Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler
14 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 122.091 kez okundu.

“Bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından birisi de istediğiniz zaman sistemden çıkabiliyor veya ara verebiliyor olmanızdır.”

Bu cümle tanıdık geldi mi?

Evet, eminim ki Bireysel Emeklilik Sistemiyle ilgiliyseniz siz de bu cümleyi duymuşsunuzdur.

Peki, bu bir avantaj mı?

Burada bir avantajdan söz edeceksek, tek avantajımız istediğimiz zaman ayrılabilme lüksümüzün elimizde olmasıdır ki bunun avantaj sayılması kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Aslında sistemden ayrılmak avantaj sağlamak bir tarafa, o güne kadarki sağlanan avantajların (vergi avantajı) geri alınması hatta birikimimizin bir kısmının da kesilmesi anlamına geliyor olabilir. Şimdi ayrılma durumundaki kesintiler ve birikimimize etkilerine bakalım.

Sistemden ayrılmak istersek öncelikle istisnasız herkese uygulanan bir stopaj kesintisi var, bu kesinti;

 • Sistemden 10 yıldan önce çıkmanız durumunda %15,
 • 10 yılı doldurmanıza rağmen emeklilik hakkı kazanmadığınız durumda ise %10’dur.

Bu kesinti haricinde, dikkat edeceğiniz başka bir husus ise giriş aidatıdır.

Sisteme dahil olduğunuzda giriş aidatınız ertelenmişse veya taksitli olarak ödemeyi tercih ettiyseniz bu tutarda sistemden ayrılmanız halinde sizden tahsil edilecektir.

Nedir bu ertelenmiş giriş aidatı ödemesi?

Burada şirket giriş aidatının bir kısmını veya tamamını çıkışa yönelik olarak erteler (genelde 5 yıl) ve 5 yıl içerisinde başka şirkete geçmeniz veya sistemden çıkmanız halinde bu tutar sizden tahsil edilecektir. Birçok şirket uygulamada ertelemeyi kullanır. Böylelikle sizin başka şirkete geçmek veya sistemden ayrılmak istemeniz durumunda bir kozu daha olacaktır elinde.

Bazı bireysel emeklilik şirketleri dönemsel bazda kampanyalarla bu aidatı katılımcıdan talep etmemektedir. Eğer girişte bu kampanyalardan yararlanmış ve giriş aidatı ödememişseniz sistemden ayrılmanız veya başka bir şirkete geçiş yapmanız durumunda sizden giriş aidatı talep edilemez.

Şimdi bu durumun birikimlerimize etkilerine bir örnekle bakalım;

Bireysel emeklilik sistemine aylık 100 TL katkı payı ödeyen katılımcımızın aylık vergi matrahı 2000 TL olsun,

Bu durumda katılımcımız, 2000*12=24000TL yıllık vergi matrahı ile 2012 Gelir Vergisi Dilimlerine göre yılın son ayında %20 lik dilimde yer alacağından,

 1 yıllık vergi avantajı (100*12=1200 TL yıllık ödenek katkı payı, 1200*0,20=240 TL vergi avantajı) 240 TL olacaktır. (Hesaplama yöntemi için Bkz: BES Vergi Avantajı)

Bu katılımcımızın 1 yıl sonra sistemden ayrılması durumunda;  (Hiç kesinti yapılmadığını ve fonlardan getirisinin de olmadığını varsayarsak,)

100 * 12 = 1200 TL hesabında biriken para,

1200*0,15= 180 TL ayrılması halinde kesilecek stopaj tutarı,

Ve 240 TL vergiden sağlanan avantajdır.

Bu senaryoya göre katılımcımız stopaj kesintisine rağmen  240-180= 60 TL kardadır.

Fakat ertelenmiş veya taksitle ödemekte olduğunuz giriş aidatınız varsa (giriş aidatı tutarı teklif formunun imzalandığı tarihteki brüt asgari ücretin yarısını aşmayacak şekilde bireysel emeklilik aracı kuruluşları tarafından belirlenir.) çıkışta bu da katılımcımızda tahsil edileceğinden, katılımcımız bu 1 yıllık sürenin sonunda sistemden zarar ederek ayrılacaktır.

**Ayrıca burada hesabın anlaşılması açısından fon getirilerini, fon işletim gideri kesintisini ve yönetim gideri kesintisini hesap içerisine dahil etmedim (Bkz: Bireysel Emeklilik Sistemine Girişte Dikkat Edilmesi Gerekenler). Bunların dahil edilmesi halinde sözleşmenize bağlı olarak sistemden çıkıştaki kar/zarar durumunuzda değişiklik olabilir.

*** Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan düzenleme sonrası kesinti oranlarında da değişiklik yapılmıştır.

Düzenleme sonrası kesinti oranları için Yeni Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler konumuzu inceleyiniz.

Etiketler:

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler Konusuna 364 Yorum Yapıldı
 1. abdulhamit yeşil diyor ki:

  bes e 7 senedir yaklaşık 24000 tl yatırdım üç ay önce ayrılmak zorunda kaldım bana 19750 tl ödendi benden kesilen yaklaşık 4250 tl yi geri almam mümkünmüdür

  1. erkan kaya diyor ki:

   Merhaba,
   1.BES aidatlarınızdan %6 yönetim aidatı kesildikten sonra kalan %94’lük kısım değerlendiriliyor.Yani her ay 100 TL aidat ödüyorsanız Bunun 6 TL si kafadan kesiliyor ve 94 TL niz fon hesaplarına gidiyor.
   2.Eski sistemde anapara+irat üzerinden %15 stopaj kesiliyordu bu uygulama hakkaniyetli değildi ve yeni yasa ile sadece irat üzerinden %15 stopaj kesilecek ,yasadan önce sistemden ayrılanlar anaparalarından kesilen stopaj tutarını talep edebilecekler.
   3.BES primlerinizin değerlendirildiği fonun getiriside düşük olabilir.Yada zarar etti
   Bu nedenlerden dolayı yatırdığınızdan daha az geri dönüş olmuştur.

   1. ELİF SĞLM diyor ki:

    MERABALAR admin.BEN 2008 ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK YAPTRDIM 2012 YILINDA ÇIKIŞ YAPTIM .29.08.2012 İLE 28.09.2013 TARİHLERİ ARASINDA KESİNTİLER İÇİN BAŞVURU YAPILABİLECEĞİNİ SÖYLEMİŞSİNİZ. BEN ŞU AN HABERDAR OLDUM GERİ ÖDEMELERDEN.ŞİMDİ BAŞVURABİLİRMİYİM.YOKSA GEÇTİ BORUN PAZARI……MI?

    1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

     Elif Hanım,
     Başvuru süresi maalesef dolmuştur.

  2. admin diyor ki:

   Abdulhamit Bey;
   Sözleşme tarihiniz 07.10.2001 tarihinden sonra ise, 29.08.2012 ile 29.08.2013 tarihleri arasında ilgili vergi dairesine başvurmanız durumunda sistemden çıkışta anaparadan yapılan kesintileri iade alabilirsiniz.
   yani 4250 TL’nin tamamını alamayacaksınız ama bu tutarın anaparadan yapılan kesinti kısmını geri alabileceksiniz.

 2. Prof Dr Cengiz GEBİTEKİN diyor ki:

  Sayın Yetkili,
  Ayrılma durumunda yapılan %15 kesintinin kaldırıldığı ve henüz resmi gazetede yayınlanmadığı bahsedildi. Bu doğrumudur? Eğer kaldırıldı ise ne zaman uygulanmaya konulacaktır?
  Çok Teşekkürler,
  Saygılarımla

  1. admin diyor ki:

   Sayın GEBİTEKİN;
   Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma durumunda yapılan kesinti kaldırılmadı, ancak eski sistemde ayrılma durumunda kesinti hem anapara hem de getiriden yapılmakta iken kanunun yürürlüğe giriş tarihinden itibaren sistemden ayrılanlardan anaparadan stopaj kesintisi yapılmayacak yalnızca getiriden yapılacaktır.
   Saygılarımla..

 3. Hakan TEKKANAT diyor ki:

  Sayın yetkili,

  Ayrılma durumunda yapılan, ana parama dokunmadan, %15 kar payı (stopaj) kesintinin uygulanma tarihi bellimidir? Şu an müracaat etmem durumunda paramızı bu şartlarda geri alabilecekmiyim?
  Çünkü ödeme yaptığımız şirket -1 Eylülü bekleyin diyor. Acenta 2013 ‘ü bekleyin diyor. Kime inanacağımızı şaşırdık teşekkür ederim.

  1. admin diyor ki:

   Hakan Bey;
   Anaparadan yapılan kesintilerin iadesi 29.08.2012 ile 29.08.2013 tarihleri arasında yapılacaktır.
   Detaylar için aşağıdaki konumuzu inceleyebilirsiniz:
   http://bireyselemekliliksistemi.org/yapilan-kesintilerin-iadesi-icin-izlenecek-yol.html

 4. gökhan diyor ki:

  Sayın admin iyi günler,

  04/11/2007 tarihinde bireysel emeklilik sistemine giriş yaptım,26/10/2011 tarihinde çıkış yaptım,toplam birikim 2.662,63 tl idi.Kesinti olarak 875,39 yapıldı,giriş aidatı 476,00 TL ve gelir vergisi kesintisi 399,39 TL.
  Yeni kanun ile bu kesintiden geri dönüş alabilir miyim?Nereye başvurmamız gerekmekte?

  Bilgilendirirseniz çok sevinirim.İyi günler..

  1. admin diyor ki:

   Gökhan Bey;
   yeni kanun yürürlüğe girdikten sonra (29 Ağustos 2012 tarihinden sonra) ilgili vergi dairesine müracat etmeniz durumunda, giriş aidatı kesintisinden herhangi bir iade alamayacaksınız ama yapılan gelir vergisi kesintisi (399,39 TL)’ nin anaparadan yapılmış kısmını alacaksınız.

   Başvuruyu Bireysel Emeklilik Şirketinizin bağlı olduğu vergi dairesine yapacaksınız.

   iyi günler.

 5. duygu pektaş diyor ki:

  Sayın yetkili,sayfanızdaki bilgi ve yorumları okudum bizi aydınlattığınız için teşekkürler benimde size bir sorum olacak. Bende 3 seneden sonra ayrıldım yaklaşık 900tl kesilmişti ama çıkış evrağımı geçen ay istedim tekrar orada bana ödenecek toplam tutarın 550 tl olduğunu öğrendim yalnız ayda 20 tl kadar vergi stpajı işletilirse geri alınıyor ya ben kurumumun ihmalinden dolayı 3 sene boyunca bunu da iade almadım acaba onları da hesaplattırsam o kesintiyi de alabilir miyim ya da onun için nasıl bir yol izlemem gerekir,bir de bu başvuru dilekçeleri için 29.08.2012 yi bekleyeceğiz sanırım değil mi? şimdiden teşekkür ederim,iyi çalışmalar..

  1. admin diyor ki:

   Duygu Hanım;
   1- 20 TL vergi stopajından kastınızın eski sistemdeki vergi avantajı olduğunu varsayarsak, (Bkz: http://bireyselemekliliksistemi.org/vergi-avantaji.html) Bildiğiniz gibi ödeme belgelerinizi, işyerinizde ödeme dönemi içerisinde iletmeniz ve iş yerinizce ödediğiniz tutarın vergi matrahınızdan düşülmesi gerekiyordu.
   Bu aşamada meydana gelen aksaklıklardan dolayı (sizin ödeme belgenizi ibraz etmemeniz veya iş yerinin işleme koymaması gibi) herhangi bir ödeme talep edemezsiniz.
   Ancak eğer ödeme belgelerinizi işyerinizin ilgili birimine ilettiğinizi belgeleyebiliyorsanız işyerinizin ihmalinden dolayı işyerinizi mahkemeye vererek iade alma ihtimaliniz olabilir.

   2- Bireysel emeklilik sisteminde ana paradan yapılan kesintinin iadesine ilişkin başvurular 29.08.2012 tarihinde başlamaktadır ve 29.08.2013 tarihine kadar başvuru yapabilirsiniz.

   İyi günler.

 6. Cengiz Kurt diyor ki:

  Merhabalar,
  İki tane bireysel emeklilik sigortam var birisi 6,5 Yıllık diğer ise 4,5 yıllık; ben bu iki poliçemide kapattırmak istiyorum. Bunun için 29.08.2012 tarihini beklemem gerekli mi? Bu gün çıkışımı istesem tüm birikim üzerinden mi %15 kesinti yapılır yoksa sadece geliri üzerinden mi kesinti yaparlar?
  İyi çalışmalar dilerim.

  1. admin diyor ki:

   Cengiz Bey;
   Yeni sistem 29 Ağustos 2012 tarihinden sonra geçerli olacak, dolayısıyla 29 ağustostan önce ayrılırsanız kesintiler eski sisteme göre yapılacak ama müracat edip anaparadan yapılan kesintiyi iade alacaksınız. 29 ağustostan sonra müracat ederseniz ise anaparadan değil yalnızca getiriden kesinti yapılacaktır.
   yani 29 ağustostan sonra ayrılırsanız tekrar dilekçe vermek vb. işlemlerle uğraşmayacaksın.

   iyi günler.

 7. Cengiz Kurt diyor ki:

  Merhabalar,

  BES’e ait iki tane poliçem var. Benim sormak istediğim sistem çıkmak için 29.08.2012 tarihini beklemem gerekli mi? Bu tarihten önce çıkarsam tüm birikim üzerinden mi %15 vergi kesintisi yapılacak?

  Bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi günler.

 8. Mehmet Ali Civelek diyor ki:

  Merhaba sayın yetkili ben Koç vakfı bireysel emeklılıkten 01.01.2009 yılında ayrıldım benden vergi stopajı olarak 24.550 tl para kesıntısı yaptılar sımdı bunu almak ıstedıgımde vakıf oldugu ıcın alma hakkım olmadıgını soyledıler bu dogru mu lutfen yardımcı olur musunuz?

  1. admin diyor ki:

   Mehmet Bey;
   koç vakfı bireysel emeklilikten kastınız bir grup emeklilik planı mı?
   katılım payını siz mi ödüyordunuz?
   daha net bilgiler verirseniz yardımcı olmaya çalışayım.
   ama sonuçta bir emeklilik şirketinden yaptırılmış olacağından o şirketle bağlantıya geçerek sözleşmenizin kapsamına dair bilgileri alırsanız daha faydalı olacaktır.

 9. nevzat levent ucuncu diyor ki:

  Merhaba bende 200 lira yatiriyodm her ay 3 kere odeyip biraktim toplam param 600 du ama bana geri ye wwrdikleri para 72 liraydi bende bu geri odemelerden faydalanabiliyrmuyum cewap werrseniz sewinirim

  1. admin diyor ki:

   Nevzat Bey;
   3 ayda ayrıldığınız için stopaj kesintiniz %15’tir fakat sözleşmenizdeki şartlara bağlı olarak değişmekle birlikte, 600 TL lik birikiminizden 72 TL almanızın sebebi giriş aidatı olduğunu tahmin ediyorum. yapılan giriş aidatı kesintisiyle ilgili bir iade soz konusu olmayacaktır.
   yani iade olur tabiki ama giriş aidatı düşüldükten sonra kalan tutar üzerinden %15 iade alabilirsiniz.
   tam olarak hesaplayabilmemiz için;
   giriş aidatı tutarınız, yönetim giderleri kesinti oranı, fon işletim giderleri kesinti oranı bilgilerinizin olması lazım.

   (Giriş aidatı tutarı, teklif formunun imzalandığı tarihte geçerli aylık brüt asgari ücretin yarısını aşmayacak şekilde emeklilik şirketleri tarafından belirlenmektedir.)

 10. alperen diyor ki:

  slm.ben 2 yıl sonunda vakıf emeklılıkten cıktım ne kadar alabılırım

  1. admin diyor ki:

   Alperen Bey;
   birikiminizdeki anaparanın %15’i kadar iade alacaksınız.

 11. Murat gül diyor ki:

  Yararlı bilgiler için teşekkür ederim. benim sormak istediğim şey : giriş tutarı poliçe imzalandığı tarihteki asgari ücretin yarısını geçmemek üzere belirlenir şeklinde bir ifadeye rastladım.. örneğin ben 2008 yılı ekim ayında sözleştim. 12 ay boyunca 4 tl giriş aidatı alındı. 2012 yılının mart ayında ise ayrılmak zorunda kaldım. kesilen aidat tutarı 270 tl + 48 de ödedim toplam 318 tl.. 2008 yılı asgari ücret i ise 369 tl imiş. şimdi şirket benden fazla ücret mi almış oldu; her şirketin sözleşmesi ve uygulaması mı farklı; yoksa ben bu olayı komple yanlış mı anladım..??? teşekkür ederim.

  1. admin diyor ki:

   Murat Bey;
   giriş aidatı sözleşmenin imzalandığı tarihteki Brüt asgari ücretin yarısını geçmeyecek şekilde bireysel emeklilik şirketi tarafından belirlenir.
   sizin sözleşmeyi imzaladığınız tarihte yani 2008 yılının ikinci yarısında brüt asgari ücret 638,70TL imiş dolayısıyla giriş aidatınızın 638,70 / 2 = 319,35 TL’yi gaçmemesi gerekir ki sizin verdiğiniz rakamlara göre de geçmiyor zaten.

   1. Murat gül diyor ki:

    Asgari ücret tutarına yanlış bakmışım. teşekkür ederim.

 12. ramazan türk diyor ki:

  Selam bir BES’den 2007giriş / 2009çıkış olarak ayrıldım. ilgili kanundan sonra iade için baş vurdum bana gelen evrakda şunlar yazılı:
  Ödenen katkı payı:1200tl
  Birikim:1215,6tl
  İrat tutarı:15,6tl
  Stopaj oran:%15
  İrat tutarı üzerinden hesaplanması gereken stopaj:2,35
  BESce hesaplanıp vergi dairesine yatırılan stopaj:182,35tl
  Şimdi bunların ışığında ben ne kadar para iade alacağım cevap için teşekkür ederim.

  1. admin diyor ki:

   Ramazan Bey;
   alacağınız iade tutarı vergi dairesine yatırılan stopaj tutarı yani182,35TL dir.

