Bireysel Emeklilik Stopaj Kesintilerinin İadesinde Son Durum

Bireysel Emeklilik Stopaj Kesintilerinin İadesinde Son Durum
1 Mart 2013 tarihinde eklendi, 47.605 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sisteminde yeni yasayla yapılan düzenlemeyle sistemden ayrılan katılımcıların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintisinin iadesi mümkün kılındı.

Konuya ilişkin ziyaretçilerimizden tarafımıza çok sayıda soru ulaşmaktadır. Bu kapsamda Stopaj iadeleriyle ilgili gelinen son aşamaya ilişkin bazı bilgiler aşağıda özetlemeye çalıştık.

Ödemeler Ne zaman Yapılacak?

Bireysel Emeklilikten ayrılanlara yapılan stopaj iadelerinin ne zaman ödeneceğine ilişkin tam olarak belirlenmiş bir takvim yok. Dolayısıyla bireysel olarak size ait kesintinin hesabınıza ne zaman yatacağı konusunda net bir cevap almanız bulunduğumuz dönem içerisinde mümkün görülmemektedir.

Ödemeler Hangi Sıraya Göre Yapılıyor?

Ödemelerin nasıl yapıldığına ilişkin Büyük Mükellefler Vergi Dairesinin Açıklaması; “Dairemize ulaşan başvurular ulaşma sırasına göre evrak kayıt numarası almaktadır. Bir aylık dönemler itibariyle evrak kayıt numarası verilen dilekçeler, iade işlemlerinin yapılacağı serviste yıl sırasına sokulmakta önceki yıllardan başlamak üzere ve aynı yıl içinde evrak kayıt sırasına uyularak iadeler gerçekleştirilmektedir.”

Şeklinde , yani bu açıklamadan çıkan sonuç; örneğin Ocak ayında başvuran a kişisi 28 ocakta,b kişisi 10 ocakta ve c kişisi de 5 ocakta BMVD’ne başvurmuş olsun. Bunun yanı sıra a kişisinin sistemden ayrılış tarihi 2008 b kişisinin 2009 ve c kişisinin de 2010 olsun.

Bu 3 kişi de ocak ayında başvurduğundan 3’ünün dosyası da aynı partide ödeme birimine gönderiliyor. (Evrak sıra numarası ise c, b, a sırasıyla)

Ödeme birimi ise gelen bu dosyaları yıl sırasına (Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkış yılı) sokarak önce a kişisinden başlayarak iade ödemesini yapıyor.

Ocak ayında başvuranların BES katılımcılarının ödemesi tamamlanınca ise sonraki aya geçiyor ve aynı sistemle o ayın ödemesini yapıyor.

Stopaj İadesini Alanlar Var mı?

Bu konuda kesinti iadesini aldığını açıklayan ziyaretçilerimizi yalanlama yoluna gidilmektedir. O bakımdan açıklamakta fayda gördük ki Evet, stopaj iadesini alan katılımcılar var.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesine Nasıl Ulaşabilirim?

Stopaj iadelerini bildiğiniz üzere Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı yapmaktadır. Kesintilerin iadesini bekleyen Bireysel Emeklilik Katılımcıları burayla bir şekilde iletişim kurmanın yollarını aramaktalar.

Fakat şu anda Büyük Mükellefler Vergi Dairesine telefonla veya maille ulaşmak ve bir cevap almak çok zor.

Telefonla nadiren ulaşılabilmekte fakat net bir cevap alınamamaktadır. Yani ulaşsanız dahi Bireysel Emeklilik stopaj iadeleri ile ilgili verilen cevap yukarıda anlatıldığı şekilde olacaktır.

Paramı neden ödemiyorsunuz?

Öncelikle sitemizin Büyük Mükellefler Vergi Dairesi, Bireysel Emeklilik Şirketleri v.b. hiçbir kurum ya da kuruluşla ilgisi bulunmamakta olup, BireyselEmeklilikSistemi.Org sitesi yalnızca bilgilendirme maksadıyla açılmış bir platformdur.

Dolayısıyla “paramızı ne zaman ödeyeceksiniz?” sorusunun muhatabı sitemiz değildir.

(Bunu açıklama gereği duyduk çünkü mail yoluyla “yaptığınız kesintiyi ne zaman ödeyeceksiniz? v.b.” çok sayıda soru ulaşmaktadır.)

Saygılarımızla.

Etiketler:

Bireysel Emeklilik Stopaj Kesintilerinin İadesinde Son Durum Konusuna 140 Yorum Yapıldı
 1. SEZGİN diyor ki:

  ALLAH HERŞEYİN HAYIRLISINI NASİP ETSİN

 2. ilhan diyor ki:

  Son durum ve açıklayıcı bilgi ve gelişmeler için “bireyselemekliliksistemi.org” sitesine ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum…
  Bekleyen hak sahibi kişilerin(6 ay (!) geçmesine rağmen bende dahil) en kısa sürede iadelerine kavuşması dileklerimle…

 3. adem diyor ki:

  BMVD http://www.bmvdb.gov.tr/besekran/ BU ADRESTE TELEFON KONUŞMALARINA DAİR İSTATİSTİK VERİYOR. BUNUN YERİNE GÜNDE KAÇ KİŞİNİN STOPAJ İADESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ Nİ YAZSIN. KAÇ AY OLDU, DAHA DİLEKÇEM KAYDA BİLE ALINMAMIŞ…

 4. isyan diyor ki:

  ben ümidimi kestim ödeyecekleri yok biri de çıkıp paramı aldım demiyor, süründürmek ve yalvartmaktan başka bir sey yok kendileri alcağı oldumu faizi anında alırlar..ALLAH ıslah etsin hak yemeyin.

 5. DİLARA diyor ki:

  benden size tavsiye bu parayı unutun,gelirse iyi olur gelmesse boşuna kendimizi üzmüş olmayız.bu hızla bu anlayışla kimse para filan ödemez,baksanıza maliye bakanlığı günlük ödeme limiti koymuş,50 kişi,günde 50 kişiyle bir buçuk milyon hak sahibi ödemelerini 30 sene sonra alır,kimseye kızmayalım ülkemiz böyle,bunada şükür.milletten haksız yere para keseceksin ve uyanınca millet geri öderken işkence çektireceksin,çok garip.kime kızacaksın kime şikayet edeceksin tek merci olan yer hiç konuya ilgili açıklama yapmıyor.

 6. mustafa vural diyor ki:

  büyük bir sabırla beklemekten başka çare yokkkkk sanırsam.

 7. sami diyor ki:

  nasıl bir ülkenin ferdiyiz hala anlmış değilim. elektrik faturasını iki gün geciktiren bir arkadaşımın adresini kapı numarasını anında bulup açtı kapattı yapıp ücret almayı bilen, suriyeden ülkemize gelip burada da karışıklık çıkaran iltica eden onbinlerce mülteciyi hala beslemeyi bilen, onca yetimin hakkını bunlara yediren, iş cezaya gelince icra haciz vb hiç üşenmeden uygulayan, vergisini çatır çatır günü gününe almayı bilen, ödeyemeyince arayıp bulan ve faizi bastıran, başta doğu anadoluda hayatında elektrik faturası bile ödememiş ama evinde elektrikli sobalar olan kaçak elektrik kullananlara yalakalıktan ve korkudan bişey yapamayan, onların borcunu da bize yıkan böyle güzel bir sistem olduğu sürece daha çoookk bekleriz…

 8. ergün 7-3-2013 diyor ki:

  bugün vergi dairesini aradım stopaj ödemeleri hakkında.ALDIĞIM CEVAP
  başvuru tarihini sordular . OCAK AYI DEDİM iki ay sonra ara dedi veya internetten takip edebilirsin dedi.ŞU AN EYLÜL AYI ÖDEMELERİ YAPILIYOR
  BİZEDE TEMUZ AYINDA SIRA GELİR

 9. ilhan diyor ki:

  BMVD sitesinde değişiklik olarak sadece Şubat ayı yükselen Tlf arama/görüşme dak bilgisi var..
  Artarak yükseliyor… Hızlı çalışmaz ve hareket etmezseniz hak sahibi olarak bekleyen kişiler sizleri aramaya ve rahatsız (!) etmeye devam edecekler… Bundan doğal ne olabilir ki….
  Hızlı çalışın iadeleri çabuklaştırın bakalım o zaman Tlf aylık arama/konuşma süresi nereye iniyor….
  Ne BİMER i kaldı ne BMVD si kaldı haftalık hızlandırılmasını için maillerimi ve başvurularımı tekrar tekrar iletmeye ve yapmaya bıkmadan ve usanmadan devam ediyorum…
  Yetkililerden de tek bir açıklama ve tık yok… Yazıklar olsun….

