Otomatik BES İptali

Otomatik BES İptali
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 19.426 kez okundu.

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.

Etiketler:

Otomatik BES İptali Konusuna 19 Yorum Yapıldı
 1. Erhan dedi ki:

  Bes iptal

 2. HAKAN SAKINMAZ dedi ki:

  Otomatik besten çıkış yapmak istiyorum.

 3. Satilmiş demir dedi ki:

  oto Bes iptali nasıl yapılıyor?

 4. Durmuş dedi ki:

  Benim paramı zorla alıyor bir de geri almak için uğraşıyoruz

 5. Hakkı dedi ki:

  Zorunlu bireysel emekliliği iptal ettirmek istiyorum, ne yapmalıyım?

 6. adem sahiner dedi ki:

  Otomatik besten nasıl ayrılacagız ve hangi şirkete dilekçe vereceğiz? Yani hangi kurumla otomatık bes yaptıgımızı nerden öğreneceğiz?

  1. admin dedi ki:

   Adem Bey;
   Otomatik BES ‘e dahil olduğunuzda iş yerinizin anlaştığı sigorta şirketi size bildirim yapacaktır. (posta,sms,e-mail v.b. yollarla)
   Tabiki iş yerinize başvurarak da öğrenebilirsiniz şirketi. Fakat ayrılma işlemlerine başlayabilmeniz için size bildirim yapılması gerekmektedir.

 7. Mehmet dedi ki:

  Besde uc yildan az katilim saglarsak paramizda kesinti olurmu

  1. admin dedi ki:

   Mevcut düzenlemede normal BES ‘te ertelenmiş giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi var, fakat otomatik BES’te yalnızca getiriler üzerinden stopaj kesintisi yapılmaktadır. Ana paranız aynen iade edilmektedir.

 8. Vedat dedi ki:

  Ayrılmak istiyorum

 9. MehmetEminsanrı dedi ki:

  Ayrılıkmak istiyorum

 10. Birol celik dedi ki:

  Ayrilmak istiyorum ne yapmaliyim

  1. admin dedi ki:

   BES şirketinize başvurmanız gerekmektedir.

 11. diana dedi ki:

  Merhabalar. Telefon üzerinden iptal ettim. Bu işlem gerçekleştiğini nerede göre bilirim? Saygılarımla

  1. admin dedi ki:

   Size bildirim yapılmadıysa BES şirketinizi arayarak veya online erişiminiz varsa hesabınızı kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

 12. Gülhan dedi ki:

  Bes iptalini nasıl yapabilirim? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   Bireysel Emeklilik Sözleşmenizin bulunduğu şirkete yukarıda belirtilen yöntemlerden biriyle (telefon, faks, e-posta veya posta) başvurarak iptal işlemini gerçekleştireblirsiniz.

 13. turan yildiz dedi ki:

  Bireysel emeklilik iptal etmek istiyorum

 14. Turan dedi ki:

  Merhabalar
  Bes iptalimi 12 gün önce yapmama rağmen iadem ve herhangi bir geribildirm yapılmadı. Bunun için ne yapmam gerekiyor?

Sayfa başına git