 13. Sadık ÇELİK diyor ki:

  Merhaba sayın yetkili, benim de bireysel emeklilik hesabım var, birikmişim 835 TL civarında ve çıkmak istiyorum. Anapara 800 TL, getirisi ise 35 TL civarında. Çıkmam için ne yapmam gerekiyor, hangi belgeleri nereye vermem gerekir, kesinti 35 TL olan getiriden mi olur? Paramı ne kadar sürede alırım. Teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   Sadık Bey;
   Sistemden ayrılmak için sözleşmenizin bulunduğu şirkete başvurmanız gerekmektedir. Şirket, kendisine yapılan başvuru üzerine, ayrılma bilgi formu ve hesap özetini 2 iş günü içinde size gönderir.
   Ayrılma talep formunu imzalayarak şirkete gönderdikten sonra, bireysel emeklilik hesabındaki birikimler yasal kesintiler yapılarak formun şirkete ulaştığı tarihten itibaren 7 iş günü içinde size ödenecektir.
   Kesinti yalnızca getiri (35 TL) üzerinden yapılacaktır.

 14. serap aydemir diyor ki:

  Merhaba,
  Yapıkredi emeklilik üzerinden 37 aylık bireysel emeklilik ödemesi yaptım. Dün itibariyle ayrılmak istediğimde yatırım getirisi üzerinden %25 vergi kesintisi yapılacağı ve 29.08.2012 de çıkacak olan %15 lik stopajın bakanlar kurulunca henüz onaylanmadığı yapıkredi emeklilik tarafından iletilmiştir. Bu bilgi doğru olabilir mi? %25 lik kesinti yasal mı?Bu bilgi üzerinden aradaki %10 luk stopaj farkını nasıl alabilirim? Ayrıca giriş aidatını benden almadıkları için yasal olarak 5 yıl dolduktan sonra mı giriş aidatını alamayacaklar? Hangi hallerde giriş aidatı alınmaz ve özel kampanyalarda giriş aidatı alınmaz bilgisi sözleşmede mi bulunur? teşekkürler,

  1. admin diyor ki:

   Serap Hanım;
   %25 stopaj kesintisiyle ilgili,
   http://bireyselemekliliksistemi.org/sistemden-cikmak-isteyen-katilimcilara-%25-kesinti-soku.html
   konusunu inceleyebilirsiniz. tavsiyem Bakanlar Kurulu Kararını beklemeniz yönündedir.

   Giriş aidatı peşin, 12 ayı geçmemek kaydıyla taksitle veya 5 yıla kadar ertelemeli olarak tahsil edilebilir, eğer ödemediyseniz sizin giriş aidatınız 5 yıl ertelemeli demektir. dolayısıyla 5 yıldan önce sistemden çıkmanız halinde tahsil edilir. 5 yıl sistemde kalırsanız sizden giriş aidatı talep edilemez.
   Giriş aidatının nasıl tahsil edileceği sözleşmenizde bulunur.

 15. ozan kulleli diyor ki:

  ben 2,5 yıl serbest meslek yaptığım için bes e girdim ve vergi avantajından yararlandım. ama şimdi memuriyete geçiyorum. 364 tl giriş aidatı kesilecek die bir ibare var. toplam birikimim 5300tl. sistemden ayrılmak için ne yapmalıyım? ne kadar kesintim olur. teşekkürler…

 16. Murat Akman diyor ki:

  Merhaba,

  Benim 90 aydir odedigim bir bireysel emeklilik sigortam var. Giris aidati ertelenmisti. Emeklilik hesabi bilgilerime internet sitesi uzerinden baktigimda ertelenmis giris aidati olarak hala 470 lira olarak gozukuyor. Ogrenmek istedigim, su anda sistemden ayrilmak istersem bu aidati kesinti olarak hesabimdan dusulecek mi, yoksa 5 yili tamamladigim icin giris aidati kesintisinden muaf mi oluyorum? Ustunden cok zaman gectigi icin sozlesme sartlarimi cok iyi hatirlamiyorum, o yuzden bu konuyla ilgili sozlesmede herhangi bir ozel durum olup olmadigini bilmiyorum. Giris aidatinin 5 yildan daha uzun sure ertelenmis olma sansi var midir?

  Yardimlariniz icin tesekkur ederim.

 17. ismail gebel diyor ki:

  merhaba ,
  14 ay sistemde kaldım ve ayrıldım, şirketten bana gelen yazı da şu bilgiler var,
  ödene katkı payı:1517
  birikim tutarı:1419
  irat tutarı:-78.60
  stopaj oranı:Yüzde 15
  irat tutarı üzerinden hesaplanan stopaj tutarı:0.00tl
  şirketce hesaplanan ve vergi dairesine yatırılan tutar:124tl
  acaba ne kadar ödeme alabilirim…

 18. TEOMAN TOPBAŞ diyor ki:

  Merhaba
  Ben 23/10/2007 yılında bireysel emeklilige başvurdum 10,200 TL birikimim olmuş bir durum üzere ayrılmak istiyorum nekadar kesintim olur ne zarar ederim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Enis Hüseyinka diyor ki:

   Şuan eski bes sistemi uygulamaları yürürlükte..toplam birikim üzerinden %15 kesinti uygulayacaklar..10200-1530=8670 lira elinizde kalır diye düşünüyorum..

 19. İnan diyor ki:

  merhaba; 2011 mayıs ayında başlamış olduğum bireysel emeklilik sisteminden ekim 2012’de ayrıldım ve 17 aylık birikimimin sadece %25’i kadar ödeme yapıldı. Bu normal mi? yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler…

 20. BÜLENT KAYA diyor ki:

  2007 temmuz ayında sisteme dahil oldum. 21 ay aralıksız ödedikten sonra ödeme yapmadım. su an 2840 tl yatırmışım1500 civarında getirisi olmuş. benim sorum bu giriş aidatı kesintisi için geçerli olan 5 yıllık süre bitti mi? yoksa 5 yıl boyunca aidat yatırmış olmam mı gerekiyordu? birde memurum gelir vergisinden dolayı tarafıma yapılan % 15 geri ödemeyi de kesecekler mi? teşekkür ederim.

 21. veysel özdamar diyor ki:

  merhabalar geçen sene babamı kaybettik kendisi koç vakfı na üyeymiş ölüm halinde 55*aldığı maaş kadar ödeme yapılıcak diye bir madde vardı ki yapıldı 145bin 500tl kadar ancak kesilen bir şeyler olduğu belli bu duurmda koç vakfından geri ödeme talep edebiyorumuyuz?

 22. ekrem yoldaş diyor ki:

  merhaba ben vakıf emeklilik bireysel sistemine 2011 aralık itibariyle giriş yaptım. her ay 100 tl ödüyorum.2012 aralık itibariyle çıkmayı düşünüyorum. toplam yatırılan paranın 1200tl olduğunu düşünürsek sistemden çıkarsam ne kadar para elime geçecektir. bilgilendirirseniz çok sevinirim

 23. yaşar gündüz diyor ki:

  mrb sayın ytkili bnde 5 ay kadar ödeme yptım şimdi çıkmak istyorum baktım 560 tl birikmiş bunun ne kadarı kesilecek ? bi bilgi verirseniz sevinirim.

 24. ali diyor ki:

  yaşar gündüze 480 lira giriş aidatı düşülecek ve kardan %15 düşüldükten sonra sana paran iade edilir.
  560 biriktiğine göre aylık 100 tl yatıryorsun demek oluyor. karın 60 tl oluyor yani 9 tl gelir vergisi düştükten sonra eline net 71 tl geçer. gülegüle harca mantığa bak ya

 25. sümeyra şans diyor ki:

  merhaba;ben bes’e agustos 2011 yılında girdim .her ay 110 tl ödüyorum.sistemden çıkmak istediğimde çıkış aidatı olarak kesinti yapacaklarını söylediler.benim sistemde kalmam mı daha karlı cıkmam mı anlayamadım.yatırdığımız paranın tamamını hiç bir zaman geri alamayacakmıyız?

  teşekkürler

 26. Ümit Onur Hatan diyor ki:

  yaklaşık 4 ay önce girdiğim bes’e 450.00 tl gibi bir para yatırdım.şimdi çıkmak istiyorum ama bana hiç bir iade yapamayacaklarını kesintinin ancak o kadar tuttuğunu söylüyorlar.ben şimdi bu parayı geri alamayacakmıyım.teşekkürler

 27. mahir şimşek diyor ki:

  merhaba 02.02.2005 giriş 21.01.2009 çıkış tarihim
  yatırıma yönlendirlen tutar:14.792.36 tl
  birikim tutarı:19.637.69 tl
  irat tutarı:4.845.33 tl
  irat üzerinden hesaplanması gereken stopaj:726.80 tl
  şirketimizce hesaplanan vergi dairesine ödenen;:2.945.65 tl
  bu rakamlara göre ben devletten ne kadar alacaklıyım ben anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim
  saygılar

 28. İsim (zorunlu) diyor ki:

  merhaba ben 2012 yılının 12 ayın sonlarında bireysel emekliliğe katıldım acaba devletin vermiş olduğu 25 tl den bende faydalanıyormuyum

 29. mustafa akpınar diyor ki:

  Iyi günler benim iki ayrı bankada bireysel emeklilik hesabım var. Dün garanti bankasindaki hesabımı iptal ettirmek istedim. Fakat yetkili kişi bana iptal ettirmem durumunda diğer bankadaki hesabım dahil devlet katkısından yararlanamayacagimi söyledi. Yani hesabin birini iptal ettirdigimde digerininde devlet katkısı yapılmıyormuş. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

 30. bulent kucuk diyor ki:

  Merhaba benim banka hesaplarim uzerinde e haciz var ve bes sozlesmemi kapatmak istiyorum bu parayi bir yakinim adina yatirtabilirmiyim
  Saygilarimla

 31. yahya diyor ki:

  merhaba ben 2009 eylul ayından berı bıreysel emeklılık sıstemındeyım suan sanırım 2.5 sene oldu 5 senenın sonunda ayrılmayı dusunuyodum devletın yenı cıkardıgı sıstemde bu zaman zarfını goremedım ben eskı sıstemden 5 senenın sonunda ayrıldıgımda ana param harıc bırıkımımden dusuk bedel kesılıp ayrıla bılecektım yenı sıstemde 5 senenın sonunda her hangı bı magdurıyet yasamadan ayrılabılecekmısyım bunun bılgısını verırısneız cok ıyı olur saygıler ıyı calısmalar

 32. gokhan ka diyor ki:

  Mrb garanti bireysel emeklilikte 10 aydir bulunuyorum. Ikmak istedigimi soyledim 350 lira ve20 kusur de vergi avqntajindan kesilecegini soylediler. 350 lira ne diye sordum once giris aidati dediler sonra ilk girkate 106 lira giris aidati verdigimi soyledim bu kezde 5 yildan once cikmak istedigin icin ciiis aidqti aliyoruz dediler . Boyle bir haklari varmi cikis aidati diye kimse bisey dememisti uye olurkn istedigin zaman cikasin ana paradan kesilme olmaz sadece kardan olur dediler simdi bu niye boyle oluyor.bu konu hakkinda bilgisi olan yardim ederse sevinirim

 33. mine erdoğan diyor ki:

  mrb benim sorum şu olacak 38 ay prim ödemişim ilk giriş tarihim 26.11.2009 ilk yıl giriş aidatım 156 tl ertelenen 163 tl toplam fon varlık değerim 3.160 toplam yatırıma yönlendirilen tahsilat tutarı 2.800 olarak gözüküyor .ilk giriş yaptığımda 100 tl aylık ödüyodum sonra 120 en son da 135 ödedim şimdi ayrılmak istiyorum benim elime ne kadar geçicek yardımcı olursanız sevinirim tşk ler..

 34. adnan co diyor ki:

  sayın yetkili ben 2005 yılında ıng emeklılık ile sisteme girdim getirisinin az olması ve memmuniyetsizliğim nedeniyle avivasa’ya paramı aktardım. 2012 yılında avivasadan tekarar ing ye geçmek istedim fakat gelen bireysel emeklilik elamanı aktarma yerine bana yeni poliçe açmış. ing emekliliği aradığımda hatalarını kabul ederek paramı iade etmek istediler fakat bir poliçeyi iptal ettirdiğimde devlet katkısından yaralanamayacağımı söylediler. Onun için avivasa’daki hesabımın birleştirilmesi için avivasadan aktarım talep formlarını istedim. aralık ayının 13’ünde ing temsilcisine gönderdiğim formlar avp grup şirketinden 02.01.2013 tarihinde faxlanmış avivasa bu tarihten sonra birleştirme işleminin yaoılamıyacağını söyledi. ne yapmam lazım?

 35. hasan ezberci diyor ki:

  yatırdığım miktardan( stopajkesilmeyecek) bilgisi ile sahip olduğum ve
  9 yıl ödediğim 2 adet hayat sigorta poliçemi aralık 2012 sonunda
  sonlandırdım. herhangibir getiri almaktan vazgeçsem dahi, yatırdığım anaparadan dahi hesinti yapılmış. muhtelif görüşmelerimde kendi haklılıklarını izah edip görüşme sonlandırılıyor.
  9 yıllık getiriden sadece stopaj kesilip kalanı bana ödenmesi gerekiyor mu, ben mi yanlış yorumluyorum? saygılarımla

  *

 36. reşat diyor ki:

  selam admın ben 09\2007giriş yaptım 08\2011 ayrıldım toplam yatırdıgım para 1324 tl biriken para 1824 tl bana ödenen para 1150 tl kesilen vergi tutrı ne kadar

 37. nazan diyor ki:

  ben 200 tl ödedim ayrıldım 200 tl de ne kadar vergi iadesi yapılır admin bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler…

 38. ahmetcan diyor ki:

  Ben bir kuruluşta çalışıyorum buradaki vakıfda para birikimimiz oldu buparayının tamamını 06/06/2012 tarihinde bes’e aktarıldı. Şuan ödeme işlemimiz devam ediyor . ayrılan arkadaşlar oldu anaparanın tamamından %15 kesinti yapılıyor doğrumu biz vergiden yararlanmadık. yeni düzenlemedede getiriden kesiliyor . Bizim ne yapmamız gerekiyor hangi yolu izleyelim…

 39. selim diyor ki:

  benim kafam bu banka hesap sistemine pek işlemiyor ben sadece şunu merak ediyorum bu bes ler bizim için iyimi yoksa kazık mı katılmamı önerirmisiniz

 40. 44 Alaaddin diyor ki:

  16 aydır bir şirketin bireysel emekliliğe ödeme yaparken bir başka şirketin BES’ine 2 ay önce sadece 1 aylık ödeme yaparak sözleşme tarihinden itibaren sistemden 45 gün sonra çıktım. Bu durumda 16 aydır ödeme yaptığım şirkete devlet katkısı iptal edilir mi? Teşekkürler.

 41. cagatay kızıltan diyor ki:

  Merhaba benm bireysel emeklilikte 1078 tl param var ayrılmak istediğimi ilettm GİRİŞ AİDATİ KESİNTİSİ : 640 tl GELiR VERGISI KESINTISI 2 38 tl GERI ODENECEK TUTAR 439 TL AMA BIREYSEL EMEKLILIGE GIRERKEN ASGARI BRUT UCRET 950 TLYDI BEN PARAMI GERIYE ALABILIRMIYIM ACABA SIMDIDEN TESEKKURLER

 42. murat diyor ki:

  bu nasıl bi emeklilik sistemi, istedigim,z zaman ayrılamıyoruz, ayrılmak istedıgımız de anaparayı bile vermıyorlar. giriş aidatıymıs da bılmem ne kesintisiymıs de. ben de 1 ay oldu gireli vazgectım gerı iptal ettirecem, basvurdugunda hıc bunları anlatmıyorlar.

 43. ahmet diyor ki:

  Merhaba ben sisteme gireli 35 ay oldu 1. Sene 100 tl – 2. Sene 105tl -3. Sene 117 tl ödedim sistemde 3897 tl görünüyor ayrılmak istedim benden 360 tl kesileceğini söylediler dogrumu yorumlarınızı bekliyorum tskrler

 44. murat diyor ki:

  BES E DAHİL OLALI 4 AY OLDU HER AY EN AZ ÜCRETLE ÖDEME YAPIYORUM 320TL YATIRDIĞIM ÜCRETİN TOPLAMI EKSTREYE BAKTIĞIMDA 400 TL TOPLAM PARA BEN BUNU İPTAL ETTİRMEK İSTERSEM NE KADAR Bİ KAYBIM OLUR ACABA.BES E DEVAM ETSEM Mİ BİLEMEDİM ZARARIN NERDEN DÖNERSEM KARDIR DİYE DÜŞÜNMEYE BAŞLADIM. BANA BU KONUDA Bİ FİKİR VERİRSENİZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER..

 45. saçma diyor ki:

  hayatımda yaptığım en kötü yatırım bireysel emekliliğe üye olmaktı sanırım…İnsanları dolandırmanın farklı bir yolu.3 yıldır üyeyim karım %7, lan faize koysam zaten daha fazla gelir.

 46. Mustafa Güven diyor ki:

  Mustafa Güven.benim stopaj param niçin ödenmedi.beraber başvuru yaptığımız arkadaşlarınki ödendi benim hesabıma ödeme yapılmamış neden.

 47. erdal özden diyor ki:

  slm evivasaya girerken bankadan gırıyosunda çıkarken neden bankadan çıkış alamıyoruzz konuşurken mangalda kul bırakmıyorlar çıkarken bırsuru sorun

 48. Hakan diyor ki:

  Merhabalar 22.08.2006 yılında bes katıldım 2 ay ödeme yaptım sonra çıktım arada gecen sure dahil ödeme yapıp (7yil) bes’e devam edebilirmiyim.ayrica devlet ödemesinden de yararlanabilirmiyim ?

 49. ERDEM diyor ki:

  merhaba vakıf ın bes ine 2013 nisan ayında katıldım.kendim devlet memuruyum.aylık 160 tl ödemem var giriştede bizden 97 tl ücret aldılar.şimdi ye kadar 5 taksit ödedim yani 800 tl .bazı durumlardan dolayı maddi sıkıntım var vazgeçsem ne olur bu paramaı 800+97 tl yani verdiğim parayı geri almam mümkünmü yardımcı olursanız sevinirim.

 50. glr diyor ki:

  GİRİŞ AİDATI NEDİR ? EN AZ KAÇ TL OLUYO ? TŞKLER

 51. nergiz diyor ki:

  sayın yetkili ben 30.07.2013 tarihinde yeni katılımcı bir üyenizim bazı maddi problemlerden dolayı ayrılmak istiyorum yapılan kesintilerden sonra elime gececek miktar ve ne zaman elime geçer bilgilendirirseniz sevinirim

 52. Selviye diyor ki:

  Merhaba ben bes e Şubat 2013 te başladım 300 tl ile 9 ay sonunda çıkmam gerekti ve bana geri 2000 tl ödeyeceklerini söylediler anaparam dan 700 tl gibi bi kesintiden bahsettiler kafayı yiyecem satış görevlisi besi anlatırken böyle bir kesintiden bahsetmedi paranı istediğin zaman alabilirsin dedi bu dolandırıcılık değil de ne ! Size sorum paramın kesintisini alabilir miyim ?