 10. SILA ŞAHİN diyor ki:

  Sami Bey düşüncelerinize aynen katılıyorum ama şunu unutmamak lazım HER MİLLET HAK ETTİĞİ GİBİ YÖNETİLİRMİŞ (maalesef)

 11. AHMET diyor ki:

  milyonlarca memurun işçinin ,emeklnin maaşını hesaplayıp ödeyen bir sistem verilri elinde olan haksızca gaspettiği paralarımızı türlü dümenlerle niye ödemiyor? Bizi dolandırıp duruyor.paralarımızı alınca zaten harcayacağız borçlarımızı ödeyeceğiz.para zaten maliyeye geri dönecek.birdaha böyle bese para yatırmayacağım zaten .şu anda devlet eliyle milleti iknaya çalışıyorlar.paramı alsam bi düşüneceğim de amma velakin 6 aydır bekliyorum ödesinler diye.

 12. Halil Akanter diyor ki:

  BES stopaj iadesi için bankamın gönderdiği evrakları ve vergi dairesinin istediği tüm bilgileri eksiksiz doldurup imzaladıktan sonra Eylül 2012 de kargo ile gönderdim. Şubat 2013’e kadar ödeme yapılmadı. Geri bildirim formunu doldurup ilgililerden sordum. “Mükellefiyet bilgileriniz eksik,kayda alınmadınız.” şeklinde cevap yazdılar. Gönderdiğim bilgiler içinde tel numaram,mail adresim de var fakat eksiklerim var ise neler olduğunu bildirmediler. Eminim bana ödeme yerine 1 TL alacaklı olsaydılar,evime haciz bile getirirlerdi. Vergi daireleri adil çalışmıyor.

 13. saliha diyor ki:

  faiziyle istiyoruz bu ne ya işi cıvıttınız artık biri de çıkıp aldım demiyor ama gönderiliyormuş hesaplara biri allah adına çıkıp ben aldım desin lütfen …..

 14. SEZAİ diyor ki:

  Halil bey geri bildirim formu nerede,nasıl doldurup gönderdiniz ve yanıt nezaman geldi?bilgilendirirmisiniz?

 15. Halil Akanter diyor ki:

  Sezai Bey; aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  https://intvd.gib.gov.tr/geribildirim/onGiris.jsp

 16. sezai diyor ki:

  Teşekkürler Halil bey

 17. mahir diyor ki:

  aralık ayında evraklarımı kargo aracılıgıyla büyük mükellef dairesine gönderdim o gündür bu gündür bi durum yok göndermiş oldugum evrakların işleme alınıp alınmadıgı hakkında nereden bilgi alabilirim ? veya internet üzerinden başvuru işlemii takip edecegim bi site var mı bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim…

 18. GÜLTEKİN diyor ki:

  mahir bey,BMVD sitesinde kırmızı bir alan var yukarda,oradan öğranebilirsiniz tc numaranız ile

 19. haydar diyor ki:

  istanbul içinde ikamet edipte evrakları vergi dairesine ptt kargo yoluyla göndermek kabul edilirmi.

 20. dilara diyor ki:

  milliyetin haberine göre Mete Uğurlu(Bireysel emeklilik anadolu hayat genel müdürü)demişki beslere devlet katkısı 1 ay içinde hesaplara geçecek.devlet bu iş için 1.25 milyar ayırmış.ama bizden haksız yere aldıkları paradan haber veren yok hiç.

 21. necip diyor ki:

  ARKADAŞLAR SİZ KENDİ ELLERİNİZLE BEN DAVA AÇMAYACAĞIM,AÇTIĞIM DAVALARDANDA FERAGAT EDİYORUM DEMEDİNİZ Mİ,HEMDE NEYE İSTİNADEN HİÇ SADECE DAVA AÇMAYACAĞIM DEDİNİZ İMZALADINIZ,PARANIZIMI ALDINIZDA BÖYLE BİRŞEYE İMZA ATIYORSUNUZ YOLLUYORSUNUZ?VEYA PARAM VERİLİRSE DAVA AÇMAYACAĞIMA DAİR DİYE BİRŞEYMİ DEDİNİZ,HAYIR SADECE KOŞULSUZ DAVA AÇMAYACAĞIM DEDİNİZ VE İMZALADINIZ. GEÇ-MİŞ OL-SUN.

 22. Halil Akanter diyor ki:

  İlgililer yukarıda belirtiğim gibi geribildirim formu ile iki defa durumumu öğrenmek için müracaat ettim.İkinci müracaatıma cevaben eksiklerimi tamamlamam için beni bağlı olduğum vergi dairesine yönlendirdiler.Bugün adresime yakın vergi dairesine gittim ve olanı biteni anlattım. Sağ olsun Müd.yardımcısı ilgilendi bizzat ve benim vergi mükellefiyetimle ilgili hiç bir eksiğimi bulamadılar.Beni tekrar geribildirim formu doldurarak vergi mükellefiyetimle ilgili eksiklerimi açık şekilde istemem için geri yönlendirdiler. Bende 3. formu doldurup vergi dairemde yaşadıklarımı anlatarak iddia ettikleri eksiklerimi tek tek yazmalarını istedim.Daha önceki yazışmalarımın sonunda memnuniyet anketi yapmamı istediler.Haliyle istediğim bilgileri vermeyip beni yakınımdaki vergi daireme yönlendirdikleri için ankete olumsuz yanıtını verdim.Açıklama kısmına da yoğunluğa inanmadığımı, varsa bu yoğunluğu da işi uzatanlar da orada çalışanların oluşturduğunu belirttim.Eylül 2012 den bu güne eksiklerimi bana bildirselerdi benim işim çoktan bitmiş olacaktı dedim.Sanırım şimdi 3.formun cevabını bekleyeceğim.

 23. ilhan diyor ki:

  Merhaba Dilara Hanım ;
  İnşallah bahsi geçen ödemeler stopaj iadelerini de kapsıyordur…
  Benim de korkum ve endişem devlet katkısı ödemelerinin yeni girenlere sağlanan yüzde 25 devlet katkısı olmasın.!!!!
  Hala somut bir haber bilgi gelişme ve iade maalesef yok.!!!!
  Çalışınca oluyor (mu).!!!!

 24. BAŞVURU SÜRESİ 3 AYI GEÇENLERİN DİKKATİNE GECİKME ZAMMI TALEP EDİNİZ İLGİLİ DİLEKÇE EKTEDİR diyor ki:

  BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINA
  İSTANBUL

  T.C. NO : ………….

  İlgi : / /2012 tarih …… sayılı Garanti Bireysel Emeklilik ve …….. sayılı Anadolu Sigorta Bireysel Emeklilik ve Şahıs Sigortası Geri ödemeleri ile ilgili dilekçem

  Dilekçemde talep ettiğim stopaj iadelerimin başvuru tarihimden itibaren 3 ay geçtiği halde yerine getirilmediği anlaşıldığından V.U.K 112.Maddesine (4369 sayılı Kanunun 2 nci maddesiyle eklenen Fazla veya yersiz olarak tahsil edilen veya vergi kanunları uyarınca iadesi gereken vergilerin, ilgili mevzuatı gereğince mükellef tarafından tamamlanması gereken bilgi ve belgelerin tamamlandığı tarihi takip eden üç ay içinde iade edilmemesi halinde, bu tutarlara üç aylık sürenin sonundan itibaren düzeltme fişinin mükellefe tebliğ edildiği tarihe kadar geçen süre için aynı dönemde 6183 sayılı Kanuna göre belirlenen tecil faizi oranında hesaplanan faiz, 120 nci madde hükümlerine göre red ve iadesi gereken vergi ile birlikte mükellefe ödenir. Hükmüne göre yerine getirilmesini
  Bilgilerinize arz ederim.

