Büyük Mükellefler Vergi Dairesinden Açıklama: “İşimiz Çok Yoğun”

Büyük Mükellefler Vergi Dairesinden Açıklama: “İşimiz Çok Yoğun”
31 Ekim 2012 tarihinde eklendi, 10.380 kez okundu.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi kesintilerin iadesine ilişkin yayınladığı duyuruda, Bireysel emeklilik sisteminden ayrılan hak sahiplerine iade ödemelerinin ne zaman yapılacağına ilişkin bir bilgi verilmezken, hak sahiplerinden çeşitli iletişim yollarıyla gelen soru ve taleplere iş yoğunluğundan dolayı cevaplamakta sıkıntı çekildiğini belirterek; bireysel emeklilik ve hayat sigortası poliçelerine ait iade işlemleri için başvuruların yalnızca Büyük Mükellefler Vergi Dairesine yapılacağı, başvuruların elden, iadeli taahhütlü posta ve kargo yolu ile yapılabileceği, faks ve e-mail yolu ile yapılan başvuruların işleme alınmayacağı, başvuruların değerlendirme sürecinin yoğunluk nedeniyle uzun sürmekte olduğu, başvuru belgelerinde eksik bulunması halinde ilgiliye yazılı olarak bildirileceği ve iade işlemleriyle ilgili herhangi bir düzenleme yapılması halinde internet sitesinden anlık yayınlanacağı belirtilmektedir.

Konuya ilişkin duyuru metni aşağıdadır.

……………………………………………………………

“Bilindiği gibi; 29.06.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 6327 sayılı Kanun’un geçici 1’inci maddesi uyarınca, bu maddenin yürürlüğe girmesinden önce emeklilik ve sigorta şirketleri tarafından kesilerek Başkanlığımıza ödenen vergilerin anaparaya tekabül eden kısımlarının hak sahiplerine iadesi ile ilgili başvurular 29.08.2012 tarihi itibariyle başlamış bulunmaktadır. 29.08.2012 tarihinden bugüne kadarki uygulamada, posta başvurularının ulaşıp ulaşmadığı, başvurularının işleme konulup konulmadığı, başvurularında bir eksiklik bulunup bulunmadığı, ödemelerin hangi tarihte gerçekleştirileceği vb. gibi konularda hak sahiplerinden telefon, e-mail ve yazılı başvuru yollarıyla Başkanlığımıza çok sayıda bilgi edinme talebi ulaşmaktadır. Bu yöndeki her talep usulü dairesinde cevaplandırılmakla birlikte, iletişim hatlarımızın yoğunluğu nedeniyle çok sayıda hak sahibinin Başkanlığımıza ulaşmakta güçlük yaşadığı anlaşıldığından aşağıdaki açıklamaların ve hatırlatmaların kamuoyuna duyurulması gereği hasıl olmuştur.

1- 6327 sayılı Kanunun geçici 1’inci maddesi uygulaması kapsamına giren bireysel emeklilik ve hayat sigortası poliçelerine ait iade işlemlerine ilişkin olarak ülke genelinden alınan tüm başvurular yalnızca Başkanlığımız tarafından işleme tabi tutulmaktadır/tutulacaktır.

2- Söz konusu başvurular yalnızca, elden, iadeli taahhütlü posta ve kargo yolu ile yapılabilmekte olup faks ve e-mail yolu ile yapılan başvurular işleme konulmamaktadır.

3- Alınan her bir başvuru sırasıyla; başvuruların açılıp tasniflenmesi (posta ve kargodan gelen başvurular için), evrak kaydı verilmesi, sigorta ve emeklilik şirketleri verileriyle kontrol edilip mutabakat sağlanması, düzeltme işlem ve evraklarının hazırlanması, muhasebe kayıt ve evraklarının hazırlanması ve ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi aşamalarından geçmektedir. Bu süreç, işleme tabi tutulacak poliçe sayısı ile birlikte ele alındığında işlem ve zaman açısından çok büyük bir yekün teşkil etmektedir.

4- Başvuru dilekçesi ekinde yer alması gereken belgeler 83 No’lu Gelir Vergisi Sirkülerinde ve Başkanlığımız internet sayfasında yer alan duyurularda belirtilmiştir. Başkanlığımıza ulaşan başvurular üzerinde yapılan kontrollerde herhangi bir eksiklik tespit edilmesi halinde hak sahibine ayrıca yazı ile bilgi verilmektedir.

5- Uygulama ile ilgili bütün yasal ve idari düzenleme ve gelişmeler Gelir İdaresi Başkanlığının ve Başkanlığımızın internet sayfalarında anlık olarak duyurulmaktadır. Konu ile ilgili olarak herhangi bir yeni düzenleme olması durumunda aynı gün internet sayfamızdan duyuru yapılacaktır. (Örneğin Gelir idaresi Başkanlığınca hazırlanan ve konunun detaylarını içeren 85 No’lu Gelir Vergisi Sirküleri onaylandığında internet sayfamızdan duyurulacaktır.) Hak sahiplerince bahsi geçen internet sayfalarının ve ilgili duyumların takip edilmesinde fayda mülahaza edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı

Etiketler:

Büyük Mükellefler Vergi Dairesinden Açıklama: “İşimiz Çok Yoğun” Konusuna 108 Yorum Yapıldı
 1. metin unan diyor ki:

  85nci sirkünün onaylanması bekleniyordu oda onaylandı ,ödeyemiyorlar çünkü parları yok.2013 mali bütçesinde de böyle bir ödeme kalemi yok,gören varsa beni uyarsın.ben göremedim.
  eğer ödeme yaparlar ise,yapılan kesintinin haksız olarak yapıldığı ,bu yüzden poliçenin bitiş tarihinden itibaren ,yasal gecikme faizi ile birlikte geri verilmesi gerekiyor.bu hususa dikkat edelim.