 53. erkan diyor ki:

  bn 5 aydır yatırıyorum yanlız maddi sıkıntımdan dolayı ayrılmak istiyorum bnden ne kadar kesinti yaparlar.

 54. 77 diyor ki:

  bana paranın uç katı alabılecegı mı soyledıler ama alanlar hıç oyle birsey yok dıyo yatırdıgımız yatırımın anlamı yok demek ıkı yıl oldu kesıntı de cıkarsa zarardayım demektır

 55. duygu diyor ki:

  merhaba ben garanti bankası aylık 80 tl bes e üye olmuştum herhangi bir ödeme yapmadım hesabımdada tahsil edebilecekleri ücret bulunmamakta yaklaşık 1 yıl önce üye olmuştum üyelik iptali için bankaya bi belge veriliyormuş sanırım . Bu konu hakkında bi bilginiz varmı üyelik iptali için nasıl bir yol izlemeliyiz ?
  Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 56. Sezer Ada diyor ki:

  inanılacak gibi değil Finansbank Bese tasarruf maksadıyla koyduğum para hiçbirşeyi getirmediği gibiyatırılan paranınepeyce altına inmiş.Halbuki banka faizinden daha iyi olacak sözü verildi ve daha da çok para yatırmam önerildi .Paranın yönetimini en iyi şekildedanışmanlarının yapacağı söylendi.Resmen kaldırılma var.AYLIK ÖDEMELERİM DEVAM EDİYOR.Yatırdığım ana paraya böyle zarar verdiren Finanas bireysel emeklilik sorunu nasıl çözecek acaba yoksa insan bu sisteme ana parasını azaltmak amacıyla girermi.Faizde dursa daha iyiydi,neden kandırdınızkiKabul edilmez, bakalım nasıl çözecekler?

 57. pelin diyor ki:

  bıreysel emeklılıke yaklasık bır yıl önce grdım ve dört kere ödeyebıldım.yanı dört ay sımdıde cıkmak ıstıorum.ödeyemedıgım aıdatlar borc olarak mı görunur.lutfen yardımcı olunçyatrdgım parayı almayı gecım benden para ıstemesınle dıye bakıyorum.lutfen yardımcı olun

 58. mehmet diyor ki:

  2013 ün başında yapıkredi bireysel emeklilik sistemine üye oldum.ayda 100 tl ödeme yaptım ortalama 1 yıl ödedim.şimdi ayrılmak ve paramı geri almak istiyorum.ama birtürlü bana izleyeceğim yolu söylemiyorlar.yani ayrılamıyorum.paramı geri alamıyorum.nasıl sistem bu bana istediğiniz zaman paranızı geri alabilirsiniz dediler ama alamıyorum.yapışıyolar adeta paraya. vermiyolar alamıyorum yani.düşmeyin bu tuzağa yapıkredi sömürüyo milleti. yatırdığınız paraları bir daha alamazsınız.

 59. HALİL kahramanmaraş diyor ki:

  anadolu hayat emeklilik sistemine 9.000 TL. yatırdım.3 ay sonra nakit paraya ihtiyacımdan dolayı çıktım.emeklilik sistemi hesabıma 778 TL.üyelik aidatı kesintisi yaptığını söyleyerek, yatırdığım ana paradan kesinti yapıp 8.221 TL. gönderdi. BES.ne yatırdığım ana paramdan yapılan kesintiyi tekrar alabilirmiyim varsa nasıl.(zaten bu kesinti ile haksız kazanç elde etmiş oluyorlar. çünkü ben onlardan bu tutarda ne eşya nede hizmet aldım.sadece sözleşmede yazıyor bu yüzen 778 TL. ana paradan kesinti yaptılar. beni BES e kaydeden kişi bana böyle bir şeyden bahsetmemişti.ne yapmalıyım bana yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

 60. nurhan diyor ki:

  sayın yetkiliden ricam beni aydınlatırmısınız ben 2003 yılında bes ödemeye başladım 31.12.2008 de ayrıldım ben den stopaj kesildi rakamda fazla idi şimdi ben o stopajı alabilirmiyim teşekkürler

 61. İsim (zorunlu) diyor ki:

  ben 15 ay in emekliğinde kaldım çıkış forumu gönderdim ama bana her hangi bir iletimişi kurmadılar bu için nereye başvurma gerekiyor

 62. süleyman yıldırım diyor ki:

  GARANTİ BANKASINA DİKKAT Garanti bankasına bireysel emeklilik yaptırmayınız çükü çıkışta paranızı vermemek için ilk sözleşmeyi yaparken çıkış ücretini diğer bankalardan çok yüksek tutuyor çıkarken paranızı alamıyorsunuz

 63. serhat özdemir diyor ki:

  bmvd stopaj iadesi için başvuruda bulundum.iki adet poliçem vardı.biri nde 2251 tl,diğerinde 882 tl birikim vardı.ikisininde stopaj oranıda %15. Toplamda tarafıma iade edilecek tutar ne kadar olur.

 64. osman akın diyor ki:

  Ben bes se cuma gunu aradilar aylik100lira dendi 25 lirayi ddvlet verecek dendi.bunada ok.ama akşam benim kredi kartimdan 130 lira ve artı 6. 75 kesilmiş benim iznim olmadan bunu nasil yaparlar.kime şikayet etmeliyim.bunları .ayrilsam parami geri alanilirmiyim

 65. Tuncay diyor ki:

  Burda gördugum kadariyla, herkez kuyuya düşmüş .yanindakine nasil çikarim burdan diye soruyor, yanindakide onun yanindakine. . . . çözüm yazan yok, yetkililer zaten bizi bu kuyuya atti, onlardan çozüm istemek yanliş :-) anca ankadarada dayisi olan veya parasini kurtarmiş olan biri, bu kuyuyu hatirlar geri dönüp anlatirsa bizde çikariz. :-)

 66. o ağacin 6 diyor ki:

  sizin için araştirdim.

  Babacan, zaruri sebeplerle sistemden erken çıkmak durumunda olan katılımcılar için de bazı kurallar getirdiklerini ifade ederek, şunları anlattı:

  ”Sistemde 3 yıldan az kalıp ayrılan vatandaşlarımız, yüzde 25’lik devlet katkısı kısmını maalesef sistemde bırakmak zorunda kalacaklar. Vatandaşlarımızın kendi cebinden yatırdığı para nemasıyla beraber kuşkusuz her an çekilebilir. Sistemde 3 yıldan 6 yıla kadar kalıp daha sonra çıkmak zorundan kalan vatandaşlarımız da devlet katkısı kısmının yüzde 15’ini çekebilecekler. Sistemde 6 ile 10 yıl arasında kalan vatandaşlarımız devlet katkısının yüzde 35’ini alabilecek. 56 yaşını doldurmayıp sistemde 10 yıl kalıp ayrılanlar devlet katkısının yüzde 60’ını çekebilecek. Sistemde en az 10 yıl kalan ve 56 yaşını dolduran vatandaşlarımız da devlet katkısının tümünden yararlanabilecekler. Devlet katkısı vatandaşlarımızın hesabına yatıyor, onu görebiliyor ama yüzde 25’lik devlet katkısının ne zaman, nasıl kullanılabileceği bazı kurallara bağlı.”

  facebok sayfamida begnin o agacin 6 .:-)

 67. Gülcan Bayram diyor ki:

  ben 10 ay bireysel emekliliğine 500 tl yatırıyordum şimdi ayrılmak istiyorum fakat benden 250 tl kesinti olacağından bahsediyorlar fonda düşüşten bahsediyor banka bu konuda ne yapmam gerekiyor buduruma tamam deyip kalan parayı cekelim mi bilemedim bizimde bu duruma itiraz etme hakkımız var mı acaba merak etmiyor değilim RESMEN KANDIRILIYORUZ GÖZÜMÜZÜ BOYAYIP

 68. mehmet diyor ki:

  1000 tl yatırdım şimdiye kadar yane 1 sene oldu ben bu parayı geri alamıyacakmıyım

 69. mehmet diyor ki:

  merhaba ben bireysel emeklilik 10 yılı doldurdum benden ne kadar kesinti olacak %14 kesinti diyor şirket görevlisi doğrumu

 70. Demet diyor ki:

  Merhaba
  Ben avivasa ya bes yaptırdım akbank aracılığı ile 7 8 ay boyunca 110 tl ödedim ancak ayrılmak durumunda kaldım bana girişte kimse giriş aidatından bahsetmedi sadece başta 97 tl para kesildi benim ödediğim paralardan şuan sadece bana 180 tl geri ödeme yapılır diyorlar ben hiç birşeyden faydalanmadığım ve yanlış bilgilerle onaylayıp yaptırdığım bes’in kendi ödediğim paranın tamamını nasıl alırım bana verilen tek bilgi istediğim zaman ayrılacağımı söylemeleri ve ödeme almam sonucunda %15 stopaj dı ki Buda devletin ödediği para üzerinden oluyor diyeeydi ben yatırodıgım paramın hepsini nasıl alırım teşekkürler

  1. emre diyor ki:

   merhaba.aynı sorun bendede var.bir çözüm bulabildinizmi?

 71. CANAN YORULMAZ diyor ki:

  merhaba 28.02.2014 tarihinde yapmış oldugum bireysel emeklilik sözleşmesini iptal etmek için dilekçe verdim nedeni ise 110 tllik ama bir 100 tl daha istenmiş sonradan biz bunu iptal dilekçesini verdik kesinti olacagını söylediler kesinti ne kadar ve kadar sürede iptal ediliyor

 72. mehmet seven diyor ki:

  yaklaşık 9.5 yıllık sigortalıyım hala sistemin nasıl işlediğini tam anlamıyla öğrenemedim karma karışık sisteme girene kadar her türlü vaat sonra sistem değişti şeklinde ifadeler çok pişmanım kesinlikle tavsiye etmiyorum canınız mevzuatlardan sıkılması kaçınılmaz mesala ben sisteme dahil olduğumda 10 yıl dolduğunda kesinti yok denmişti şimdi yaş dolma mecburiyeti var %10 kesinti var deniyo……….

 73. koray diyor ki:

  Merhabalar bende devlet katkili bireysel emeklilige girmistim 3 ay yatirdim ama cikmak zorunda kaldim simdi 324.80 tl para gorunuyor 130.00 tl de katki payi garanti emekliligi aradigimda ciktigimda hicbir ucret alinamayacagini soyluyor boyle bi durum var mi

 74. nuri diyor ki:

  bireysel emeklilikten çıktıktan sonra yeni bir bankadan bireysel emeklilik başvurusu için belli bir süre başvuramıyormuşuz bu doğrumu?

 75. Adem Suyabatmaz diyor ki:

  Bes ten ayrıldım. Şirket atarafından hesaplanan ve vergi dairesine yatırılan stopaj 2851,3 TL tarafıma ödenen stopaj miktarı 1797 TL dir. Verfgi dairesinde herhangi bir borcumun olmadığı tesbit edildi. Bu kesinti nereden geliyor?

 76. ali diyor ki:

  meraba ben daha yeni yaptırdım bunu ve daha hiç ödeme yapmadım. iptal ettirirsem nolur

 77. Ali öztürk diyor ki:

  Akbanka gidip eşimin adına BES yaptırmak istiyorum dedim tamam deyip yaptılar üç taksit ödedikten sonra eşimin değil benim adıma yapıldığını farkettim Avivasayı arayıp şube çalışanının böyle bir hata yaptığını bunu düzeltmelerini istediğimde bunun
  olamayacağını söylediler bende 2/4/2014 tarihinde evrakları doldurup yetkili kuruma faxlayıp iptalini istedim ancak bugün 30/04/2014 henüz yanıt alamadım ne yapmalıyım ne kadar beklemem gerekiyor

 78. ismail kayıkç diyor ki:

  bir bankaya BES sistemine girmiş bulundum.kurumumuzdakilere kampanya adı altında giriş aidatı almayacaklarını söylediler.2-3 ay aksamakla birlikte mail internet alışverişini kapattım kartımın. bir yıldır her ay 100 tl çekiliyor k.kartımdan.iptal edip paramı almak istedim.sistemden çıkarsam 600 tl kesinti olacağını söylediler,zaten sistemdeki toplam param 800-900 civarında..böyle birşey olabilirmi ya..yüzde 60 kesinti olabilirmi.bu sistemden nasıl çıkarım paramı alarak.kesinti olacak elbet ama yüzde 60 olmaması gerek.cüzi miktarda olması gerek.bilen varsa cevaplandırabilirmi.

 79. uğur fetih camcı diyor ki:

  admin 2013 ten beri kayıp sorular hep cevapsız

  1. admin diyor ki:

   Uğur Bey, tespitiniz doğru zoraki bir ara verme durumu söz konusu oldu. artık sorularınız cevaplamaya çalışacağım.

 80. Serap diyor ki:

  Sadece 100 lira ödedim ve bir yıl sonra dondurdum ayrılmak istiyorum benden para talep edilecek mı?

  1. admin diyor ki:

   Serap Hanım, giriş aidatı ödemediyseniz ertelenmiş giriş aidatı v.s. çeşitli kesintiler yapılacaktır.

 81. Serap diyor ki:

  Lütfen acele cevap verir misiniz..

 82. Serap diyor ki:

  Çok teşekkür ederim cevap icin…

 83. fikret diyor ki:

  merhaba ben 6 aylık bes üyesiyim her ay 150 tl ödüyorum şuan biriken para 900 tl çıkış yapmak istesem nekadar geri alabilirm teşekkür ederm.

  1. admin diyor ki:

   Fikret Bey; Eğer giriş aidatını peşin ödemediyseniz (ki genelde peşin almazlar ertelenmiş kısmı vardır) sisteme yatırdığınız anaparadan giriş aidatı kesilerek, giriş aidatını sisteme girişte peşin ödediyseniz herhangi bir kesinti yapılmadan paranızı iade alabilirsiniz.

 84. halil diyor ki:

  bu hırsızlığa bide devleti ortak etmişler yazık valla

  1. zeynel akdemir diyor ki:

   Maalesef, ama devletin bundan haberi var, Garanti emeklilik paramı sahiplendi, resmen vermiyor. Ben de dava acacağım. Bzim gibi milyonlarca insan var.. .

 85. Eren diyor ki:

  Merhabalar,
  Ben garanti BES üyeliği yaptırmıştım 2012 yılında , ing emekliliğe taşımak istedim, giriş aidatı almalarına rağmen taşımam durumunda 300 TL gibi bir kesinti olacağını söylediler, ing ise hiç bir kesinti olmaması gerektiğini söyledi. Sizce bu parayı almaları ya da talep etmeleri yasal mı? İng gruba bağlı emeklilik planım var 2. Sini oraya aktarmak istememin nedeni giriş aidatsız( sonradan da alınmayacak şekilde ) olması ve aylık %2 kesintinin olmaması ( bu da anlaşmaya dahildi) . Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar

 86. mehmet ali firil diyor ki:

  Sayın Admin Merhaba. Giriş ücreti ödemeden 1071tl taksit ödemeli BES’e dahil oldum. Amacım 3 sene sonra ayrılmak. Bankadaki uzmanın anlattığı ve benim anladığım kadarıyla 3 sene sonunda anaparamdan bir kesinti olmayacak, devletin verdiği %25 desteğininde sadece %35ini alabilecekmişim. Artı fondan kazanılan bir para. Size sorum şu; 3 sene 1071tl ödemeyle ayrılırsam 3senenin sonunda ne ile karşılaşacağım? Teşekkür ediyorum

 87. turan diyor ki:

  mrb benım su an 4300 TL param var ben bıreysel emeklılık ıptalını yapmak ıstıyorum yapı kredı bankasının maas kartından parasını cekıyorlardı, sımdı ıptal etsem nerden edeceğim ve paramı gıdıp nereden alacağım.

 88. turan diyor ki:

  mrb 0539 447 37 05 bırı benı arayabılırmı 2 sorum olucak cok acıl hayırlı ramazanlarrrrrrrr

 89. Simge diyor ki:

  Merhaba Kasım 2012 yilinda bireysel emeklilik yaptirdim kartimdan tahsil edilecekti ancak sadece 1 kere odeme kesildi sonra banka baska kart gonderdigi icin odemeler alinamamis. Yaklasik 20 aydir odenmiyormus. Bana ne sozlesmem geldi ne de mail adresime bilgi. BDDK nin karari sonrasi bikac once mesaj attilar oyle ogrendim hala sistemde aktif görünüyor hicbir ucret odemeden iptal ettirebilirmiyim?

 90. sezer uzan diyor ki:

  merhabalar sayın admin, geçen sene 2013 yılının başlarında sanırım bankamda işlem yapmaya gittiğimde anadolu hayat görevlisinin ısrarları sonucu aylık 150 tl ödemeli bireysel emeklilik yaptırdım her ay kredi kartımdan kesiyorlardı sonra bunu bir süre dondurdum ve bu ay süresi bitip tekrar aktif hale gecti, biraz önce anadolu hayat ile görüştüm iptal etmeleri için ve beni şoka sokan cevabı aldım o yüzden sizden acil cevap bekliyorum, içeride birikmiş param 760 küsür olduğunu söylediler ve bugün çıktığım taktirde 122 tl alabileceğimi söylediler bu nasıl bir iştir türkiye sınırları içinde en fazla faizi alan tefeciye de gitseniz sizden bukadar kesinti yapamaz ödemiş olduğum rakam 760 küsür ve bana verdikleri rakam 122 bu nasıl bir iş anlamış değilim lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim bu nasıl soygun halbuki beni bes üyesi yapıncaya kadar ne diller döktüler bankada böyle bir iş olabilirmi bu kadar kesinti uygulayabilirlermi, teşekkür ediyorum şimdiden saygılarımla.

  1. sezer uzan diyor ki:

   giriş aiddatından bahsetmişsiniz yukarıdaki cevaplarınızda, giriş aidatı 8 tl olarak kredi kartımdan taksitle kesilecekti ödediğim 150 tl den hariç olarak bunuda belirtmek istedim. tekrar saygılar.

   1. admin diyor ki:

    Sayın Sezen Uzan,
    Sistemden çıkmanız halinde malesef böyle bir kesinti yapma hakları var. Kesilecek tutar ertelenmiş giriş aidatıdır. Giriş aidatı brüt asgari ücreti geçmemek kaydıyla %10’u peşin veya taksitli (8 TL taksitli dediğiniz muhtemelen sizin giriş aidatının peşin kısmıdır) kalan kısmı ertelenmiş olarak alınabilmektedir. Ve sistemden 3 yıldan önce ayrılmanız durumunda sisteme giriş tarihinizdeki brüt asgari ücretin %75 ‘i giriş aidatı olarak sizden tahsil edilecektir.