 25. MUSTAFA diyor ki:

  DEVLET NASIL KENDİ ALACAĞINI TAHSİLDE GÜNÜ GEÇİNCE GECİKME ZAMI TAHSİL EDİYORSA YASA GEREĞİ SİZDEN BAŞVURU TARİHİNDEN İTİBAREN 3 AY İÇİNDE HERHANGİ BİR EKSİKLİK BELGESİ İSTEMEDİĞİ SÜRECE ALACAĞINIZI 3 AYDAN SONRA GECİEKME ZAMMI İLE ÖDEMEK ZORUNDADIR. YOK EVRAKLAR SIRAYA DİZİLİYORMUŞ A,BC DİYE SIRALANIYORMUŞ ONLAR İDARİ SORUNLARDIR. YASA GEREĞİ YUKARDAKİ SEBEPTEN DOLAYI GECİKME OLURSA ÖDEMEK SORUNLUĞU VARDIR. LÜTFEN BAŞVURUNUZ YOKSA ÇOK DAHA AĞLARIZ

 26. aynursancar diyor ki:

  merhabalar, arkadaşlar bende iade için başvurdum.benim biri 2007 diğeri 2012 yılında ayrılmış olduğum 2 adet sözleşmem vardı. 2007 yılına tekabül eden iade tutarı yaklaşık 3 hafta önce hesabıma yatırıldı.şimdi 2012 yılına ait iadeyi bekliyorum. eşimde 2007 yılında ayrıldığı sözleşmenin iadesini hala bekliyor.üstelik başvuru tarihimiz de aynı, fakat dilekçelerin kabul tarihi eşimin ki benimkinden bir hafta sonra yapılmış. yani bir hafta geç kayıt numarası alınan başvuru için demek ki iade süresi daha da fazla oluyor.talep çok olduğundan. umutsuzluğa kapılan arkadaşlar için yazıyorum iadeler er geç olacak.en iyisi unutmak. hesabımızda gelen parayı görünce daha bir mutlu oluyor insan.. :) umarım herkes hakkını alır

 27. SILA ŞAHİN diyor ki:

  Aynur hanım keşke parasını aldığınız iadenin sorgu no.sunu yazsaydınız.

 28. ilhan diyor ki:

  BES’e yeni girenlere devlet tarafından sağlanan % 25 lik katkı payının bile hala bireylere yatırılmadığı ve daha yeni ödenek konularak yeni yeni hazırlık yapıldığı bir sistem ve düzende bizler inşallah sağlığımızda (!) ölmeden iadeleri alabiliriz.!!!
  Bu kadar yazışma ve kamuoyuna rağmen hala bir Yetkili (!) çıkıpta açıklama (!) yapmıyor .!!!!
  Mart ayının yarısı da geçildi ve 7 ayda bitmek üzere….
  Hak var ise ki var hakkımı helal etmiyorum…
  Yazıktır, günahtır ve ayıptır.!!!!

 29. saliha diyor ki:

  aynursancar
  acaba nekadar geldi hesabınıza ve maliye borcunuz varmı? kesintili mi gelmiş

 30. ilhan diyor ki:

  Milletvekillerini ve bürakratları bu iade ve sorun ilgilendirseydi 2 ay değil 2 saatte ve gerekirse özel gündemle gece yarısı bile red edilmeden iktidar ve muhalefetiyle yasalaşır/kanunlaşır ve iadeler hak sahibi bekleyenlere ödenirdi…
  TBMM oturumlarına bakıyorum bu konuda ne bir bildiri nebir genseru nede bir soru ve merak eden kimseler (!) yok.!!!
  Mart sonunda 7 ay dolmuş olacak ve hala bir haber gelişme ve iade yok…
  Kaplumbağa hızla (!) yol alıyor ve rekor kırıyor…

  ——————————————————————————–

 31. uğur diyor ki:

  06.09.2012 tarihinde başvurumu yaptım.18.10.2012 tarihinde kayıt altına alınmış.Maliye borcumda yok.5 Aydır bekliyorum.Sigortanı 1 gün geç yatır hemen faiz uygalınır.Borcun olsun hemen E-Haciz.Söz konusu vatandaşın alacağı oldumu neden bukadar yavaş işliyor .Ben şahsen ümidimi yitirdim.2 yıldan önce hiçbir ödeme yapılmaz gibi geliyor bana.

 32. MURAT ENES diyor ki:

  Sevgili dostlarım. 22.03.2013 tarih itibariyle 2008 çıkışlı, 25/09/2012 tarih ve 118*** kayıt numaralı bir arkadaşımın hesabına BES tarafından ödeme gelmiştir. Ben kayıt numaram 107*** ve kayıt tarihim 17/09/2012. Ama sistemden çıkış tarihim 2010. Sanırım bu yüzden biraz daha bekleyeceğim.

 33. mahmut kan diyor ki:

  Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD) Başkanı Bülent Sarıgül, BES iadelerini poliçe sahibine yaptıklarını belirterek, “Yani kendi banka hesap veya IBAN numarasına. Eşinin hesap numarasını verirse, olmaz. Bizim o parayı kişinin yakınına ödeyebilmemiz için poliçe sahibinin buna muvafakat vermesi lazım ki, bu da ayrı bir iş. Vatandaşların bunu bilmesinde fayda var” dedi.

  Sarıgül, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) 2001 yılında kanun değişikliği ile başka bir yönteme bağlandığını söyledi.

  2012 yılı ağustos ayına kadar bu yöntemle gelindiğini aktaran Sarıgül, eski sisteme göre, sisteme girip belli bir süreyi doldurmadan çıkanlardan belli bir para kesildiğini anımsattı.

  Bu kesintinin ana para üzerinden yapıldığını, itirazların ise ana para üzerinden yapılmaması şeklinde olduğunu kaydeden Sarıgül, “Konu yargıya da taşındı. Yargı da, ‘Ana para üzerinden kesinti yapılması doğru değildir’ dedi” ifadelerini kullandı.

  Daha sonra yapılan yasal değişiklikler ile devletin BES sistemine dahil olanlara yüzde 25 katkı payı verdiğini vurgulayan Sarıgül, artık ana paradan kesinti olmayacağını, sadece getiriden kesinti olacağını dile getirdi.

  İŞLEMLER ZAMAN ALIYOR

  Sistemden daha önce ayrılanların kesintilerinin bir kısmının BMVD’ye yatırıldığının altını çizen Sarıgül, sözlerine şöyle devam etti:

  “Biz 2012’den itibaren vatandaşların dilekçelerini almaya başladık. Kanun, iadeyi vatandaşın dilekçe ile talep etmesine bağladı. Vatandaş talep etmedikçe bu iade onlara yapılmayacak. Yapılma usulü olarak da vergi usul kanununun düzeltme hükümlerini öngördü. Bireysel olması iş hacmimizi artırdı. 29 ağustos 2013’e kadar dilekçeler verilebilecek. Bir de şu var, 2007 öncesindekilerin dilekçesini almıyoruz. Çünkü onlar zaman aşımına uğramış var sayılıyor. Biz dilekçeleri almaya, bir taraftan da iadeleri yapmaya başladık. Ama prosedür gereği bu işlemler bayağı bir zaman alan işlemler. Bankaya gidilip kimlik gösterildiği zaman hemen veriliyor şeklinde değil. En basitinden dilekçeyi aldıktan sonra evrak kayıta giriyorsunuz. Daha sonra bunu vergilendirme servisine gönderiyorsunuz. Ondan sonra bunun düzeltme fişleri düzenleniyor. Daha sonra bunu muhasebeye gönderiyorsunuz. Muhasebe aşamasında bunun devlete borcunun olup olmadığı kontrol ediliyor. Bu bir tek evrak için basit ama binlerce sayıya çıktığında büyük emek ve zaman gerektiriyor. İlk günlerde büyük kuyruklar oluştu, daha sonra da çuval çuval evraklar geldi. Sadece evrak kaydı açan arkadaşlar, iş basit olmasına rağmen daha sonraları yetişemez hale geldi. Daha sonra İstanbul Vergi Dairesi başkanlığından 25-30 kişilik destek istedik. Yeni bir servis kurduk sadece bu işi yapan. İlave makine istedik Ankara’dan. Bir katı komple bu arkadaşlara tahsis ettik. Bizim arada günlük evraklarımız var, onlara bile yetişemez hale geldik. Hafta sonu bile arkadaşlar gelip çalıştı. Bu evrakların gelmesi var, tasnifi var. Fiziksel kapasite lazım. İlk zamanlar 10-20 bin kayıt yapıldığı günler oldu. İade yavaş gidiyor. Çünkü belli aşamalardan geçiyor.”

  “Sistemi hızlandırmak istiyoruz”

  Bülent Sarıgül, BES’te stopaj iadesi isteyenler kapsamında şu ana kadar evrak kaydının 300 bini bulduğunu belirterek, “Daha da arkası geliyor. Bir taraftan ödeme de yapıyoruz” dedi.

  Sistemi hızlandırmak istediklerini kaydeden Sarıgül, personel takviyesi yaptıklarını, Ankara’daki bilgi işleme sigorta şirketlerinden aldıkları son 5 yılda sistemden ayrılanların bütün verilerini aktaracaklarını dile getirdi.

