Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler
11 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 170.928 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sistemi ‘nin (BES) iptali yani sistemden ayrılmak her aşamada mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken husus; ayrılmamız durumunda birikimimizin nasıl etkileneceğidir. Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan son düzenleme sonrası devlet katkısı uygulamasına geçildi. Tek değişiklik bu değildi. Bunun yanı sıra BES ‘ten çıkışta yapılan kesinti oranlarında da değişiklik oldu. Bu yazımızda yasal düzenleme sonrası katılımcıların yeni Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmaları halinde ne kadar kesinti yapılacağı konusuna değineceğiz.

Öncelikle Bireysel Emeklilikten kesintisiz ayrılmak (hiçbir kesinti olmadan Bireysel Emekliliğin iptali) yalnızca sözleşmenin imzalanmasını müteakip ilk 60 (altmış) günde yararlanabileceğimiz cayma hakkıyla mümkündür. Bu konuya ilişkin detayları Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı konumuzda işlemiştik.

Bireysel Emeklilik İptali durumunda yapılan kesintiler nelerdir?

Bu konuda kesintilerden ziyade konuyu BES iptali durumunda kayıplarımız olarak ele almakta fayda var. Çünkü kesintiler başlığında pek adı anılmayan ama sağlanan avantajlardan olan devlet katkısından da kayıplarımız söz konusudur. Bireysel Emekliliğin iptali halinde kayıplarımızı 3 ana başlıkta toplayabiliriz, bunlar;

 • Stopaj kesintisi
 • Giriş aidatı kesintisi
 • Devlet Katkısı Kesintisi
 • Stopaj Kesintisi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, stopaj kesintisi katılımcının toplam birikimi üzerinden değil, birikimine yansıyan getiriler üzerinden yapılmaktadır. Yani katkı payı ödeyerek yaptığımız birikim 1000 TL olsun, 1000 TL ‘nin fonlarda değerlendirilmesi sonucu 100 TL getiri sağlamış ise, stopaj kesintisi bu 100 TL ‘lik kısım üzerinden hesaplanır.

BES İptali durumunda;

Bireysel Emeklilikte 10 yılı doldurmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden %15

10 yılı doldurmuş fakat emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden  %10

Oranında stopaj kesintisi yapılır.

*Konumuz sistemden ayrılma halinde yapılan kesintiler olmasına rağmen belirtmekte fayda var ki sistemden emekli olunması halinde de stopaj kesintisi %5 tir.

 • Giriş aidatı kesintisi

Özellikle sisteme yeni dahil olduysanız ve ayrılmak istiyorsanız asıl canınızı yakacak olan kesinti, giriş aidatı kesintisi olacaktır. Peki nedir bu giriş aidatı, öncelikle onu açıklayalım.

Giriş aidatı Bireysel Emeklilik Şirketinin sisteme girişte aldığı sözleşme tarihindeki brüt asgari ücrete göre hesaplanan bir aidattır. Bu tutar yasal düzenlemelere göre bir kısmı peşin bir kısmı da ertelenmiş olarak tahsil edilir. Peşin alınacak kısmı taksitler halinde de alınabilir. Ve bu peşin alınacak kısım sözleşme tarihindeki brüt asgari ücretin %10 ‘unu geçemez.

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılacak giriş aidatı kesintisinin hesabı :

Sisteme girişte peşin veya taksitli olarak alınan alınan %10 ‘luk kısım ve ertelenmiş kısmın toplamı;

Bireysel Emeklilikten 3 (üç) yıldan önce ayrılmanız halinde  brüt asgari ücretin %75’ini,

3-6 yıl arasında ayrılmanız halinde %50 ‘sini,

6-10 yıl arasında ayrılmanız halinde ise %25 ‘ini geçemez.

Sistemde 10 yılını dolduranlardan ise Giriş aidatı kesintisi yapılamaz.

*Belirtilen oranlar maksimum kesinti oranlardır ve şirketler kesintileri genellikle maksimum oranda yaparlar.