    1. sezer uzan diyor ki:

     peki sayın admin, bu giriş aidatını daha sonra yasal yoldan alma imkanı varmıdır yani bu kredilerin dosya masraflarını geri alma olayı gibi yoksa bosunamı uğraşmış oluruz. bu konuda da bilgi verirseniz sevinirim.

     1. admin diyor ki:

      Yasal olarak şirketin böyle bir hakkı var. ilgili Bireysel Emeklilik yasasında açıkça belirtiliyor. Yani geri almanız pek mümkün görünmüyor.

 91. Semih Kayhan diyor ki:

  2012 Şubat ayında aylık 150 TL üzerinden bireysel emeklilik ödemelerine başladım. Temmuz 2014 te ayrılmak istiyorum. Geri iade olarak ne kadar birikim alabilirim? Saygılar.

  1. admin diyor ki:

   Semih Bey,
   Emeklilik şirketinizin internet sayfasından online işlemlere girerek şu anki toplam birikiminizi görebilirsiniz. Sistemden çıkmanız halinde ise toplam birikiminizden varsa ertelenmiş giriş aidatı kesilerek kalan tutar size iade edilir.

 92. bilal türan diyor ki:

  sayın admin benim yaklaşık 6 aylık bireysel emekliligim var ben bunu iptal etmek zorunda kaldım ve icerde benim 490 lira paran varmıs iptal etmek istedim710 lira masraf cıkardılar o kadar para yatırdın iptal etmek icin ayriyetten 220 lira istediler bu ne kadar dogru icerdeki paramın bi kısmını alabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim ilginiz icin tesekkürler

  1. admin diyor ki:

   Bilal Bey;
   Sizden talep edilen para muhtemelen ertelenmiş giriş aidatıdır.
   İlgili mevzuata göre bireysel emeklilik şirketi ilk üç yıl içerisinde sistemden ayrılan katılımcıdan sözleşmenin imzalandığı tarihteki geçerli brüt asgari ücretin %75’ini geçmemek kaydıyla giriş aidatı tahsil edebilir.

 93. feda atar diyor ki:

  2014 ocak ayında bireysel emeklilik sistemine şirket önerisiyle giriş yaptım giriş aidatı ödenmedi ve her ay 110 tl maaştan kesinti oluyor şu anda BES sisteminde toplam 1086,00 tl var ben ayrılmak istesem benden ne tür kesintiler olur yardımcı olursanız çok sevinirim benim gibi 25 arkadaşım daha var genel olarak hepimiz ayrılmak istiyoruz

  1. admin diyor ki:

   Sayın Feda Atar;
   Sistemden ayrılmanız halinde öncelikle devlet desteği olarak yatan tutarı alamazsınız. Birikiminiziz fon getiri kısmından (ki sizin birikiminizin çok fazla getiri kısmı yokturdur) stopaj kesintisi yapılır. İlave olarak varsa ertelenmiş giriş aidatı kesintisi yapılır. Sizi en çok etkileyecek olan da giriş aidatıdır. Bir önceki yorumdan bir çıkarım yapabilirsiniz.

 94. bilgin diyor ki:

  ben 11 aydır 75 tl + 8 tl de aidat mıdır nedir anlamadığım yani toplam 88 lt ödeme yaptım. 825 tl + 88 tl de aidat toplamda 968 tl ödeme yaptım ve şuan ayrılmak istiyorum.yatırdığım parayı geri almak istiyorum.Bana istediğim zaman ayrılıp yatırdığım parayı geri alabileceğim söylenmişti.
  Cevabınızı beklemekteyim.saygılar

  1. zeynel akdemir diyor ki:

   kardeşim aynı durumdayız :( yastık altında durmasın dedik hesapta kalsın dedik adamlar bizi yediler. . .

  2. admin diyor ki:

   Sayın Bilgin;
   Sözleşmenizdeki şartları bilmemekle birlikte, ödediğiniz +8 TL muhtemelen giriş aidatının taksitlendirilmiş kısmıdır. Sistemden çıkmanız halinde ise, ödediğiniz +8 TL’ler size ödenmeyeceği gibi Giriş Aidatının ertelenmiş olan kısmı birikiminizden düşürülür.
   Giriş Aidatı Kesintileriyle ilgili sisteme giriş tarihinize göre Bireysel Emeklilik Giriş Aidatı konumuzu inceleyebilirsiniz.

 95. hamza yeşil diyor ki:

  benim aynı bankadan 3 ayrı emeklilik hesapım var ilk emekliligim kalsa diger açtıgım iki emekliliği iptal edersem herhangi bir kesinti olurmu

  1. admin diyor ki:

   Sayın Hamza Yeşil;
   Yaptığınız sonraki sözleşmelerde giriş aidatı ödemesi yapmadığınızdan (giriş aidatı yalnızca sisteme ilk girişte alınır) giriş aidatı kesintisi yapılamaz. İptal halinde ana paranızı alırsınız. Fon getirilerinden stopaj kesintisi yapılır. Devlet katkısını ise sistemde kalma sürenize göre alıp alamayacağınız değişir.

 96. zeynel akdemir diyor ki:

  Selamun aleyküm, ben garanti bankasında 3 yıllık 130 lira bir de 6 lira aidat parası ödüyordum, fakat bankadaki konuşmamızda şöyle oldu;3 yıl bitmeden sözleşmemden vaz geçersem kendi yatırmış olduğum paramı geri alabilecek miyim dedim, bana devlet ve fon katkısı hariç alabileceksin dedi. Fakat ben yaklaşık 8 ay falan yatırdım ve sözleşmemin feshini istedim, karşılastıgım şey cok kötü oldu ve paramın 779 lirasını 3 yıllık sözleşmeyi bozduğum için kesileceğini 48 lira da bana ödeneceğini söylediler. Açıkçası banka bana bu kısmını söylemedi ve bana sahtekarlık yaptı ben de durdurdum. Paramı geri alabilir miyim, bu konuda tüketici haklarına baş vursam yararlı bir sonuç cıkarmı? Saygılarımla.

  1. admin diyor ki:

   Sayın Zeynel Akdemir;
   Yapılacağı bildirilen kesinti ertelenmiş giriş aidatıdır ve muhtemelen sözleşmenizde yer almaktadır.
   Bu kesinti sisteme girişte şirketler müşteri kaçırmamak için genelde hızlıca geçtikleri bir husustur. Size de yeterince bilgi verilmemiş.
   Bu konuyu Tüketici hakları v.s. makamları taşısanız dahi bir sonuç alabilmeniz mümkün görünmüyor.. Zira ilgili kanun yönetmeliklerle şirkete bu hak verilmiş ve siz de o sözleşmeyi imzalamışsınız.
   Bireysel Emeklilik Giriş Aidatı konumuzda detaylar yer almaktadır.

 97. emrah ekinci diyor ki:

  Merhaba 09 haziran 2014 de bireysele giriş yaptım. Önden toplu para odedım 700 lira sonra diğer ayda da 200 lira odedim. Biriken param 900 lira, ben iptal ettirecegim kredi kartımın borcu oldugundan dolayı biraz sıkıntıya gırdım, ordan aldığım parayla onu odeyecegim ne kadar odeme yaparlar? Bilgilendirirseniz teşekkür ederim

  1. admin diyor ki:

   Emrah Bey; İptal ettirmeniz halinde giriş aidatı kesintisi yapılacaktır. Dolayısıyla yatırmış olduğunuz tutarın çoğunluğu bu kesintiye gidecektir.

 98. tolga kaya diyor ki:

  Merhabalar, finansbank’ta ekim 2013’ten itibaren her ay düzenli olarak 100’tl lik katkı payıyla ve artı 25 tl devlet katkısıyla bireysel emeklilik hesabı açtırdım ve 1.300 tl para birikti. ağustos 2014 itibariyle ayrılmak istediğimi belirttim. hesabımdan ne kadar para alabilceğimi sorduğumda ise bana sadece 296 tl kaldığını söylediler. çok az bi miktar değil mi bu, neyin kesintisi bu böyle..!? cevap verirseniz sevinirim, saygılar..

  1. admin diyor ki:

   Tolga Bey; Öncelikle Bireysel Emeklilikten 3 yılı doldurmadan ayrıldığınız için devlet katkısı alamazsınız yani 25 TL olarak biriken tutarların tamamı kesilir.
   Size ödenecek miktarın bu kadar düşmesinin asıl sebebi ise giriş aidatı kesintisidir. İlk 3 yıl içerisinde sistemden çıkmanız halinde, Bireysel Emeklilik Şirketi sözleşmenin imzalandığı veya onaylandığı tarihte geçerli aylık brüt asgari ücretin %75 kadar kesinti yapabilir.

 99. Cuma diyor ki:

  Mrb. 2010 yılında bireysel emekliliğe giriş yaptım ve 1 yıl sonra şirketimi değiştirdim.Ödemelerime yeni şirkette devam ettim.Daha sonra tekrar eski şirkete başvurdum ve aktarım yaptım.Aynı hesaba aktarım yapmadılar.Şimdi ben eski hesaptaki parayı çekip yeni hesaba aktarsam emekliliğe giriş yılım için hangisi baz alınır.Teşekkürler..

  1. admin diyor ki:

   Cuma Bey; Anladığım kadarıyla mevcut sözleşmenizi sonlandırıp yeni sözleşme başlatmak istiyorsunuz. Bireysel Emeklilik sözleşmenizi sona erdirmeniz halinde o sözleşmeyle ilgili giriş tarihinden kaynaklanan süreye ilişkin haklarınızı kaybedersiniz.
   Yani yeni sözleşme tarihiniz baz alınır.

 100. arzu altay diyor ki:

  20.03.2008 ve06.02.2008 girişli 2 tane bireysel emekliliğim var.Giriş aidatlarını taksitle ödedim.İsteğim dışında nerdeyse her ay ödemeleri yükseltiyorlar.125 er tl ödüyorum. Bugün ayrılsam ne kadar geri ödeme alırım.Saygılar.

  1. admin diyor ki:

   Arzu Hanım, BES’ten ayrılmanız durumunda;
   Giriş aidatını ödediğiniz için Anaparanızı kesintisiz alırsınız. Fon getirilerinden ise %15 stopaj kesintisi yapılır.
   Ayrıca 1 Ocak 2015 tarihinden önce sistemden çıkmanız halinde devlet katkısı olarak hesabınızda biriken tutarı da alamazsınız. 1 Ocak 2015’ten sonra çıkış yaparsanız devlet katkısının da %35’ini alabilirsiniz.

 101. ahmet Dursun diyor ki:

  merhaba 05.04.2013 tarihinde asya emekliliği geçiş yaptım. 04.08.2014 tarihinde ayrılmak istediğimde benden 636tl nin neyin kesintisi olduğunu öğrenmek istiyorum bilgilendirirseniniz sevinirim . teşekkürler..

  1. admin diyor ki:

   Ahmet Bey; Muhtemelen ertelenmiş giriş aidatı kesintisidir.

 102. MAHMUT SADE diyor ki:

  SAYIN ADMİNİM 46 AYDIR BES ÜYELİGİM AKTİF 30/04/2008 GİRİŞ TARİHİM ARADA TABİ DONDURDUGUM ZAMANLAR OLDU BUGUN SİSTEMDEN ÇIKIŞ YAPMAK İSTEDİGİMİ SOYLEDİGİMDE ANAPARAM 4775 TL İKEN GETİRİSİ 1897 TL OLMUŞ GELİR VERGİSİ %5 94.88 TL GÖZÜKÜYOR.. BENDEN KESMEK İSTEDİKLERİ TUTAR İSE GETİRİNİN YAKLAŞIK %34 Ü OLDUGUNU GÖRÜYORUM KESMEK İSTEDİKLERİ TUTAR 984 TL BUNUN İÇİN NE YAPMALIYIM …

  1. admin diyor ki:

   Mahmut Bey; Getiri üzerinden %15 stopaj kesintisi yapabilirler. %34 gibi bir kesinti oranı söz konusu olamaz.
   Size söylenen rakamına devlet katkısı yoluyla biriken tutar dahil edilmiş olabilir. Şirketinize getiri üzerinden %15 stopaj kesebileceklerini hatırlatıp, size aktarılan kesinti tutarının hangi kalemlerden oluştuğunu sorunuz.
   Sonucu bizimle paylaşmanız halinde kesintilerin doğruluğu konusunda yardımcı olmaya çalışırız.

 103. demet diyor ki:

  Merhaba ben 2012 yılında çok zor durumda olduğum için bes’imi iptal ettirip adeta kuşa dönen paramı aldım. Daha sonra kesintiler için İstanbul büyük mükellefler vergi dairesine istenen evrakları aps ile gönderdim. 1,5 yıldır bana ödenmesi gereken rakam iade edilmedi. kimseye de ulaşılamıyor ne yazık ki. ne yapmam gerekiyor. nereye nasıl müracaat edececeğim. bes yaptırdığım bankada ilgilenmiyor. şimdiden teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   Demet Hanım; Büyük Mükellefler Vergi Dairesi iade işlemine devam ediyor fakat sizin gibi bekleyen çok kişi var. Eğer sürecin hızlanmasını istiyorsanız tek yol Büyük Mükellefler Vergi Dairesine gitmek. İstanbulda değilseniz ve gidemiyorsanız malesef yapacak birşey yok, beklemek dışında.

 104. Yıldırım diyor ki:

  Merhaba, 2009 yılında BES’e giriş yaptım. Şuanda sistemde 23 bin TL param görünmektedir. Devlet Katkısı 1500 TL dir. Ertelenen giriş aidatım görünmemektedir. Devlet katkısından önce vergi avantajlarından da faydalandım. Şu an acil sistemden ayrılmak istiyorum. Sizce tarafıma ne kadar ödeme yapılır?

  1. admin diyor ki:

   Yıldırım Bey,
   Sistemden ayrılmanız halinde 23 bin TL nin anapara kısmını kesintisiz alırsınız. Ancak bu birikimin belli oranı fon getirilerinden oluşmaktadır. Fon getirilerinden %15 stopaj kesintisi yapılır.
   Ayrıca Devlet katkısı uygulaması başladıktan sonra 3 yıldan önce sistemden ayrıldığınızdan devlet katkısını da alamazsınız.

 105. ekrem diyor ki:

  Merhaba, BES başvurularında çok mu tatlı anlatılıyor yoksa gerçekten vatandaş mağdur mu oluyor? Ben de aylık 300 tl ödüyorum. 06.05.2014 tarihi itibariyle 3 yıl sistemde kalmayı düşünüyorum. Sonucu ne olur. Şimdiden teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   Ekrem Bey,
   Tatlı anlatılıyor derken olay şöyle, Bireysel Emeklilik Sisteminin avantajları var fakat bunun yanında kesintileri, bağlayıcı şartları v.s. de var. Giriş esnasında genellikle bizlere avantajlar anlatılıyor. Olumlu yanları anlatılıyor diğer hususlar malesef yüzeysel geçiliyor. Sonuçta bir tüe pazarlama.
   Gelelim sizin duruma; Sözleşmenize bağlı olarak 3 yıl sonra ayrılmanız durumunda, fon getirilerinden %15 stopaj kesintisi yapılır. Ödediğiniz katkı payı tutarı toplamından (ana paranızdan) stopaj kesilmez ancak muhtemelen sözleşmenizde ertelenmiş giriş aidatı vardır, bu da çıkmanız halinde sizden kesilecektir.

 106. emrah diyor ki:

  Merhaba , 2012 yılında Bes’e giriş yaptım.. Yaklaşık 15 ay 150 Tl ödeme yaptım 1 senedir dondurdum .. Ama şimdi birikimimi almak istiyorum.. Aidatlar 1 senelik ödemenin içinde taksitler halinde ödemiştim. Fon olarak risksiz fonda değerleniyordu. Şimdi ayrılmak istediğimiz de ne gibi bir kayıplarımız olur Bilgi verirseniz sevinirim…İlginiz için şimdiden Teşekkür ederim

  1. admin diyor ki:

   Emrah Bey,
   Bireysel Emekliliği iptal etmeniz halinde, şayet giriş aidatını ödediyseniz fon getirilerinden %15 stopaj kesintisi yapılır. Geriye kalan birikiminizi alabilirsiniz.

 107. Ömer diyor ki:

  Merhaba 2008’de askerdeyken eskiden bu kuruma bağlı özel emeklilik adında poliçe yapmışlardı bir kaç ay ödedikten sonra ödeme yapmadım şimdi aradığımda yetkili ödeme düzenli olmadığından poliçe zorunlu kapatılmış ve ödenilen pirimlerin geri ödemesi olmayacağını iletti bu ödediğim pirimleri geri alabilme imkanım varmıdır var ise ne yapmam gerekli şimdiden teşekkür ederim

  1. admin diyor ki:

   Ömer Bey,
   Özel Emeklilikten tam olarak neyi kastettiğinizi anlamamakla birlikte sözleşme şartlarınız önem arzetmektedir. Sözleşmedeki haklarınız doğrultusunda hakkınızı arayabilirsiniz. Şayet sözleşmeniz elnizde yok ise şirketten sözleşmenizin bir örneğini talep edip incelemenizi tavsiye ederiz.

 108. mehmet diyor ki:

  aralık 2011 de vakıf emeklilikten bireysel emeklilik yaptırdım hesabımda 3100 civarı anapara ve 450 tl civarı getiri yani devlet katkısı gözüküyor. düğün yaptığımdan dolayı çıkmak istiyorum. çıkış için arayacağım. şu durumda haklarım neler. taleplerim ve alacağım miktar ne olmalı yardımcı olursanız sevinirim admin….

  1. admin diyor ki:

   Mehmet Bey,
   2016 yılından önce BES’ten çıkmanız halinde devlet katkısını alamazsınız. Yani şu an itibariyle hesabınızdaki 450 TL devlet katkısını alamazsınız.
   Ayrıca birikim olarak görünen 3100 TL’nin bir kısmı fon getirileridir ve fon getirilerinden %15 stopaj kesintisi yapılır. Sizin birikiminizdeki fon getirisi tutarı muhtemelen düşük olacağından bu kesinti de düşük miktarda olacaktır.
   Bir diğer husussa şayet sözleşmenizde ertelenmiş giriş aidatı var ise bu tutar da birikiminizden kesilir. Bu da maksimum sözleşme tarihiniz itibariyle geçerli askari ücretin yarısı kadardır.