 2. metin unan diyor ki:

  sn maliye bakanın gazetelerdeki açıklamasına bakın.370.000 yeni vergi mükellefini bulup kazandığını söylüyor.maliyenin alacağı olunca ,ne çabuk bir sürede bu kadar kişiyi bulup,mükellef yapıyorsunuz,şaşırdım vallahi..halbuki bireysel emeklilik sisteminde kimden ne kadar stopaj kesilmiş,bir iki tuşa basmakla görülüyor.,yok neymiş 85 nci sirkünün onaylanması, yok şirketlerin ilgili dökümanları göndermesi, yok dilekçenin 29ağustos 21012 den önce verilmesi vb.oyalıyıcı bahaneler ortaya çıkarıyorlar.
  velhasıl, ortada çıkan bir kanun var ,çıkan kanunun gereğini zamanında yapmayan bir kurum var ,tam savcılık bir durum bence !!!

 3. ibrahim murat diyor ki:

  ben ing emeklilik ev raklarımı 2 defa göndermeme rağmen tarafıma ne ödeme yapıldı nede bilgi verildi mağduriyetimin giderilerek tarafıma ödeme yapılmasını arz ederim

 4. MUSTAFA YÜREKYAKAN diyor ki:

  DOĞRUDUR İŞLERİ YOĞUN OLABİLİR..ANCAK EN AZINDAN E POSTA VEYA KISA MESAJLA EVRAKIN İŞLEME ALINDIĞINI BİLDİRSELER İYİ OLUR…BİZ YOĞUNLUĞUN BİTMESİNİ BEKLERİZ.BELİRSİZLİK ÇOK KÖTÜ

 5. metin unan diyor ki:

  TÜRKİYENİN GERÇEĞİ
  yasa çıkmasına rağmen ,fazla kesilen vergilerin geri ödenmemesi,yasa çıkmasına rağmen bankaların dosya masraflarını vb geri ödememesi,yasa çıkmasına rağmen haksız rekabet ile ormanların kesilmesi(örnek:fatih ormanları),bu gibi konular hakkında hiç bir girişimde bulunmayan yürütme organları (en başta hükümet).işte 60 senelik anlayışın değişmemesi ,değişenler sadece rakkamlar ve vitrindekiler.
  yani ülkemiz dışındaki , kimselerin, bize not artışı vermesinin fazla önemli olmadığını düşünüyorum.bence ülkemizdeki yürütme organlarının size verdiği değerin artması.
  şu anda yapılan yalan ,dolan ve talan.

 6. sinan tuğ diyor ki:

  E POSTA VEYA KISA MESAJLA EVRAKIN İŞLEME ALINDIĞINI BİLDİRSELER İYİ OlUR….

 7. serkan akdemir diyor ki:

  devlet paraları ödemekten vaz mı geçti.bu nasıl bi sistem lanet olsun 3 aydır insanları beklentiye soktular.ona göre bütçelerini ayarlıyanlar var..iki cümle kurma tenezzülünde bulunmuyor efendiler…ayıp ya ayıp bu ülkede insanı yaşadığına pişman ediyorlar!bankamatiğe aparat yerleştirip insanları dolandırılar olan vatandaşa olur!!ADALET e güven bırakmadılar..tekeller bankalar en önemliside devlet hak yedikten sonra bize ancak kuzu kuzu beklemek düşer

 8. adem diyor ki:

  İşler yoğun olabilir, bunu anlayabilirim.
  Ancak hiçi sonuçlandırıp iade ettikleri stopaj yok.
  Sıra ile iade işlemine başladık niye demiyorlar.

  Yoksa stopaj iadesi iş değil mi ?

 9. Ermanno Castelli diyor ki:

  Defalarca Büyük Mükellefler V.D’ni aramama rağmen ancak bugün ulaşabildim, cevap “çok yoğunuz 1.700.000 başvuru var, ödeme 1 seneyi bulur”. Banim karşı sorum “Bu nasıl iş hanımefendi, haksız olarak alınan vergi anında kesilebiliyorsa, kısa sürede de ödenmelidir, değil mi?”, cevap “Bilmiyorum beyefendi, Maliye Bakanlığı’na sorun”. Alıp alabileceğiniz cevap bu kadar.

 10. Bülent Güley diyor ki:

  anadolu hayat emeklilik.giriş nisan 2006 .sistemden çıkış tarihi nisan 2010.irat tutarı 1.145,84 tl.irat tutarı üzerinden hesaplanması gereken stopaj 171,88 tl.şirketimizce hesaplanan ve vergi dairesine yatırılan stopaj 927,76 tl.birikim tutarı 6.181,79 tl.büyük mükellefler vergi dairesi şahsıma ne kadar yani toplam kaç tl ödeyecek.vergi dairesinden hiçbir mektup gelmedi.müracaat tarihim 4 eylül 2012 .ödemeler ne zaman başlayacak?

 11. kemal kara diyor ki:

  İşler yoğun olabilir, bunu anlayabiliririz
  bir cevap veren bile yok bu paralar ödenecekmi ödenmeyeceki bu na cevap versinler ödenmeyeckse vevap verin beklemeyelim bari

 12. Bülent Güley diyor ki:

  admin 20 kasım 2012 tarihinde ne kadar vergi iadesi alacağım konusundaki soruma cevap alamadım.

 13. koray kaya diyor ki:

  stopaj iadem bugün hesabıma geçti…ilgilenenlere duyrulur

  1. Bülent Güley diyor ki:

   doğrumu gerçekmi?bilgi verin lütfen

 14. Beytullah ULUSOY diyor ki:

  Koray bey hayırlı uğurlu olsun başvurunuzu ne zaman yapmıştınız acaba ben 10. ayda yolladım evrakları daha çok beklicez anlaşılan ortalama ödemeler kaç ay içinde yapılıyo merak ettim. herkese hayırlı işler dilerim

 15. SERKAN CEYLAN diyor ki:

  Başka iade olan varmı arkadaşlar?

 16. serkan akdemir diyor ki:

  koray ben besten hangi yılda çıkmıştınızz..ben 2009 da çıkmama rağmen hala hiçbişey yatmadıı

 17. hakan akıl diyor ki:

  2007 yılının 11 ayında ayrıldım bes den 4 ay oldu haber yok aradımeksik evrak olursa ararız dediler arayan yok paramı ödeyende yok beklemeye devam çıkmadık candan umut kesilmiyor işte arkadaşlarımdan çok muracat eden var onlarada ödenmedi

 18. Oğuzhan diyor ki:

  İadeyi alan arkadaşlar başvuru tarhilerini ve sistemden çıkış tarhilerini yazarlarsa bizi aydınlatmış olacak.