 • Devlet Katkısı Kesintisi (BES ‘ten Çıkış Durumunda Alınabilecek Devlet Katkısı Tutarı)

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılan kesintiler başlığında pek adı geçmeyen fakat sonuç itibariyle belki de sisteme girmemizin en büyük etmeni olan devlet katkısı da sistemden çıkmamız halinde kesintiye tabi olan kalemlerden birisidir. BES ‘ten ayrılma durumunda devlet katkısı hakkediş tutarları değişmektedir. Bu konuda kesinti terimi kullanılmamakla birlikte, sistemde geçirilen sürelerle orantılı olarak verilen %25 ‘lik devlet katkısı tutarının belli bir kısmı katılımcıya ödenmektedir dolayısıyla verilen devlet katkısından kesinti yapılmaktadır.

Devlet Katkısı Hakediş/Kesinti Tutarları;

Bireysel Emeklilikten 3 yıldan ayrılmanız durumun hesabınızdaki devlet katkısı tutarından herhangi bir tutar alamazsınız, yani tamamı kesilir,

3-6 yıl arasında sistemden ayrılmanız halinde hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %15’ini alırsınız yani %85 ‘i kesilir,

6-10 yıl arasında BES ’ten çıkarsanız alacağınız devlet katkısı ise %35 tir. Bu durumda kesinti oranı %65 ‘tir,

10 yılı doldurdunuz fakat emeklilik hakkı kazanmadan (56 yaşını doldurmadan) Bireysel Emeklilik sisteminden ayrılırsanız hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %60 ‘ını alabilirsiniz. Dolayısıyla %40 oranında kesintiye tabi tutulmuş olursunuz.

Devlet Katkısının tamamını almanız için ise, 10 yılı doldurup Bireysel Emeklilikten Emekli olmanız gerekmektedir.

NOT1: 2016 yılı itibariyle sistemde değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerle kesintiler yeniden düzenlenmiştir. Yeni kesinti oranları için BES 2016 Yeni Kesinti Oranları konusunu inceleyiniz.

NOT2: Otomatik Katılımlı (Zorunlu) BES iptal (ayrılma, çıkış) işlemleri için Otomatik BES İptali konusunu inceleyebilirsiniz.

NOT2:Bireysel Emeklilik İptali Sonrası Birikiminizin Ne Kadarını Alacağınızı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!!


Etiketler:

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler Konusuna 296 Yorum Yapıldı
 1. UMut dedi ki:

  Şu yorumları okuyan bir yetkili yok mu acaba? Nerde bu devlet nerde bu kadar beddua boşa mı? Biz bir beddua alsak hayatımız mahfolacak zannederken bu banka sahibi patronlar nasıl parasına para katıyor yatlarda katlarda geziyor. Neden ibreti alem için feci bir ölüm gecirmiyorlar, başlarına birşey gelmiyor? O zaman hak yemek diye bir şey yok kul hakkı boş muhabbet. Aklım karışmaya başladı, ben birikim yapayım derken paramdan oldum, evimde iki lokmayı eksik yedim bir de, yazıklar olsun colugunuzdan cocugunzda cıksın inşallah.

  1. Sevim dedi ki:

   Aynen benim de başıma geldi paramızı alabilecekmiyiz bilmiyorum

 2. Seciiillll dedi ki:

  İş bankasi bes mis. Allah belanizi versin kayit yaparken kesintilerden söz etmiyorsunuz. Her turlu istediginiz zaman cikabilirsiniz diyorlar. 2. Yılımda cikmak istiyorum odemis olduğum paranin 4 de 1 ini veriyorlar gerisi kesitiymiş.allah belanizi versin. Sizinde yonteminizi de.

  1. Mustafa dedi ki:

   Bankaları niye suçluyorsunuz. Bireysel emeklilik yasasını çıkaran hükümetdir. Bireysel emekliliğe giriş ve çıkış kuralları yasayla düzenlenmiştir. Kızgınlığınızı ve şikayetlerinizi devlet yöneticilerine iletin. Şikayetler konusunda gerekli düzenlemeleri yapsınlar.

 3. muharrem dedi ki:

  merhabar iyi günler ben garanti bireysel emekliliğe üye oldum. çıkış yapmak istiyorum nasıl çıkış işlemimi gerçekleştirebilirim.