   1. mehmet diyor ki:

    sayın admin giriş aidatı yüz tl olarak ben ilk girdiğimde yanlış hatırlamıyorsam ya 20 tl 20 tl olarak yada toptan ödedim. yani aidat olarak 100 tl ödedim. dediğiniz aidat bu değil mi. birde ben bugün başvuru yapsam çıkmam için tahmini kaç günde sonuç alırım. teşekkürler cevaplarınız için

    1. admin diyor ki:

     Giriş aidatı tutarıyla ilgili önceki mesajda bahsettiğim tutar maksimum tutardır. 100 TL olabilir tabiki. Sözleşmenize bağlıdır bu durum.
     Çıkış için başvuru yaptığınız günden itibaren 5 iş günü içerisinde şirketin size bazı formları ulaştırması gerekiyor. bu formlar ulaştıktan sonra ayrılma talep formunu imzalayıp faks veya posta ile şirketinize göndermeniz gerekiyor.
     Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra da şirket 20 iş günü içerisinde belirttiğiniz hesaba paranızı yatırmak zorunda.
     Bu süreler maksimum sürelerdir. Süreç çok daha hızlı sonuçlanabilir.

 109. Körfezli diyor ki:

  Sayın Yönetici, Yaşım 47, Temmuz 2005 başlangıç. 2015 temmuz’da on yııllık sürem doldu. Aylık 50 lira ile başladım son iki senedir aylık 200 lira ödeme yaptım. Şu an ayrılsam toplu para olarak ne kadar alırım ve ne kadar kesinti yapılır. Şimdiden teşekkürler.

 110. Körfezli diyor ki:

  Düzeltme yapayım, 18.01.2005 başlangıç tarihim. Şuan ki birikimim 13.500 TL. artı devlet katkısı 750 Lira. On yıllık sürem dolduğu zaman paramın hepsini alsam ne kadar kesinti olur. teşekkür ederim.

  1. admin diyor ki:

   Sayın Körfezli,
   10 yılı dordurup sistemden ayrılmanız halinde 13.500 TL’nin getiri kısmından %10 stopaj kesintisi yapılır. Anaparayı yani sizin yatırdığınız tutarı kesintisiz alırsınız. Bu birikimin ne kadarının ana para ne kadarının getiri olduğunu ise Bireysel Emeklilik Şirketinizden öğrenebilirsiniz. (bazı şirketlerde bu bilgiye internet siteleri üzerinde online giriş yaparak erişebilirsiniz.)
   Devlet ktkısı konusuna gelecek olursak, 1 ocak 2016 tarihinden önce sistemden ayrılmanız halinde devlet katkısı alamazsınız. Bu tarihte ayrılırsanız hesabınızda biriken devlet katkısının %15′ini alırsınız

 111. hüseyin diyor ki:

  Merhabalar; 12.02.2014 tarihinde aylık 150 tl turarlı 1 yıllık 1.800 tl peşin ödedim ve 108 tl poliçe tahsilatı adı altında ayrıca ödeme alındı. 22.08.2014 tarihi itibariyle sistemden çıkış yaptığımda 697 tl giriş aidat kesintisi yapıldı ve 1.139 tl, 20 gün içinde hesabıma aktarılacağı söylendi. bu kesilen tutarı geri alabilirmiyim ?
  Teşekkürler

  1. admin diyor ki:

   Hüseyin Bey,
   Giriş aidatı kesintisi ilgili kanun/yönetmeliklerle Bireysel Emeklilik şirketlerine tanınmış bir haktır. İade alma ihtimaliniz bulunmamaktadır.

 112. Ramis Emre diyor ki:

  4 aydır bireysel emeklilik sistemindeyim ve paraya sıkıştım sistemden ayrılıp paramı alma ihtimalim var mı varsa ne kadar alabilirim yardımcı olursanız sevinirim hayırlı geceler.

  1. admin diyor ki:

   Sayın Ramis Emre,
   ertelenmiş giriş aidatınız varsa ki büyük ihtimalle vardır BES’ten çıkmanız halinde bu sizden tahsil edilecektir. Ve Bireysel Emeklilikten ayrılmanız halinde 4 aylık bir birikimden yapılacak giriş aidatı sonrası muhtemelen birşey kalmayacaktır. Tabi ciddi aylık katkınız çok yüksek değilse.

 113. erdi dinçler diyor ki:

  merhaba, ben akbanktan dahil oldum bireysel emeklilige ama bana eksik bilgi verildi benden 130 tl aylık yatırım ve bir sefere mahsus 110 tl aidat kesilecegi ve çıkmam halinde tüm paranın hesabıma kesintisiz iade edilcegi söylendi bu gün hesap hareketlerimi kontrol ettigimde 167+243 tl gibi bir kesinti yapıldıgını gördüm sözleşmede 60 gün içinde fon toplam gider kesintisi hariç hiç bir kesinti yapılmadan hesabıma yatırılıcagı yazıyor size sorum şuan çıkmak istesem nekadr bir zararım olur şuan için hesabımdan kesilen para 167+243=410 tl

  1. erdi dinçler diyor ki:

   60 gün içinde sözleşmeden caymam halinde fon toplam gider kesintisi hariç hiç bir kesinti yapılmadan hesabıma yatırılıcagı yazıyor size sorum şuan çıkmak istesem nekadr bir zararım olur şuan için hesabımdan kesilen para 167+243 =410 tl

   1. admin diyor ki:

    Erdi Bey,
    Evet 60 gün içinde cayma hakkınız var.
    Hesabınızdan kesilen tutarlara ise bir anlam veremedim.
    Bunların ne kesintisi olduğunu Bireysel Emeklilik şirketinizden sormanızı tavsiye ederim.

 114. furkan diyor ki:

  ben bireysel emeklilik fonundan yararlanıyorum vakıfbank dondurmak istiyorum ama internet üstünden bulamıyorum nasıl dondurabilirim yardım edin bana.

 115. Raşit TÜRKMEN diyor ki:

  Merhaba Sayın admin,
  Bireysel emeklilik sisteminde önümüzdeki ay 5 senem doluyor. 6-7 ay önce sistemden çıkmak istediğimde bana 5 seneyi beklersem kesintilerin azalacağını söylemişti sigorta firması. Ancak duyduğuma göre 10 seneye çıkmış bu süre. Son durum hakkında bilgi vermenizi rica ederim.

  1. admin diyor ki:

   Raşit Bey, Stopaj kesintisi konusunda 10 yıldan önce ayrılmanız halinde kesinti oranı aynı kalacaktır.
   Fakat sözleşmenizde ertelenmiş giriş aidatı varsa, 5 yılı doldurduğunuzda bunu sisden kesemezler. Bu açıdan bir karınız olur.

 116. Fatih ÖZCAN diyor ki:

  Farklı şirketlerden BES poliçesi kestirmek istediğimde 2.şirket de giriş aidatı alıyor mu yoksa 2.poliçe olduğu için giriş aidatı ödemek zorunda kalmıyor muyum? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. admin diyor ki:

   Fatih Bey, Farlkı şirketten yaptırmanız halinde giriş aidatı alınır. Aynı şirketten 2. poliçeyi yaptırırsanız alınamaz.

 117. murat özer diyor ki:

  Sayın yetkili 24 01 2014 tarihinde bes e katıldım her ay 400 tl yatırdım. Bugün itibarı ile çıkmak istedim(17 09 2014) 3200 ana para ve katkı payı birikti. Ayrılmak istediğimde devlet katkısının hepsi iptal olacağı gibi ana paradanda 700 kadar kesinti yapılacağı söylendi. Ana paradan yapılan kesintiyi almam mümkünmü,ne yapmam gereklidir. Tşkr.ederim

 118. murat özer diyor ki:

  Bu kesinti giriş aidatı imiş asgeri ücretin %75 olduğunu söylediler.

  1. admin diyor ki:

   Murat Bey, yapılan giriş aidatı kesintisini almanız şu anki yasal koşullarda mümkün değil.

 119. Ali Bagci diyor ki:

  sayin admin ben 2012 kasim ayinda BES’e girdim acil 1000 tl’ye ihtyacım var. acaba sisteme devam edip bu parayi cekersem ne olur?

  1. admin diyor ki:

   Ali Bey, Böyle birşey malesef mümkün değil. Birikimin bir kısmını çekemezsiniz. ya tamamen iptal ettirip sistemden çıkacaksınız ya da devam edeceksiniz.

 120. Hamit diyor ki:

  merhabalar Aralık 2012den itibaren birikimim 2500 bugün çıkış yapsam toplam kesinti ne olcak ve Ana paradan yapılan kesintiden ne kadarını geri alabilirim?

  1. admin diyor ki:

   Hamit Bey,
   Giriş aidatı tutarı kadar anaparadan kesinti yapılır ve bunu geri almanız söz konusu değildir.

 121. yasemin diyor ki:

  Merhabalar;
  ben 10 aydır bes ödüyorum 3 gün önce çıkmak isteğim için aradığım da yatırdığım paramın 650 TL’sının kesileceğini söyledir. Bunun için ne yapmam gerekiyor kesinti olmadan yatırdığım paramın hepsini alabilir miyim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin diyor ki:

   Yasemin Hanım,
   Size yapılacağı söylenen kesintinin tamamı veya büyük kısmı giriş aidatıdır. Malefef bu kesinti olmaksızın sistemden ayrılmak mevcut kanun ve yönetmeliklere göre mümkün değil.

 122. erhan diyor ki:

  Sayin admin 10 gun once ziraat bem girisi yaptim 1 yillik pesin ödedim 1200+ 120 tl giris icin aldilar sistemden cikmak istiyorum 60 gun vazgecme hakki diye birsey varmis heralde sistemden cikarsam benum parami tam verirlermi kesinti olurmu acill lutfen cevaplarmisiniz

  1. admin diyor ki:

   Erhan Bey,
   60 gün içinde cayma hakkınız var. Bu hakkınızı kullanmanız durumunda fon toplam gider kesintisi haricinde hiçbir kesinti yapılmadan, varsa yatırım gelirleriyle birlikte 10 iş günü içerisinde ödediğiniz paraları alabilirsiniz.
   Fon toplam gider kesintisi de çok cüzi bir miktar olacaktır.
   Şirketinizle görüşüp cayma hakkınızı kullanmanız halinde tam olarak ne kadar kesinti olacağını öğrenebilirsiniz.

 123. mehmet kaya diyor ki:

  merhaba 2010 eylül ayından beri bes üyesiyim 2015 te yani 5 yılı tamamladığımda sisteme ödediğim para toplam 8,205,00 tl olacak bes ten ayrıdığımda
  5 yılın sonun da alacağım para net olarak nekadar olur

  1. admin diyor ki:

   Mehmet Bey,
   5 yılı doldurarak sistemden ayrılmanız halinde sözleşme tarihiniz göz önüne alındığında giriş aidatı kesintisi yapılamaz.
   Yine yatırdığınız ana paranın tamamını kesintisiz alırsınız.
   Kesinti ise birikiminizin getiri kısmının %15’i kadar olacaktır.

   Öte yandan 5 yılı doldurduğunuz Eylül 2015 te sistemden çıkarsanız devlet desteği alamazsınız. Size tavsiyemiz 2016 yılı Ocak ayında çıkmanızdır. 2016 Ocak ayında sistemden çıkarsanız devlet desteği olarak biriken tutarın %15’ini de alabilirsiniz.

 124. hüseyin diyor ki:

  sayın admin haziran 2011 tarihinde iki çocuğuma yaptırmış olduğum hayat sigortasını iptal ettirdim .3 yıl yatırdığım paradan gelir vergisi kesildi.gelir vergisini şimdi tarafıma iade nasıl edilebilir bilgilendirirsen memnun olurum. teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   Hüseyin Bey,
   Hayat sigortası Bireysel Emeklilikten daha farklı bir konu ve bu konuda malesef çok fazla bilgim bulunmamaktadır.

 125. İlhan diyor ki:

  merhaba sayın admin, 2013 mayısa yında 100 lira ayda ödeyerek bireysel emeklilik yaptırdım. 1 sene boyunca ayda 8 lira ödeme yaptım, 2014 mayıs ayında aylık ödemeyi 160 liraya çıkardım. Eğer sistemden ayrılırsam toplam birikmiş olan paradan ne kadar kesinti olur. Teşekkürler.

 126. yılmaz akben diyor ki:

  Bireysel emeklilikte bugün itibarıyla 10 yılımı doldurdum. Sistemden ayrılmak istiyorum sistende birikem param 111790 tl dir. ayrıldığım zaman kesilecek stopaj miktarını öğrenmek istiyorum
  Teşekkür ederim

  1. yılmaz akben diyor ki:

   ne yapacan

  2. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Yılmaz Bey,
   BES’te 10 yılı doldurdunuz fakat emeklilik hakkı kazanmadıysanız biriken paranızın getiri kısmından %10,
   emeklilik hakkı kazandıysanız yine getiri kısmı üzerinden %5 stopaj kesintisi uygulanır.

 127. ugur oymak diyor ki:

  Merhaba sayın admin.
  26.10.2014 tarihinde bireysel emeklilik sisteminde tam 10 yılımı doldurmuş olacağım. Sistemde biriken
  Fon varlık değeri : 27967,00 TL
  Devlet katkısı :1080,00 tl
  Toplam fon varlık değeri : 29.048,00 tl olarak gözüküyor.
  10 yılımı doldurduktan sonra ayrılmam durumunda ne tür kesintilerim olacak.Elime tahmini nekadar para geçer.
  Ve sistemden ayrılma talebimde (müracaatımda) nelere dikkat etmem gerekir. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla iyi çalışmalar.

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Uğur Bey,
   10 yılı doldurmanızın yanında sistemden emekli olup olmamanız da önemli (56 yaş şartını sağlamak)
   BES’ten emekli olarak ayrılırsanız, getiri üzerinden %5, emeklilik şartlarını sağlamazsanız getiri üzerinden %10 stopaj kesintisi yapılır.

   Ayrıca devlet katkısının tamamını almanız için de yine 10 yıl şartının yanı sıra emekli olmak şartı da gereklidir. 10 yılı doldurdunuz fakat emekli olmadıysanız sistemden çıkmanız halinde biriken devlet katkısının %60 ‘ını alabilirsiniz.

 128. sesi diyor ki:

  Merhaba,
  Burada okuduğum yorumlar sistemin ciddiye alınmadığını gösterdi bana. Bu geleceğimize yaptığımız bir yatırım ve ‘sisteme girdim 3 ay sonra çıkmak istedim şu oldu bu oldu..’ denilmiş
  LÜTFEN BU SİSTEMİN AMACINI İYİ ANLAYIN SİZİ EMEKLİ OLANA KADAR SİSTEMDE TUTMAK İÇİN GEREKLİ BÜTÜN KESİNTİLERİ YAPACAKLAR bunun sebebi YAŞLANDIĞINIZDA çoluğunuza çocuğunuza muhtaç olmadan HUZURLU bir emeklilik yaşamanızı sağlamak. Avrupa’da hem devlet tarafından zorunlu hem işyerlerinin yaptığı grup emeklilik hem de gönüllü olarak yaptırdıkları bireysel emeklilik ile çalışma hayatlarında kazandıklarından bile fazla kazanarak hayatlarını yaşıyor insanlar :)

  1. ayaere diyor ki:

   sen bunun gerçek bir emeklilik olduğunu mu zannediyorsun. Hesabında para bitince emeklilikde bitiyor. Ölünceye kadar para vermiyorlar.

 129. abdurrahman diyor ki:

  merhaba sayın admin
  sistemden 3 yıl dolmadan ayrılanlardan geriye bırakılmış giriş aidatı kesiliyor dediniz peki bu aidat 3 yılı doldurunca kesilmiyor mu ben müşteri hizmetlerine sordum 3 yıldan sonra kesilecek paranın ki bu para 660 tl yaklaşık bunun yüzde 25 i kesilir dediler tabi ne kadar doğru bilmiyorum aslında sistemden hemen çıkmak istedim ama içerde 600 tl param var hepsinin kesileceğini söylediler sizce en az zararla nasıl kurtulurum

  1. abdurrahman diyor ki:

   sizce içerdeki 600 tl den vazgeçip bireysel emekliliği kapattırayımı yoksa 3 sene devam edip öylemi ayrılayım en az zararla nasıl kurtulurum

   1. serhat diyor ki:

    ben bankakayı garanti emeklliği avukata verdim alır mıyım

   2. Bireysel Emeklilik diyor ki:

    Abdurrahman bey,

    Kanuna göre alınan giriş aidatının toplamı teklifin imzalandığı veya onaylandığı tarihte geçerli aylık asgari brüt asgari ücretin;

    • Katılımcının üç sene içerisinde şirketten ayrılma durumu söz konusu olursa, %75’ini ,
    • Sözleşmede üç senesini dolduran fakat altı seneden önce şirketten çıkmış bulunanlar için yarısını,
    • Sözleşmede geçerli 6 senesi dolan ve 10 seneden önce şirketten ayrılanlar için de %25’ini aşamaz

    yani 3 yıldan önce çıkmanız halinde sizden tahsil edilecek kısım teklifin imzalandığı veya onaylandığı tarihte geçerli aylık asgari brüt asgari ücretin %75 ‘idir. 3 yılı doldurmanız halinde bu tutar yarısına (teklifin imzalandığı veya onaylandığı tarihte geçerli aylık asgari brüt asgari ücretin %50 sine) inecektir.

 130. ugur oymak diyor ki:

  SAYIN ADMİN SORULARIMIZ CEVAPSIZ KALDI. YARDIMINIZI BEKLİYORUZ.

 131. seha yankı diyor ki:

  merhaba sayın admin

  ben 02/02/2012 bireysel emeklilik yaptırdım şuan toplam param 7.368,31 TL . Birikim Tutarı (Devlet Katkısı Hariç) 6.314,58 TL . Devlet Katkısı Tutarı 1.053,73 TL . sistemden çıkmak istiyorum tahmınını ne kadar para alabılırım .

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Sayın Seha Yankı,
   3 yılı doldurmadan bireysel emeklilikten ayrıldığınız için devlet katkısı alamazsınız.
   birikiminizin, getiri kısmı üzerinden %15 stopaj kesintisi yapılır ve ayrıca ertelenmiş giriş aidatınız varsa o kesilir.

 132. abdullah avanoğlu diyor ki:

  Merhaba sayın admin
  30 aralık 2013 tarihinde bireysel emeklilik sistemine girdim malum banka.bana dedikleri giriş aidatı yok istediğim zaman çıkarsam yatırdığım anaparayı kesintisiz alacağım.ancak 10 ay sonra giriş aidatı almadık çıkmanız durumunda bunu keseriz dediler.benim bildiğim anaparadan kesinti yapılamayacağı.acaba ben paramı alsam yada başka bi bankaya aktarsam benden kesinti olur mu?
  cevaplarsanız çok memnun olurum.
  iyi günler dilerim.

