Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler
14 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 139.694 kez okundu.

“Bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından birisi de istediğiniz zaman sistemden çıkabiliyor veya ara verebiliyor olmanızdır.”

Bu cümle tanıdık geldi mi?

Evet, eminim ki Bireysel Emeklilik Sistemiyle ilgiliyseniz siz de bu cümleyi duymuşsunuzdur.

Peki, bu bir avantaj mı?

Burada bir avantajdan söz edeceksek, tek avantajımız istediğimiz zaman ayrılabilme lüksümüzün elimizde olmasıdır ki bunun avantaj sayılması kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Aslında sistemden ayrılmak avantaj sağlamak bir tarafa, o güne kadarki sağlanan avantajların (vergi avantajı) geri alınması hatta birikimimizin bir kısmının da kesilmesi anlamına geliyor olabilir. Şimdi ayrılma durumundaki kesintiler ve birikimimize etkilerine bakalım.

Sistemden ayrılmak istersek öncelikle istisnasız herkese uygulanan bir stopaj kesintisi var, bu kesinti;

 • Sistemden 10 yıldan önce çıkmanız durumunda %15,
 • 10 yılı doldurmanıza rağmen emeklilik hakkı kazanmadığınız durumda ise %10’dur.

Bu kesinti haricinde, dikkat edeceğiniz başka bir husus ise giriş aidatıdır.

Sisteme dahil olduğunuzda giriş aidatınız ertelenmişse veya taksitli olarak ödemeyi tercih ettiyseniz bu tutarda sistemden ayrılmanız halinde sizden tahsil edilecektir.

Nedir bu ertelenmiş giriş aidatı ödemesi?

Burada şirket giriş aidatının bir kısmını veya tamamını çıkışa yönelik olarak erteler (genelde 5 yıl) ve 5 yıl içerisinde başka şirkete geçmeniz veya sistemden çıkmanız halinde bu tutar sizden tahsil edilecektir. Birçok şirket uygulamada ertelemeyi kullanır. Böylelikle sizin başka şirkete geçmek veya sistemden ayrılmak istemeniz durumunda bir kozu daha olacaktır elinde.

Bazı bireysel emeklilik şirketleri dönemsel bazda kampanyalarla bu aidatı katılımcıdan talep etmemektedir. Eğer girişte bu kampanyalardan yararlanmış ve giriş aidatı ödememişseniz sistemden ayrılmanız veya başka bir şirkete geçiş yapmanız durumunda sizden giriş aidatı talep edilemez.

Şimdi bu durumun birikimlerimize etkilerine bir örnekle bakalım;

Bireysel emeklilik sistemine aylık 100 TL katkı payı ödeyen katılımcımızın aylık vergi matrahı 2000 TL olsun,

Bu durumda katılımcımız, 2000*12=24000TL yıllık vergi matrahı ile 2012 Gelir Vergisi Dilimlerine göre yılın son ayında %20 lik dilimde yer alacağından,

 1 yıllık vergi avantajı (100*12=1200 TL yıllık ödenek katkı payı, 1200*0,20=240 TL vergi avantajı) 240 TL olacaktır. (Hesaplama yöntemi için Bkz: BES Vergi Avantajı)

Bu katılımcımızın 1 yıl sonra sistemden ayrılması durumunda;  (Hiç kesinti yapılmadığını ve fonlardan getirisinin de olmadığını varsayarsak,)

100 * 12 = 1200 TL hesabında biriken para,

1200*0,15= 180 TL ayrılması halinde kesilecek stopaj tutarı,

Ve 240 TL vergiden sağlanan avantajdır.

Bu senaryoya göre katılımcımız stopaj kesintisine rağmen  240-180= 60 TL kardadır.

Fakat ertelenmiş veya taksitle ödemekte olduğunuz giriş aidatınız varsa (giriş aidatı tutarı teklif formunun imzalandığı tarihteki brüt asgari ücretin yarısını aşmayacak şekilde bireysel emeklilik aracı kuruluşları tarafından belirlenir.) çıkışta bu da katılımcımızda tahsil edileceğinden, katılımcımız bu 1 yıllık sürenin sonunda sistemden zarar ederek ayrılacaktır.