 19. Oğuzhan diyor ki:

  İadeyi alan arkadaşlar başvuru tarhilerini ve sistemden çıkış tarhilerini yazarlarsa bizi aydınlatmış olacak.

 20. yusuf güney diyor ki:

  sizler insanları salak yerine koyuyorsunuz yakında tüm basın ayaga kaldırılıp neden ve kimin emri ile hareket ettiginizi görecek bu halk bu kadar aptal degil buradan hep aynı kelimeler yazılıyor bir tane yetkili cıkıp adam gibi bir açıklama yapmıyor dürüst olun cıkın insanlara insan gibi açıklama yapınödemiyoruz deyin bitsin nedir bu şaklabanlık

 21. fatih çelikel diyor ki:

  Merhaba Koray Bey,

  Başvurunuzu ne zaman yapmıştınız, ödeme ne zaman gerçekleşti?

  Teşekkürler,

 22. HATİCE SEVİNÇ diyor ki:

  İşinizin çok yoğun olmasını anlıyorum,ancak size telefon ile ulaşmak mümkün değil.Ben evraklarımı 2.kez 05.09.2012 de gönderdim ancak işleme alınıp alınmaması ile ilgili bir geri dönüşüm yok.Bu konuda bizi bilgilendirecek başka bir birim var mı?

 23. EKREM SARAÇ diyor ki:

  adamla resmen dalga geçiyorlar inanamıyorum ayladır bekliyoruz ayıp denen bi şey var kardeşim bunlar nasıl devlet kurumu güya vatandaş her şeyin üstünde geliyor yalan devlet yine yapıyor devletliğini teşekkürler TÜRKİYE…..

 24. Ayhan ŞEN diyor ki:

  Arkadaşlar Evrakları Tam ve Eksiksiz olarak Vergi Dairesine Elden 04-EYLÜL-2012 günü teslim ettim.Bu gün 05-ARALIK-2012 Tam tamına 3 Ay geçmesine rağmen hala evraklar üzerinde çalışıyorlar.Eğer bizden geri alacak olsalar hafta geçmez alırlardı.Bunlar bizim paraları işletip bir güzel yiyiyorlar mutlaka,bizlen de daha işimiz çok diye dalga geçiyorlar.Başka diyecek bir şey yok sanırım.?…………

 25. hatice hocaoğlu diyor ki:

  bende evraklarımı gönderdim kargoyla işleme alındımı onuda bilmiyorm telf.la çok zor ulaşyorsun enazndan ödeme yapılack günü bilseydk bence şimdi herşey tek tuşla yapılıyr yoğunlukla ilgiis olduğunu düşünmuyrm AMAÇ parayı geciktirmek

 26. münevver avcı diyor ki:

  Size tavsiyem mail atın. Bana verilen cevap evrağımın işlemen alındığı ve ödemelerin yapılmaya başlandığı bilgisi var. Ama hala ödemem yapılmadı. :((

 27. münevver avcı diyor ki:

  Bende sürekli mail attım. En sonunda 29 kasımda evraklarımın kayda alındığı ve ödeme listesinde olduğu belirtildi. Hala bekliyorum, umarım en kısa zamanda öderler.

 28. selim silistre diyor ki:

  Münevver Hanır,
  irtibat kurduğunuz email adresi verebilirmisiniz. bmvdb@bmvdb.gov.tr mailbox dolu diye mesaj kabul etmiyor
  Teşekkürler

 29. koray kaya diyor ki:

  ödeme yapılan bes stopaj iadem vergi dairesinde evrakım 19.10.2012 de teslim alınmış.ödememde yapıldı hesabıma.soran arkadaşlara cevaben

 30. hüseyin yener diyor ki:

  Devlet alacağı konusunda bu kadar beklemez.. O kadar zaman oldu bekle bekle nereye kadar verecekseniz bir an evvel verin paramızı.. Muatap olacak kimseyi bulamıyoruz. Siteden duyuru yapacaz diyorsunuz. Bak bak aynı duyuru…

 31. ercan dönmezer diyor ki:

  pasifiz arkadaşlar pasif,hak verilmez alınır,eğer bu bizim hakımızsa vermezlerse alacaz

 32. sedatmir diyor ki:

  bimere şikayetimi yaptım.şuan elimden gelen bu , en azından tüm arkadaşlar buraya yorum yazmadan önce bimere şikayetini dile getirse daha anlamlı olur diye düşünüyorum.3 ay bekledik hala bekliyoruz.ödenecek tutarlar belli isimsoyisim belli hesap numarası belli neyin yogunlugunu mazeret ediyorlar.2009 çıkışlıyım bu hızla en az 1 sene bekletilecez durum bunu gösteriyor.4 ayda 2007 leri bitiremiyorlarsa vay halimize.

 33. BİLGİNUR AKBULUT diyor ki:

  BENDE 2008 DE AYRILDIM EKİM SONU 2012 BAŞVURDUM HABER YOK EVRAKLARIMIN ULAŞIP ULAŞMADIĞINI BİLE BİLMİYORUM UMUDUMU KESMEDİM YOĞUNLUĞUN AZALMASINI DİLİYORUM

 34. aydın diyor ki:

  ben 1.9.2012 de başvurdum elden verdim evraklarımı hala yanıt yok ödeme alan falanda yok henüz inanmayın daha çok bekleriz gibi…

 35. MEMET diyor ki:

  evraklarımızı gönderdik iyide neden bi sonuç alamıorz lütfen paralarımızı ödeyin işimiz çok bozuk :)

 36. ömer çakmak diyor ki:

  merhabalar 14 temmuzda evragımı gönderdim va 2010 cıkışlıyım evraklarım hakkında bilgi verebilirmisiniz iyi çalışmalar.

