Bireysel Emeklilik
Buradasınız: Ana sayfa - Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik Nedir?

  • Bireysel Emeklilik Sistemini en basit şekliyle açıklayacak olursak, para kazanabiliyor olduğumuz gençlik dönemimizde yaptığımız tasarrufların belirli fonlarda değerlendirilerek yaşlılıkta kullanılmaya yönelik olarak (emekli maaşı veya toplu ödeme) birikim yapma yöntemi diyebiliriz.

 

  • Bu tasarruflarımızın değerlendirildiği fonlar portföy yönetim şirketleri tarafından yatırıma yönlendirilirler. Bu şirketlerin fon yönetimindeki başarıları birikimlerimizi doğrudan etkileyen etmenlerden birisidir. Bu yüzden şirket seçiminde, bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

  • Bireysel emeklilik sisteminin en büyük avantajı ise 1.Ocak.2013 tarihinde yürürlüğe giren yeni bireysel emeklilik yasasıyla birlikte uygulanmaya başlanan Devlet Desteği‘dir. Devlet Desteği kısa olarak Katılımcı tarafından yatırılan katılım payının %25′i kadar katılımcıya ödeme yapılmasıdır.

 

  • Bireysel emeklilik sisteminde emeklilik yaşı 56’dır. Sistemden emekli olabilmek için yaş koşulunun yanı sıra en az 10 yıl sisteme üyelik şartı aranmaktadır.

 

  • Sistemden emekli olunması halinde, ödenen katkı payları ve bunlara ait getiriler kişinin isteğine bağlı olarak toplu para veya emeklilik maaşı olarak ödenebilir. Ayrıca maaş tercihi aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık olarak seçilebilmektedir.

 

Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar;

Devlet Desteği,

Bireysel emeklilik sisteminde yapılan kesintiler

ve Bireysel emeklilik sisteminde şirket seçimidir.

Sponsor bağlantılar

Sponsor bağlantılar