**Ayrıca burada hesabın anlaşılması açısından fon getirilerini, fon işletim gideri kesintisini ve yönetim gideri kesintisini hesap içerisine dahil etmedim (Bkz: Bireysel Emeklilik Sistemine Girişte Dikkat Edilmesi Gerekenler). Bunların dahil edilmesi halinde sözleşmenize bağlı olarak sistemden çıkıştaki kar/zarar durumunuzda değişiklik olabilir.

*** Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan düzenleme sonrası kesinti oranlarında da değişiklik yapılmıştır.

Düzenleme sonrası kesinti oranları için Yeni Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler konumuzu inceleyiniz.

Etiketler:

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler Konusuna 390 Yorum Yapıldı
 1. EMRE diyor ki:

  BİZ 12 AY BOYUNCA 110 TL BİREYSEL EMEKLİLİK PARASI ÖDEDİK ŞİMDİ AYRILMAK İSTİYORUZ. AYRILMAMIZ DURUMUNDA TARAFIMIZA ÖDENECEK TUTARI ÖĞRENEBİLİR MİYİZ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

 2. farmer diyor ki:

  12 ayda 1300 tl gibi bir miktar yatırdınız. Fonlarınızın getirisinin ne olduğunu bilmiyoruz sıfır kabul edelim. Ertelenmiş giriş aidatı varsa ki bu sisteme girdiğinizde asgari ücret kadar olabilir, erken ayrıldığınız için bu bedelin %75 ını ödemekle mükellefsiniz. En büyük kesinti bu olacaktır. 750 tl Olabilir bu kesinti. Getiriniz üzerinden de %15 kesilir. Erken ayrıldığınız için devlet katkısı da alamazsınız. Zarar etmeden ayrılmak için 3 yıl dolmalı. Bireysel emeklilik minimum 10 yıllık bir birikim hedefi olduğunda mantıklı. Kısa süreli çıkışlarda zarar edersiniz.

 3. brk yldrm diyor ki:

  13 aydır aylık 320 tl yatırdım şimdi ayrılmayı düşünüyorum kesinti ne kadar olur

  1. farmer diyor ki:

   4000 tl gibi bir ödeme yapmışsınız. Ertelenmiş giriş aidatı varsa en büyük kesinti o olacaktır. Brüt asgari ücretin %75 ı kadar olabilir bu kesinti ( 800 tl gibi ). Getiri üzerinden de %15 stopaj kesilecek. Bu önemsiz bir miktar olacaktır. Devlet katkısı hakediş süreleri dolmadığı için devlet katkısı alamazsınız. 2 yıl daha ödeyip çıkarsanız giriş aidatı %50 ye düşer ve devlet katkısının da %15 ine hak kazanırsınız.

 4. Şehriban diyor ki:

  Merhabart ben 2013 te bes e giriş yaptim sadece iki taksit ödedim 310 lira var ben simdi kapatmak istiyorum içerdeki paramı geri alabiliyormuyum yoksa kapatmak için içerdeki param dahil dahada ücret istenecek mi

  1. farmer diyor ki:

   Daha da ücret istenebilir.

 5. Tolgay diyor ki:

  Merhaba
  1 sene Anadolu Hayat bireysel emeklilikdeyim 3-4 ay dondurulmuş şekilde. 700 lira benim biriktirdiğim para var. Ayrılmak istedim faka ayrılmanız durumunda herhangi bir ücret alamıyorsunuz dendi. Neden diye sorduğumda bana ilk 3 yıl 700 küsür para kesintisi oluyor dendi o yüzden alamıyormusum fakat ben %15 biliyorum bu kesintiyi. Bilgi verir misiniz

 6. Haco diyor ki:

  1 aralik 2012 tarihinde yapi kredide sisteme girdim ve toplam 12.000 tl civarinda katilimim oldu. Artik sistemden cikmayi dusunuyorum.

  Yanlis anlamadiysam 1 aralik 2015 tarihinde ( 3 sene) sistemde kaldigim icin devlet katkisinin 3100 tl tutarinin 15% alacagim

  Stopaj olayina gelirsek , sistemden erken ayrildigim icin bu defa 15% stopaj kesilecek. Bu stopaj hangi getiri üzerinden kesilecek onu anlamadim? Devlet katkisimi yoksa Fon getirisimi yoksa ikisinin üzerindenmi?