  Vatandaşlar kendilerine müracaat ettiği zaman bir yanlışlık ve mükerrer ödeme olmaması için bunu çapraz kontrol ettiklerini anlatan Sarıgül, bunun için özel bir program yazıldığını ifade etti.

  İade için başvuruda bulunanların hem devlete borcu olup olmadığına, hem daha önce ödeme yapılıp yapılmadığına bakılacağını aktaran Sarıgül, konuşmasına şöyle devam etti:

  “Böyle bir çalışmamız var. Bu verileri sisteme aktardığımız zaman hızlanma imkanımız var. Burada vatandaşların şunu bilmesi lazım, bu paralar ödenecek. Vatandaş dilekçeyi verdikten sonra 1 hafta içinde ödenecek mi diye soruyor. Bizde bunu yapalım istiyoruz ama mevcut imkanlar dahilinde kanunun seçtiği yöntemler dahilinde bu şartlarda çok da hızlı olamıyoruz. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Biz bu kadar çalışırken telefonlarımız da susmuyor. Vatandaştan ricamız telefon etmesinler artık, çünkü gelen telefonlarla meşgul olmak asıl iş yapmayı da yavaşlatıyor. İnternette web sitesi de kurduk. Orada vatandaşlar şunu görebilir: TC’sini girdikleri zaman evrakı bize ulaşmış mı, kaydı yapılmış mı? Onları görebiliyorlar. Vatandaşlar bilsin ki bu paralar herkesin hesabına yatacak. Müsterih olsunlar, biz elimizden geleni yapıyoruz. Biz iadeyi poliçe sahibine yapıyoruz, yani kendi banka hesap veya IBAN numarasına. Eşinin hesap numarasını verirse, olmaz. Bizim o parayı kişinin yakınına ödeyebilmemiz için poliçe sahibinin buna muvafakat vermesi lazım ki, bu da ayrı bir iş. Vatandaşların bunu bilmesinde fayda var.”

 34. ilhan diyor ki:

  MALİYE BAKANLIĞI HER KAPIYA ÇALI KOYACAK. ÇALILARA KOYUNLARIN YÜNLERİ TAKILACAK. TOPLAYACAKLAR. İPLİK YAPACAKLAR ve PAZARDA SATACAKLAR. ONDAN SONRA DA BİZLERE ÖDEYECEKLER. (MİŞ).!!!!

 35. dogan kaya diyor ki:

  bunlar ne yaptıklarını kendileride anlamış değiller. neye göre ödeme yaptıklarını anlayamadım gitti. bir diyorlar müracaat zamanına göre. bir diyorlar evrak kayda göre. bir diyorlar yıla göre. bir diyorlar müracaat zamanı içerisinde yıla göre falan filan. yani uzun lafın kısası sistemi kurmadan bir şey yapalım dediler. ellerine yüzlerine bulaştırdılar.

 36. halil ibrahim ülgü diyor ki:

  arkadaşlar aralık 2008 çıkışlıyım. İadem beklediğim oranda hesabıma 29/3/2013 tarihi itibarıyla yatırılmıştır. büyük mükellefler vergi dairesi ve çalışanlarına teşekkür ederim

 37. ilhan diyor ki:

  Gözünüz aydın Halil İbrahim Bey…
  Açıklayıcı bilgilerinize ilaveten başvuru tarihinizi ve hangi emeklilik şirketinden olduğunuzu belirtirseniz BMVD’nin adeta bilmece ve bulmacaya dönüşen geri iadelerinde bir ipucu yakalamaya ve bilgi sahibi olmaya çalışacağız….
  Teşekkürler.
  (2009 çıkışlı ve Eylül ayı başvuru sahibi olarak bizlerde umutla (!) tam tamına 7 aydır kendi paramızı alacağımız günü bekliyoruz)

 38. Hasan Şaş diyor ki:

  Halil İbrahim bey
  26 Kasım 2008 çıkışlıyım,
  Evrak No 147221
  Geldiği Tarih 10.10.2012
  Sigorta Şirketi AVİVASA
  Ne olur sizce bu işin sonu

 39. Halilibrahim ülgü diyor ki:

  arkadaşlar ben yapı kredi bireysel emeklilikten ayrılmıştım. Başvuru tarihim eylül 2012. Aralık 2008 çıkışlıyım. İki adet poliçem vardı. İkisinin de toplamını NET olarak yatırdılar. sabırlı olalım. Paramızı veriyorlar Hasan ŞAŞ bey. sizinkinin de çok yakın olduğunu düşünüyorum.

 40. EKREM ÖGET diyor ki:

  İNŞALLAH KISA SÜREDE BİREYSEL EMEKLİK İADESİ YAPILACAKTIR

 41. Hasan Şaş diyor ki:

  Teşekkürler Halil İbrahim bey

 42. turkum diyor ki:

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim HALİL İBRAHİM Bey.

 43. ahmet diyor ki:

  evrak kayit 65938
  evrak kayit tarih 19/02/2013
  evrak kayit 65944
  evrak kayit tarihi 19/02/2013
  evrak kayit 79507
  evrak kayit tarih 25/02/2013
  evraklarimi ayni tarihte gonderdim bekle babam bekle

 44. ibrahim diyor ki:

  arkadaşlar 7 eylül evrak giriş tarihi ortada bir şey yok yakın filan değil 7 ay olmuş ortada bir şey yok sanırım 2 yıl bekleyeceğim

 45. YUSUF diyor ki:

  bende 2008 çıkışlıyım evrak numaram 119034 evrak tarihi 25/09/2012 hala bekliyorum umarım yakındır bizimkiside hayırlısı bakalı.

 46. murat diyor ki:

  31/08/2012 tarihinde evrakları elden verdim.2007 ve 2010 çıkış olan iki adet.henüz bir gelişme yok.9.ay verenler biz aldık diye yazıyorlar.evraklarını 9.ay verip parasını alan varmı?

 47. ramis diyor ki:

  bende 02.10.12 de elden verdim evrakları kayıt numaram 129.000 2009 cıkışlıyım henüz bir şey yok

 48. ibrahim diyor ki:

  07.09.2012 girişli evrak ortada ne para var ne pul hikaye stopaj ödemesi dava açmayın diye oyalamadan başka bir şey deği açın dava çatır çatır alın paralarınızı bu iş davadan daha uzun sürecek gibi

 49. kuzu diyor ki:

  BİRAZ ÖNCE BİREYSELEMEKLİLİK FORMUNDA OKUDUM,10. AYIN 2SİNDE KAYIT ALTINA ALINAN 2011 ÇIKIŞLI BİR KİŞİ PARASININ YATTIĞINI SÖYLÜYOR,BUNDAN ŞU ANLAŞILIYORKİ KİMİN NE YAPTIĞI BELLİ DEĞİL.BENİM HELAL PARAM,HEM PARALARIMIZI HAKSIZ ALIP YILLAR SONRA FAİZSİZ GERİ VERCEĞİNİ SÖYLEYENLERE VE GERİ VERMEK İÇİN BİNBİRTÜRLÜ İŞKENCE ÇEKTİRENLERE VE PARALARIMI YATIRILMASINI BİLEREK GECİKTİRENLERE HARAM OLSUN.HEPSİ ALLAHTAN BULSUN.TEKRAR EDİYORUM BU BEDDUAM PARAMIN YATIRLMASINI BİLEREK GEÇİKTİREN ,ENGELLEYEN HER KİM VARSA ONLARA.

 50. YUSUF diyor ki:

  arkadaşlar sabırlı olalım.biliyoruz ki sistem çok yavaş işliyor.ben kaç kere aradım telefonlarıma bakan olmadı.bende sizin gibi iadeden dolayı beklemekteyim.fakat beni aradılar babam vefat ettiği için durum karışıktı aramışlarken sordu.2008 de ayrılanların ödemesi 1 ay içinde gerçekleşecekmiş.benim kendim adıma ayrılışım 2012 olduğu için siz biraz daha bekleyeceksiniz dedi buda en az 3-4 ay demek.kısacası numarası 100-150 bin arası olanlar 30 ile 45 içinde parası hesaplarına yatacaktır diye düşünüyorum.