 37. ilhan özdil diyor ki:

  geri iade takviminin ve hak edenlerin isim listesini alacakları tutar ile (KEY listesi gibi) BMVD internet sayfasında ilan etmeleri ve hak edenlerle paylaşmaları ÇOK MU ZOR’dur…
  tam 4 ay geçti ve hala tık yok.. ve ne zaman da verecekleri belli değil….bu ciddiyetsizliği şiddetle kınıyorum…
  Yetkili ve sorumluları ciddiyete (!) davet ediyoruz… sadece kendimize ait olan paralarımızı geri vermek için bizleri daha fazla bekletmeyiniz..!!!

 38. yusuf mete diyor ki:

  2007 çıkışlıyım.13 eylülde bmvd sine bizzat başvurdum.ödemem hala yapılmadı.ne yapmalıyım….

 39. MUSTAFA diyor ki:

  bu ödemeler alınırken iyi de neden ödemeye gelince insanları bu kadar süründürürler anlamış değilim. pes yani bir an önce çözüm bekliyoruzzz………

 40. SÜLEYMAN diyor ki:

  Arkadaşlar evrakımı 22.10.2012 tarihinde iadeli gönderdim.Evrak kuruma 05.11.2012 tarihide ulaşmış evrak teslim alan memurun kaşesi var.Ama henüz ses seda yok .LÜTFEN KAMUOYU OLUŞTURALIM Kİ İŞLEMLER HIZLANSIN ÇOK ÖNEMLİ.eMAL ATIN.

 41. münevver avcı diyor ki:

  Selim bey, sizin yazdığınız mail adresine gönderdim.
  mesaj attılar.
  bmvdb@bmvdb.gov.tr

 42. cengiz diyor ki:

  bugun en sonunda telefonla ulaştım burda yazdıgı seylerın aynısını soyledıler 2007 çıkışlıları oduyorlarmıs emeklılıkten çıkış tarıhıne gore odenıyor dedı ve cok yogun burası her hangi bır odeme takvımı mız yok ne zaman bıter odemeler bılemıyorum dedi ve evrak hakkında bılgı veremıyecegını 1.700.000 adet evrak geldigini soyledı falan fılan ıste yani beklıyecez arkadaslar

 43. mcakar_45 diyor ki:

  bu geri ödemeler e-devlette görünmüyor mu?

 44. emre oğuz diyor ki:

  e-devlet şifresi olan herkes başbakanlık üzerinden şikayet maili atsın lütfen

 45. ilhan diyor ki:

  merhabalar,
  Emre beey’e BİMER konusunda katılıyorum.
  BMVD’ne telefon yada mail yolu ile (başka bir gezegende yaşadıkları için) ulaşmak çok zor.(!)
  Bendeniz belli aralıklarla 3 kez BİMER’e e-devlet üzerinden gerekli yazışmamı yaparak vatandaşlık görevimi yerine getirdim ve rahatladım.(!)
  Birde paralarımız/alacaklarımız biran önce hesaplarımıza yatsa da rahatlasak…
  İlgilileri bu konuda ciddi(!)olmaya ve biran önce hak sahibi olan/bekleyen kişilere paralarını geri vermeye davet ediyorum.!!!!

 46. 07 arif diyor ki:

  binlerce katılımcının kesinttisini nasıl bir kalemde kesiyorlarda iadeye gelince bu kadar uzuyor anlamadım ben 2008 çıkışlıyım başvurumu 31ağustos 2012 de yaptım 4.5 ay oldu eser yok bence yetkililer ayıp ediyorlar ciddi olsunlar.

 47. soner köj diyor ki:

  Arkadaslar örgütlenelim ankaraya sesimizi duyuralın yoksa bunu ödemeyecekler var mısınız

 48. Mehmet diyor ki:

  Bende yolladım ama bi haber yok biz öderken bir gün geçirsek hemen ceza

 49. mustafa diyor ki:

  Büyük mükellefler vergi dairesine dün gittim,2007 ve 2008 tarihleri ödeniyor dediler 2009 tarihlileri sordum tarih veremiyoruz dediler,ne zaman ödeneceğini nasıl öğreneceğiz diye sorduğum da verdiğiz banka hesabına bakacaksınız dediler,faiziyle mi verilecek diye sorduğumda faiziyle almayacağıma ve dava açmayacağıma dair imza attınız dediler ordaki bu işlere bakan memur.

 50. sevil babataş diyor ki:

  Arkadaşlar hiç ödeme alan olmuş mu acaba alan olmuşsa faiziylemi aldınız acaba

 51. nejdet aygül diyor ki:

  Ya bize bir bigi verin nezanan ödecek bu paralar devlet alacagına geldimi kerpenle alıyo nerde kaldı vatandaşın hakkı gerekli bi açıklama istiyoruz yetkililerden

 52. ilhan diyor ki:

  Tam tamına 5 ay (!) geçti ve doldu hala geri ödeme yok. Ayıptır, yazıktır ve günahtır.!!!
  mazarette hazır.işimiz çok yoğun..(!) vatandaşın suçu ve günahı ne..?
  hak sahibi bizleri lütfen ama lütfen daha fazla bekletmeyin ve paralarımızı biran önce verin ve hesaplarımıza yatırın..(!) her gün BMVD ve hesaplarımıza bakmaktan sıkıldık ve yorulduk..
  Sn Yetkililere sesleniyorum ;
  Kul hakkı denen bir şey var… ödemeler geciktikçe günaha (!) giriyorsunuz..

 53. murat tur diyor ki:

  şimdi bmvd ile görüştüm,bana verdikleri bilgi şöyle oldu.hangi yıl çıktığına bakılmadan başvuru tarihine göre ödemeler yapılıyor dendi.Ve şuanda eylül ayında bmvd’ne başvuranların ödemelerinin yapıldığını söyledi.ben onun yalancısıyım.

 54. ilhan diyor ki:

  merhaba Murat Bey ;
  iletilen bilgi doğru değil…
  başvuru tarihine göre olsa ben iade alanlardan olurdum. hala almadım ve bekliyorum.
  ilgilenen ve takip edenlerin bilgisine..