  Ertelenmis giris aidati 280 tl olarak gözüküyor sitede.

  Kendim avrupada bulundugum icin iptali en iyi nasil yapabilirim? Yapi kredideyim onlarda Allianza bagli.

  Selamlar Haco

 7. saniye diyor ki:

  400 tl var 4 ay sonra geri caydık ne kadar alabiliriz

 8. ibrahim diyor ki:

  merhabalar ben 3 gün önce bireysel emeklilik yaptırdım.. fakat su an ayrılmak istiyorum.. daha hiç bir ücret ödemedim şu an cıksam herhangi bi ücret talep ederler mi.. veya beni kararımdan caydırmak için efendim cıkamazsınız imza attınız filan gibi bahane üretirler mi, 60 gün içinde cayma hakkım hala var mı.. bilgilendirirseniz sevinirim ……..

  1. admin diyor ki:

   İbrahim Bey,
   Cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu size tanınmış bir haktır ve kimse aksi bir uygulama yapamaz. Detaylar için cayma hakkıyla ilgili konumuzu inceleyiniz.

 9. ismail diyor ki:

  merhabalar, ben giris yaptirdim ama para yatirmadan cikmak istiyorum bunun cezasi var mi?

  1. admin diyor ki:

   İsmail Bey,
   sisteme girişiniz 60 günü geçmediyse cayma hakkınızı kullanarak kesintisiz ayrılabilirsiniz. Cayma hakkıyla ilgili detaylar ve nasıl faydalanacağınızla ilgili bilgi için http://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-cayma-hakki.html linkinden ilgili konuyu inceleyebilirsiniz.

 10. Mustafa diyor ki:

  Hocam merhaba ben 2014 de giriş yaptım ayda 100 lira yatırdım halen yatırıyorum 1600 lira civarı olmuş çıkmak istiyorum paramı alabilir miyim? Yardımcı olursanız, bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. admin diyor ki:

   Mustafa Bey,
   2016 itibariyle kesintilerde yeni bir uygulamaya geçilecek. dolayısıyla mevcut duruma göre kesinti hesabı yapmamız yanıltıcı olur. Önümüzdeki ay içerisinde konunun netleşeceğini düşünüyorum. Biz de yeni kesinti uygulamasına ilişkin detayları en kısa zamanda sizlerle paylaşacağız.

 11. Nazan lermi diyor ki:

  Merhaba kasım 2012 de avivasa’ya girdim. Devlet katkısıyla birlikte 9.735 tl birikim oldu. Çıkmak istiyorum kesintim ne kadar olur veya kesintinin olmaması için ne yapmalıyım? Saygılar.

 12. nilgün diyor ki:

  16 04 2013 tarihinde avivasa’ya giriş yaptım 08 01 2016 birikimim 5000 tl kesinti ne kadar olur elime ne kadar nakit geçer?

 13. Kenan diyor ki:

  Bizi bu konuda aydınlattığınız için öncelikle teşekkür ederim.İki yıl önce ayrıldığım iş yerim adıma olan 12000 tl yı grup emeklilik olarak bir bankaya yatırmış.. Bir yıl ayrılınmaz diye de sözleşmeye eklemiş.. Adıma yatan aylık bir katkı payı da yok. Banka bu parayı bir yıldan önce alamazsınız diyor. Benim fikrim ve imzam olmadan yapılan bu sözleşmeden paramı alarak nasıl çıkabilirim? Teşekkürler..

  1. admin diyor ki:

   Kenan Bey,
   Bu 12.000 TL kıdem tazminatı gibi toplu almanız gereken bir para mı, yoksa belirli süre içerisinde BES hesabınızda biriken tutar mı?

 14. Derya diyor ki:

  Merhaba 2013 Ağustos ayından beri bireysel emeklilik sistemindeyim ve 2 yıl doldu başka bir şirketin sistemine geçmek istiyorum. Bu durumda şirket kesinti yapma hakkına sahip midir? Teşekkürler

  1. admin diyor ki:

   Derya Hanım;
   Başka şirkete geçme hakkınız var ancak sözleşmenizde ertelenmiş giriş aidatı varsa ve 5 yıldan önce başka şirkete geçerseniz bu ertelenmiş giriş aidatı birikiminizden kesilir.