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Abdullah Bey,
   Sözleşmenizde muhtemelen ertelenmiş giriş aidatı vardır. ve şirket bunu sizden tahsil etme hakkına sahip.

 133. bireysel emeklilik diyor ki:

  Merhaba Sayın Admin..

  Ben, 2006 yılından 2010 yılına kadar İki farklı firmadan bireysel emeklilik katkı payı ödedim. Ve 2010 yılında her iki hesabı da kapattırdım.. O günün şartlarında çıkışım esnasında %15’lik kesinti yapılarak tarafıma birikimlerim ödendi.
  Bu durumda 2014 Yılı Ekim Ayı itibariyle anaparadan yapılan bu kesintileri almam mümkün olur mu?

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Maalesef kesintilerin iadesi için başvuru süresi 29 Ağustos 2013 tarihinde doldu.

 134. ahmet diyor ki:

  15/07/2008 tarihinde bireysel emeklilik yaptırdım ve yaklaşık 6 ay ödedim ödediğim rakam 1050 tl ve dondurdum nisan 2014 te iptalini istedim ve bana 507 tl verdiler 803,25 giriş aidatı kesintisi yaptılar ben bu giriş aidatı kesintisini dava açsam geri alabilirmiyim

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Ahmet Bey,
   BES şirketinin sözleşmenizde de muhtemelen yer alan bu kesintiyi yapmaya kanunen hakkı var.

 135. murat yenihan diyor ki:

  mrb hayırlı çalışmalar bir sorum olacak 15.01.2014 TARİHİNDE BES GİRİŞİM VAR 3 yılımı tam doldurup çıkmak istediğimde yatırmış olduğum ana paramın tamamını ve yatırılan devlet katkı payımında sadece % 15 ini ala bileceğimi söylediler bu doğrumu herhangi bir kesinde olurmu bana olmaz dediler…

  1. volkan akçay diyor ki:

   Kardesim öncelikle dediklerinin hepsi doğru olduğunu 3 yildan sonra cikmaya kalkarsan ertelenmiş giriş aidati kesintisi olur o da yaklasik 750 civari başka olmaz ihtiyacin yoksa sistemde kalmaya devam et ödeyemeyecek durumda isen dondurma hakkin var onu kullan (volkan akçay 0532 220 2150)başka sormak istediğin bir şey olursa yardimci olurum

  2. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Murat Bey,
   Ertelenmiş giriş aidatı kesintisi ve getirileriniz üzerinden %15 stopaj kesintisi yapılır.

 136. Suzan açıl diyor ki:

  3800.tl birikimim var. aylık 200 tl ödedim. Sisteme 21.10.2011 dahil oldum. arada durdum. Giriş aidatı ödemedim kampanya vardı.Şuan çıkmak istiyorum. Kaç lira kesinti olur.

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Suzan Hanım,
   Kampanyadan kastınız giriş aidatı hiç alınmaması mı yoksa ertelenmesi mi o önemli bir husus. Ertelenmiş giriş aidatı varsa çıkış halinde bu kesinti yapılır.
   Ayrıca birikiminizin getiri kısmından da %15 stopaj kesintisi yapılır.

 137. ismail incekara diyor ki:

  bireysel emeklilik başvurmuştum şimdi iptal ettirmek istiyorum

 138. Turan diyor ki:

  Merhaba 10 yılı doldurma süresi sisteme giristen mi hesaplanıyor .her yıl 3 ay ödeme durdurma hakkı kullandığımız da bu süreler dikkate alınıyormu

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Turan Bey,
   Sistemde kaldığınız süre dikkate alınır. Yani dondurduğunuz süreler hesaba katılmaz.

 139. Nurcan Okumuş diyor ki:

  Ayrılmak istiyorum

 140. Ahmet GÖÇER diyor ki:

  Ayrılmak istiyorum en kısa sürede

  1. HFKGLD diyor ki:

   BENCE ŞUAN GİT İPTAL ETTİR BİR DOST

 141. kevser diyor ki:

  ben 4 ay önce emeklilik hesabı açtırdım ama çok fazla kesinti olduğu için ve faiz olduğu için hesabımı kapattırmak istiyorum yani fonumdaki para yatırdığım miktardan daha düşük. nasıl kapattırabilirim?

  1. volkan akçay diyor ki:

   Arkadasim sistem uzun vadeli günlük ve aylik ya da yillik fon getirileri üzerinde takili kalma 10 yilda fonlarin getirileri yüksektir dolayisiyla su anda cikman hatali olur 4 ay gecmis odeyemedigin zamanda dondurma hakkini kullanmani tavsiye ederim iyi günler…

 142. HFKGLD diyor ki:

  arkadaşlar az önce geldim iptalden ne kadar paranız olursa kaç yıl kalırsanız kalın NET KESİLEN 870 tl var GİRİŞ AİDATI başta bilmiyordum bende öğrendim ilk kesintide 87 tl kestiler acıtmasın diye herhalde bu insanlık vazifesini yapmak görevimdi YİNEDE BİREYSELE BULAŞAN OLURSA inatla giriş aidatı hepsi ne alacaklar sorsun dost tavsiyesi en çok üzüldüğüm motorum yoktu o parayla kral gibi motorum olurdu saygılar….

 143. gülsüm diyor ki:

  ben açıkçası sadece banka ile görüşerek bugun araştırmadan bes açtırdım herhangi bir giriş ücreti almadılar henüz aylık bir ücrette ödemedim fakat kredi kartının sart olduğunu söylediler buradaki yorumları okuyunca iptal ettirmeyi düşündüm iptal ettirmem dahilinde benden ücret talebi olurmu iyi akşamlar

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Gülsüm Hanım,
   60 gün içerisinde cayma hakkınız var. Bundan yararlanırsanız bir kesinti yapılmaz.

 144. ısyankar emeklılık diyor ki:

  mrblar ben 1 yıla askın bıreysel garantı emeklılık polıcem mevcut yaklasık 1.982tl bırıkmıs ben sımdı ayrılırsam ne kadar kesıntı olur ogrenebılırmıyım saygılarımla tesekurler

 145. BURAK diyor ki:

  Merhabalar. Ben ocak ayinda 10. Yilimi dolduracagim ve yaklasik bitiken para 25bin lira. 7bin lirasi anapara. 2 sorum var.
  1.si elime ne kadar gecer.
  2.si hacizlik borclarim hukuk burolarinda. Sekerbanka olan borcum hukuk burosuna satilmis. Ben bu oarayi hanginyolla bloke edilmeden alabilirim. Maas olarak degil ayrilarak almak zirundayim.

  1. Arda diyor ki:

   Aynı sorun bende de var, bunun bir çözümü yok mudur?

 146. isyankar diyor ki:

  akbanktan kesinlikle geri vermiyorlar ben açıkçası sadece banka ile görüşerek bugun araştırmadan bes açtırdım herhangi bir giriş ücreti almadılar henüz aylık bir ücrette ödemedim fakat kredi kartının sart olduğunu söylediler buradaki yorumları okuyunca iptal ettirmeyi düşündüm iptal ettirmem dahilinde benden ücret talebi olur mu iyi akşamlar.

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Sözleşmenizin yürürlük tarihinden itibaren 60 gün içerisinde cayma hakkınız var. Bu haktan yararlanırsanız herhangi bir kesinti yapılmaz.

 147. dogan diyor ki:

  merhaba iyi günler öncelikle kolay gelsin birşey danışmak istiyorum size, yaklasık olarak 4-5 ay önce kendime hesap açtırmak için garanti bankasına gittim açıkcası bu konularda pekte bilgi sahibi değildim. orada ki müşteri temsilcileri bireysel emeklilik hesabı konusunda konu üstünden bilgi verdiler ve hiç bir açıklamada bulunmadılar.bir elma hesap ve emeklilik hesabım açıldı. ayda yaklaşık 1000 tl kadar para yatırıyordum. 4-5 ay içerisinde fondaki miktar 618tl ve ben şuan bu hesaptan çıkmak istediğimi belirttim ve bana tam tamına 680 lira bir kesinti olucağına söylediler böyle birşey mümkün mü? bu resmen insanları dolandırmak değilde nedir? lütfen bana bir yardım edermisiniz? teşekkür ederim, iyi günler.

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Doğan Bey,
   Bahsettiğiniz kesinti muhtemelen giriş aidatı kesnintisidir ve Malesef mevcut yasalara göre şirketin bu talebi yapma yetkisi var.

 148. ahmet diyor ki:

  nisan 2014 de garantiden kredi çekerken bireysel emeklilik de açtırdım 18.000 tl gibi bir para ödedim iptal etsem ne kesilir benden acaba?

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Ahmet Bey,
   Giriş aidatı ve getiriler üzerinden %15 stopaj kesintisi yapılır.

 149. zehra diyor ki:

  kesinlikle bireysele bulaşmayın…öyle bi zaman gelirki o ödediğiniz aylık 100 tlye ihtiyacınız olur..ben aylık 100 lira ödeyerek 20 ay kaldım sistemde.normalde devlet katkısıyla 2500 tl olması gerekiyor.20 ayın sonunda sistemde 2035 tl vardı. sistemden ayrıırken stopajın yanında giriş aidatı altında 650 tl kestiler…bana ödenen para 1385 oldu.kesinlikle tavsiye etmiyorum …onun yerine her ay altın alın daha iyi :D

 150. serdar polat diyor ki:

  mrb ben 2007 de bes yaptırdım 2014 de dondurdum. daha sonra baska bir bankadan yeni bes actırdım bu iki hesabi birlestirebilirmiyim.birlestirirsem kesinti olurmu.

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Serdar Bey,
   Bireysel Emeklilik Hesaplarının birleştirilmesi söz konusu değildir. Ama her iki sözleşmenizi de aynı şirkete taşıyabilirsiniz.

 151. sermin toyer diyor ki:

  2yıl önce sistemden ayrılmıştım yüksek kesinti olarak parayı aldım.kesintinin geri iadesin olacagını yeni ögrendim bankayı aradıgımde başvuru geçti dediler yapacak bir şey varmı yardım ederseniz sevinirim

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Sayın Şermin Toyer,
   Başvuru süresi geçti, ve şu anki yasal düzenlemeler çerçevesinde yapılabilecek bir şey yok. Ancak imkanınız varsa bir avukata danışarak mahkeme yoluyla iade alma hususunun gerçekleşebilip gerçekleşemeyeceğini öğrenebilirsiniz.

 152. Emre ŞAHİN diyor ki:

  Bu getiri üzerinden %15 stopaj kesintisi ne oluyo acaba onu tam olarak anlayamadım.Ben yaklaşık 1.5 sene önce girdim ilk girişimde aidatım 100 liraydı şimdi 119 lira olarak ödüyorum..Toplam ödediğim para 2000 lira civarında bir rakam.şu an çıksam ne kadar alabilirim.

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Emre Bey,
   Getiri üzerinden stopaj kesintisi ana paranız hariç, ana paranızın fonlarda değerlendirilmesi sonucu kazanılan getiri kısmından yapılan kesintidir.
   örnek olarak sizin için 2000 TL toplam birikiminiz var ve bunun ana para (yanin sizin ödediğiniz kısmı) 1900 TL geriye kalan 100 TL de getirisi. Sizden çıkışta 15 TL stopaj kesintisi yapılır.
   Ayrıca şu an çıkmanız halinde giriş aidatı kesintisi de yapılacaktır.

 153. İBRAHİM İNCEGÖL diyor ki:

  01.02.2013 tarihinde Bireysel Emeklilik açtırdım halen ödüyorum ben
  kaç yaşında emekli olurum yaşım 20 birde ayrılsam sistemden ne kadar alırım?

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   İbrahim Bey,
   Emeklilik için sistemde minimum 10 yıl kalmalı ve 56 yaşını doldurmalısınız.
   Ayrılmanız halinde sistemdeki birikiminizden giriş aidatı ve getirilerden stopaj kesintisi yapıldıktan sonra kalan tutarı alırsınız.
   Sözleşmeniz ve birikiminizi bilmeden çıkışta alacağınız tutarı tam olarak söyleyebilmemiz mümkün değil.

   1. İBRAHİM İNCEGÖL diyor ki:

    Hak Kazandığınız
    Toplam Tutar
    2.764,15 Devlet Katkıları ve Getirilerinin Toplamı 634,40

    1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

     BES’ ten Çıkmanız Halinde,
     634,40 TL olan Devlet katkısını 3 yıldan önce çıktığınız için alamazsınız.
     2.764,15 TL’nin bir kısmı getiridir. ama bunun getiri kısmı muhtemelen küçük bir kısmıdır ve buradan yapılacak stopaj kesintisi çok fazla olmayacaktır.
     BES iptalinde bu paradan yapılacak asıl büyük kesinti Giriş Aidatı kesintisidir. Bu da sözleşme tarihinizdeki asgari ücretin %75’i kadardır.

     1. aykut çiftçi diyor ki:

      Sayın admin benimde durumum arkadaşınkine benzer durumda. 21 haziran 2012 tarihinde BESe girdim. Aylık 100 tl ödemeli. şuan anapara + nema toplam 3640 tl. 21 haziran 2015 tarihinden önce çıkarsam toplam kesinti nemadan %15, asgari ücretinde %75’i kadarmı olacak? eğer öyleyse 21 haziran 2015 ten sonra çıkarsam bu yüzde %75 lik kesinti gene olacakmıdır? teşekkür ederim.

 154. Özgür diyor ki:

  Merhaba,

  Bireysel emeklilik hesabımda 2.000 TL para birikmişti ama şu an bazı nedenlerden dolayı o parayı çekmek zorunda kalıyorum. Bugün bankanın müşteri hizmetlerine telefon açıp hesabı bozdurmak istediğimi söylediğimde 700 TL’lik çıkışı ertelenmiş hizmet bedeli adı altında bir kesinti olacağını ve toplamda paramı 1.300 TL olarak geri alabileceğimi söylediler. Kesilen 700 TL tam olarak ne için kesiliyor ve bu kesintiyi geri almak için hak talep edebiliyor muyum cevaplarsanız çok sevinirim.

  Teşekkürler..

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Özgür Bey,
   Söz konusu çıkışa ertelenmiş kesinti giriş aidatı kesintisidir ve malesef geri alamazsınız.
   Detaylar için :
   http://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-iptali-ve-uygulanan-kesintiler.html

 155. Emine Yalçınkaya diyor ki:

  Selamlar. Ben bireysel emekliliğe 2011 yılında giriş yaptım, suan hesabımda 43.000 var (devlet desteğiyle birlikte. )
  Bazı nedenlerden ötürü bes şirketinden ayrılmak istiyorum, bu durumda devlet katkısından faydalanabilecek miyim sayet devlet katkısından faydalanamazsam yatırdigim paranın tamamını alabilir miyim.
  Kesinti vs olur mu, olursa ne kadar olur? Beni aydınlatırsaniz memnun olurum.

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Emine Hanım;
   Şu an Sistemde çıkmanız halinde biriken devlet katkısı tutarının %15’ini alırsınız. Bu konuya ilişkin detaylar için, http://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-devlet-katkisi-hesaplama.html konumuzu inceleyiniz.
   Burada en önemli ve dikkat etmeniz gereken husus 5 yılı doldurup sistemden çıkmak olacaktır. 2011 yılı girişli olmanızdan ötürü 5 yılı doldurmanız halinde giriş aidatı talep edemezler.

 156. fatih diyor ki:

  merhaba.ben bıreysel emekllık sıstemıne 1 ocak 2014 yılında gırs yaptım.avivasa dan.suan ayrılmak ıstıyorum.musterı hızmetlerınden benı aradılar.ayrılırsam hıc bir odeme yapılmayacağını soyledıler.suan ıcerde 883 tl bırıkmiş param var.bu doğru mu? değilse ne yapmam lazım? Yardımcı olursanız memnun olurum.

 157. fatih diyor ki:

  merhaba bes e 2014 ocakta gıriş yaptım.avivasa dan.ayrılmak ıstıyırum.ama musterı yetkılısı ayrılırsam ıade yapılmayacağını soyledı.ıcerde bırıkmıs 883 tl var.yardımcı olursanız memnun olurum.ıadenın yapılması ıcın 3 yıl gecmesı gerekıyormus

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Fatih Bey,
   Sözleşme tarihinizdeki bürüt asgari ücretin % 75’i kadar kesinti yapabilirler. Eğer sözleşme tarihinizdeki bürüt asgari ücretin %75’i 883 TL ise size ödeme yapılmaz tamamı kesilir.

 158. canan diyor ki:

  Merhaba ben emeklilik sozlesme iptali yaptirmak istiyorum ama odemenin farkli bi banka hesabima yatirilmasini istiyorum bu mumkun mudur?

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Canan Hanım,
   Ayrılma talep formunda size ait istediğiniz hesabı verebilirsiniz.

 159. serdar gündoğdu diyor ki:

  1 yıldır garantı bes e emeklılıgım var . cıkmak ıstıyorum ne kadar paramı geri alırım

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Serdar bey,
   BES Sözleşme şartlarınız, katkı tutarınız v.s. bilgiler olmadan bu sorunun cevaplanması mümkün değildir.
   http://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-iptali-ve-uygulanan-kesintiler.html
   konumuzu inceleyerek kendi kesintilerinizi hesaplayabilirsiniz.

 160. amil yıldız diyor ki:

  ben 2003 yılında hayat emekliliğe girdim 2005 yılında bes çıktığında birikimi aktarar üye oldum 10 yılımı doldurdum şu an 14.960 tl param var ilk girer iken 53 lira ile girdim benden ne kadar kesinti yapılır

 161. amil yıldız diyor ki:

  ben 2003 yılında hayat emekliğine girim 53 tl ile 2005 yılıda bes çıktığında geçiş yaptım sistemde 10 yılımı doldurdum 14.960 tl birikmiş param var çıkış yapsam ne kadar elime para geçer

 162. reyhan diyor ki:

  merhaba, 1 yıl önce BES e girdim. iptal ettirmek istiyorum. öğretmenim ve katılım formu imzalarken bize özel giriş aidatı olmadığını söylediler.şimdi çıktığımda sadece %15 lik stopaj mı kesilecek?