 51. Emre diyor ki:

  Sevgili Yusuf, arayan kisinin verdigi bilgiler dogru degil. Dogru olsa ben parami alirdim. 4 eylulde 3 police icin elden basvuru yaptim. Hepsi 2007 cikisli. Hicbirine mi odeme almaz insan. (Hepsi aviva)
  Eyluller bitmedi, 2007’ler bitmedi. Ne 2008’inden bahsediyorlar. Oyle olsa ben almis olurdum. Kurus vergi borcum da yok
  Ama vergi dairesi sacmalamak konusunda kendini astigi icin, onlardan gelen hicbir aciklamaya itibar etmiyorum. Sadece vatandasin yatti yatmadi soylemlerine gore fikir sahibi olmaya calisiyorum.
  Bildigim su basiretsizler 7 ayda eylulu bitiremedi, siz pay bicin…

 52. YUSUF diyor ki:

  emre bey 2007 çıkışlı olduğunuzu söylediniz umarım zaman aşım süreci size etki etmiyordur.ediyorsa belkide bu yüzden hesabınıza bir ödeme yapılmamıştır.neye göre nasıl sıralama yaptıklarını bilmiyorum.ben varisci olarak göndermiştim ödeme yaklaşınca beni aramışlar.eksik belgeleri gönderip işleme konacağını söyledi.dedim 2008 çıkışlıydı babam ne zaman hesaplarımıza geçer dedim muhtemelen bir ay olduğunu söyledi yanlış bilgi vereceğini sanmıyorum çünkü gelen evrak kayıt hepsi onlarda toplanıyormuş.evrak numaramız 110 bin lerde olduğu için sizlerinde çıkış 2008 ise yakındır diye bilgilendirmek istedim.

 53. Emre diyor ki:

  Cok sagolun bilgilendirme icin.
  Lakin 2012 sonuna kadar 2007 cikislilari aliyorlar. 2013’te basvurup sistemden 2007 cikislilarda zaman asimi basladi. Basvuru tarihinden itibaren geriye donuk 5 yil kurali var,

 54. haydar diyor ki:

  arkadaslar bustopaj paraları biraz zor verirler galiba 2 gün önce bimeri aradım oda salliyo mali bakanlığına , malıye bakanlığını aradım .oda verilecek diyor yanlız biraz zaman lazım cunkü buyuk mukelleflerde personel az ve yogun bi calışma var .alacak kişi cokmus. gerisini siz düşünün artık

 55. ilhan diyor ki:

  Adı Büyük Mükellefler Vergi Dairesi ama binlerce hak sahibini mağdur etme konusunda ise yaptığı işler ve uygulamayla bence KÜÇÜK Mükellefler Vergi Dairesi….!!!!
  Kaplumbağa bile 8 ayda (!) yavaş yavaş da olsa dünyanın yolunu giderdi….Kayıt ve ödemelerde ne bir plan ne bir düzen nede bir disiplin ve ciddiyet var… Bu nasıl bir kurum .???? Sabırlarımızı zorlamaya devam ediyorlar.
  Hala Maliye yada gelirler gn. md. lüğünden bir yetklil de çıkıp açıklama yapma ihtiyacı hissetmiyorlar…
  Milletine ve vatandaşına bu kadar uzak ve soğuk nasıl olabiliyorlar…
  Elbet bizlerinde sözümüzün (!) geçeceği an ve zaman gelecek. Önümüzdeki maçlara (!) bakacağız….
  Yazıklar olsun. Pes artık pes…

 56. mehmet diyor ki:

  arkadaşlar bende yazdıklarınıza aynen ve daha fazlasıyla katılıyorum.devlet kamu kurumu veya banka alacağı sözkonusu olduğu vakit bi saniye bile beklemiyor hacizse haciz ceza ise ceza borcun ifası ise hemen yapılmakta fakat vatandaşa geri ödemeye geldiği vakit bin dereden su getirtiyor.Bende eylül 2012 den beri başvuru evraklarımı eksiksiz gönderdiğim halde hala stopaj geri ödemem yapılmadı ve madur edilmekteyim.Allah bildiği gibi yapsın daha ne diyeyim.

 57. adem diyor ki:

  GÜNDE KAÇ KİŞİNİN STOPAJ İADESİ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR ACABA

 58. Muhsin Güllü diyor ki:

  52 yaşımdayım. Hayatımın 34 yılı devlet hizmetinde geçti. Birkaç ay öncesine kadar devleti biz bireylerin oluşturduğuna inanıyordum. Bu inancım değişmesin diye çaba gösteriyorum ama artık devletin bir parçası olduğuma inancımı korumakta güçlük çekiyorum. Artık devlet benim için var diyemiyorum. Ben devletin her anlamda sonuna kadar sömürdüğü, tükettiği milyonlaradan sadece biriyim. Vatandaşlık görevlerimi eksiksiz yerine getirdim. Devletin bana yüklediği her sorumluluğu/angaryayı (Akaryakıt üzerindeki vergi, taşıt alım vergisi, elektrik/doğalgaz üzerindeki ağır vergi yükleri hatırlansın)sorgulasam da sineye çekerek yerine getirdim. Trafik cezası vb gibi devlete beş kuruş borcum yok. BMW otomobilden inen yeşil kartlıları da gördüm. Devleti yöneten siyah takım elbiseli siyah güneş gözlüklü kibir içindeki zatların devlet yönetimine ilişkin kanun ve kural koyarken bu kadar özensiz olmalarını, özensizliklerinden kaynaklanan angaryayı da organize olamayan, seslerini duyurmakta güçlük çeken yığınlara yüklemelerini kabul etmiyorum. Şu an bu zatların başarmaları gereken çok öneli konular var. Elbetteki bu haksız stopaj kesintilerinin geri ödenmesi gündemlerinde yer almaz. Bizler bu haksız kesintilerin geri ödenmesini beklerken onlar yeni mali yükümlülükler altına giriyorlar. ( Fatih projesi, okullara akıllı tahta, öğrencilere tablet bilgisayar, bebek makinası olarak gördükleri ev kadınlarına aylık vs.) Açıkça özgür bırakılması talep edilen ve kamuoyunda acaba özgür kalır mı diye endişe edilen, bir kesim tarafından ise sevinilen Öcalan ve taifesinede devlet gelecekte aylık bağlayabilir. Öyle ya birçoğu silah kullanmaktan başka bir yeterliliğe sahip değil. Hayatlarını nasıl sürdürecekler? Devletin destek olması gerek. Bende herhalde ömrümün kalan kısmında devletime güvenmeye ve sömürülmeye devam edeceğim. Kendimden vazgeçtim bari çocuklarım bu saçmalıkların ve sömürünün parçası olmasa. Yorumumun okuyanların bir kısmı için kışkırtıcı olabileceği kaygıyla ilave etmek istiyorum. Amacım siyasi içerikli bir tartışma başlatmak değil. Yanlış algılara da sahip olabilirim. Yazdıklarımın tartışma konusu olması beni rahatsız eder. Lütfen yorumum üzerine yorum yazmayın. Sadece duygularımı ilgilenenlerle paylaşmak istedim. Eğer devlet biz bireyler isek, Bireysel emeklilik sisteminden çıkıp yapılan haksız stopaj kesintisinin iadesini bekleyen birkaç yüzbin kaderdaşa sesleniyorum. Muhtemelen aranızdan en az birkaç yüz kişi geçmişte siyah elbiseli, siyah güneş gözlüklü idi belki birkaç yüzü de hala aynı. Özellikle maliyeden emekli olan yada hala çalışan, ya da bürokrasinin üst basamaklarına tırmanmış kaderdaşlar. Gözlerinizi kapatın ve başardığınız güzel işlerin mutluluğunu yaşayın, yada bu ve buna benzer konularda neden olduğunuz kargaşadaki sorumluluğunuzu değerlendirin. Elbette isterseniz.

 59. İsim (zorunlu) diyor ki:

  devlet alacağına şahin borcuna karga teknoloji cağında yaşıyoruz mazeret kabul atmiyorum devlete 1 tl borcun olsun haciz gönderiyor ödemeye gelince mazeret kurum acilen ödemeleri yapmaşı lazım formaliteden birkac kişiye ödemeyle olmaz

 60. yusuf metin diyor ki:

  13eylül 2012de şahsen başvurdum.2007 çıkışlıyım.103bln numaram.yazıklar olsum hala ödeme yok.

 61. Murat Aydos diyor ki:

  Merhaba Arkadaslar,
  Evrak giriş tarihi: 10.10.2012
  Evrak kayıt no: 147249
  Çıkış tarihim 2011 Temmuz

  Sizce bu sene şansım var mı?