 15. MehmetB diyor ki:

  arkadaşlar anaparanızdan fazlasını aldıysanız zaten hiç peşine düşmeyin zira bir şekilde çıkıyor acısı. orayı sadece bir birikim olarak görün kazanım yeri olarak değil.

 16. ismail GöK.........ay diyor ki:

  MERHABA BEN 1997 YILINDA ANADOLU HAYAT SIGORTASINA GIRDIM SONRA BIREYSEL EMEKLILIGE GECIS OLDU; BENIM HESABIMDA 44.000 TL BIRIKMIS YASIM 49 YASINDAYIM; SU AN BIRIKEN PARAYI ALMIS OLSAM NEKADAR KESINTI OLUR; BIR DE KIZ KARDESIM ICIN SORMAK ISTIYORUM ONUN DA ANADOLU SIGORTAYA GIRISI 1991 VE SONRA BIREYSEL EMEKLILIGE DÖNÜSTÜ; YASI 54 SUAN CIKIS YAPSA NEKDAR KESINTI OLUR; 56 YASINI BEKLEMSI DAHA IYIMI OLUR? CEVAPLARSANIZ COK SEVINIRIM SAYGILARIMLA;

  1. admin diyor ki:

   İsmail Bey,
   Bireysel emekliliğe geçiş tarihleriniz nedir? Bireysel emeklilikte 10 yılı doldurdunuz mu?

 17. mefaret diyor ki:

  Merhaba ben garanti bireysel emeklilik icin 3 yildir 145 tl ayda oduyorum. Bu ay 3 yilım bitti ve ben ayrilmak istiyorum odedigim ana parami alabilcek miyim? 3 yilda ciktigim icin bana devlet katkisi odenmeyecegi soylenildi. Ben basvrdugumda bana 3 yilin sonunda cikarsam devlet katkisi alabilcegim soylenmisti simdi ise odedigim ana parami bile alamiyorum ne yapmam gerekiyor? Tesekkrler.

  1. admin diyor ki:

   Her yıl için o yıl yürürlükteki asgari ücretin % 8,5’i kadar kesinti yapılır.
   Sistemde 3 yılı doldurduysanız biriken devlet katkısının %15 ‘ini alırsınız.

  2. yakup tan diyor ki:

   27,03,2013 tarihinde vakıf bireysel emeklilik sistemine başvurarak sigorta primi ödemeye başladım 27,03,2016 tarihinde 3 yılı bitiyor. ödediğim ilk yıl aidat 75 tl 2.yıl 125 tl.3,yıl 175 tl olup. bireysel emeklilikten 3 yıl bittikten sonra ayrılmam halinde ne kadar tarafıma iade edilecektir.

 18. tekin diyor ki:

  Merhaba kolay gelsin
  11/12/2015 de garanti emeklilikten BES başlattım. Aylık ödemelerden hariç 13,77 tl ayriyetten kesinti yapılıyor. Bu kesinti olması gerekiyor mu? 60 günlük süre dolmadan cıktığım taktirde kesintilerin tamamını ödemek zorundalar mı?
  Ayrıntı bilgi verirseniz sevinirim.

  1. admin diyor ki:

   Tekin Bey;
   1-Yapılan aylık 13,77 TL ‘nin taksitlendirilmiş giriş aidatı kesintisi olduğu kanaatindeyim ve evet yapılabilir.
   2-60 Gün dolmadan çıkarsanız kesintisiz, tüm paranızı alırsınız.

 19. buket diyor ki:

  Bes ödüyorduk bıraktık. Bankadan alacağımızı hesaplattık 4000 tl 4 yıldır bekliyoruz, paramızı halen alamadık sebebi nedir? Halen anlayamadık.(yapı kredi bankası)

  1. admin diyor ki:

   Buket Hanım;
   BES Ayrılma İşlemleri konusunu inceleyerek orada anlatılan adımları izleyiniz. Yasal süreler dahil tüm detaylar verilmiştir ilgili yazımızda.

1 10 11 12
Sayfa başına git