 55. murat tur diyor ki:

  İlhan bey,
  dediğim gibi ben onların yalancısıyım,ama daha eylül ayındalarmış zaten ilk başvurula eylülde başladı,belki yakında yatar

 56. murat diyor ki:

  Vergi borcumuz olduğunda işyerimize, evimize hatta ve hatta banka hesaplarımıza anında müdahale edip yaşam hakkı tanımayan ey vergi daireleri, haksız yere ceplerimizden alınan paralarımızı bu kadar zaman geçmesine rağmen niye ödemiyorsunuz, bu işlerin arkasında olan insanlara hakkımı helal etmiyorum.

 57. İsmail ÇOKLUK diyor ki:

  Sizinle aynı dertteyim 7/24 saat boyunca telefon elimden düşmedi. Ara ara dur telefonlar meşgul ne biçim iş bu ya yeter artık..

 58. ilhan diyor ki:

  Tam tamına müracaat edeli 5 ay oldu ve geçti. Hala geri ödemelerimiz tarafımıza yapılmadı…Ve ne zaman yapılacağı da belli değil.. (Devletin alacağı olsaydı gecikme faiziyle tahsil edilirdi)
  Maliye Baknalığı yada Gelirler Genel Müdürlüğü’den ve/veya BMVD’den bir Allah’ın kulu ve yetkilisi yaşanan bu gecikme ve sorunlara en ufak bir duyarlılık ve ilgi göstermiyorlar.
  Bütün yükü tek adres olarak BMVD’ nin üzerine bir güzel yıkmışlar ve resmen uyuyorlar ve uyutuyorlar…
  Yazıklar olsun.. Hakkımı helal etmiyorum….

 59. Hasan diyor ki:

  O ödemeyi aldım diyen Koray bey uyduruyor arkadaşlar 27 eylül başvuru kaydım var hala ses yok ekim ayında başvurmuş ve almış ama daha ondan başka alan bi allahın kulu yok ne tesadüf

 60. murat diyor ki:

  Arkadaşlar yeni konuştum,bana söylediği şu bayanın,daha başvuranlardan eylül ayının yarısına yeni geldik ve bir ay sonra yeni sistem gelecek ve hızlanacak,dedi.

 61. ilhan diyor ki:

  iadeler konusunda ; hem ödemeler olsun hemde kayıt ve süreçler olsun aylardır tam bir başıbozukluk ve dağınıklık var…
  Allah hak sahibi olarak bekleyen bizlere/kişilere inşallah sağlığımızda kendi paramıza (!) kavuşmayı nasip eylesin…(Amin)
  Sn.Yetkililer SESİMİZİ DUYUN ve ARTIK MAĞDURİYETLERİMİZİ GİDERİN….

 62. bilal diyor ki:

  28 ağustosta başvuru yaptım…bilgilendirmenizi rica ederim…….

 63. arif diyor ki:

  valla ben her gün bankamatiğe bakıyorum henüz bir numara yok alan olan varsa helal olsun yoksa dümenden aldım ayakları yapmasın yalandan aldık diye milleti kandırmayın..

 64. ilhan diyor ki:

  2009 çıkışlı ve Eylül/2012 ilk hafta kayıtlı bir kişi olarak (ömrümüzden 6 ay geçti) hem BİMER hemde BMVD’sin mail adresine her hafta düzenli olarak iade taleplerinin bir an önce gerçekleşmesi için ” Hatırlatma ” taleplerimi iletiyorum. Bekleyen her hak sahibine de tavsiye diyorum. Ne kadar mail yada telefonlar konuunda organize ve duyarlı olursak herhalde konu iadeler için SESİMİZİ DUYAN OLACAKTIR diye düşünüyorum…
  Artık konu ciddi manada SIKINTI VE SORUN yaşatmakta…
  5.ayda dolmak üzere…Yazıktır günahtır ve de ayıptır

 65. ali diyor ki:

  2 gün önce habertürk bir haber mevcuttu. yaklaşık 400 bin kişi para olmadığından stopaj iadesini bekliyor diye haber yapıldı. Ama habertürk televizyon haberiydi. gazete böyle bir haber yok. ödeme bekleyenler bence para aktarılmasını bekliyor…

 66. ilhan diyor ki:

  Bir haftanın daha maalesef sonuna geldik. Hergün hesaplarıma havalenin gelip gelmediğine bakmaktan SIKILDIM YORULDUM ve BUNALDIM….
  Yazıklar olsun bizleri bu duruma ve umutsuzluğa düşürenlere….

 67. ilhan diyor ki:

  Kendimize ait olan ve hak edilmiş stopaj iadelerimizin bu kadar uzun süre (tam 6 ay oldu Şaka gibi) bekletilmesine, geciktirilmesine ve tam bir kangren haline getirilmesine sebep olanları şiddetle KINIYOR ve Hakkımı Helal etmiyorum….
  Sn. Yetkililer ; SESİMİZİ ve FERYATLARIMIZI ARTIK DUYUN ve birşeyler yapın….

 68. FEVRİYE diyor ki:

  bu işin sonu nereye varacak?bri diyor param yattı ama beklediğim paradan yüzde 30 kesilmis,biri diyor ben ilk başvuranlardanım ve 2007 çıkışlıyım ama yatan para yok,biri diyor param tam yattı.bende dün bmvd yi aradım,oradaki bayan bana çok yakında yeni sistem gelecek ve paraları çok hızlı birşekilde yatıracağız dedi,ben onun yalancısıyım

 69. ali diyor ki:

  adıyamanda oturuyorum 28 agustos, 10 ekim,11 kasım 2012 evraklarımı kargoyla gönderdim. herhangi bir giriş ve kayıt internet evrak kayıttan bakınca çıkmadı.Bende atlatıdım uçağa gittim istanbulla evrakları elden vereyim durum ne diye sorayım diye.
  1. evraklarımı almadılar daha önce 3 kez gönderdiğimi söyleyince doğru söylüyoruz.
  2. içerde memura gönderdiler beni evraklarımın akibeti belli değildi. benim şansım yok tu evraklar kayıp olmuştu bilmek istedim. insanlara 1400 km yoldan geldiğim söylediğim halde bbir cevap alamadaım. tek gördüğüm odalar dolusu evrak neyin nerde olduğunu bence bilmiyorlar..
  3. tek öğrendiğim 2007leri ödedikleri

  bence bu parayı unutmak gerekiyor. boşuboşuna okadar masraf yaptım ve yoruldummmm. bende devlet memuruyum herhangi evrağın kaybedilmesi olağan dir durum değil zorrrr. bütün bilgiler elerinde emeklilik şirketlerinden dijital ortamda almışlar.SİSTEM hikaye masalarda bilgisayar yok karadüzen tükenmez kalem kağıt bu iş çok zorr çok zorr.

