Bireysel Emeklilikte 300 Bin Kişi Parasını İstiyor

Bireysel Emeklilikte 300 Bin Kişi Parasını İstiyor
26 Mart 2013 tarihinde eklendi, 10.175 kez okundu.

BES’te stopaj iadesi isteyenler kapsamında şu ana kadar evrak kaydı 300 bini buldu.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD) Başkanı Bülent Sarıgül, BES iadelerini poliçe sahibine yaptıklarını belirterek, “Yani kendi banka hesap veya IBAN numarasına. Eşinin hesap numarasını verirse, olmaz. Bizim o parayı kişinin yakınına ödeyebilmemiz için poliçe sahibinin buna muvafakat vermesi lazım ki, bu da ayrı bir iş. Vatandaşların bunu bilmesinde fayda var” dedi.

Sarıgül, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) 2001 yılında kanun değişikliği ile başka bir yönteme bağlandığını söyledi.

2012 yılı ağustos ayına kadar bu yöntemle gelindiğini aktaran Sarıgül, eski sisteme göre, sisteme girip belli bir süreyi doldurmadan çıkanlardan belli bir para kesildiğini anımsattı.

Bu kesintinin ana para üzerinden yapıldığını, itirazların ise ana para üzerinden yapılmaması şeklinde olduğunu kaydeden Sarıgül, “Konu yargıya da taşındı. Yargı da, ‘Ana para üzerinden kesinti yapılması doğru değildir’ dedi” ifadelerini kullandı.

Daha sonra yapılan yasal değişiklikler ile devletin BES sistemine dahil olanlara yüzde 25 katkı payı verdiğini vurgulayan Sarıgül, artık ana paradan kesinti olmayacağını, sadece getiriden kesinti olacağını dile getirdi.

İŞLEMLER ZAMAN ALIYOR

Sistemden daha önce ayrılanların kesintilerinin bir kısmının BMVD’ye yatırıldığının altını çizen Sarıgül, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz 2012’den itibaren vatandaşların dilekçelerini almaya başladık. Kanun, iadeyi vatandaşın dilekçe ile talep etmesine bağladı. Vatandaş talep etmedikçe bu iade onlara yapılmayacak. Yapılma usulü olarak da vergi usul kanununun düzeltme hükümlerini öngördü. Bireysel olması iş hacmimizi artırdı. 29 ağustos 2013’e kadar dilekçeler verilebilecek. Bir de şu var, 2007 öncesindekilerin dilekçesini almıyoruz. Çünkü onlar zaman aşımına uğramış var sayılıyor. Biz dilekçeleri almaya, bir taraftan da iadeleri yapmaya başladık. Ama prosedür gereği bu işlemler bayağı bir zaman alan işlemler. Bankaya gidilip kimlik gösterildiği zaman hemen veriliyor şeklinde değil. En basitinden dilekçeyi aldıktan sonra evrak kayıta giriyorsunuz. Daha sonra bunu vergilendirme servisine gönderiyorsunuz. Ondan sonra bunun düzeltme fişleri düzenleniyor. Daha sonra bunu muhasebeye gönderiyorsunuz. Muhasebe aşamasında bunun devlete borcunun olup olmadığı kontrol ediliyor. Bu bir tek evrak için basit ama binlerce sayıya çıktığında büyük emek ve zaman gerektiriyor. İlk günlerde büyük kuyruklar oluştu, daha sonra da çuval çuval evraklar geldi. Sadece evrak kaydı açan arkadaşlar, iş basit olmasına rağmen daha sonraları yetişemez hale geldi. Daha sonra İstanbul Vergi Dairesi başkanlığından 25-30 kişilik destek istedik. Yeni bir servis kurduk sadece bu işi yapan. İlave makine istedik Ankara’dan. Bir katı komple bu arkadaşlara tahsis ettik. Bizim arada günlük evraklarımız var, onlara bile yetişemez hale geldik. Hafta sonu bile arkadaşlar gelip çalıştı. Bu evrakların gelmesi var, tasnifi var. Fiziksel kapasite lazım. İlk zamanlar 10-20 bin kayıt yapıldığı günler oldu. İade yavaş gidiyor. Çünkü belli aşamalardan geçiyor.”

“Sistemi hızlandırmak istiyoruz”

Bülent Sarıgül, BES’te stopaj iadesi isteyenler kapsamında şu ana kadar evrak kaydının 300 bini bulduğunu belirterek, “Daha da arkası geliyor. Bir taraftan ödeme de yapıyoruz” dedi.