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Reyhan hanım,
   Size özel Giriş Aidatı olmaması gibi bir sunum genelde pazarlama taktiğidir.
   Giriş aidatını şirket peşin almamış sizden fakat muhtemelen ertelenmiş giriş aidatı vardır ve bireysel emeklilikten ayrılmanız halinde giriş aidatı kesintisi yapılır.
   detaylar için bkz: http://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-giris-aidati.html

 163. MUSTAFA OKUR diyor ki:

  BEN YENİ EMEKLİLİKTEN ÇIKIŞ YAPTIM BENDEN 700 LİRA CİVARINDA KESİNTİ YAPTILAR BU PARAMI GERİ ALABİLİRMİYİM

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Mustafa Bey,
   Maalesef bu konuda iade almanız söz konusu değildir.

 164. turkan diyor ki:

  Mayis ayinda 2014 te bireysel emekliliğe bas vurdum her ay. 100 TL yatirmaya basladim toplam 900 T para oldu 2015 şubat ayinda bireysel emekliden ciktik bize verilen para. 229 TL. Geri kalan paramizi alabilirmiyiz

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Türkan Hanım,
   Kesilen paraları almanız söz konusu değildir.

 165. Bülent ŞAHİN diyor ki:

  bes aktarımı esnasında değişiklik yaptığınız eski şirket G.V. kesintisi yapıyor mu?

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Bülent Bey,
   Vergi kesintisi söz konusu değildir. Ancak ertelenmiş giriş aidatınız varsa ayrılacağınız şirket bunu tahsil edecektir.

 166. Ali Dogruoglu diyor ki:

  2014 sonu itibariyle bireysel emekli,likte biriken 20000 tl yi cekmek istiyorum.Yurt disindayim nasil bir yol takip etmeliyim.Yasim 59 ne kadar kesilir.
  Tesekkürler

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Ali Bey,
   Sistemden ayrılmak için sözleşmenin bulunduğu şirkete başvurmak gerekmektedir. Şirket, ayrılma amacı ile yapılan başvurunun kendisine ulaştığı tarihten itibaren beş iş günü içinde, ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formu ve hesap özetini katılımcıya gönderir. Katılımcının, ayrılma talep formunu imzalayarak faks veya posta ile şirkete göndermesi halinde, bireysel emeklilik hesabındaki birikim ve devlet katkısı hesabındaki varsa hak kazanılan tutarlar, formun şirkete ulaştığı tarihten itibaren yirmi iş günü içinde katılımcının belirttiği hesaba ödenir.

 167. hanifi diyor ki:

  Merhaba bizleri aydinlattiğiniz için tşkrlr ben 16.05.2013 yapi kredi alianz giriş yaptım 100 TL ile sonra Avivasa beni kandırarak hemen aktarım yapabiliriz dediler avivasaya geçtim fakat şu an aktarimim yapılmıyor alianzda katkı payıyla ayrılmak istersem 1300 TL birikmiş çıkarsama 420 TL AVİVASA 2054 TL biriken 2840 TL katkı payıyla çikarsam şu an 1300 TL sizce normalmi kolay gelsin teşekkürler

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Hanifi Bey,
   Bir şirketten diğerine aktarım için en az 2 yıl kalmanız gerekmektedir ilk şirkette.
   Anladığım kadarıyla ikinci bir BES sözleşmesi yapmışsınız diğer şirketle.
   Şayet böyleyse ve sistemden ayrılırsanız yalnızca 1 şirkete giriş aidatı ödemeniz gerekir. bu hususa dikkat ediniz.

 168. neslihan diyor ki:

  merhaba 2 senedir bes ‘de 12600 biriktirdim maddi sıkıntılar nedeniye kapatmak durumunda kaldım. 10600 veriyorlar. kesintiler çok fazla bunları alabilmem mümkünmü nereye şikayette bulunmam gerekli yardımcı olurmusunuz?

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Neslihan Hanım,
   Maalesef iade almanız söz konusu değil, yasal mevzuat bu kesinti hakkını şirketlere tanımaktadırç

 169. emine diyor ki:

  Merhabalar..kasim 2011 de bes e giriş yaptim. 3 yili geçti yani düzenli ödeme yapıyoruz..bu yaz ayrılmak istiyorum…sistemde ertelenmiş aidat 400 lira gozukuyo …kesilecek mi..
  Birde katli geri verilerecek mi

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Emine Hanım,
   5 yılı doldurmadan sistemden ayrılırsanız ertelenen 400 TL kesilir.
   Devlet katkısı için ise minimum 2016 ya kadar sistemde kalmanız gerekmektedir.

 170. Dilek diyor ki:

  2004 yilinda Allianz Sig. St.ne bes yaptirdim. 10 yil odedim. 56 yasini beklemeden ayrilmak istiyorum . En az kesinti ve zararla nasil ayrilabilirim? Benden ne gibi kesintiler yapabilirler , yaparlarsa benim bunlari geri almam sozkonusu olabilir mi? Simdiden cok tesekkur ederim,saygilarimla.

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Dilek Hanım,
   http://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-iptali-ve-uygulanan-kesintiler.html
   Konumuzda güncel kesinti oranları ve şartları yer almaktadır. Orayı incelemenizi tavsiye ederiz.

 171. Hayati diyor ki:

  Selamlar Sayın Admin…
  giriş 13.05.2013 çıkış talebi 25.02.2015
  Giriş Aidatı Kesintisi : 636,09
  Ayrılmaya Esas Net Birikim Tutarı(Emekli Olmadan Ayrılma Durumunda)
  • Ana Para Toplam : 2.711,00
  Ø Katılımcı Katkısı : 2.214,00
  Ø Devlet Katkısı : 497,00
  • Getiri Toplam
  Ø Katılımcı Katkısı : 231,28
  Ø Devlet Katkısı : 177,35
  53,93
  • Devlet Katkısı Hesabındaki Toplam Tutar : 550,93
  Ø Hak edilen kısım : 0,00
  Ø Hak edilmeyen kısım : 550,93
  • Gelir Vergisi Kesintisi Toplam
  Ø Katılımcı Katkısı Gelir Vergisi Kesintisi (%15) :26,60
  Ø Devlet Katkısı Gelir Vergisi Kesintisi (%15) : 26,60
  0.00
  • Toplam Tutar : 2.364,75
  • SİSTEMDEN AYRILMA Halinde Ödenecek Net Tutar* : 1.728,66

  Bu normal mi adminim fazla kesinti olmuşmu. Yardımcı olursanız sevinirim… Saygılar…

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Hayati Bey,
   Hesap doğru, fazla bir kesinti görünmemektedir.

  2. faruk diyor ki:

   Giriş Aidatı Kesintisi : 636,09 bulunduğunuz ilde tüketici hakem heyetine başvurursanız iadesini faiziyle geri alabiliyorsunuz emsal bir çok karar var, bende başvurdum ve yatırdığım ana paranın tamamını alabilmem lehinde karar verildi ve aldım, sigorta firmaları tam bir soyguncu.

 172. mehmet diyor ki:

  1986 yılından 1997 yılına kadar 11 sene anadolu emeklilikten sigortamız yapıldı. 18 yaşımıza geldiğimizde emekli olacaktık fakat erken bırakmak zorunda kaldık ve bize yatırılan paranın nerdeyse 1/3 i verildi. üzerinden çok zaman geçti fakat yine bir ümit kesinti yapılan parayı talep edebiliyor muyuz? talep edebilir miyiz?

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Mehmet Bey,
   Maalesef mevcut şartlarda iade almanız mümkün değil.

 173. fadime çınar diyor ki:

  Ben 12.02.2014 tarihinde 1600 TL ile bireysel emeklilik için giriş yaptım iki ay sonra 200 TL daha yatirdim ve şuan sistemden ayrılmak istiyorum ne kadar kesinti yapılır

 174. serkan atlı diyor ki:

  merhabalar,
  2010 yılının 12.ayında bireysel emeklilik başlangıcım var.
  bugün devlet katkısı haric 6950 TL para görünüyor. Ayrılacak olsam elime net ne kadarı geçer yardımcı olabilir misiniz ?
  başlangıç aidatım 90 tl idi bugün 146 tl ödüyorum.

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Serkan Bey,
   Giriş aidatını sisteme girerken ödemediyseniz 5 yıl süreyle ertelenmiştir.
   Sözleşme tarihinize göre bu tutar; sözleşme tarihinizdeki brüt asgari ücretin yarısını geçemez.
   Size tavsiyem öncelikle bu kesintiye maruz kalmamak için sistemde 5 yılı doldurmanız yönünde olur.
   onun haricinde sistemden çıkmanız halinde birikiminizin getiri kısmından stopaj kesintisi yapılır. Bu kesintiyi net söyleyebilmek için hesabınızdaki 6950 TL’nin ne kadarı anapara ne kadarı getiri onu bilmemiz lazım..

 175. Evrim diyor ki:

  Ben 1 hafta önce hesap açmaya gittim ve bana öyle bi anlattılar ki bireysel emekliliği ve bende o anda tamam dedim ve şimdi ise iptal etmeyi istiyorum o sırada da 200 lira hesabıma para yatırdım iptal edebir miyim ve ne kadar keserler benden?

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Merhaba,
   Bireysel Emekliliğinizi iptal ettirmek istiyorsanız girişini henüz yeni olduğu için Cayma Hakkından yararlanabilirsiniz.
   Bireysel Emeklilik Cayma Hakkına ilişkin detaylar için,
   http://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-cayma-hakki.html
   konumuzu inceleyiniz.

 176. serkan diyor ki:

  merhabalar, anadolu emekliliğe 2009 yılında geçtim ve 2012 yılında dondurdum. toplam birikim 3 500 TL gözüküyor. şimdi ayrılmak istersem elime geçecek net tutar ne kadar acaba

 177. mehmet diyor ki:

  Merhabalar admin
  Ben beş ay önce kredi cekerken bireysel emeklilik de birikim yaptım suan dondurdum biriken para 780 tl olmuş bunu nasıl alabilirim ne zamana kadar bu süre ?

 178. ufuk palak diyor ki:

  Admin bu kesintilerle ilgili ali Tezel bir örnek göstermişti paranın tamamını geri alabiliyorsunuz diye acaba senin bu konuyla ilgili haberin varmı.

 179. Şükrü diyor ki:

  besten bugün ayrıldım % 15 lik Kesinti Yapıcaklarını Söylediler . Bunda hakları varmıdır.

  1. Bireysel Emeklilik diyor ki:

   Şükrü Bey,
   %15 getiri üzerinden stopaj kesintisi yapabilirler.

 180. gökhan diyor ki:

  Arkadaşlar vakıfemeklilik ayrılma formunu mail adresi ile göndermek istiyorum ama mail adresi nedir bilmiyorum yardımcı olursanuz sevinirim.

 181. sibel diyor ki:

  sayın admin bes te 3.900.-TL tutarında bir birikim var şayet kesinti düşüldüğünde ne kalır net öğrenebilir miyiz?

 182. ufuk palak diyor ki:

  Yatırıma yönlendirilmiş toplam ödemeniz 1842 TL.Birikiminiz 2103 TL. Devlet katkısı ve getiriler 525 TL 2013.08 ayda giriş yapmıştım ayrılırsam ne kadar geri alabilirim.

 183. batuhan özer diyor ki:

  Hocam ben 17.08.2013 tarihinde bes e başladım . Aylık 100 tl kesiliyodu . ve ben yarın bes i kapattırmak istiyorum . Elime ne kadar ve ne zaman geçer . Şimdiden teşekkürler .

 184. ramazan diyor ki:

  Benim bireyselim iki yil oldu cikmak istiyorum ama benim sözlesmemde ilk 3 yil icinde cikarsam 800 tl kesilir ibaresi var.ama ben sözlesmemi okumadim,islak imzam yok sadece telde onay verdim.ama bu kesintiler bana telefonda hic söylenmedi ben hakli degil miyim.islak imzam yok telefonda onay olur mu.neden imza yok.

 185. Yurtsever diyor ki:

  Bireysel emeklilik sisteminden çıkmadan anaparayı almak mumkunmudur?

  1. farmer diyor ki:

   Sistemden para çekmek mümkün değil. Tamamını alıp çıkarsınız. Yeni sözleşme yaptığınızda iki yıl Devlet desteği alamazsınız

 186. AHMET ATEŞ diyor ki:

  Ben de anadolu hayat emeklilikte şu an itibariyle
  Yatırıma Yönlendirilmiş Ödemelerinizin Toplamı ¨ 4.994,23 tl
  Katkı Payı Ödemeleriniz ¨ 4.994,23 tl
  Birikiminiz ** ¨ 5.103,77tl
  yazıyor.
  1.sorum Acil paraya ihtiyacım oldu.iptal edersem ne kadar yaklaşık alabilirim yani elime yaklaşık ne kadar geçer.
  2.sorum: Hemen yarın başvurursam parayı kaç günde geri öderler. bu süreç 10 günü bulur mu .
  ev alacağım için para acil lazım…
  Teşekkürler

 187. ayfer diyor ki:

  mrh . ben ayrılmak için başvurdum ödeme sırasında benden bir evrak isteniyor mu?

 188. adem diyor ki:

  bireysel emeklilikte 4 bin tl para biriktirdim fakat bankalarla icralık durumdayım yatırdığım parayı alabilirmiyim bilgi verirmisiniz

 189. Kürsat diyor ki:

  Ben 225 tl yatrdm iptal ettrirsem hic para odenmeyecegni soyluyolarsacmaliga bakarmsnz ..

  1. farmer diyor ki:

   Sözleşmeyi siz imzaladınız orda giriş aidatı yazıyorsa malesef hiç bir şey yapamazsınız

 190. ramazan diyor ki:

  sistemden 3 seneden önce çıkanlardan 800 tl giriş aidatı kesiliyor. Eğer BES sözleşmenizde giriş aidatı alınmayacaktır yazıyor ise kesinti yapamazlar . buna rağmen kesinti olursa gerekli itirazlardan sonuç alamadıysanız direk https://www.hazine.gov.tr/tr-TR/Sayfalar/E-basvurular-Sigortacilik-E-Basvuru bu adresten başvuru yapın paranızı geri ödemek zorunda kalırlar

 191. elif diyor ki:

  Merhaba ben ocak 2015 te avivasa emekliliğe kayit oldum. Ben 50, iş yerim 50tl yatiriyordu. Ama şu an ayrildim is yerimden ve bes’ten de ayrilmak istiyorum zararim ya da karım ne olur?

  1. farmer diyor ki:

   Avivasa internet şubesinden görebilirsiniz durumu. İşverenle anlaşma da grup emeklilik nedeniyle giriş aidatı olmayabilir. Giriş aidatı yoksa bir zararınız olmaz .

 192. veli diyor ki:

  Merhaba, bireysel emeklilikten en az zararla ayrılmanın yolu nedir acaba?
  Bana 56 yaşında ayrılmak en mantıklısı gibi geldi, ya da baştan hiç bulaşmayacaktık..

  1. farmer diyor ki:

   Bes sisteminin en cazip yönü devlet desteği. Devlet katkısının %60 ına hak kazanmak lazım bence. En az 10 yıl. Birikim yapmak güzel zarar olarak görmeyin. Başlayıp hemen çıkmak riskli giriş aidatı ndan dolayı ve devlet desteği de yok öyle olunca.

 193. Ceyda diyor ki:

  Merhabalar, bir sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim.
  bireysel emeklilik yaptırdım 4 ay oldu şu an ise ayrılmak istiyorum fakat bana söylenen şu oldu şu an çekilirseniz ödenen parayı alamıyorsunuz hatta zarardasınız ödediğim paranın 2 katı katar kesintiye uğruyormuşum
  bu doğru mudur böyle bir şey söylenmedi ve çok saçma resmen dolandırıcılık…….

  1. farmer diyor ki:

   İmzaladığınız sözleşmede giriş aidatı ertelenmiştir. Erken çıkarsanız tahsil edilir. Keşke okusaydınız. 1000 lira civarı giriş aidatı vardır ve sistemde ertelenmiştir. 3 yıldan sonra bir kısmı 5 yıldan sonra bir kısmı ve 10 yıldan sonra tamamı müşteriden alınmaz diye yazıyordur. Siz erken çıktığınız için hepsini istiyorlar.

 194. furkan 35 diyor ki:

  iş bankasının bireysel emekliliğine 2013 ocak ayında başladım halen devam etmekteyim.56 yaşını doldurduğunda ömür boyu maaş alacağım söylendi .herkes kötü yorum yapıyor söylenenler doğru değil mi?

  1. farmer diyor ki:

   Yaşınız 35 se ve ödediğiniz katkı payını her yıl %10 arttırarak vodemeye devam ederseniz. Fonlarınızı iyi yonetebilirseniz güzel bir maaş alacak birikime ulaşacaktır tasarruflarıniz. Ama bu gün girdim 2 yıla çıkarım diyenler zarar ederler. Giriş aidatı öder ve devlet katkısı almazlar .

 195. alper diyor ki:

  ıyı gunler sayın yetkılı
  emeklılık hesabında 120 aıdat mı yatırmalıyım 120 ay once sısteme gırmıs fakat daha az aıdat yatırmıssam emeklılığım mumkun munn1

 196. burhan vural diyor ki:

  Banka asyadan 2 sene önce 2013 te bireysel emeklilik sistemine kayit oldum ve 5 kişi olmak üzere her ay 109 tl ödeme yaptım. Bana demelerine göre giriş aidatı ayda 9 tl bir sene süreceğini sonra 100 tl olarak ödiyeceğimi söyelediler ama yalandı ve ben den hala 109 tl alıyorlar ben de araştırdım 10 sene yatırsan bile % 10 ana paradan kesileceğini devlet katkisindan yararlanamayacagimi 56 yaşamı bekleyip o zaman yararlanacağımı söylediler. Benim yaşım 34 ölme eşeğim ölme ben sistemden çıkıyorum neresinden döneresem kardir yasi 45 olanlar için idael ama genç olanlara göre değil kardeşlerim, akılı olalım bu oyuna düşmeyelim saygılarımla. ha unutmadan sistemden şimdi çıkarsam % 15 yatirdigimiz paradan kesiyorlar arti asgari üceretin yarisi kadarda giriş aidatı aliyorlar.

  1. farmer diyor ki:

   Giriş aidatına birşey diyemem ama ana para üzerinden kesinti yapılamaz. Getirisi üzerinden %15 kesilir

 197. faruk diyor ki:

  bulunduğunuz ilde tüketici hakem heyetine başvurursanız ana paradan yapılan kesintiyi faiziyle geri alabiliyorsunuz emsal bir çok karar var, bende başvurdum ve yatırdığım ana paranın tamamını alabilmem lehinde karar verildi ve aldım, sigorta firmaları tam bir soyguncu.

