Otomatik BES İptali

Otomatik BES İptali
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 199.862 kez okundu.

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.


Etiketler:

Otomatik BES İptali Konusuna 422 Yorum Yapıldı
 1. okan dedi ki:

  0850 222 97 00 verdiğiniz numarayı arıyorum, bilgileri giriyorum, mesaj geleceğini söylüyor, yalnız hiç mesaj gelmiyor. Numaran güncel nasıl iptal edebilirim, bes i yardımcı olur musunuz?

  1. Kübra dedi ki:

   Merhaba,
   444 55 00 arayın. Önce şifreniz yoksa şifre belirlemenizi istiyor. Telefon üzerinden sadece tuşlama yaparak bir kaç dakika içinde iptal edebilirsiniz. Herhangi bir müşteri temsilcisi çıkmıyor direk bankalarda olduğu gibi telefon üstünden yönlendirilen tuşlara basmanız yeterli daha sonra mesaj geliyor cayma talebinizin işleme alındığını bildiren bu kadar.

   1. Tolga dedi ki:

    Merhaba ben numarayı arıyorum tc numaranız kaydımızda bulunmamaktadır diyor

  2. ali yasin dedi ki:

   okan bey mesai saatleri içinde aradığınızda kurumsalı seçerseniz müşteri temsilciliğine bağlıyor oradan iptal edebilirsiniz aynı dert bir çok kişide oluyor

 2. Ahmet dedi ki:

  Ariyorum ama mesgul caliyor

 3. Nihat dedi ki:

  Merhaba
  Bireysel emekliliğe katılım ilk ay zorunlu mudur. Dilekçe verirsek katılım zorunluluğu ortadan kalkar mi? Teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Katılım zorunlu ve dilekçe vermeniz bunu engellemez. Sisteme dahil olup cayma hakkınızı kullanarak çıkabilirsiniz.

 4. emine dedi ki:

  iade edilen kesintiyi bakiyeyi mesaj ile sorguladımda görüyorum fakat ziraat bankası şubesinden ilgili hesabı internet bankacılığına açtırmama rağmen hesabı halen göremiyorum. hesabın açıldığı şube bursada ben eskişehirde ikamet ediyorum oraya gidip işlem yaptırma şansım da yok. o parayı nasıl alacağım ben?

  1. admin dedi ki:

   Bankanız ile görüşürseniz bir çözüm sunacaklardır. Bankacılıkla ilgili bir işlem o yüzden kesin bir şey söyleyemem.

 5. hakan al dedi ki:

  iptal etmek istiyorum

 6. Gencay dedi ki:

  Askerlik sebebi ile Otomatik BES sisteminden ayrılabilir miyim.

  1. admin dedi ki:

   Otomatik BES ten ayrılmak için bir sebebe ihtiyacınız yok, askerlik olsun olmasın ayrılabilirsiniz.

   1. Nuryasemin dedi ki:

    Merhaba ben Anadolu Hayat Emeklilik hesabımı iptal etmek istiyorum. Bunun için neden sorarlar mı bana bilginiz var mı?

 7. ömer mavi dedi ki:

  merhaba zorunlu bes sisteminden ilk hafta çıkış yaptım fakat şimdi geri dönüş yapmak istiyorum böyle bir imkan varmıdır?

  1. admin dedi ki:

   Böyle bir şey mümkün değil, tekrar sisteme dahil edilmeyi beklemeniz gerekiyor. Bireysel olarak sisteme giriş şansınız yok.

 8. Tolga dedi ki:

  bu milleti bu iktidar sömürüyor bıktım sömürgeci iktidardan lanet olsun bunlara.

 9. Orhan dedi ki:

  Zaten sigortamız var ne gerek var buna milyonlarca işçinin parasıyla faiz yiyorlar

 10. mustafa dedi ki:

  Ben yurt disindayim ve buradan yatırmak istiyorum. Yasa cikali 45 yasa girmemistim ben de bireysel emekliliğe katilmak istiyorum ve sitenizde forum doldurarak katilma imkani var mi? Lütfen kolaylik saglayin, saygilarimla.

  1. admin dedi ki:

   Otomatik BES’te yaş sınırı var ancak normal BES sözleşmesinde böyle bir sınır yok, istediğiniz yaşta ve istediğiniz zaman sisteme girebilirsiniz.

 11. Hilal dedi ki:

  Ben özel sektörde çalışıyorum, 2017 yılında ocak şubat ve martta belli bir miktar otomatik bes maaşımdan kesinti yapmış. Garanti bankasını arayarak iptal ettirme şansım var mı ve kesilen ücretler önümüzdeki ay maaşıma geri yatar mı? Çok endişeliyim yarın öbür gün işten atsalar allah muhafaza ben o sigortayı nasıl ödeyeceğim? Anadolu hayat emekliliği halbuki ocak ayında aramıştım. İptal edilsin diye mesaj gönderin dediler göndemiştim ama iptal edilmemiş.