Sistemi hızlandırmak istediklerini kaydeden Sarıgül, personel takviyesi yaptıklarını, Ankara’daki bilgi işleme sigorta şirketlerinden aldıkları son 5 yılda sistemden ayrılanların bütün verilerini aktaracaklarını dile getirdi.

Vatandaşlar kendilerine müracaat ettiği zaman bir yanlışlık ve mükerrer ödeme olmaması için bunu çapraz kontrol ettiklerini anlatan Sarıgül, bunun için özel bir program yazıldığını ifade etti.

İade için başvuruda bulunanların hem devlete borcu olup olmadığına, hem daha önce ödeme yapılıp yapılmadığına bakılacağını aktaran Sarıgül, konuşmasına şöyle devam etti:

“Böyle bir çalışmamız var. Bu verileri sisteme aktardığımız zaman hızlanma imkanımız var. Burada vatandaşların şunu bilmesi lazım, bu paralar ödenecek. Vatandaş dilekçeyi verdikten sonra 1 hafta içinde ödenecek mi diye soruyor. Bizde bunu yapalım istiyoruz ama mevcut imkanlar dahilinde kanunun seçtiği yöntemler dahilinde bu şartlarda çok da hızlı olamıyoruz. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Biz bu kadar çalışırken telefonlarımız da susmuyor. Vatandaştan ricamız telefon etmesinler artık, çünkü gelen telefonlarla meşgul olmak asıl iş yapmayı da yavaşlatıyor. İnternette web sitesi de kurduk. Orada vatandaşlar şunu görebilir: TC’sini girdikleri zaman evrakı bize ulaşmış mı, kaydı yapılmış mı? Onları görebiliyorlar. Vatandaşlar bilsin ki bu paralar herkesin hesabına yatacak. Müsterih olsunlar, biz elimizden geleni yapıyoruz. Biz iadeyi poliçe sahibine yapıyoruz, yani kendi banka hesap veya IBAN numarasına. Eşinin hesap numarasını verirse, olmaz. Bizim o parayı kişinin yakınına ödeyebilmemiz için poliçe sahibinin buna muvafakat vermesi lazım ki, bu da ayrı bir iş. Vatandaşların bunu bilmesinde fayda var.”

Kaynak: Hürriyet

Etiketler:

Bireysel Emeklilikte 300 Bin Kişi Parasını İstiyor Konusuna 77 Yorum Yapıldı
 1. 01 ADS diyor ki:

  keşke büyük mükellefler vergi dairesi başkanı olarak 7 ayda kaç kişiye ödeme yapabildiğinizi yazsaydınız.yine bildik şekilde çok yoğunuz,gece ,gündüz vatandaş için çalışıyoruz diyorsunuzda 7 ayda ne yaptınız.hep bahane,hep bahane…

 2. 01 ADS diyor ki:

  memur arkadaşlar çok büyük fedakarlıkla hafta sonlarıda çalışıp ödemeleri yapmaya çalışıyorlarmış,demekki bu fedakar memurlar olmasa işimiz çok daha uzun sürecek.hepsinden ALLAH RAZI OLSUN!!!

 3. serkanmardini diyor ki:

  daha eylül ayi bıtmemiş….oooooooo ancakk yillar sonra alırız…beni bes’e sokanin……

 4. mağdur diyor ki:

  vergiyi tahsil ederken mükellefin bahane şansı yok.kuyruklarda bekleriz para verecez diye ama iş alacak oldumu.

 5. ilhan diyor ki:

  Haber başlığı süper..!!!
  Bireysel Emeklilikte 300.000 kişi kendi (!) parasını istiyorrrrrrrr.!!!
  Artık yeter bizleri daha fazla bekletmeyin.!!!! Ne bitmez bir 2007 ve Eylül ayıymış be….bizde Eylül ayı kayıtlı ve 2009 çıkışlı olarak hala bekliyorum.!!! Ne mi bekliyorum.??? Kendi paramı almayı evet sadece ve sadece kendi paramı…
  Binlerce hak sahibi ve mağdur durumdaki kişiler yetkililerin kulaklarını (!) hergün çınlatıyorlar…
  Bu kadar da pişkinlik ve rahatlık olmaz ki.!!!!!

 6. saliha diyor ki:

  bana yardımcı olurmusunuz parayı alcak olan hak sahibi başka hesap no verebilir mi?

  1. admin diyor ki:

   Saliha Hanım,
   Hak sahibinin kendisine ait bir hesap numarası (IBAN) vermesi gerekiyor.

