Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler
14 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 156.650 kez okundu.

“Bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından birisi de istediğiniz zaman sistemden çıkabiliyor veya ara verebiliyor olmanızdır.”

Bu cümle tanıdık geldi mi?

Evet, eminim ki Bireysel Emeklilik Sistemiyle ilgiliyseniz siz de bu cümleyi duymuşsunuzdur.

Peki, bu bir avantaj mı?

Burada bir avantajdan söz edeceksek, tek avantajımız istediğimiz zaman ayrılabilme lüksümüzün elimizde olmasıdır ki bunun avantaj sayılması kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Aslında sistemden ayrılmak avantaj sağlamak bir tarafa, o güne kadarki sağlanan avantajların (vergi avantajı) geri alınması hatta birikimimizin bir kısmının da kesilmesi anlamına geliyor olabilir. Şimdi ayrılma durumundaki kesintiler ve birikimimize etkilerine bakalım.

Sistemden ayrılmak istersek öncelikle istisnasız herkese uygulanan bir stopaj kesintisi var, bu kesinti;

 • Sistemden 10 yıldan önce çıkmanız durumunda %15,
 • 10 yılı doldurmanıza rağmen emeklilik hakkı kazanmadığınız durumda ise %10’dur.

Bu kesinti haricinde, dikkat edeceğiniz başka bir husus ise giriş aidatıdır.

Sisteme dahil olduğunuzda giriş aidatınız ertelenmişse veya taksitli olarak ödemeyi tercih ettiyseniz bu tutarda sistemden ayrılmanız halinde sizden tahsil edilecektir.

Nedir bu ertelenmiş giriş aidatı ödemesi?

Burada şirket giriş aidatının bir kısmını veya tamamını çıkışa yönelik olarak erteler (genelde 5 yıl) ve 5 yıl içerisinde başka şirkete geçmeniz veya sistemden çıkmanız halinde bu tutar sizden tahsil edilecektir. Birçok şirket uygulamada ertelemeyi kullanır. Böylelikle sizin başka şirkete geçmek veya sistemden ayrılmak istemeniz durumunda bir kozu daha olacaktır elinde.

Bazı bireysel emeklilik şirketleri dönemsel bazda kampanyalarla bu aidatı katılımcıdan talep etmemektedir. Eğer girişte bu kampanyalardan yararlanmış ve giriş aidatı ödememişseniz sistemden ayrılmanız veya başka bir şirkete geçiş yapmanız durumunda sizden giriş aidatı talep edilemez.

Şimdi bu durumun birikimlerimize etkilerine bir örnekle bakalım;

Bireysel emeklilik sistemine aylık 100 TL katkı payı ödeyen katılımcımızın aylık vergi matrahı 2000 TL olsun,

Bu durumda katılımcımız, 2000*12=24000TL yıllık vergi matrahı ile 2012 Gelir Vergisi Dilimlerine göre yılın son ayında %20 lik dilimde yer alacağından,

 1 yıllık vergi avantajı (100*12=1200 TL yıllık ödenek katkı payı, 1200*0,20=240 TL vergi avantajı) 240 TL olacaktır. (Hesaplama yöntemi için Bkz: BES Vergi Avantajı)

Bu katılımcımızın 1 yıl sonra sistemden ayrılması durumunda;  (Hiç kesinti yapılmadığını ve fonlardan getirisinin de olmadığını varsayarsak,)

100 * 12 = 1200 TL hesabında biriken para,

1200*0,15= 180 TL ayrılması halinde kesilecek stopaj tutarı,

Ve 240 TL vergiden sağlanan avantajdır.

Bu senaryoya göre katılımcımız stopaj kesintisine rağmen  240-180= 60 TL kardadır.