 70. baran berf diyor ki:

  arkadaşlar ne yapalım? hak edene hakkını veriyorlar. demek ki hak ediyoruz.!!!

 71. yandan yemişli vatandaş diyor ki:

  ödeyin gardaşlarım bu paralarımızııı…tüyü yetmemiş bebelerimizin hakkı vaaa sizin ellerinizdeee

 72. ilhan diyor ki:

  6 aydır kendi paralarımızı geri almak için bekliyoruz..
  Maliye’nin gelirler genel md lüğünün ve BMVD nin bekleyen biz insanlara bir ÖZÜR BORCU var ve olmalı…
  En kısa sürede yetkililer bu gecikme ayıbını telafi etmeli ve hak sahibi bekleyenlere paralarını biran önce hesaplarına yatırmalı…
  Konunun yetkililerce soğutulmasına çalışılsa da kamuoyu ve hak sahibi olanlar yavaş yavaş ses getirmeye başladı. İnşallah daha da ses getirecek haberler ve bilgiler/gelişmeler olacak umutluyum inşallah..
  Bilgi çağı ve imkanlar bunu gerektiriyor… Somut gelişmeler ve sonuçlar Bekliyoruz….

 73. sezer yıldız diyor ki:

  6 aydır hergun havale bakıyorum bankaya sormaya utanıyorum bunlarda parayı yatırmamaya sıkılmıyomu acaba hergun vergi dairesini arıyorum inanın tele bakamıyor bu acizlik hangi ulde var anlamıyorum ya cıkın şu gun ödeyecez deyin veya devlet olarak maliye bakanı ödeyemiyoruz deyinde kapatın konuyu sıkıldık resmen her tarafa meil arkadaşlar kıvırma basladı resmen.

 74. sezai diyor ki:

  şimdi görüştüm telefonla,bana söyledikleri aynen şöyle”ödemelere başlandı ve eylül ayındaki başvurular ödeniyor,eylülde başvuran 2007 2008 2009 2010 2011 2012ler bitince ekime geçilecek,ve aynı şekilde ödemeler yapılacak ve daha sonra ki aylara geçilecek”dedi.ben daha 5 ayda eylülde başvuru yapanlardan 2007 ve 2008 ler bitmedi,bu iş böyle devam ederse yıllar bulur dedim bu iş,bana”evet malesef öyle olacak çünki burda elle yapılıyor işler”dedi.1923de olsak tamam derim ama sene 2013.demekki yapacak birşey yok.söylenecek çok şeyler var ama demekki biz burdan yazarız okadar,Allah herşeyin hayırlısını nasip etsin.

 75. ilhan diyor ki:

  Vatandaşa geri ödemeler EL ile MANUEL yavaş takip ve işlem (kaplumbağa hızında) ama Maliye almak ve tahsilat yapmak istediğinde BİLGİSAYAR ve TEKNOLOJİ HIZI’ nda hareket ve işlemler…
  Tam bir fiyasko ve Komedi dükkanı….
  Daha fazla Hak sahibi bekleyenleri daha fazla bekletmeyiniz ve mağdur etmeyiniz…(6 ay doldu)
  Yöneticiler ve ilgililer uyuyor mu.????
  Çalışınca oluyor diyorlar hadi bakalım sıkı çalışın ve insanların mağduriyetlerini artık giderin lütfen….

 76. aykut diyor ki:

  kesilen haksız para milyonlarca lira ve buna hiçbir faiz uygulanmıyor ,parayı bir saniyede kesiyor fakat ödemeye geri gelince yılları buluyor ,hala geri kalmış bir ülkeyiz ve bu zihniyetle geri kalmaya devam edicez malesef

 77. mehmet diyor ki:

  10.09.2012 de ptt den başvuru yaptım. daha ses seda yok. 5-6 ay oldu, yazıklar olsun sizlere be. halkın parası ancak bu kadar hiç edilir. ödesenize ya paramızı, adamı çileden çıkartmayın…

 78. adem diyor ki:

  BMVD http://www.bmvdb.gov.tr/besekran/ BU ADRESTE TELEFON KONUŞMALARINA DAİR İSTATİSTİK VERİYOR. BUNUN YERİNE GÜNDE KAÇ KİŞİNİN STOPAJ İADESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ Nİ YAZSIN. KAÇ AY OLDU, DAHA DİLEKÇEM KAYDA BİLE ALINMAMIŞ…

 79. cembeli orak diyor ki:

  Ya bir şeyler yapalım, harekete geçelim müsteşara bakana mail atalım, bu memurların keyıflerın kahyalarını beklersek cok bekleriz daha?!!!

 80. cembeli orak diyor ki:

  Birde şöyle bir şey var?
  Şirketler kımden ne kadar kesildiğini ne kadar geri odeneceğini biliyorlar, Onlar tek tek hesaplamadılar herhalde, dijital kayıt var. Vergi dairesi Şirketlerin gonderdiği listelere gore odemeleri yapsın, vergi borclarını otomatk düşşsün.
  ondan sonra oturun tek tek inceleyin fazla mı odedık eksık mı odedik. alacak cıkarsa vergi borcuna yazarsınız.
  Bu kadar insanı neden mağdur ediyorsunuz.