 7. SIDDIK diyor ki:

  ARKADAŞLAR,TÜRKİYENİN KIBRIS RUM KESİMİNDEN FARKI VARMIDIR SİZCE ORADA BATTILAR,MİLLETİN BANKADAKİ PARALARININ YÜZDE KIRKINA EL KONDU.BURADA DA MİLLETİN PARALARINA EL KONDU VE ÖDENMİYOR.BU ÖDEMELER BİR HAFTADA DEVLET BANKASINA AKTARILIR VE HERKEZ GİDİP ORADAN T.C. NUMARASI İLE ALABİLİRDİ,FAKAT ÖDEME YAPILMAYACAK YA UZATTILARDA UZATTILAR,YOK GİDİN EMEKLİLİK ŞİRKETİNDEN EVRAKLARINIZI ALIN,YOK BİZE GÖNDERİN,YOK ÇOK YOĞUNUZ,ZATEN SİZDE BELLİ HERŞEY GÖNDERİN AMA YOK ÇIKIP DALGA GEÇİYORLAR VE OYALIYORLAR.BENİM PARAM ÖDENMESİNİ BİLEREK GEÇİTİREN HERKEZE HARM ZEHİR ZIKKIM OLSUN,ONLARINDA ÇOCUKLARI VAR ONLAR AÇ KALMAMIŞLAR,HEMDE BİZİM PARAMIZI ALIP ÖDEMİYORLAR.AMA BİZDE SADECE BURDAN YAZAR DURURUZ,UYURUZDA UYURUZ.

 8. salih diyor ki:

  kıbrıs rum kesiminden farkımız varmı?onlar battı bankadaki paralarına el kondu,bizimde paralarımız gasp edildi ama biz batmadık!!!

 9. mardinli diyor ki:

  kayit no:115… 2010 çıkışlıyım….ne para var ne haber

 10. MAĞDUR diyor ki:

  7 aydır ödeme aldığını duyduğum kişilerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez boşuna umutlanmayın.bu aslında ülkenin ne halde olduğunu gösterir bu paraya bile ihtiyaçları var.herşey tozpembe YOLA DEVAM.

 11. serkan aydın diyor ki:

  az önce aradim Hala 2007 sonlarını ödüyoruz dediler. Bende 2009 cıkıslıyım dedim bize sıra heralde 2023 te ancak gelir. Yok yok o kadar sürmez dediler.:D:D:D

 12. nihat diyor ki:

  ya şaka gibi düşünebiliyormusunuz hala 2007 yılı ödemeleri yapılıyor! ve 7 ay olmuş durumda! utanmadan elimizden gelen herşeyi yapıyoruz diyorlar. ölme eşşeğim ölme…

 13. meriç diyor ki:

  arkadaşlar lütfen herkes duyarlı olsun. bimerden şikayet dilekçesi verin. ve chp sitesine girip konuyu kendilerine iletişim kısmında iletin meclise getirmesini sağlayın. yoksa bunların bu parayı ödemeye niyeti yok. lütfen herkes ama herkes bu konu ile ilgilensin…

 14. saliha diyor ki:

  peki admin hak sahibinin hesap numarası yoksa kızının hesabını verirse

  1. admin diyor ki:

   Saliha hanım yukarıdaki haberin ilk paragrafını okursanız şöyle bir ifade var: “Yani kendi banka hesap veya IBAN numarasına. Eşinin hesap numarasını verirse, olmaz. Bizim o parayı kişinin yakınına ödeyebilmemiz için poliçe sahibinin buna muvafakat vermesi lazım ki, bu da ayrı bir iş. Vatandaşların bunu bilmesinde fayda var” dedi.
   Yani buradan çıkan sonuç hak sahibi haricinde birisinin hesabına ödeme yapılabilmesi için hak sahibince muvaffakatname verilmesi gerekiyor.

 15. GIZEM diyor ki:

  Saliha okuduğunu anlamıyomusun arkadaşım açık ve seçik olarak poliçe sahibine ödeme yapılacak diyor hala soruyosun kızının hesabına olurmu şuraya olurmu vs

 16. Ertuğrul diyor ki:

  Benim evrak kayıt numaram 841 şu an kaçıncı kişiye ödeme yapıldı bilen var mı *

 17. mağdur diyor ki:

  Ertuğrul sende almadıysan kime ödeme yaptı bunlar.

 18. İroni diyor ki:

  Sanki Saliha Hanım, bu paradan umudu kesmiş. Yıllar sonra bu para yatacağı zaman kendisi bu dünyadan göçüp gitmiş olacak, bari kızının hesabına yatsın diye kızının hesap no vermiş olabilir !!!

 19. mustafa diyor ki:

  ben 2009 çıkışlıyım,29.08.2012de başvurdum.11.09.2012 yazmışlar başvuru tarihi olarak kayıt no90bin lerde benim param yatmadı benim durumum da tarih ve kayıdı bana yakın olup parası yatan varmı yada kimin hangi tarih ve kayıt nosu ile yatan varsa bildiririse memnun olurum,hayırlı bir iş yapmış olurlar,şimdiden teşekkürler ilginize.