 62. mustafa çoban diyor ki:

  yeri geldimi kurumlaşalım diyoruz kafalarında kurumlaşması lazım nasıl bir anlayış 6 aydır ödeme yok bunun hiç bir mazereti olamaz vergimizi veya sskamızı bir gün sonra bile yatırsak faiz uyguluyan anlayış ödemeye gelince efendim yoğun vs ALLAH sizleri islah etsin

 63. osman okayy diyor ki:

  yani bide durumun dolandırıcılık boyutu var..lan arkadaş bir Allahın kulu da çıkıp kardeşim bu kadar para talep ediliyorya, bunlar bu sistemden neye çıkmışki demiyor yaaa..sahaya yayılan eli çantalı gravatlı ve rujlu tipler zamanında allem edip kullem edip bişekilde bizi dolandırdı.anladıkki emeklilik falan hikayeymiş.10 sene sonra elden nakit yatırdığımızı bile toplu olarak alamadığımızı bilseydim bu tipleri tokat manyağı ederdim.işallah bizlerden üttükleri paralar en sevdiklerinin hastane masrafı olur..ne deyim ki daha.. anamı belleyen kadı demiş herif, onu kime şikayet ediyim….

 64. semir diyor ki:

  başvuru tarihi 31 ağustos 2012 sistemden çıkış haziran 2007 halen ödeme yok!!!!! (vergi borcum da yok)

 65. kevser diyor ki:

  evrak kayıt numaram 2 bininci sırada hala ödeme yok. 100binliler üzülmesin

 66. semir diyor ki:

  evrak numaram 83 binlerde offf…

 67. ilhan diyor ki:

  az önce BMVD sine telefon ederek iade süreci hakkında bilgi almaya çalıştığımda Eylül/2012 ayındaki müraacat eden kişi sayısının 150.000 kişi olduğunu ve iade işini sorduğumda da şimdiye kadar da 20.000 kişiye iade yapıldığını öğrendim…(Teknoloji çağında kaplumbağa hızı devam ediyor)
  Bende eylül ayı kayıtlısı olarak ne zaman iade alacağımı öğrenemedim ve bunu bana söyleyemediler…bunca zaman sonra bile iademi ne zaman alacağımı hala bilemiyorum…
  9 ayda gelinen nokta maalesef ama maalesef bu… Sinir (!) sistemim resmen bozulmuş durumda..
  BMVD internet sayfasında mükellefler için (bizler için değil) memnuniyet anketi yapmışlar.. Neyin memnuniyeti bu olsa olsa bence memnuniyetsizlik (!) anketi yapsınlar ve gerçeği de görsünler…
  Tüm bekleyen ve mağdur kişilerin bilgisine…

 68. yakup diyor ki:

  598 tl almam gerekiyordu 181 tl yatırmışlar bilgisi olan varmı kesintinin sebebi nedir

 69. 111 diyor ki:

  yakup bey bmvd sitesinden borcunuzu sorgulayın başka yapabileceğiniz bir şey yok gibi görünüyor

 70. paaşam diyor ki:

  arkadaşlar 18 eylülde başvuru yptım 109347 kayıt no ile param 20 mayısta yatmış darısı sizlere

 71. Sadi Vergili diyor ki:

  Bizim borcumuz olsa tüm yasal faizleriyle alınıyor. Ödemeye gelince yok. Bekle. Anlamadığım şu. Kimin kaçpara alacağı belli, herkesin hesabı belli, gerekirse isme postaneye verilebilir. Neyi bekliyorlar. 20 yıldır muhasebecilik yapıyorum verin bana 1 ay içerisinde herkesin hesabına yolluyayim. Ayıptır ya. Yada bir büyüğümüz çıksın para yok ödeyemiyoruz desin. Her şeye para bulunuyor ama bize yok. Sayın büyüklerim siz bizim değil çocuklarımızın süt paralarını yiyorsunuz. Allaha havale ediyorum.

 72. Kemal diyor ki:

  Arkadaşlar,Bireysel Emeklilik ve Şahıs Sigortası Geri Ödemelerinde Fazladan Yapılan İadelere İlişkin Önemli Duyuru
  Fazla yapılan BES Stopaj iadelerinin gönderileceği banka hesap bilgileri;

  T.C. ZİRAAT BANKASI Mecidiyeköy Şubesi

  IBAN NO : TR15 0001 0007 5747 0103 3050 07

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
  Paramızı ziraatten mi yoksa dilekçede belirttiğimiz hesap iban no ya mı gelecek ? Yardımınızı istiyorum

 73. fd diyor ki:

  167000 numaram var ve 2012 .ıkışlıyım ekım ayında basvurumu kabul ettıler. maya takvımıne gore sona yaklastık. merak etmeyın gıtmeden verırler:)

 74. 75 diyor ki:

  benim 901.. kayıt no ve hala bekliyoruz

 75. Yahya Torun diyor ki:

  Değerli BES mağdurları, hem GİB bireyi olarak hemde BES mağduru olarak diyeceğim şey şu; Teşkilatımın bireyleri bu çalışmayla 10 seneye belki ödemeleri bitirirler. Dolayısiyle alacağınız paralara güvenerek sakın birşey yapmayın! Özellikle Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığına, hem teşkilatın bir bireyi hemde bes mağduru olarak özellikle gittim. 2 ay sonra emekli olacağımı söyledim, işimin ne zaman yapılacağı yönünde bilgi aldım. Yukarıda bir arkadaşımda değinmiş, maya takvimine göre sıra ne zaman gelir bilmiyorum. Kısacası teşkilatın bireyi olmama rağmen ben bile çaresizsem sizlere Allah kolaylıklar versin. Allah yardımcınız olsun.

 76. Cem Çatlı diyor ki:

  DEVLET ALACAKLARINA KARTAL VERECEKLERİNE KARINCADIR.ŞİMDİYE KADAR KİME HAKKINI VERMİŞ Kİ ŞİMDİ VERSİN HARAM OLSUN

 77. MAĞDUR diyor ki:

  Bakanlık stopaj ödemelerinin yılsonuna kadar tamamlanacağını belirtti. Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılanlara yönelik geçtiğimiz yıl stopaj kesintisinin geri ödenmesi hakkı getirilmişti. Stopaj kesintisini geri almak isteyen vatandaşlar yüzbinlerce başvuru yapmış ancak bunların çok azı sonuçlanmıştı.

  Maliye Bakanlığı bu gelişme üzerine bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre başvuru sayısı 369 bin 300’ü buldu. Stopaj iade işlemi tamamlananların sayısı ise 37 bin 583’te kaldı ve toplamda 35 milyon 63 bin TL stopaj iadesi ödendi. Maliye Bakanlığı stopaj kesinti iadesi sürecini hızlandırarak yılsonunda tamamlanacağını açıkladı.

 78. ilhan diyor ki:

  2009 avivasa çıkışlı ve 07.09.2012 kayıtlı 94… sıra kayıt sahibi olarak az önce Stopaj vergi iadesinin banka hesabıma nihayet yattığını gördüm ve 10 ayın sonunda sevinebildim.
  Darısı bekleyen diğer hak sahibi arkadaşların başına inşallah…

 79. serkan diyor ki:

  çok sükür bugün yatttı…..9 ay sonra…kayıt no 115 bin…eylül….cıkış 2011 ocak…darısı size

 80. Bekleyen derviş diyor ki:

  Ben 2013 ocak ayında evraklarımı gönderdim haliyle hala bekliyorum fakat nisan ayında banka şubesi değişikliği olduğu için ıban numaramın şube kodu değişti bir dilekçe ile ıban değişikliğini bildirmeliyim yoksa banka değişikliği kendisi yapıp para transferini yaparmı? Yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 81. Yahya Torun diyor ki:

  Sayın @serkan kardeş, benim evrak kayıt numarası 112bin…olmasına rağmen henüz ödeme yapılmadı. Ödemelerde dikkate alınan kriter nedir? Bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa bilgilendirebilirmi?

 82. serkan 42 diyor ki:

  arkadaşlar bir poliçe gönderdim.evrak kayıt olarak iki tane adıma numara gözüküyor.sizinkilerde mi oyle…acil yardım !!!

 83. alper diyor ki:

  benim dosyam 10.09 da kayıt altına alındı yani sadece 20 gun sonra ve ne yazık ki hala odeme yapılmadı. ben bu sıra falan olaylarına inanmıyorum. son tarihe kadar tutacaklar ama son tarih nedir bilen var mı? yasal bi kısıtlama yok mu? olene kadar mı beklicez

 84. Serifbey diyor ki:

  Bes’ten çıkışım 2011 yılı. Başvurumu hemen gönderenlerdenim. 20 Eylül’de kayda girmiş. Bugün 30 Temmuz 2013, ne gelen var ne giden?