 81. DİLARA diyor ki:

  benden size tavsiye bu parayı unutun,gelirse iyi olur gelmesse boşuna kendimizi üzmüş olmayız.bu hızla bu anlayışla kimse para filan ödemez,baksanıza maliye bakanlığı günlük ödeme limiti koymuş,50 kişi,günde 50 kişiyle bir buçuk milyon hak sahibi ödemelerini 30 sene sonra alır,kimseye kızmayalım ülkemiz böyle,bunada şükür.milletten haksız yere para keseceksin ve uyanınca millet geri öderken işkence çektireceksin,çok garip.kime kızacaksın kime şikayet edeceksin tek merci olan yer hiç konuya ilgili açıklama yapmıyor.

 82. mert diyor ki:

  arkadaşlar herkes bimer’e başvursun. herkes bimerden şikayet ederse bu konu ile ilgilenirler. ayrıca chp sitesine girerek onları da hareket geçirin. mecliste soru önergesi versinler.

 83. 32 nihat diyor ki:

  yani tek kelimeyle yazıklar olsun, diyecek başka söz bulamıyorum!

 84. cembeli orak diyor ki:

  en iyisi BİMER’e başvurmak, siz de yapın

 85. ilhan diyor ki:

  BMVD sitesinde değişiklik olarak sadece Şubat ayı yükselen Tlf arama/görüşme dak bilgisi var..
  Artarak yükseliyor… Hızlı çalışmaz ve hareket etmezseniz hak sahibi olarak bekleyen kişiler sizleri aramaya ve rahatsız (!) etmeye devam edecekler… Bundan doğal ne olabilir ki….
  Hızlı çalışın iadeleri çabuklaştırın bakalım o zaman Tlf aylık arama/konuşma süresi nereye iniyor….
  Ne BİMER i kaldı ne BMVD si kaldı haftalık hızlandırılmasını için maillerimi ve başvurularımı tekrar tekrar iletmeye ve yapmaya bıkmadan ve usanmadan devam ediyorum…
  Yetkililerden de tek bir açıklama ve tık yok… Yazıklar olsun….

 86. serkan diyor ki:

  bu parayı vermezler bu suna heveslenmeyın kendi cıkardıkları yasa yurutemıyorlar her sey yalan ben ınanmıyorm

 87. ilhan diyor ki:

  BES’e yeni girenlere devlet tarafından sağlanan % 25 lik katkı payının bile hala bireylere yatırılmadığı ve daha yeni ödenek konularak yeni yeni hazırlık yapıldığı bir sistem ve düzende bizler inşallah sağlığımızda (!) ölmeden iadeleri alabiliriz.!!!
  Bu kadar yazışma ve kamuoyuna rağmen hala bir Yetkili (!) çıkıpta açıklama (!) yapmıyor .!!!!
  Mart ayının yarısı da geçildi ve 7 ayda bitmek üzere….
  Hak var ise ki var hakkımı helal etmiyorum…
  Yazıktır, günahtır ve ayıptır.!!!!

 88. tuba sertkaya diyor ki:

  merhaba,

  bes stopaj iadesi için başvuralı 6 ay oldu. halen ödeme alamadık. konuyla ilgili acil bilgi rica edebilir miyiz?

 89. semih diyor ki:

  bunların herşeyi yalan dolan hile…
  bu hükümet varya Allah birdir dese şüpheye düşüp kafir olmaktan korkuyorum…

 90. ilhan diyor ki:

  Milletvekillerini ve bürakratları bu iade ve sorun ilgilendirseydi 2 ay değil 2 saatte ve gerekirse özel gündemle gece yarısı bile red edilmeden iktidar ve muhalefetiyle yasalaşır/kanunlaşır ve iadeler hak sahibi bekleyenlere ödenirdi…
  TBMM oturumlarına bakıyorum bu konuda ne bir bildiri nebir genseru nede bir soru ve merak eden kimseler (!) yok.!!!
  Mart sonunda 7 ay dolmuş olacak ve hala bir haber gelişme ve iade yok…
  Kaplumbağa hızla (!) yol alıyor ve rekor kırıyor…

 91. akın 62 diyor ki:

  Bu nasıl bir devlettir kardeşim hiç mi utanmanız yok, Allahtan da mı korkmazsınız kul hakkı diye bir şey olduğunu bilmezmisiniz, arkadaşlar insan hakları mahkemesine başvuralım, bunlar utanmıyor.

 92. MURAT ENES diyor ki:

  Sevgili dostlarım. 22.03.2013 tarih itibariyle 2008 çıkışlı, 25/09/2012 tarih ve 118*** kayıt numaralı bir arkadaşımın hesabına BES tarafından ödeme gelmiştir. Ben kayıt numaram 107*** ve kayıt tarihim 17/09/2012. Ama sistemden çıkış tarihim 2010. Sanırım bu yüzden biraz daha bekleyeceğim.

 93. ilhan diyor ki:

  MALİYE BAKANLIĞI HER KAPIYA ÇALI KOYACAK. ÇALILARA KOYUNLARIN YÜNLERİ TAKILACAK. TOPLAYACAKLAR. İPLİK YAPACAKLAR ve PAZARDA SATACAKLAR. ONDAN SONRA DA BİZLERE ÖDEYECEKLER. (MİŞ).!!!!

 94. Emrah diyor ki:

  Devletin alıcağı oldumu aslan kesiliyorda bizim alıcağa geldimi neden koyun kesiliyor.Bu ülkede yasalar var dersiniz bizim paralarımızı alıyorsunuz aradan gecen süre içerisinde neden ödeme yapmıyorsunuz bu haksızlık değilmi .Bizden aldıklarınız parayıda faizle geri ödeyin sizi öyle yapıyorsunuz . Koyunlar yaylada otluyorlarmış birz besilensinler bizelere süt peynir dağıtacaklar ölme eşeğim ölme bu kafayla mı avrupaya gireceğiz boşuna debelenmeyin asla almazlar sizleri de bizleri de önce kafalar değişmeli .Düşünce 1900 düşünceleri yıl 2013 ama bir arpa boyu ileri gidememiiz ….Bekle samanı gelir zamanı…YA SAPI YA SAPIR