 20. hasan diyor ki:

  Ben 2012 çıkışlıyım. 31 ağustos 2012’de başvuru yaptım. Eylül ayını ödediklerini söylediler. Ben açıkçası buna inanmıyorum. Zira 3 günlük Ağustos ayını daha ödemeden, nasıl Eylül ayına geçebiliyorlar? Ben başvurduğumda bile sırada 5000 kişi vardı, benden önce kaydını yaptırmış olan. Açıkçası benim düşüncem, bu parayı en erken 3 yıl içinde alabileceğimizdir.

 21. mağdur diyor ki:

  arkadaşlar bencede bu ağustos ve eylül kayıtlı olupta parasını almış veya almamış olanlar buraya yazsınki ödeme yaptık diyenler kime ne yaptığını görsün bizde bilgilenelim.lütfen herkez yazsın.

 22. serkan akdemir diyor ki:

  31 ağustos kayıt tarihim yani ilk başvuranlardanım numaram 83binlerde 2009 çıkışlıyım yatan bişey yok 7 aydırrr

 23. saliha diyor ki:

  ben kızımın IBANINA VERDİM dilekçemi gönderdim beni aradılar bu kimin adresi diye bende kızımın dedim tamam dediler göndermicez hayır iptal olucak demediler

 24. candemir diyor ki:

  Arkadaşlar bende 4 aylık oğlumun adına bir hesab açıp onu verseydim keşke belki yıllar sonra sakız parası olarak alırdı.(maaşımı 160 tl fazla yatırdılar bir hafta sonra iadeye gittim 3 tl faizi var dediler)devletimiz almaya gelince süper vermeye gelince tırt….

 25. ahmet diyor ki:

  Sorgulatma yaptim.sadece birisi gorunuyor ikinci alacagim gozukmuyor iki evrakida ayni zamanda gonderdim.

 26. MEHMET KÖLÜKFAKI diyor ki:

  BUNLARIN TELEFON NUMARALARI NEDİR? BİLEN LÜTFEN YAZSIN.

  AYRICA BİRDE TC MİZİ YAZDIĞIMIZDA EVRAKLAR ELLERİNE UILAŞMIŞ MI DİYE GÖRÜLÜYORMUŞ. YAZILARINDA ÖYLE DİYOR. NEREYE GİRECEĞİZ TC Yİ BULAMADIM BİLEN VARSA VEYA LİNK İ NEDİR LÜTFEN YAZIN DOST MAĞDURLAR…

 27. MEHMET diyor ki:

  GEREK KALMADI OK ÖĞRENDİM

 28. ilhan diyor ki:

  Adı Büyük Mükellefler Vergi Dairesi ama binlerce hak sahibini mağdur etme konusunda ise yaptığı işler ve uygulamayla bence KÜÇÜK Mükellefler Vergi Dairesi….!!!!
  Kaplumbağa bile 8 ayda (!) yavaş yavaş da olsa dünyanın yolunu giderdi….Kayıt ve ödemelerde ne bir plan ne bir düzen nede bir disiplin ve ciddiyet var… Bu nasıl bir kurum .???? Sabırlarımızı zorlamaya devam ediyorlar.
  Hala Maliye yada gelirler gn. md. lüğünden bir yetklil de çıkıp açıklama yapma ihtiyacı hissetmiyorlar…
  Milletine ve vatandaşına bu kadar uzak ve soğuk nasıl olabiliyorlar…
  Elbet bizlerinde sözümüzün (!) geçeceği an ve zaman gelecek. Önümüzdeki maçlara (!) bakacağız….
  Yazıklar olsun. Pes artık pes…

 29. nevzat diyor ki:

  bende 2008 çıkışlıyım.Bankadan gelen belgeleri imzalayıp ekim 2012 ayının ilk haftasında gönderdim.Sorgulamada 186 binli sıralarda kayıt altına alınmış. Sonucundan hiçbir haber yok. Zaten buna yönelik bir çabalarıda olduğunu düşünmüyorum. Böylesi bir iadenin planlamasıda yok. Halbuki ilgili Bankalar mükelleflerin paralarını öder ve devlete alacak çıkartırdı.İncelemeler devlet eliyle yürütülür varsa haksız alınmalar ilgilisinden faiziyle birlikte iade alırdı.Ama böyle yapmadılar vatandaşı perişan ettiler.