  1. admin dedi ki:

   İptal ettirme şansınız var tabi ki. Anvcak öncelikle Garanti Emekliliği arayarak başvurunuzun akıbetini öğrenmenizi tavsiye ederiz.

 12. Recep dedi ki:

  Benim zaten Bes im var Bize sormadan 2. Defa bes e mecburi yapanları allaha havale eediyorum. Hakkımı helal etmiyorum ben iptali için uğraşmak zorundamıyım hadi ıolmayanlara yapın 2. Bir defa bizi niye mecbur tutu yorsınuz kime para lazımdı da bunu yaptınız.

 13. fener dedi ki:

  iyi günler, ben halk emeklilikten iptal için sms attım ve online islemlerden ayrılma talebinde bulundum ama söyle bir uyarı veriyor; bir yıl sonra tekrardan 45 yasını doldurmadıysanız otomatik katılım yapılacak diyor. Ben çıkmak istiyorum onlar tekrar alacağız diyor bunu neye dayanarak yapıyorlar anlamıs değilim.

  1. admin dedi ki:

   Yapılan yasal düzenlemeye göre Müsteşarlığın böyle bir hakkı var. Yani kanuni dayanağı var yapılan uygulamanın.

   1. Mehmet dedi ki:

    Böyle bir hakkı var derken biraz açık olur musunuz. Yani ben her sene çıkacam onlar geri mi dahil edecek? Niye böyle bir yol izleniyor? Hadi en başta herkes zorunlu olarak sisteme dahil edildi. Her sene neden uğraştırılıyor? Geçiştirici değil açıklayıcı bir cevap vermenizi rica eder, şimdiden teşekkür ederim.

 14. Cem can dedi ki:

  Halk emeklilik de iptal işlemini gerçekleştirdim ancak yıl sonunda yani 1 sene sonra tekrar sisteme dahil edileceksiniz diyor, böyle bir şey var mı?

  1. admin dedi ki:

   Evet mevcut düzenlemeye göre yapılabilir.

   1. Cem can dedi ki:

    Seneye tekrar iptal ettirdiğim zaman nasıl olacak tekrar dahil edebilecek mi beni. Dahil etmesini de istemiyorum

 15. Mustafa dedi ki:

  Ziraat bankası internet bankacılığı üzerinden de iptal edebilirsiniz

 16. Tülay dedi ki:

  1970 doğumlu ücretli öğretmenim. Benden BES kesilir mi?

 17. Ridvan dedi ki:

  4449237 nolu numarayı arayın, 1 tuşlayın ordan rahat şekilde çıkarsınız.

 18. ariya dedi ki:

  Öğretmenim ayın 15 inde maaşımdan 77 liralık kesinti yapıldı.Fakat bankalarda iptal için başvurduğumda hesabınız bulunmamaktadır deniyor.Peki ben nasıl iptal edeceğim ?

 19. Mustafa dedi ki:

  Meraba ben mustafa çalıştığım is yerinden ayrıldım yaklaşık 20 gün oldu. Cayma hakkimi kullanıp az da olsa kesilen paramı alabiliyor muyum başvurduğum taktirde? tesekkurler.

  1. admin dedi ki:

   Otomatik BES ‘e giriş yaptığınız bilgisi size iletildiği tarihten itibaren 60 günden az süre geçtiyse cayma hakkınızı kullanabilir ve tüm paranızı alabilirsiniz.

 20. Murat dedi ki:

  2 aylık yasal süre sonunda sistemden çıkanlardan herhangi bir kesinti yapılacak mı? Ben bunu merak ediyorum. Mesela biraz para biriksin bir iki sene sonra çıkayım desem çıkış ücreti gibi bir kesinti yapılacak mı acaba?

  1. admin dedi ki:

   1-2 sene sonra çıkmanız halinde mevcut otomatik BES yönetmeliğine göre Fon İşletim Gider Kesintisi haricinde, çıkışta giriş aidatı vs. kesintisi yapılmayacak. Yasal mevzuat değişir mi, ilave kesintiler olabilir mi o konuda bir şey söylemek mümkün değil tabi ki.
   Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer husus, 1-2 sene de sistemden çıkmanız halinde %25 devlet katkısından ve de 1000 TL’lik ek devlet katkısından faydalanamazsınız. Dolayısıyla yalnızca fon getirileriyle yetinmeniz gerekir.

1 2 3 4 18
Sayfa başına git