorum..şimdi ayrılmam durumunda 260 Tl gibi bir kesint oluyor..göze aldım ayrılacam…Bulaşmayın sakın…

   1. aslı dedi ki:

    “bulaşma sakın” bende senin gibi 3 tane yaptırdım 220 tl ödüyorum. Bu hesabı açarken bana söylenenlerle alakası yokmus, hatta bana söylenmeyenler varmış. Bende ayrılmak istedim 8 ay ödedim.3 senelik sözleşmem ama bana en az 5 sene sonra ayrılacagımı ve 575 tl kesinti olacagını söyledi . Bu nedir böyle bu resmen kul hakkı zaten bir tanesinde 600 tl var . Aman sakın bulaşmayın.

 10. egebey dedi ki:

  Merhabalar şubat 2016 da sisteme girdim 1 yıllık peşin yatırdım toplamda 18 ay yatırdım. suan için ayrılmak istedigimde benden cok yüksek paralar kesiliyor bu yasalmı ve geri alabiliyor muyuz? 4500 ana param var 291 fonum var 70 tl peşin aidat verdim.

  1. Murat Parlak dedi ki:

   3 yıldan önce sistemden çıkmak mantıksız olur. Hele fon karmanız riskli fonlardaysa kötü getiri elde etmenin yanı sıra çıkıştaki kesintilerle yerinizde saymış bile olabilirsiniz. Daha da kötüsü zarar ederek ayrılabilirsiniz.

 11. Levent dedi ki:

  Kardeşler
  Bu bildiğin bir tuzak, 3 yıl 5 yıl da hikaye kafalarina gore bir suru kesinti koyuyorlar. Kimse söylemedi bunları diyince komik duruma dusuyorsunuz. Sözleşmede bir yerde lafı dolandirmislar. Çeyrek alin yastık altı yapın bu şerefsiz düzen yikilsin!

 12. yener yavuz dedi ki:

  avivasa besten ayrılmak istiyorum 4 senedir devam ediyor fakat son 2 senedir yatıramıyorum ayrılmam durumunda herhangi bir banka hacizden dolayı alacağım bes parasına el koyabilirmi tşk ederim

  1. Murat Parlak dedi ki:

   Ayrılırsanız paraya haciz ya da bloke gelebilir

 13. Serkan dedi ki:

  Bu bes icin bankalarin enayi bulma sistemi demek daha dogru.. ikna etmek icin bin bir yalan soyluyorlar ayrilmak istediginizde dovmekten beter ediyorlar. akli olan bulasmasin.. bankalari zengin etmekten baska hicbir işe yaramiyor..

 14. sertan dedi ki:

  Bende 4 yil once bes actim su an 4 bin lira var gozukuyor. ayrilirsam ne kadar kesinti olur acaba?

  1. Murat Parlak dedi ki:

   2013 itibariyle sistemde 3-6 yıl arası kaldığınız için devlet katkısının %15’ini alacaksınız. Ayrıca ana paranızın getirileri üzerinden %15 kesinti olacak. Bankanızın giriş aidatı kurallarına göre de bir kesinti söz konusu olabilir. Detay vermediğiniz için net fiyatı ancak kendiniz hesaplayabilirsiniz.

 15. Erdinç Candaş dedi ki:

  BES’ten ayrılma durumunda ödenen devlet katkısından yapılan kesintiye esas olan süre BES’e giriş yapılan yıl mı devlet katkısı yatırılmaya başlanan yıl mı?

  1. Murat Parlak dedi ki:

   Devlet katkısı yatırılmaya başlanan yıl, yani 2013 itibariyle hesaplanıyor

 16. aylin dedi ki:

  mrblr. ben 3 yıldır bes ödüyorum. giriş adidatı olarak 105 tl yatırdım. sua an ana para 4.777 olarak getiri 350 olarak görünüyor. oysa yatırdıgım ana para 5.110 tl neden ana paramdan düşme olmuş ve ayrılırsam ne kadar alabilirm

  1. admin dedi ki:

   Aylin Hanım, öncelikle son ayın katkı payının hesabınıza yansıyıp yansımadığını kontrol etmenizi öneririm. Bu kısımda biraz yanılgıya düşülebiliyor.
   Fakat son katkı payınız yansımamış olsa dahi birikim durumunuzun hiç iyi görünmediğini belirtmem gerekir.
   Bunun sebeplerinden birinin kesintiler diğerinin de kötü fon yönetimi olduğunu tahmin ediyorum. 3 yılda sıfır kazanç hatta belki zarar etmek normal bir şey değil.
   Size tavsiyem emeklilik şirketinizi arayarak bu konuda (yönetim gider kesintisi gibi kesintilerin ne olduğu, fon yönetiminin iyi olmadığı, zarar ettiğiniz) bilgi istemeniz olacaktır.
   Ve eğer sistemde kalmak istiyor fakat mevcut şirketiniz bu duruma yeterince önem vermiyorsa, kesintilerin makul olduğu, fon yönetiminizin iyi yapılacağı bir şirkete aktarım yapma hakkınız bulunuyor.

 17. şenol dedi ki:

  paranla rezil olmak bu demek arkadaşlar

 18. Tülay Kavuşan dedi ki:

  Ben 50 yaşımda 13 Kasım 2015 tarihinde BES’e girdim. Toplam da 63,00tl. (2 taksit olarak) giriş parası kestiler. Aylık ödemelerim 150,00tl. Bu yıl aylık ödememi 200,00tl ye çıkarmak istiyorum. Sizce doğru yaparmıyım? 56 yaşıma gelince 6 senem dolmuş olucak. O zaman BES’ten ayrılmak istiyorum. çok kesintiye uğrarmıyım?

  1. admin dedi ki:

   Tülay hanım, katkı payınızı artırmak v.b. konularda yorum yapmak / net bir şeyler söylemek mümkün değil malesef. Artı eksileri değerlendirip, fon yönetiminizi takip edip bu kararı sizin vermeniz lazım. Subjektif değerlendirmelerle yanlış yönlendirmek istemeyiz.
   Öte yandan 56 yaşın sizin için hiçbir artısı olmayacaktır. 40 yaşında sisteme girip 46 yaşında sistemden ayrılan birisiyle aynı haklara sahip olacaksınız. Çünkü BES’ten emekli olmanın yani kesintisiz olarak tüm paranızı almanın iki şartı var
   1- 56 yaşını doldurmuş olmak,
   2- Sistemde 10 yılını doldurmuş olmak.
   dolayısıyla siz 2. şartı sağlamadığınızdan sistemde 6 yıl kalan birisinin ayrılması durumundaki haklara sahip olursunuz.

 19. serkan dedi ki:

  bireysel emeklilikten ayrildiktan kac gun sonra para hesaba geciyor?

  1. admin dedi ki:

   Ayrılma talep formunun Bireysel Emeklilik şirketinize ulaşmasının ardından 20 iş günü içerisinde birikiminiz hesabınıza geçer.

 20. Cem Akbulut dedi ki:

  Merhabalar benim sözleşmem 7 aylık ama hoşuma gitmedi sistem bu aralar da ödeme zorluğu çekiyorum ve ayrılmak istiyorum 150 tl aylık ödeme yapıyorum sizce nekadar kesilir param fikri olan varsa cevaplarsa çok memnun olurum.

  1. admin dedi ki:

   Sisteme girerken giriş aidatı ödediniz mi, ertelendi mi?

1 4 5 6 7 8 9
Sayfa başına git