 30. dogan kaya diyor ki:

  arkadaşlar bunlar bizimle resmen dalga geçiyorlar. tescilledim. kaç ay oldu hala bir tık yokç ayrıca allah rızası için biride çıkıp ben paramı aldım arkadaş demedi yav. ayrıca aradığınızda da size yapmadıkları ukalalık yok. devletin alacağı oldumu sistem tıkır tıkır işliyor. ceza sorgu sayfasına baktığımızda para cezası nedense hemen işleniyor. ama geri vermeye gelince….

 31. candemir diyor ki:

  arkadaş daha stopajları geri veremeyen devlet %25 katkı nasıl yapacak çok merak ediyorum

 32. sedatmir diyor ki:

  hem vergi yoluyla paramızı gasp ediyorlar hem yargıyı kanunu hiçe sayıp haraç kestikleri mevlayı geri ödemiyorlar.en büyük mafya kim bu ülkede acaba ? adalet varmı bu ülkede ? iktidar hangi konuda ak acaba ?

 33. İsim (zorunlu) diyor ki:

  acaba kaç ay sürecek bu geri ödemeler ?

 34. Ömer ÜNLÜ diyor ki:

  Hesapları çok basit ve net, malum yerel yönetimler ilk defa bütçede açık vermişler, mayıs sonu emlak vergileri burdan tahsil edilir, 2 ay sonra da zaten MTV dönemi onu da keserler, almak şöyle dursun üstüne ekleyip ancak kurtuluruz.

 35. kadir diyor ki:

  2012 cıkışlıyım 2012 kasım28 iadeli taahütlü gönderdim evrak 07-03 2013de kayıt altına alınmış 100 günde kayıtta 75gündür 111binli rakamlarda bekliyoz 100günde kayda alınan işlem kac günde ödemeye girer banrol tarihi yaklaşıyo vergi ayıda geliyo kardaş biz mahsup ettık ödeştik derler çayın taşıyla çayın kuşunu vurucaklar anlaşan alan da verende razı mantıgıyla ya sabırr mevlamm

 36. ilhan diyor ki:

  az önce BMVD sine telefon ederek iade süreci hakkında bilgi almaya çalıştığımda Eylül/2012 ayındaki müraacat eden kişi sayısının 150.000 kişi olduğunu ve iade işini sorduğumda da şimdiye kadar da 20.000 kişiye iade yapıldığını öğrendim…(Teknoloji çağında kaplumbağa hızı devam ediyor)
  Bende eylül ayı kayıtlısı olarak ne zaman iade alacağımı öğrenemedim ve bunu bana söyleyemediler…bunca zaman sonra bile iademi ne zaman alacağımı hala bilemiyorum…
  9 ayda gelinen nokta maalesef ama maalesef bu… Sinir (!) sistemim resmen bozulmuş durumda..
  BMVD internet sayfasında mükellefler için (bizler için değil) memnuniyet anketi yapmışlar.. Neyin memnuniyeti bu olsa olsa bence memnuniyetsizlik (!) anketi yapsınlar ve gerçeği de görsünler…
  Tüm bekleyen ve mağdur kişilerin bilgisine…

 37. cembeli orak diyor ki:

  Dava açsak bir 6 ayda o sürer.

 38. aali diyor ki:

  Adamlar hiç yoktan para verecek daha dırdır ediyorsunuz paranızı çekerken kesintiyi kabul edip çektiniz şimdi kesinti iade ediliyor allah bereket versin

 39. sedatmir diyor ki:

  zorla sokmadılar ya senide bu siteye dırdır eden sensin…mahkeme kararı sonucu vermek zorundalar bu kadar insan mahkemeye verir masrafınıda bu zavallı devlete bu berbat hükümet yüzünden ödetir.bu ülkede herşey önce ödenir faturana da itiraz ederken önce ödersin sonra mahkemeye gidersin.yandaşlık yapmak için deha zekanla buralarda harcanma başka herde şakşakcılık yap..

 40. sedatmir diyor ki:

  vatandaş vergisi ödenmiş kazancını birikim amaçlı bireysel emeklilik sistemine yatıracak.sistemden ayrılıncada sanki devlet katkısı varmış gibi yatıralan anaparadan devlet bir daha vergi alacak böyle bir mantıksızlık yok mahkeme sonuçlarıda bu yönde zaten kimse yoktan para vermiyor.mahkemelerde ugraşmamak için hükümet zorunlu olarak geri ödemeyi, mahkemeden davanızı çekme şartı ile ödemeyi kabul etti. gaspettiği parayı vermek zorunda bırakılıyor zaten.onu ödemeyide 10 aydır eline yüzüne bulaştırıyor.parasının ödenmesini isteyen bizlerde haklıyız gelip burda birileri sadaka veriliyormuş gibi yorum yapmamalı. biz ne suriyeli mülteciyiz nede somalili.türkiye cumhuriyeti vatandaşıyız ve bu devlete fazlasıyla vergi veriyoruz.vatandaş hakkını sonuna kadar arayacak…rahatsız olan olsun ama buraya giripte kimseye hakaret edemez..iadeler ne zaman ödenecek forumuna giripte şükür bekleriz ne olacak diyen insanlarında kendi içinde ne kadar tutarlı olduguda şüpheli…