 198. ilknur diyor ki:

  merhabalar, 16.07.1954 doğumluyum. 2014 aralık ayında 25000tl nakit param vardı, vadeli mevduat hs açtırmak üzere halkbank şubesine gittim. banka personeli tarafından halkbank besfona yatırım yapmak üzere yönlendirildim. şimdi çıkmak istiyorum. ben kar etmek için girmiştim, yazılanları okuyunca gözüm korktu. sizce zararla mı çıkarım

  1. mber diyor ki:

   25bin tl ye %25 bir defaya devlet katkısı alırsınızı oda 6250 tl eder
   ki bunu 10 sene ellemeyeceksiniz ve 56 yaşını dolduracaksınız.
   bugun bankaya bileşik faize koysanız iç masrafsız 10 sene sonra
   t oplam ele geçecek miktar 64.843,56 ₺ olur. ve kesintiniz olmaz .bence bes tamamen vatandaşı soymak.

  2. farmer diyor ki:

   Sistemde bir kaç yıldan fazla kalırsanız kâr edersiniz. Ama şimdi yatırıp 3 ay sonra çekerseniz 6250 devlet desteğini de alamazsınız fonlarınız ne kadar kazanirsa o kadar kazancınız olur. Bes vadeli hesap gibi değil Uzun kalırsanız mantıklı.

   1. farmer diyor ki:

    Düzeltme yapalım. Parayı tek seferde aynı yıl içinde yatırdıysaniz devlet desteği üst limitinden dolayı 3000 tl alabilirsiniz. Birinci yık 13 bin ikinci yıl 12 bin yatırmak daha mantikliydi. O zaman 6250 tl hakederdiniz 10 yıl sonra tabii. Eğer paraya acil ihtiyacınız yoksa ve her ay düzenli katkı payı belirleyip öderseniz birikiminiz artar ve fonlarda da değerlendirirsiniz.

 199. mehmet diyor ki:

  bende halk emeklilik ailesine katılmıştım geçen yıl. hay katılmaz olaydım. işin aslını ögrendiğimde iş işden çoktan geçmişti. resmen bir tuzak daha en basta imzalatılan belgeyle banka görevlisinin anlattıgı cok farklı şeylermiş. halkbankasının 2015 yılı ilk yarısında neden 1 milyar 229 milyon net kar ettiğini bizim gibi kandırılan ENAYİLERDEN aldığını anladım. daha ödeyeli iki ay olmuştu ki maddi imkansızlıktan dolayı yatıramadım. yatırdıgımı geri istediğimde alamayacağımı söylediler. yine oyuna geldim ve 1 yıl durdurdum. LÜTFEN eşinize dostunuzu bes le ilgili uyarın. elinizi verdiğinizde kolunuz kökünden gidiyo. zararın neresinden dönerseniz kardır. benim gibi kandırılıpda dişinden tırnagından biriktirdiği parayı bes e yatıran vatandaşa Allah sabır versin…….

 200. Yusuf diyor ki:

  Merhaba admin ben 4 yıl önce avivasa emeklilik sitemine giriş yaptım toplam 5900 tl param var çıkış yaptığım da elime gececek olan tahmini para nedir.

  1. farmer diyor ki:

   Avivasanın sitesinde cayma çıkış bilgileri var orda net tutar yazılı olmakla birlikte benim tahminim 5500 üzeri alırsınız.

 201. Yavuz çelik diyor ki:

  Merhaba değerli garanti banka çalışanları admine sorum su ben 2013 senesinde bir maaş hesabı actırdim ve istemeyerek garanti emekliliğe kayıt olusturdum ve 300 TL bi kesinti oldu asgari ücretle calistigim için bundan vazgeçtim. İstanbul bağcılar Yeşilbağ şubesine ayrılmak istediğimi soyledim ve iptali durumunda bu paranın tarafıma odenmeyeceğini bilgisini verdiler. Yanliz 1 sene beklerken faiziyle beraber geri odeneceğini soylediler, nerdeyse 2 sene oldu halen odenecek bu nasıl bi ziyniyettir ben bu parayı alana kadar gerekirse mahkemeye kadar cikicam ben faizini de istemiyorum! Yeter ki benden kesilen miktarı bana yatirilsin.

  1. farmer diyor ki:

   Ben banka çalışanı değilim. Bes ödeyen bireyim. İmza attığınız sözleşmeyi okumak sizin göreviniz. Orda ertelenmiş giriş aidatı yazıyorsa malesef hiç bir sonuç alamazsınız.

 202. Merve diyor ki:

  Merhabalar.ben 24.05.2015 de giris yaptim.1.312 tl toplam tahsilat ve 300 tl de devlet katkisi var.ben cikip parami almak istiyorum.benim sozlesmeme gore giris cikis aidatim yok.kamularda tesvik amacli bi kampanya vardi giria yapmistim.elime ne kadar para gecer

  1. farmer diyor ki:

   Çıkış aidatı yoksa çok bir kesinti olmaz. Kâr ettiğiniz tutarın %15 i ve devlet desteğinin tamamı kesilecek.

 203. reyhan diyor ki:

  Sözleşme tarihim 21.01.2012 ben 10 yıl kalmayi düşünüyorum.Ertelenmiş giriş aidatimi 10 yıl sonra ayrilirken yine keseceklermi? Cevap verirseniz memnun olurum teşekkürler…

  1. farmer diyor ki:

   Almazlar diye tahmin ediyorum. Bir çok şirket 10 yıldan sonra almıyor. Arayıp sorun şirketinize

 204. UMUT YILMAZ diyor ki:

  asya bes de yim. 3063 tl ana para , getirisi 360 tl ,devlet katkısı 736 tl ve devlet katkısı getirisi de 76 tl olmak üzere toplam 4160 tl birikim olmuş 30 ayda. ayrıca cıkışa ertelenmiş giriş aidat tutarım 100 tl yazıyor internet sayfamda. şuan sistemden çıksam alacağım tutar kaçtır hocam

  1. farmer diyor ki:

   Çıkışa ertelenmiş giriş aidatı 100 liraysa onu kesecekler. Geliriniz olan 360 dan %15 kesilecek. Ve 36 ay dolmadigi için devlet katkısı alamayacaksıniz

 205. havvasülek diyor ki:

  ben bir ay ödedim ve vazgeçtiğimi söyledim. İlerde durumum iyi olursa istiyordum, tekrar yaptırırım dedim ama sizin oyalayan tavırlarınız beni üzdü. İnanamadım banka çalışanları ikna edici güvenilir konuşmaları, yok dedim bunlar iyi yapmazlar, paramı verirler diyodum. Ama şaşırttınız. Para yatırırken iyiyiz almak istediğimizde kötü müşteri miyiz? Ayrılırken güzel ayrılsak, yine size geleceğimizde güvenle gelebilsek olmaz mı canlarım?

 206. ELİF diyor ki:

  merhaba iyi çalışmalar ben sadece 2 taksit 400 tl yatırdım ama üzerinden 2 yıl geçti şimdi ayrılmak istiyorum benim zararım olurmu şimdiden teşekkürler.

  1. farmer diyor ki:

   Giriş aidatı varmıydı sözleşmede? Varsa hiç para alamazsınız.

 207. Mesut Kaya diyor ki:

  2008 Yılında AIG Sigortaya BES Yaptırdım Yaklaşık 3 yıl ödedim.Daha sonra ödeme güçlüğüne düştüğüm için ödeme yapamadım. Şimdi birikimimi geri almak istiyorum ancak 3 yılı doldurmadığım için ödeme yapmıyorlar paran yandı diyorlar. Sizden öğrenmek istediğim şunlar 1-Böyle bir uygulama var mıdır? 2-Bu parayı geri almak için nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler.

  1. farmer diyor ki:

   İmzaladığınız sözleşmede şartlar yazıyordur. Giriş aidatı yönetim gider kesintisi Vs. Hesaplamayi kendiniz yapın ama imzalarken okusak keşke.

 208. yasmin diyor ki:

  bes basvurusunda bulundum ve iptal etmek istiyorum 60 günü geçmedi ve 1274 lira kesinti oldu bu kesintiyi geri alabilirmiyim

  1. farmer diyor ki:

   Cayma hakkınız var 60 gün içinde ilgili kuruluşlara başvurun.

 209. sahin diyor ki:

  slm iyi gunler ben bireysel emekliligimi iptal etmek istiyorum nasil ederim?

 210. İBRAHİM diyor ki:

  ben 5 ay önce giriş yaptım ziraat bireysel emelilikğe şimdi ayrılmak istiyorum yatrıdgım parayı geri albilirmiyim ve ne kadar kesnti olur

  1. farmer diyor ki:

   Ertelenmiş giriş aidatı varsa sözleşmede 1000 lira üzerinde kesinti olabilir.

 211. ozhan diyor ki:

  iyi günler temmuz 2014’te başladım .benden 3542 lira tahsil edilmiş devlet katkısı 817 lira ayrılmak istesem ne kadar para alırım. devlet katkısını alabilmek için kaç yıl kalmalıyım.

  1. farmer diyor ki:

   Şirketinizin internet sayfasında yazar çıkış halinde alınacak tutar . Devlet katkısı hakediş süreleri,
   0-3 yıl arası %0
   3-6 yıl arası %15
   6-10 yıl arası %35
   10 yıl %60
   En az 10 yıl ödeyip 56 yaşına bekleyip emeklilik hakkı kazananlara tamamı ödenir. Herhangi bir dönemde vefat ederse ödeyen in yakınlarına yıla bakılmaksızın tamamı ödenir

 212. Oktay diyor ki:

  1 yil oldu bes kullaniyorum 6 ay ara verdim 6 aydir ödüyorum ayrilmak istiyorum, para oder miyim ayrilmak icin?

  1. farmer diyor ki:

   Muhtemelen odeyeceksiniz. Ertelenmiş giriş aidatı varsa 1000 lira civarı olabilir onu ve yaritiminizdan %15 kesinti olacaktır. 3 yıldan erken çıktığınız için devlet katkısı da alamazsınız. BES 2-3 yıl kalıp çıkılacak bir sistem değil. Devlet desteğinin %60 ından yararlanmak için en az 10 yıl sistemde kalmak gerek.

 213. Ebru akkus diyor ki:

  Ykb Bes ‘e yeni katıldım. Ilk ay 100 TL yatırdım. Bu ayki kredi kartıma Ağustos ve Eylül olarak iki ay birden yansıtılmış. Yetkili arkadaşları Aradım ve dondurmak istediğimi ilettim ve bes’i dondurdum. Benim sorum şu: kredi kartına yansıyan iki aylık tutar olan 220 TL yi yatırmak zorundamıyım. Şu an dondurduğum için ödeme yapmak istemiyorum. Sizden bilgi Rica ediyorum.

  1. farmer diyor ki:

   Sözleşmeyi imzaladığınız tarihten bu güne 60 gün dolmadıysa cayma hakkınız var. Kredi kartına yansıtılan tutarı ödemek zorundasınız ama bunda sorun edecek bişey yok bu ay daha çok birikim yapmış olacaksınız o kadar. 10 yıldan önce sistemden çıkmayı düşünüyorsanız keşke hiç girmseydiniz. Cayma sürenin dolduysa çıkmak istediğiniz de giriş aidatı isteyecekler

 214. farmer diyor ki:

  Ayrılmak isteyen arkadaşların dikkatine!!!
  Bes 2 yıl kalıp çıkılacak bir sistem değildir. Uzun vadeli kalmayacaklar sakın girmesin zarar ederler.
  Keşke imzaladığınız sözleşmeleri okusaydınız. Şirketler giriş aidatı alır ve birçoğu bunu ertelerler. Bu giriş aidatı brüt asgari ücret kadar olabilir ve sistemde 10 yıl kalırsanız almazlar zaten sözleşmeleri okusak bunuda görürüz.

  Gelelim hesaba . Her ay 100 lira yatırdınız ve 2 yıl sonra vazgeçmek sistemden çıkmak istiyorsunuz. 2 yılda 2400 ana para yatırdınız. Diyelim ki 200 lira da kâr ettiniz. 600 lira da devlet katkısı.

  Gelelim kesintilere. Elimize ne geçecek.

  1. 2400 liradan her ay %2 48tl yönetim gider kesintisi.
  2. 1000 lira giriş aidatı kesintisi. 3 yıldan az kaldığıniz için
  3. 600 devlet katkısı hiç hak ediş süreleri dolmadigi için
  4. Kazancım iz olan 200 den %15 30 tl

  2400-48-1000-30 = 1322 tl alıp çıkabilirsiniz. ( bu hesap kesin değildir 100 lira sapma olabilir giriş aidatını net bilmiyorum giridignizde)

  Sisteme girerken bunları biliyor olmalıydınız. Sözleşme imzalarken bunlar orda yazıyordu. Ve kimseyi suçlamayın. Bireysel emeklilikte 10 yıl kalsaydınız hem giriş aidatını sıfıra getirecek hemde devlet katkısının %60 ını hak etmiş oladaktınız.
  Ayda 100 liraya 10 yıl sonra emeklilik sözlerine de kulak asmayın. Emeklilik olur ama 200 lira maaş bağlanır. Sisteme emekli olma amacıyla giren ya 20 yıl her yıl ödediği miktarı en az %10 arttıracak şekilde girecek. Yada 10 yıl sonra yaşı 56 oluyorsa daha yüksek miktarda ödeme yapacak. Ve fonlarınızı siz yonegeceksiniz.

  Ayda 100 lira yatıran 10 yıl sonra 25 bin lere ulaşabilirken 20 yıl ödeme yapan 70 binlere ulaşabilir. Her yıl biraz artış yapıp Fonları doğru şekilde yönetenler daha da yükselebilir.

 215. deniz diyor ki:

  10.9.2011 tarihinde sisteme girdim mevcut birikimim 9680 tl benden toplam kesilen 2000 küsür bu doğrumu daha çıkmadım düşüneyim dedim devlet katkısını alamayacağımı söylediler giriş aidatına tamam dedim onu ödememiştim ama devlet katkısı konusunda söylenilen doğru mu?

  1. farmer diyor ki:

   Kesintiler normal görünüyor.

   Devlet katkısı hakediş süreleri vardır.
   3 yıla kadar %0
   3-6 yıl %15
   6-10 yıl %35
   10 yıl kalır 56 yaştan önce ayrılırsanız %60
   10 yıl sistemde kalır ve 56 yaşınıza gelince % 100 üne hak kazanırsınız.
   Bu bir emeklilik sistemi ve bu hakediş süreleri ve yapılacak kesintiler yasalarla belirlenmiştir. Sisteme para biriktirmek amacı ile girilmişse, en azından 10 yıl kalıp devlet katkısının %60 ını almak lazım. Sistemde 10 yıl kalırsanız giriş aidatı da ortadan kalkar. Birikiminizin getirisi üzerinden kesilen stopaj da %15 den %10 a düşer.

 216. seda diyor ki:

  yardimci olsaniz denizin problemi bendede var

 217. farmer diyor ki:

  Devlet katkısı hakediş süreleri var. 3 yıldan sonra %15 ine 6 yıl sonunda %35 ine ve 10. Yılda %60 ına hak kazanırsınız. 10 yıl sonra ve 56 yaşınıza geldiğinizde tamamına hak kazanırsınız. 10 yıldan önce çıktığınız için toplam kârınızdan da %15 kesinti yapılıyor. Kesintiler normal.

 218. Meryem diyor ki:

  Katılım kesintisini nasıl iadesini alırım doğrudan yasal yola başvurmayı düşünüyorum

  1. farmer diyor ki:

   Katılım kesintisi dediğiniz giriş aidatı ise geri almanız şimdilik mümkün görünmüyor.

 219. Meryem diyor ki:

  Katılım kesintisini nasıl iyadesini alırım doğrudan yasal yola başvurmayı düşünüyorum

  1. farmer diyor ki:

   Giriş aidatının geri alınması şu an için mümkün değil. Bu şartlar yasal olarak belirlemiş durumda. Şirketler yasal çerçevede yapıyorlar bu kesinti yi. Sistemde 10 yıl kalırsanız bu kesinti uygulanmaz

 220. kadriye diyor ki:

  2012 yilinda bireyseysel emeklilige basvurdum halen devam etmekteyim asya emeklilikten baska subenin bireysel emekliligine gecmek istiyorum nasil bir yol takip etmeliyim.tesekkurler

  1. farmer diyor ki:

   2 yılınınız dolduğunda başka şirkete transfer edebilirsiniz. Sirketinizi arayarak yöntemi öğrenebilirsiniz.

 221. EMRE diyor ki:

  BİZ 12 AY BOYUNCA 110 TL BİREYSEL EMEKLİLİK PARASI ÖDEDİK ŞİMDİ AYRILMAK İSTİYORUZ. AYRILMAMIZ DURUMUNDA TARAFIMIZA ÖDENECEK TUTARI ÖĞRENEBİLİR MİYİZ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

 222. farmer diyor ki:

  12 ayda 1300 tl gibi bir miktar yatırdınız. Fonlarınızın getirisinin ne olduğunu bilmiyoruz sıfır kabul edelim. Ertelenmiş giriş aidatı varsa ki bu sisteme girdiğinizde asgari ücret kadar olabilir, erken ayrıldığınız için bu bedelin %75 ını ödemekle mükellefsiniz. En büyük kesinti bu olacaktır. 750 tl Olabilir bu kesinti. Getiriniz üzerinden de %15 kesilir. Erken ayrıldığınız için devlet katkısı da alamazsınız. Zarar etmeden ayrılmak için 3 yıl dolmalı. Bireysel emeklilik minimum 10 yıllık bir birikim hedefi olduğunda mantıklı. Kısa süreli çıkışlarda zarar edersiniz.

 223. brk yldrm diyor ki:

  13 aydır aylık 320 tl yatırdım şimdi ayrılmayı düşünüyorum kesinti ne kadar olur

  1. farmer diyor ki:

   4000 tl gibi bir ödeme yapmışsınız. Ertelenmiş giriş aidatı varsa en büyük kesinti o olacaktır. Brüt asgari ücretin %75 ı kadar olabilir bu kesinti ( 800 tl gibi ). Getiri üzerinden de %15 stopaj kesilecek. Bu önemsiz bir miktar olacaktır. Devlet katkısı hakediş süreleri dolmadığı için devlet katkısı alamazsınız. 2 yıl daha ödeyip çıkarsanız giriş aidatı %50 ye düşer ve devlet katkısının da %15 ine hak kazanırsınız.

 224. Şehriban diyor ki:

  Merhabart ben 2013 te bes e giriş yaptim sadece iki taksit ödedim 310 lira var ben simdi kapatmak istiyorum içerdeki paramı geri alabiliyormuyum yoksa kapatmak için içerdeki param dahil dahada ücret istenecek mi

  1. farmer diyor ki:

   Daha da ücret istenebilir.

Bir Cevap Yazın

Sayfa başına git