 85. cembeli diyor ki:

  başvuru no 200000 lerde evrak kayıt tarihi 03.11.2012 para hesapta,
  darısı başınıza arkadaşlar, çok uzun bir süreçti,

 86. arzu diyor ki:

  cembeli bey hangi sigorta şirketi sizinki

 87. arzu diyor ki:

  cembeli bey sizin hangi sigorta şirketi

 88. hanifi diyor ki:

  evrak no107874 evrak tarihi 17.09.2012 ne yazık kihala ödeme yapılmadı

 89. sezgin melek diyor ki:

  Evrak Tarihi
  14.03.2013
  Evrak No
  134542
  Geldiği Tarih
  14.03.2013
  Sigorta Şirketi
  YAPI KREDİ EMEKLİLİKANONİM ŞİRKET

  nasıl olur 115 binler alıyorda bu numara neden atlanıyor bayram öncesi bari alınsa numara yaklaştıkça insanın canı daha çok sıkılmaya başlıyor

 90. Yahya Torun diyor ki:

  Evrak Tarihi
  07.03.2013

  Evrak No
  112129

  Geldiği Tarih
  07.03.2013

  Sigorta Şirketi
  YAPI KREDİ EMEKLİLİKANONİM ŞİRKETİ

  Kayıt numarası benden çok sonra olan arkadaşlar BES iadesini almışlar. Ödeme hangi sırada yapılıyor? Ödemeye esas alınan kriterler nelerdir? Bilgi sahibi olanlar lütfen paylaşırmısınız?

 91. halit diyor ki:

  ÖDEME BAŞVURU SIRASINA GÖRE YAPILIYOR SIZI 2013 DE BASVURMUSSUNUZ MESELA BENIMDE BASVURUM 4 EYLUL AMA 19.10.2012 EVRAK TARIHI VERILMIS 180000 LERDEYIM

 92. canfer diyor ki:

  o parama çoook ihtiyacım var inşallah en kısa zaman da yatar .

 93. FETHİ CİMOK diyor ki:

  evrak kayıt :04.03.2013
  evrak no : 98465
  sistemden çıkış:01.09.2008
  ödemesi ne zaman yapılır. bilen varmı???????????????????????????

 94. cembeli diyor ki:

  AVİVASAdan 2009 çıkışlıyım Arzu hanım. başvuru numaram 204000 lerde 2 hafta once para geldi. Ben de çok umutsuzdum, doğrusu çok şaşırdım. darısı başınıza inşallah

 95. Celal KILIÇ diyor ki:

  10.10.2012 tarihli 151000lerde olan iadem bugün eksiksiz olarak geçti, darısı bekleyenlerin başına

 96. halit diyor ki:

  velal bey sitemden çıkış tarihniz ve sigorta şirketiniz hangisi

 97. İsim (zorunlu) diyor ki:

  Evrak kayıt 26.02.2013 tarihli ve evrak no:85000 lerde olup, sistemden 2008 çıkışliyım.(avivasa).evrak kayıt ile evrak no arasında, gelen yorumlara bakıldığında bir çelişki var gibi görünüyor.10.10.2012 tarihlinin evrak kayıt nosu nasıl 151000 lerde veya 12.12.2012 kayıtlı,evrak sıra no:263000 lerde oluyor?Sıralama neye göre yapılıyor? Bilgisi olan yazarsa sevinirim. Hala hesapta bir şey yok.Tşk

 98. Sibel diyor ki:

  Bugün telefonla ulaşmaya çalıştım ama maalesef açan olmadı . Evrak kayıt numaram 190.812 lerde başvurum 22.10.2012 ve sistemden ayrılış tarihim 2011 hala ödeme yok sigorta şirketlerine göre ödeme yapıldığını söyleyen arkadaşlar var fakat garanti emeklilik TEn ayrılmama rağmen hala bişi yok .

 99. halit diyor ki:

  ben 19.10.2012 evrak kayıt tarıgı 178000 sıram banada gelen bısey yok

 100. ibrahim diyor ki:

  ekimden bir arkadaşa yattı be eylül kayıtlıyım ama paa yok

 101. selçuk diyor ki:

  evrak tarihi 12.10.2012
  evrak no 162… küsür, toplamda 1500 lira beklerken 700 küsür lira yatmış, acaba gerisi gelecek mi, neden bu kadar az

  teşekkürler

 102. ahmet diyor ki:

  evrak kayıt numaram 142.000 başvuru 08.10.2012 para bugün yattı. fakat 1025 tl hesaplanmışken 800 yattı.nasıl itiraz etmeliyiz bilen varsa yazabilirmi

 103. nefise esin diyor ki:

  246 no 2009 cikisliyim bugun saat 4 te yatmis inanamadim kendi paramiz ama kim yollamis bu ne dedim baktim mbvd gecen eylulde 20sinde yolladim daaa var alacagim 2bin ohhh umit iste 365 tl yattti krtlari besledim ay sonu cumhuriyet altini gibi sevindim darisi alamayanlara

 104. ibrahim diyor ki:

  veee wylül ayı kayıtlı ben dün itibariyle paramı aldım bimerden 2 ay uğraştım yattı :))

 105. Sibel diyor ki:

  Eylül 2009 mu 2010 mu sizin İbrahim bey

 106. Mustafa diyor ki:

  değerli arkadaşlar benimde başvuru tarihim 19.10.2012 ve başvuru sıram 185369( yapıkredi 2011 çıkış)-185374(garanti 2008 çıkış)-185376(aviva 2010 çıkış) nolu 3 farklı emeklilik poliçem vardı.

  24.08.2013 tarihinde 185374 garanti 2008 çıkışlı olan ödemem yapıldı diğerleri daha yapılmadı. Bilgilerinize

 107. Emre diyor ki:

  3 poliçem var. Ikısı 2007, biri 2009. Odenmemesinin 1.yılı. Bu beceri ve yetenekle daha nicelerini kutlarız.
  Yıl sonuna kadar bitecekmişşşşş. Pehhhh. 1 yılda %10’unu zor odeyenler 3 ayda %90’ını mı odeyecek

 108. Yahya Torun diyor ki:

  Evrak Tarihi
  07.03.2013

  Evrak No
  112129

  Geldiği Tarih
  07.03.2013

  Sigorta Şirketi
  YAPI KREDİ EMEKLİLİKANONİM ŞİRKETİ

  Hala tık yok :(

 109. MUSTAFA T diyor ki:

  arkadaşlar basvuru kasım 2012 numarası 210 bin ama gönderdiğim tutar 700 tl civarı idi ama 5 eylülde yatırdılar fakat yatan tutar 558 tl vergi borcumda yok anlamadım kesintiler herkesde oldumu acaba..

  05/09/2013

  EF0041086 BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ BAŞ-20130904485000

  Para Transferi

  558,12

 110. aysu diyor ki:

  evrak kayıt 2013 ocak’a daha gelinmememiş sanırım,alanlardan belli oluyor,daha 2012 bitmemiş.

 111. nihat diyor ki:

  Arkadaslar basvuru tarihim eylul 2012 kayit no 215000 garanti emeklilik iade tutari 5 eylulde tam olarak yatirildi… Darisi alamayan arkadaslara

 112. Reyhan diyor ki:

  Evrak kayıt no:228 bin küsür.Başvuru tarihi kasım 2012.Emeklilik çıkış 2011.Garanti emeklilik.Ödeme sırası hakkında bilginiz olsun diye yazıyorum.58 tl eksik yatırmışlar ama olsun.Bir sene sonra bu kadar yattı ya buna da şükür.

 113. Musa ARSLAN diyor ki:

  evraklarımı 06/09/2012 de kargo ile gönderdim evrak kayıt tarihi 05/11/2012 de evrak no:208765- 10/09/2013 de dile kolay bir yıl sonra 1.460,00 TL paramı aldım. Bu arada 2007 çıkışlıyım Vakıf emeklilik a.ş.HERKESE ALLAH SABIR VERSİNNNN.

 114. Berna diyor ki:

  Arkadaşlar,benim evrak tarihim 22 Ekim 2012.Evrak No: 192445 ama hala para yatmamış.2010 çıkışlıyım.ING Emeklilik.Bu nasıl oluyor anlamadım.1 ay önce büyük mükellefleri aradım.Evrak kayıt noya göre parayı yatırdıklarını söylediler.En son yatan arkadaşlara bakıyorum benim yatmış olması lazım.Bu parayı alan arkadaşlara soruyorum.Hangi bankadan nasıl yatmış?Söyleyebilirmisiniz acaba Ziraatten EFT ile yatmış diyenler var.Doğru mu?

 115. IŞIL ŞEN diyor ki:

  Sayın Yetkililer şayet denildiğine göre yıl sonuna kadar stopaj vergi
  iadeleri verilirse,hangi bankadan iade alıcağımızı ve ne şekilde takip
  edeceğimizi kamu oyuna açıklama yaparsanız seviniriz.Şimdiden teşekkürler.