 41. Can POLAT diyor ki:

  Şimdiye kadar kaç kişiye ödemeye yapıldığını düzenli olarak bilgilendirseler belki kafamızdaki soru işaretleri azalacak. 2011 çıkışlıyım. Yazılanlara bakıyorum bu tempoyla 2 yıldan önce ödeme sırası gelmez.

 42. candemir diyor ki:

  Arkadaşlar alan varsa şu sırada şu zaman aldım desin.Bizde boşuna beklemeyelim gerçekten çok zayıf çok berbat bir yönetim var mükelleflerde..

 43. TÜRKÜMMM diyor ki:

  Çok iyi çalışan büyük mükellefler vergi dairesi yanlış ödeme yapmış bu yüzden ziraat bankası ıban no. falan yazmışlar sayfalarına fazla ödeme yapılanlar bu hesaba iade etsin diye Allah bilir kime ne kadar fazla yapıldığınıda bilmiyorlardır!!! YAZIKLAR OLSUN HARAM ZEHİR ZIKKIM OLSUN ÖDEDİĞİM VERGİLER ALDIĞINIZ MAAŞLAR!!! Bu arada alan arkadaşlarda çıkıp adam gibi şu sayfaya başvuru no.larını yazmaya eriniyorlar nasıl olsa aldılar ya gerisi önemli değil hakikaten birbirini çok seven yardımı esirgemeyen şahane milletiz!!!

 44. 47 diyor ki:

  daha ne kadar bekleyecegiz…

 45. nn. t.. diyor ki:

  ben bes’e başvurdum bu gün parayıda yatırdım b yorumları okuyunca kafam karıştı hiç başvurmasamıydım yaa :(sanırım pişman oldum

 46. Çetin Demirci diyor ki:

  Gerekli evrakların tamamı elinize ulaştımı nasıl bilgi verilecek.Ödemenin gecikmesi nedeni ile kaybımız nasıl karşılanacak.2013 yılı içerisinde paralarımızı alabilcekmiyiz.

 47. ahmetist diyor ki:

  31 ağustosta başvurmuştum. evrak kayıt nom 80binlerdi. sigorta şirketi acıbadem. ayrılma yılı 2012. 11 haziran itibariyle para hesabımda.
  umarım herkesinki en kısa zamanda yatar…

 48. anlamıyorum diyor ki:

  bir yanda 80 binlerde yeni yattı diğer yandan 92 bin yattı bende 92 bindeyim ortada para yok bu nasıl iş bir günde 10 bin kişinin iadesi mi yapıldı

 49. nn.t diyor ki:

  hiç bir evrak hiç bir şey gelmedi eve ama en iyisi yarın sorup fes edeyim

 50. mağdur diyor ki:

  Bakanlık stopaj ödemelerinin yılsonuna kadar tamamlanacağını belirtti. Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılanlara yönelik geçtiğimiz yıl stopaj kesintisinin geri ödenmesi hakkı getirilmişti. Stopaj kesintisini geri almak isteyen vatandaşlar yüzbinlerce başvuru yapmış ancak bunların çok azı sonuçlanmıştı.

  Maliye Bakanlığı bu gelişme üzerine bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre başvuru sayısı 369 bin 300’ü buldu. Stopaj iade işlemi tamamlananların sayısı ise 37 bin 583’te kaldı ve toplamda 35 milyon 63 bin TL stopaj iadesi ödendi. Maliye Bakanlığı stopaj kesinti iadesi sürecini hızlandırarak yılsonunda tamamlanacağını açıkladı.

 51. cembeli diyor ki:

  bir 5 ay daha bekliyelim bakalım

 52. nihat diyor ki:

  Küllüyen yalan zerre kadar inanmıyorum ben! 10 ay olmuş 37 bin küsür kişinin parasını anca yatırmışlar! kalan 5 aydamı 335 bin kişini parasını yatıracaklar!* bıraksınlar palavraları!

