Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler
14 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 258.453 kez okundu.

“Bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından birisi de istediğiniz zaman sistemden çıkabiliyor veya ara verebiliyor olmanızdır.”

Bu cümle tanıdık geldi mi?

Evet, eminim ki Bireysel Emeklilik Sistemiyle ilgiliyseniz siz de bu cümleyi duymuşsunuzdur.

Peki, bu bir avantaj mı?

Burada bir avantajdan söz edeceksek, tek avantajımız istediğimiz zaman ayrılabilme lüksümüzün elimizde olmasıdır ki bunun avantaj sayılması kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Aslında sistemden ayrılmak avantaj sağlamak bir tarafa, o güne kadarki sağlanan avantajların (vergi avantajı) geri alınması hatta birikimimizin bir kısmının da kesilmesi anlamına geliyor olabilir. Şimdi ayrılma durumundaki kesintiler ve birikimimize etkilerine bakalım.

Sistemden ayrılmak istersek öncelikle istisnasız herkese uygulanan bir stopaj kesintisi var, bu kesinti;

 • Sistemden 10 yıldan önce çıkmanız durumunda %15,
 • 10 yılı doldurmanıza rağmen emeklilik hakkı kazanmadığınız durumda ise %10’dur.

Bu kesinti haricinde, dikkat edeceğiniz başka bir husus ise giriş aidatıdır.

Sisteme dahil olduğunuzda giriş aidatınız ertelenmişse veya taksitli olarak ödemeyi tercih ettiyseniz bu tutarda sistemden ayrılmanız halinde sizden tahsil edilecektir.

Nedir bu ertelenmiş giriş aidatı ödemesi?

Burada şirket giriş aidatının bir kısmını veya tamamını çıkışa yönelik olarak erteler (genelde 5 yıl) ve 5 yıl içerisinde başka şirkete geçmeniz veya sistemden çıkmanız halinde bu tutar sizden tahsil edilecektir. Birçok şirket uygulamada ertelemeyi kullanır. Böylelikle sizin başka şirkete geçmek veya sistemden ayrılmak istemeniz durumunda bir kozu daha olacaktır elinde.

Bazı bireysel emeklilik şirketleri dönemsel bazda kampanyalarla bu aidatı katılımcıdan talep etmemektedir. Eğer girişte bu kampanyalardan yararlanmış ve giriş aidatı ödememişseniz sistemden ayrılmanız veya başka bir şirkete geçiş yapmanız durumunda sizden giriş aidatı talep edilemez.

Şimdi bu durumun birikimlerimize etkilerine bir örnekle bakalım;

Bireysel emeklilik sistemine aylık 100 TL katkı payı ödeyen katılımcımızın aylık vergi matrahı 2000 TL olsun,

Bu durumda katılımcımız, 2000*12=24000TL yıllık vergi matrahı ile 2012 Gelir Vergisi Dilimlerine göre yılın son ayında %20 lik dilimde yer alacağından,

 1 yıllık vergi avantajı (100*12=1200 TL yıllık ödenek katkı payı, 1200*0,20=240 TL vergi avantajı) 240 TL olacaktır. (Hesaplama yöntemi için Bkz: BES Vergi Avantajı)

Bu katılımcımızın 1 yıl sonra sistemden ayrılması durumunda;  (Hiç kesinti yapılmadığını ve fonlardan getirisinin de olmadığını varsayarsak,)

100 * 12 = 1200 TL hesabında biriken para,

1200*0,15= 180 TL ayrılması halinde kesilecek stopaj tutarı,

Ve 240 TL vergiden sağlanan avantajdır.

Bu senaryoya göre katılımcımız stopaj kesintisine rağmen  240-180= 60 TL kardadır.

Fakat ertelenmiş veya taksitle ödemekte olduğunuz giriş aidatınız varsa (giriş aidatı tutarı teklif formunun imzalandığı tarihteki brüt asgari ücretin yarısını aşmayacak şekilde bireysel emeklilik aracı kuruluşları tarafından belirlenir.) çıkışta bu da katılımcımızda tahsil edileceğinden, katılımcımız bu 1 yıllık sürenin sonunda sistemden zarar ederek ayrılacaktır.