 116. ali ay diyor ki:

  bizde bkliyoruz biryıl oldu ama halen paramızı alamadık çok muyoğunluk var neden alamıyoruz bağlı bulunduğum vergi dairemize baş vurmamıza ramen sonuç alamaddık bilgilendirirseniz şimdiden teşekkür ederim

 117. sibel diyor ki:

  arkadaşlar daha 2011 çıkışlı olanlara ödeme emri gelmemiş bilginize dün görüştüm kalem den 2010 ödemesini bitirdik diyorlar başka bir yerden bize böyle emir gelmedi diyorlar yani kimsenin kimseden haberi yok

 118. sibel diyor ki:

  berna hn ziraat bankasına hesap numarası ile başvuru yapmışsanız oraya yatırırlar yani hangi bankada hesap numaranız varsa başvuru kağıdına ne yazdıysanız oraya yatırıyorlar .

 119. erkan diyor ki:

  merhaba;
  bu gün 17/09/2013 tarihi itibari ile ödememi almış bulunmaktayım.
  10.09.2012 teslim tarihli ve evrak kayıt numaram 95bin küsür. çıkış tarihim ocak 2011 anadolu hayat’tan. iade miktarı kuruşu kuruşuna yatırmışlar. bir çok kişi gibi bende paranın iade edilebileceğine inanmıyordum. verdiğim bilgilere göre bana şu zaman yatar bu zaman yatar diye boşuna hesap yapmayın. aynı iş yerindeki arkadaşım 150 bin küsürlerde evrakı kayıt altına alınmışken benden 2 ay önce iadesini aldı. neye göre sıralama yapmışlar hangi sıraya göre ödeme yapıyorlar kimse bilmiyor. kendilerininde bildiğini sanmıyorum.

 120. selim diyor ki:

  Arkadaşlar 27 aralık 2012 tarih 277 bin numaralı 2 adet ödemem vardı 2-3 gün arayla yattı.biraz eksik oldu ama olsun artık hiç olmamasından iyidir.alamayan arkadaşlarda umarım en kısa zamanda alır.kolay gelsin iyi haftalar.

 121. kemal diyor ki:

  Arkadaşlar 11.07.2012 tarih 215 bin numaralı 2 adet ödemem vardı ama hala yatmadı neye göre ödeme oluyor çıkış tarihi 2010 anadolu hayat emeklilik

 122. TUĞBA diyor ki:

  Merhaba. BES farklarının iadesini nereden öğrenebilirim. 10 ay önce dilekçemi vermiştim. Arkadaşlarımın tamamına yatırdılar. Acaba bilgi hatası mı var diye sorgulamak istiyorum.

 123. Yahya Torun diyor ki:

  Merhaba;
  Evrak Tarihi: 07.03.2013
  Evrak No : 112129
  S.Şirketi : Yapı Kredi Emeklilik
  İadesi gereken 839.52 TL hesabıma yatan 835.49 TL.

  Ben paramı az bir eksikle aldım. Bekleyen dostlarıma sabır diliyorum.

 124. aysin diyor ki:

  evrak tarihi 02.11.2012 evrak no:204551 anadolu hayat sigota ben hala alamadım nereye müracat etmem gerekiyor bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

 125. Erdinc erdogan diyor ki:

  13.02.2013 ve 55868 evrak kayit numarasi ile kaydim var. Ayni gun basvurdugumuz arkadaslar aldi. Halen bekliyorum

 126. barış diyor ki:

  EVRAK NO-230721
  GELDİĞİ TARİH-19-11-2012
  ERGO EMEKLİLİK.YANİ BİR SENE OLMUŞ..PARA YOK..

 127. Yuksel diyor ki:

  Sonunda ulaşabildiğim bir yetkiliden öğrendiğim son bilgi şudur ki; BES içinde Ankara emeklilikten Anadolu Hayat Emeklilike geçiş yaptığım için beklemekteymişim.

  Çünkü Anadolu Hayat Emeklilik tüm uyarılara rağmen hala aktarmayla gelen müşterilerine ait bilgileri cd ortamında vergi dairesine intikal ettirmemiş. Bu yüzdende bunun gibi sorumsuz kurumlardan bekleyen bizler veriler cd ortamında teslim edilene dek bekleyeceğiz.

  Görevliler aktarmadan gelen evrakları hiç bakmadan beklemeye alıyorlarmış. Koskoca devlet, BDDK bir iki tane kuruma sözünü dinletemiyorsa biz daha çok bekleriz.

 128. osman diyor ki:

  Evrak Tarihi: 27.03.2013
  S.Şirketi : vakıf emeklilik
  2009-2011 çıkışlı 2 adet ödemem bu gün hesabıma yattı

 129. zuhal üstün diyor ki:

  ben stopaj iadelerini yeni öğtendim tarafıma bilgi verlmedi parasını alan aldı mademki iade edilecekti herkese başvurusuz iade edilseydi ne yani bizim hakkımız ne olacak. hangi kanunda var bu ben kabul etmiyorum hakkımı istiyorym…

 130. yusuf ziya diyor ki:

  03.10.2013 kayıt tarihli322307 evrak kayıt nolu dlekçem var param ne zaman yatar 07.03.2013 tARİHLİ kaydı bulunan arkadaş almış mesela ben ne zaman alabilirim

 131. gulgun diyor ki:

  11/09/2011 ing emeklilik cikisli evrak kayit no. 223 bin tarihi 13/11/2012 hala iade alamadim. bimer’e sikayet ettim. 150 no.lu telefondan. 30 gun sonra cevap vereceklermis. bilgilerinize arkadaslar

 132. HÜSEYİN GERŞEK diyor ki:

  ARKADAŞLAR 22.11 .2013 TARİHİ İTİBARIYLA PARAM YATMIŞ BUGÜN HABERİM EKSİK YATMIŞ AMA OLSUN DARISI BAŞINIZA

 133. Murat diyor ki:

  Herkes iadeleri aldi galiba yorumlar azaldi ama ben bvmd ye tlfonla ulasamiyorum hep mesgul

 134. beytullah diyor ki:

  evrak tarihi 21.01.2013 evrak no:27279 hala ödeme yapılmadı daha eskilerden de alamayanlar var ve evrak tarihi sonra olanlara yatmış bu vergi dairesi ne yapıyo Allah aşkına anlamış değilim Allah bize sabır versin… Bu arada yeni yılının sağlık bereket ve huzur getirmesini diliyorum herkeze Allaha emanet olun…

 135. cem diyor ki:

  benim ve eşimin hesabına ayrı ayrı 750 tl civarında yatması gerekiyordu ama eşimin hesabına 750 tl yatarken benimkine 5 tl yatmış sebebini anlayamadım ve öğrenemiyorum.

 136. TEVHİDE ÖZDEMİR diyor ki:

  Sisteme 09/02/1999 Yılında giriş yaptım 2004 de yasadan faydalanarak BES geçtim. 2011 Mart ayı sonunda 12 yılımı doldurarak 56 yaşımı doldurarak Emekliliğimi hakketmiş durumda sistemden ayrıldım. 2012 Ekim 30 da stobaş iadesi için dilekçe verdim. 06/03/2014 tarihi olmasına rağmen henüz stobaş iadesi almadım. Halen bekliyorum. Ne yapabilirim.

 137. Kemal diyor ki:

  vatandaşın hakını savunan kanunlara, kanun koyuculara soralım bir alacak ilişkisinde devletin alacağı,yada özel kurum alacağı olduğunda gecikme cezası faizi ile birlikte hatta icra yolu ile tahsil eder vatandaşın kendi parasını bile verirken keyfe keder versekte olur vermesekte nasıl olsa güç bende… Bu kanunu çıkarırken ödeme tarihi konsaydı herkes bilirdi beklerdi bu süreyi hatta meşgul etmezdi malum idareyi- 3-5 yılda ödenen paranın kime faydası olur. Ben bir bardak su içtim. tavsiye ederim herkese. Bu arada adalet adliyede ara belki bulursun AMA ÇOK YORULURSUN

 138. mahmut özturk diyor ki:

  Evraklarımı 28 02 2013 gonderdım evrak numaram 93612 ama halen ödeme yapılmadı, 2 yıl olacak nolocak bunun sonu su içeçegız herhalde

 139. Akile şengül diyor ki:

  Evraklarımı 3.1.2013 tarihinde gönderdim Numaram 3043 halen ödeme yok Sakın geç Müracaat ettiniz demeyin Vatandaşın kendi Parasını ödeyin lütfen

Bir Cevap Yazın

Sayfa başına git