 53. serkan 42 diyor ki:

  arkadaşlar benim adıma bi poliçe göndermiştim.evrak kayıtta iki tane adıma isim çıkıyor.iki numara var.tlf bakmıyorlar.sizde de mi iki numara var

 54. cembeli diyor ki:

  başvuru no 200000 lerde evrak kayıt tarihi 03.11.2012 para hesapta,
  darısı başınıza arkadaşlar, çok uzun bir süreçti,

 55. dogan kaya diyor ki:

  cembeli senin adına sevindim. ama kafama takıldı sormadan edemeyeceğim. başvuru numaran 200000 lerde. bizlerinki 170000 lerde. sen aldığını söylüyorsun. iyi güzel hoş ta biz daha alamadık. bunlar ödemeyi neye göre yapıyorlar anlamış değilim.

 56. hele sen, hele sen diyor ki:

  Merhaba, 31 ağustos 2012 kayıt, 83000 kayıt no’su, yapı kredi sigorta emeklilik şirketi, para 24 temmuz 2013’te yattı. Tam 11 ay sonra. çok bekledim, bankanıza, size para yattığında, sms ile haber vermeleri için talimat verin, hesap hareketlerinde, size sms atsınlar. böylece para yattığında haberiniz olur. Hepinize bol şans diliyorum. Sadece biraz daha sabır diyorum

 57. Hakan ali diyor ki:

  248000 nolu evrak sahibiyim.daha halen ödeme yok.vergi dairesine hiçbir şekilde ulaşamıyoruz.işimiz allaha kalmış,nede olsa burası türkiye:))

 58. Marur MAGDUR diyor ki:

  Merhaba,
  Evrak Tarihi 09.11.2012, Evrak No 218626, para yattı mı? YOK!
  Arkadas yilda kac bin tl devlete vergi oduyoruz, 30 kurus almaya gelince pesinden kosturuyor! Seytan diyor odeme birdaha vergi mergi…

  Merak ettigim bir konuda bunlar icin gecikme faizi odenecek mi? Tabiki HAYIR! Ama benden almaya geldiginde catir catir aliyor!

  Cin fikirli olup vatandasi somuren burokratlara hakkimi helal etmiyorum. Alacagim para belli, hesabina da odenmis, neden tutuyorsun! NEDENN????

 59. KURUMA MAIL GONDERIN diyor ki:

  Merhabalar,
  Aşağıdaki bilgilerle BES stopaj kesintisinin geri odenmesi icin kurumunuza başvurmuş birisiyim. Binlerce hak sahibi gibi bu odemenin gerceklesmesini cok uzun bir zamandir bekliyoruz. Ancak, durumumuzla ilgili herhangi bir bilgi alamiyoruz. Telefonlar otomatikman mesgule dusuyor, biz bunu direk yuzumuze kapatiyorsunuz olarak anliyoruz. Tum bunlar herseyden once kul hakkina girer, daha sonrasinda vatandasin devletine olan sevgi-saygisinda törpülenmeye neden olur. Sizden bir ricam var, lutfen bunu sizler ilgili yerlere iletirseniz en azindan vatandas psikolojik olarak rahatlar:

  1- Telefonda “BES icin 1 e basin” yerine “BES icin web sayfamizi ziyaret ediniz”, yada “Uzgunuz bu konuda destek verilmiyor, bir daha aramayiniz” deyiniz.
  2- WEB sitenizde, en son BES odemesi yapilan EVRAK NO’yu yayinlayinizki insanlar gunluk ilerlemeleri gorup, siranin kendilerine geldigini veya bir gun gelecegini dusunsunler ve beklemeye devam etsinler…

  Yogun calisma ortaminda bu e-gonderiyi okumak icin zaman ayirdiginiz icin tesekkur ederim. Umarim onerileri dikkate alirsiniz ve bir sekilde insanlara geri bildirimde bulunursunuz.

  Saygilarimla,

  ALICILAR:”halilibrahim.topcu@vdb.gelirler.gov.tr” ; “m.safaaksu@bmvdb.gov.tr” ; “bmvdb@bmvdb.gov.tr” ; “m.safaaksu@bmvdb.gov.tr” ; “kadriye.baylan@vdb.gelirler.gov.tr” ; “hamza.ertekin@vdb.gelirler.gov.tr” ; “mesut.kaya@vdb.gelirler.gov.tr” ; “hanife.erturk@vdb.gelirler.gov.tr” ; “erdinc.torun@vdb.gelirler.gov.tr” ; “mustafa.gundondu@vdb.gelirler.gov.tr” ; “mehmetkuzucu@bmvdb.gov.tr” ; “makbulecalis@bmvdb.gov.tr” ; “orhanbora@bmvdb.gov.tr” ; “nihatozcan@bmvdb.gov.tr” ; “m.safaaksu@bmvdb.gov.tr” ; “mustafa.gundondu@vdb.gelirler.gov.tr” ; “mehmetkuzucu@bmvdb.gov.tr” ; “hamza.ertekin@vdb.gelirler.gov.tr” ; “sigonul@bmvdb.gov.tr” ; “sevgisahin@bmvdb.gov.tr” ; “pinararslan@bmvdb.gov.tr”

 60. Musa ARSLAN diyor ki:

  Arkadaşlar evraklarımı 06/09/2012 de kargo ile gönderdim evrak kayıt tarihi 05/11/2012 de evrak no:208765- 10/09/2013 de dile kolay bir yıl sonra 1.460,00 TL paramı aldım. Bu arada 2007 çıkışlıyım Vakıf emeklilik a.ş.