**Ayrıca burada hesabın anlaşılması açısından fon getirilerini, fon işletim gideri kesintisini ve yönetim gideri kesintisini hesap içerisine dahil etmedim (Bkz: Bireysel Emeklilik Sistemine Girişte Dikkat Edilmesi Gerekenler). Bunların dahil edilmesi halinde sözleşmenize bağlı olarak sistemden çıkıştaki kar/zarar durumunuzda değişiklik olabilir.

*** Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan düzenleme sonrası kesinti oranlarında da değişiklik yapılmıştır.

Düzenleme sonrası kesinti oranları için Yeni Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler konumuzu inceleyiniz.

Etiketler:

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler Konusuna 499 Yorum Yapıldı
 1. Onur dedi ki:

  Bireysel emeklilikten ayrılmak istiyorum 3 ay otomatik ödeme taptık fon getirisi az olduğu için ayrılmak istiyorum . Paramı geri alabilir miyim?

  1. admin dedi ki:

   Kesinti yapılarak paranızı iade alabilirsiniz. Katkı payı tutarınız düşükse tamamı veya tamamına yakını kesilebilir.

 2. ramazan güneş dedi ki:

  Emeklilikten çıkış sonrası iade kaç gün içinde yapılır?

  1. admin dedi ki:

   Ayrılma talep formunun şirkete ulaşmasından itibaren 20 iş günü içerisinde ödenir.

 3. Adminselo dedi ki:

  Bes sisteminden ayrilmak istiyorum 7 ay oldu aylik 150tl para yatirali. Ne kadar kesinti yapalar?

 4. Emine dedi ki:

  4 yıldır bireysel emeklilik ödüyorum, 125 tl ile başladım şuan aylık 195 lira ödüyorum. Anadolu hayat emeklilik le şimdi çıkarsam ne kadar para alabilirim? Annem adına yapmıştım başladığımda annem 42 yaşındaydı %25 devlet katkısı var.

 5. ILKER dedi ki:

  BES sisteminde 3 seneden fazla katildim, su anki odeme guclugunden dolayi iptal edip yatirdigim miktari almak istiyorum. ne yapmam gerekiyor?

 6. ALİ dedi ki:

  İş bankasında bi görevlinin gazına gelerek , anadolu hayat emekliliğe başvuru yaptım. 1 ay sonra kesim olacak ama şu ana kadar daha hiç yatırım olmadı, 1 ay sonra başlayacak. Üye olalı 2 gün oldu iptal ettirsem bana zararı ne olur? Acil cevap?? İptal olarak bir şey ödeyecek miyim?? lütfen acil cevap??

  1. ALİ GÖKCÜL dedi ki:

   Aman deyim biran önce uzaklaş otomatik ödeme talimati varsa iptal ettir yoksa pişman olursun. Para yatirmazsan para alamazlar. Benden ilk giriste 140 tl giriş aidati aldilar. 1160 tl birikimim vardi çiktim bana 420tl cik verdiler. 655tl tekrar ertelenmiş aidat aldilar.

   1. ALİ dedi ki:

    ben şuana kadar hiç para yatırmadım otomatik olarak şubatta çekişmolucak ayın 15 işnde ayın 15 ine kadar iptal başvurusu yaptırsam ? herhangi bir ücret ödermiyim yada bi zararım olur mu sadece iptal başvurusu yaparak kurtulalirmyiim ?

 7. ALİ GÖKCÜL dedi ki:

  Anadolu Hayat Emeklilikten uzuk durun derim. İnsanlari oldu bittiye getirip kandiriyor ve haksiz kazanç elde ediyorlar. İşin acı tarafı kanunlar ve devlet buna göz yumuyor.

 8. Yücel algül dedi ki:

  Sistemden ayrılmak için ne yapılıyor nereye başvuru yapmak gerekiyor

 9. ayşe dedi ki:

  2012 kasım ayında bireysel emekliliğe katıldım bana sözleşme imzalanırken 4 yıl sonra cıkma şansınız var dediler şimdi ise 5 yıl sonrasında giriş aidatı kesilmez oldu şimdi sormak istediğim beş yılı tamamlayıp çıkmam mı yoksa tamamlamadan çıkmam mı yardımcı olurmusunuz?

1 14 15 16
Sayfa başına git