 95. oguz34 diyor ki:

  maliye bakanına kimse ulaşamazmı yada ulusal basına bu haber yapılsa ,böyle şeymi olur türkiye de böyle ya devletten beş kuruş alacağını alamıyosun,,almanyada daha farklı amerikada daha farklı işveçte bambaşka en kaazık bizim ülke kıbrıslı rumlar bile kalite yaşıyorlar ki battılar o bankaların para politikası suçu vatandaşın değil yani. o yüzden koyungibi yaşarsak böyle olur.gerçi sesini çıkartsan iktidar dakkada provakator diyor o yüzden bunlardan bu para zor çıkar birde borçlu çıkartmaya başladılar en kralı ne arkadaşlar.özel sigorta oda işyerinin ödediği,, kral para alıyorsun. gerisi boş hikaye, hele türkiye.. hiç kanmayın derim. zengin parasının kuruşuna dokunulmasını istemez,, buda altın bir sözdür ilgilenene. saygılarımla..alacagm parada 70 tl dir merk edene..ı

 96. Eln.Müh. diyor ki:

  bimer@basbakanlik.gov.tr e mail atmanızı oneririm.

 97. ANKARALI diyor ki:

  slm arkadaşlar şuanda ekim ödeniyormuş eylül yeni bitmiş öyle dediler vergi dairrsindeki görevli yalan gerçek

 98. eyüp diyor ki:

  yalan yalan ben eylülün 18 de evraklarımı kendi ellerinle verdim bugün bankaya baktım para yatmamış

 99. halukd diyor ki:

  99 ankaralı arkadaşım 5 eylül de evraklarımı elden verdim ve kaydettirdim sistemde de kaydım aynı gün ve numaram 89 bin küsür 2010 çıkışlıyım ve hesabıma yatan birşey yok eylül bitti diyorlar ise doğruyu söylemiyorlar.

 100. halukd diyor ki:

  Benimle aynı gün yani 5 eylül de beraber başvurduğumuz arkadaşım kayıt no 89 bin küsür ödemesini yaklaşık 3 ay önce aldı. Onun da bankası aynı eski oyak yeni ıng ancak onun sistemden çıkışı 2007.
  Ben burdan şunu anlıyorum önce 2007 leri temizliyorlar 5 yıllık zaman aşımında olası yasal problemleri bertaraf etmek için sonra sırayla diğer yılların ödemelerini yapacaklar. Diyelim ki şu an 2007 ler bitmiş olsun bir bu kadar zaman da 2008 için harcayacaklardır. Yani her yıl 6 ay desek 3,5 – 4 yılda anca tamamı biter. tabi 6 ayda 1 seneyi bitiriyorlarsa o da, bir de her sene için ayrılan sigortalı sayısı da değişir mutlaka o da etkili olur. Yani kısa vade için umutlanmayın arkadaşlar. Ben ilk başta oh ne güzel bugün yarın gelir diyordum borcumu harcımı planladım şimdi kendi param için gelirse ikramiye gibi olur diye düşünüyorum. Üst kademeden tanıdıkları olanlar acaba paralarını bizden önce alıyorlar mıdır diye bir soru aklıma geliyor, yok canım olur mu öyle şey diyeniniz var mı ?

 101. 34SİNAN diyor ki:

  040/09/2012 tarihinde evraklarımı elden verdim hala bir ödeme göremedim. Resmen 8 ay oldu arakadaş

 102. usta diyor ki:

  BES’den ayrılan poliçe sahiplerine ödeyecekleri paraları BES’e yenigiren poliçe sahiplerine ocak ayından bu aya kadarki yüzde 25lik devlet katkı payını yeni ödediler (her ay ödemesi gerekirdi) bizler daha çok bekleriz.

 103. MC diyor ki:

  Dilekçemi Kasım 2012 de verdim. Bugün (14.05.2013) Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığını 212 354 94 00 dan aradım. Bir hanım efendi dilekçemi ne zaman verdiğimi sordu, Kasım 2012 dedim. Bu dönemde 2012 Eylül ayında başvuranların ödemesinin yapıldığını ve 4 ay sonra yapmazsa tekrar aramamı söyledi. 4 Ay :)

  Dilekçeyi ilk verdiğimde ne zaman yatar diye sormuştum, her ay bir kez hesabıma bakmamı önermişti. Öngörüm 2014, para pul olduğunda:)

 104. Gürhan Emiroğlu diyor ki:

  31 Ekim 2012’de iadeli taahhütlü olarak gönderdim, alındı belgesi geldi. Eşim ve benim poliçelerimizin çıkış tarihi 2008 yılı. şu güne kadar gelen giden bir para yok. kime başvuracağımızı şaşırdık. Aldık diyenlere inanamıyorum. Acaba gerçek mi?

 105. DURSUN ÖZLÜ diyor ki:

  EVRAK KAYIT SORGULAMASI İÇİN
  TC KİMLİK/VERGİ KİMLİK NUMARASI GİRİNİZ

  ——————————————————————————–

  TC Kimlik/Vergi No 15467860456
  Ad Soyad DURSUN ÖZLÜ

  Evrak Tarihi

  17.12.2012

  Evrak No

  271143

  Geldiği Tarih

  17.12.2012

  Sigorta Şirketi

  ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş.

  HALA BEKLİYORUZ ÖDEME ALACAĞIZ DİYE KAPLUBAĞA HIZIYLAMI ÇALIŞIYOLAR

 106. aslı derin diyor ki:

  Yine kandırıldık alacağına cabbar devletimiz vereceğine naz yapar bu hep böyledir. Her devir de dürüst vatandaşına kazık atar. Vergi borçlarını, trafik cezalarını affeder,ödeyen enayi gibi bakar kalır.Bu da öyle galiba, mahkeme masrafından kurtulmak için imzalattı bize dilekçeleri. Paranızı haksız yere kestim diye kabul ettiği halde faiz de vermiyor. 1 sene geçmiş başvurumun üstünden hala bekliyorum. ne zaman ödenecek belli değil. Bakan çıkıp yıl sonuna diyor 10. aya gelinmiş daha doğru dürüst alan yok. yalandan kim ölmüş. Ama haksız yere gasp edip, bir de dilekçe masalıyla milleti kandırdınız kul hakkına girdiniz …

Bir Cevap Yazın

Sayfa başına git