 61. gürkan gürdal diyor ki:

  ben evraklarımı 11.10.2012 tarihinde ellerine ulaştı evrak numaram :155462 sıra numarasını vermişler ancak hala para yatırılmadı benim hesbıma hala beklemekteyim.benimle beraber evraklarını yollayan ve aramızda binlerce kişi ileride olmasına rağmen o parasını aldı ben alamadım hala bekliyoruz.örneğin hemen benim yazımın üzerinde yorum yapan murat arslan gibi aramızda kaç kişi olduğuna siz bakın neredeyse 50.000 kişi var ama o almış hayırlı olsun.

 62. akın gültekin diyor ki:

  evrak tarıhım 03.12.2012 evrak numaram 249941 bankada bulunan hesabıma 1055 tl param 25.09.2013 tarıhınde yatmıştır.ınsallah en yakın zamanda butun herkesın kendı ve hakkı olan parasına kavuşması dıleklerımle…

 63. akın gültekin diyor ki:

  sisteme giriş tarıhım 17-12-2004 sistemden cıkıs tarıhım 18-08-2009 burada toplanan butun herkesın bılgısıne sunuyorum

 64. Niyazi pala diyor ki:

  Ben iban bumaramı yanlış yazmışım ama hesap numaram doğru ödeme yaparlarmı yoksa iban şartmı

 65. sibel diyor ki:

  iban numaranızı yanlış yazdıysanız arıyorlar bende yanlış yazmıştım aradılar ama hala yatan para yok

 66. Sibel diyor ki:

  Bugün itibariyle paramı aldım 27.11.2012 tarihli başvurum numaram 190 bin kusurlardaydı diğer alamayan arkadaşlara sabır diliyorum garanti emeklilik çıkışlıyım

 67. osman diyor ki:

  evrak kayıt: Tarihi: 27.03.2013
  S.Şirketi : vakıf emeklilik
  2009-2011 çıkışlı 2 adet ödemem bu gün hesabıma yattı

 68. mahmut özyılmaz diyor ki:

  sayın yetkililer paranın nezaman ödeneceğini söylerseniz daha iyi olur

 69. LEVENT diyor ki:

  ben eşimin yerine kendi banka heasap numaramı verdim zaten eşim ev hanımı kendi üzerinede hesabı yoktu ama sonradan noter tasdikli dilekçe ile eşimin hesabına yatırılır diye dilekçe verdik acaba yatırılırmı

 70. Cebrail demirci diyor ki:

  Ben Vakıf Bank Güneş Hayat Sigortası çıkışlıyım evraklarım 4.4.2013 tarihli kayıt numarası ile kayıtlı ama tarafıma ne bir bilgi verildi nede bir ödeme yapıldı aradan yaklaşık 8 ay geçti buğunun sorumlusu kim ama artık sabrım bitti kendi paramızla bizi oyalıyorlar gerekirse yasal yola baş vuramam.

 71. Halil diyor ki:

  Aynı tarihli başvurumuz var 26.08.2013 tarihli. 12/12/2013 de eşimin ödemesi yapıldı. Bana hala ödeme yapılacak. Farklı BES den ondan mı farklılık acaba.

 72. yılmaz diyor ki:

  Ben kendi hesap numaram yerine oğlumunkini vermiştim. düzeltmek için neler yapmam gerekiyor bilen arkadaşlar var mı ? admin arkadaş bi bilgin var mı ?

 73. inci ağcaer diyor ki:

  ben 3 ay önce bir memurla görüştüm,eksik evraklarımı faksladım,işleminiz tamam paranız 20 gün içinde hesabınıza yatar dedi tam 3 ay oldu para filan yok.Üstelik 190 binler yatmış benim 164966 sıra hiçbir tlf. ulaşamıyorum.

 74. Melike diyor ki:

  Yanlış verilen iban ların duzeltimini nasıl yapıyoruz admin yardımcı olur musun. Bilen biri yokmu konuyu

Bir Cevap Yazın

Sayfa başına git