 4. SAFİYE dedi ki:

  1 HAFTA ÖNCE otamatik BES TEN CAYMA İŞLEMİNİ YAPTIM…CAYMA İŞLEMİMİN İPTAL EDİLMESİNİ RİCA EDİYORUM.. …..

  OTAMATİK BES E TEKRAR DÖNEBİLMEK İÇİN NE YAPMAM GEREKTİĞİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM

 5. Halit dedi ki:

  Garanti 4440336 arayıp iptal ediyorsunuz. Mail adresinize ayrılma formu gönderiyorlar doldurup yolluyorsunuz. benim 680 liranın 600 lirasına el koydu garanti

  1. Bircan dedi ki:

   Nasıl alabiliriz paramız ana para yanıyor konuyu yargıya taşıyacam

 6. Mağdur dedi ki:

  Vakıf Emeklilikten uzak durun!.
  11 aydır ödediğimiz paranın ancak yarısını alabiliyoruz, beş para etmez bir sistem. Bu tamamen bir soygun, oraya vereceğiniz 100 tl.yi kendinize başka bir hesap açıp oraya yatırın daha iyi.

 7. zlf dedi ki:

  Sevgili arkadaşlar öncelile şunu ileteyim. Bu konuda genel bir suçlama yersizdir. Size bireysel emekliliği anlatan kişiler sizi yanlış yönlendirmiş ve paranızı sadece hesaba atıp devlet katkısı getirisini beklemişsiniz. Ben … şirketinden bireysel emeklilik yaptım 3200 tl para yatırdım ve 36 ay sonra ayrıldığımda 5000 tl aldım. Yani hem fon getirisinden kazandım hem devlet katkısı denen tutarın yüzde 15 ini. Hangi zamanlarda ayrıldığınızda ne gibi kesintileriniz olur siz tek tek söylemeleri gerekir. 4 aşamalı kesinti vardır. 3 yıldan önce 3-6 yıl arası, 6-10 yıl arası ve 10 yıl sonrası. Yani emeklilik yaşında paranızı emekliliğe yatırdığınızda size tavsiyem yüzde 100 ünü altın fonuna bağlamanızdır. Borsa ve kağıtlara bağlamayın. 3 yıldan önce ayrılmayın. Görün bakın nasıl kazanıyorsunuz. Ben dün bir tane emekliliğimi iptal ettim ve araba almak için kullanacağım ve yüzde 50 kar ettim. Önümüzdeki ay 2 tane daha açacağım. Sizden ricam tamam yap diyerek yaptım oldu bitti değil. Mantıklı davranmanız yani saldım çayıra mevlam kayıra demişsiniz hepiniz. BES’i yaptırandan Allah razı olsun ki yüzde 50 kazandım. Ailemde 5 kişiye daha yaptım, benim kazancımı sistemden gördüklerinde şaşırdılar. Şimdi hepsi bana duacı. Sizden ricam mantıklı olarak yatırım aracınızı seçin lütfen. Dediğim gibi saldım çayıra mevlam kayıra diyerek bırakmayın. Takip edin ve altın fonunda tamamını değerlendirin. Kazancınızı her geçen gün göreceksiniz. Selametle hepinize

 8. Abdullah KAYA dedi ki:

  Kesinlikle uzak durun bu sistemden. BES bir tuzaktır başka bir şey değil. 3 yıl 4310 TL para yatırdım ve bugün çıktım verdikleri para 4250 TL. Bana şöyle olmuş bu kesilmiş 10 yıldan önce çıktığın için olmuş felan diyorlar. Ya hiç bir akıl bana bunun izahını yapamaz resmen soygun. Bulaşmayın… İnsan verdiğinden az para almasının izahı soygun dur.

 9. Hamide dedi ki:

  Ben garanti emeklilik yaptim bana 1 ay sonra bile ciksan parani geri alirsin dediler ben 4 ay ödedim ve cıkmal istedim bana caydigin icin ödeme yapmiyoruz dediler ne olursa olsun bana o parayı geri vermeleri gerekiyordu baslarken veriyoruz dediler ben ona guvenerek basladim ama vermediler

 10. Ozgur dedi ki:

  BES YAPILIRKEN KESİNTİLERDEN BAHSETMİYORLAR.
  HEM ŞİRKET HEM DEVLETİN AYRI AYRI KESİNTİSİ VAR.
  KARLI BİR SİSTEM DEĞİL. BANKADA FAİZDE DAHA ÇOK EN AZ 4 KATI KAZANIRSINIZ.

  KISACASI SİSTEMİN VE DEVLETİN KARMAŞIK BİR ÜÇKAĞIDI

 11. Sinirli dedi ki:

  Topunun Allah belasını versin hırsızlar hemde resmi hırsızlar.

1 7 8 9
Sayfa başına git