Fakat ertelenmiş veya taksitle ödemekte olduğunuz giriş aidatınız varsa (giriş aidatı tutarı teklif formunun imzalandığı tarihteki brüt asgari ücretin yarısını aşmayacak şekilde bireysel emeklilik aracı kuruluşları tarafından belirlenir.) çıkışta bu da katılımcımızda tahsil edileceğinden, katılımcımız bu 1 yıllık sürenin sonunda sistemden zarar ederek ayrılacaktır.

**Ayrıca burada hesabın anlaşılması açısından fon getirilerini, fon işletim gideri kesintisini ve yönetim gideri kesintisini hesap içerisine dahil etmedim (Bkz: Bireysel Emeklilik Sistemine Girişte Dikkat Edilmesi Gerekenler). Bunların dahil edilmesi halinde sözleşmenize bağlı olarak sistemden çıkıştaki kar/zarar durumunuzda değişiklik olabilir.

*** Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan düzenleme sonrası kesinti oranlarında da değişiklik yapılmıştır.

Düzenleme sonrası kesinti oranları için Yeni Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler konumuzu inceleyiniz.

Etiketler:

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler Konusuna 438 Yorum Yapıldı
 1. Berkay diyor ki:

  Merhaba, 27.11.2014 tarihinde bireysel emeklilik sistemine başladım. Dönemsel katkı payı ücretim 110 tl ve şuan biriken devlet katısı dahil dönem sonu 1971 tl. Bireysel emeklilikten ayrılmak istiyorum ne kadarlık bir kesinti olur ? Şimdiden çok teşekkürler iyi çalışmalar.

 2. Musa Aslan diyor ki:

  Bundan iki ay önce bireysel emeklilik sistemine giriş yaptırdım hesabıma 2000 tl para yatırdım hesabımda 2033 tl para görünüyor ben ayrılsam ne kadar kesintim olur

 3. ömer ODABAŞI diyor ki:

  18/04/2013 tarihinde bes allianz yaşam emekliliğe giriş yaptım.
  Şimdiye kadar toplamda devlet desteği ile 396 tl yatmış. Ödeyemediğimden dolayı çıkmak istedim fakat giriş aidatı olarak 33 TL çıkış aidatı olarak 326 tl kesinti yapılacağını söylüyorlar. Çıkış aidatı alınması kanunen var mı, ne yapmalıyım? Lütfen yardımcı olunuz saygılarımla.

  1. admin diyor ki:

   Ömer Bey;
   Çıkış aidatı dediğinizin asıl ismi ertelenmiş giriş aidatıdır. 33 TL’lik kesinti ise muhtemelen stopaj kesintisidir. Malesef her iki kesinti de yasal ve şirketin bu kesintileri yapmaya hakkı var.

 4. yagmur diyor ki:

  ekım 2016 da bıreysel emeklılık yaptım aylık 1.100 tl yatırıyodum smdı cıkmak ıstıyorum ne kadar kesıntım olur

 5. sermet diyor ki:

  Merhabalar,
  BES Ayrılma Talep Formu olarak firmanın gönderdiği formu kullanmak mecburi mi yoksa kendimiz Katılımcı ve banka bilgilerini içeren kendi dilekçemiz ile başvurabilir miyiz?

 6. rahmi erdem diyor ki:

  2005 yılında oğlumu bes allianz şirketinde sigorta ettirdim ve aidatlarını ben ödüyorum. kesintisiz 11 yıldır sisteme para ödüyorum. benim yaşım 57. aidatı ben ödediğim için emekli aylığını ben alabilirmiyim.

 7. hakan hakan diyor ki:

  Merhabalar, Kolay Gelsin.
  Aralık 2014’te Halk Emeklilik’e 100,00 Tl katılım ile giriş yaptım. (100,00 TL X 18 AY = 1.800,00 Birikim Tutarı)
  Haziran 2016 Ayrılmak istiyorum. Giriş aidatı ödemedim. Tahmini kesinti ve elime geçecek tutar ne kadar olur. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

1 12 13 14
Sayfa başına git