Otomatik BES İptali

Otomatik BES İptali
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 51.488 kez okundu.

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.

Etiketler:

Otomatik BES İptali Konusuna 43 Yorum Yapıldı
 1. okan dedi ki:

  0850 222 97 00 verdiğiniz numarayı arıyorum, bilgileri giriyorum, mesaj geleceğini söylüyor, yalnız hiç mesaj gelmiyor. Numaran güncel nasıl iptal edebilirim, bes i yardımcı olur musunuz?

  1. Kübra dedi ki:

   Merhaba,
   444 55 00 arayın. Önce şifreniz yoksa şifre belirlemenizi istiyor. Telefon üzerinden sadece tuşlama yaparak bir kaç dakika içinde iptal edebilirsiniz. Herhangi bir müşteri temsilcisi çıkmıyor direk bankalarda olduğu gibi telefon üstünden yönlendirilen tuşlara basmanız yeterli daha sonra mesaj geliyor cayma talebinizin işleme alındığını bildiren bu kadar.

  2. ali yasin dedi ki:

   okan bey mesai saatleri içinde aradığınızda kurumsalı seçerseniz müşteri temsilciliğine bağlıyor oradan iptal edebilirsiniz aynı dert bir çok kişide oluyor

 2. Ahmet dedi ki:

  Ariyorum ama mesgul caliyor

 3. Nihat dedi ki:

  Merhaba
  Bireysel emekliliğe katılım ilk ay zorunlu mudur. Dilekçe verirsek katılım zorunluluğu ortadan kalkar mi? Teşekkürler.

 4. emine dedi ki:

  iade edilen kesintiyi bakiyeyi mesaj ile sorguladımda görüyorum fakat ziraat bankası şubesinden ilgili hesabı internet bankacılığına açtırmama rağmen hesabı halen göremiyorum. hesabın açıldığı şube bursada ben eskişehirde ikamet ediyorum oraya gidip işlem yaptırma şansım da yok. o parayı nasıl alacağım ben?

 5. hakan al dedi ki:

  iptal etmek istiyorum

 6. Gencay dedi ki:

  Askerlik sebebi ile Otomatik BES sisteminden ayrılabilir miyim.

1 2
Sayfa başına git