Otomatik BES İptali

Otomatik BES İptali
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 199.792 kez okundu.

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.


Etiketler:

Otomatik BES İptali Konusuna 422 Yorum Yapıldı
 1. Yusuf yektaş dedi ki:

  Sayın yetkili 0850 222 9700 i da müşteri hizmetlerini de aradım. Maaşımdan kesinti olmasına rağmen kayıtta bulunmamaktadır diyor, ivedilikle mailime cevap yazmanızı istiyorum.

 2. hüseyin dedi ki:

  iptal ettirmek isitiyorum ama olmuyor

 3. zafer dedi ki:

  Benden 2 ay kesinti yapildı. 2 ay sonunda işten ayrıldım. Yeni girdiğim sirkette odeme talep etmezsem otomatik iptal olur mu? Cevap bekliyorum.

 4. yüksel akar dedi ki:

  bes iptali

 5. Abdulhalim dedi ki:

  Cayma hakkı ayrıca bireysel emeklilikten ayrılma mı oluyor? Ayrıca bir ayrılma talebi gerekiyor mu?

  1. admin dedi ki:

   Cayma hakkını kullanınca zaten ayrılmış oluyorsunuz, tekrar bir işlem yapmanız gerekmiyor.

 6. ..... dedi ki:

  Yusuf yektaş en kısa sürede sorun düzeltilecek.

 7. MURAT CEYHUN dedi ki:

  2560 sms yolu ile iptal istedim cevap gelmedi.

 8. Muammer dedi ki:

  Olamaz böyle bir sistem ya. Maaşımdan istemediğim halde kesiliyor. İptal için arıyorum sisteme kayıtlı değilsiniz diyor. Bu ne rezillik ya. İptal edin şunu is te mi yo rum. Mailime de cevap verin hemen.

 9. Murat dedi ki:

  İptal edeli 2 ay oldu hâlâ kesinti oluyor

 10. HASAN TAMAN dedi ki:

  BENIM MAAŞIM ANCA BANA YETİYOR ALDIĞIM PARA 1404 LİRA. ŞİRKET ŞİRKET DEĞİL ÜSTÜNE ÜSTÜK BES DİYE BİRŞEY ÇIKARMIŞSINIZ. BEN İSTEMİYORUM, HEMEN MAİLE DÖNÜŞ YAPMANIZI VE ACILEN EN KISA SÜRE İÇİNDE PARAMIN YATMASINI İSTİYORUM.

 11. Emrullah dedi ki:

  Bu ne saçmalık ya geçimimizi zor yapıyorum zaten her taraftan kesiyorsunuz. Bana sordunuz mu imzamı attım zorunlu hale getirmissiniz paramı kesiyorsunuz iptalimi istiyorum. Kim yetkili ise derhâl cevap versin.

 12. Ferdi AKBAYRAK dedi ki:

  Geçen haftadan bu yana arıyorum, ya telefon sürekli ya da ne hikmetse ben karşı tarafı duyuyorum ama onlar beni duyamıyor. Güya “sistemsel” arıza var. Bu çapta bir şirkette olması mümkün değil “sistemsel” hatanın. Olsa bile, düzeltilmesi ne kadar sürer? Geçelim mesajla iptal kısmına. Mesaj atıyorum, gelen cevap ya numaram kayıtlı değil, ya TC kimliğim hatalı ya da “sistemsel” hata nedeniyle işlem yapılamadığı bildiriliyor. Kesinti yapılırken TC hatalı değil, şıp diye kesiliyor da zaten benim olan para iade edileceğinde nasıl hatalı oluyor? Sonu 56 ile biten numaranız… diyor, ömrümde böyle bir numaram olmadı. Sanırım bu “sistemsel” hata, şirketin zihniyet yapısında! İlla ki benim paramı benim rızam dışında kesecek. Bir nevi yasal haraç. Aslında her şeyi hakkediyorsunuz ama, bunu yüzbinlerce kişi okuyacak, o nedenle ağzımı bozmuyorum…

  1. Ruya dedi ki:

   Aynısını bana dedi sonu 56 ile biten numara diye, bu ne rezillik ya, böyle sistemin icine edeyim

 13. Muhammet NAS dedi ki:

  Bu ne ya bana mi sordunuz da benim haberim olmadan parami kesip zorunlu yapiyosunuz? Derhal iptalini istiyorum yetkili kisi kimse bana donsun..

 14. ilkay yıldız dedi ki:

  İptal ettiremiyorum!!!!!!!! Arkadaş TC kimlik numaram kayıtlı değilse nasıl benden para kesiyorsunuz ya ? İptal ettirmek istiyorum iptal cevap verin ..!!

  1. z.çelik dedi ki:

   Merhaba, Aynı sıkıntı bende de var ne yapacağımı bilmiyorum.
   Aradığım numaralarla da sistemde kayıtlı olmadığım için iletişim kuramıyorum.
   Siz de bir gelişme oldu mu ?
   Teşekkürler.

 15. ramazan dedi ki:

  bes iptal ettirmek istiyorum

 16. Mustafa Kılınç dedi ki:

  Arkadaş para kesilirken kesiliyor iptal için aradığımda sistemde dosyanız görünmüyor kayıtlı değilsiniz deniyor . Bu nasıl bi saçmalıktır bir tane yetkili personel yok mu bu şirkette?

 17. bayram çoban dedi ki:

  Bankası Vakıf emeklilik olanlar 444 9 237 arayarak. iptal edebilirler

 18. HATİCE dedi ki:

  bes ten cıkmak için arıyorum telefona gelen şifreyi girin diyo ama telefona şifre de gelmiyo lütfen acil geri dönün.

 19. Adalet Bayram dedi ki:

  besten çıkmak istiyorum halkbankası maas müşterisiyim ne yapmalıyım?

 20. Pilipescu dedi ki:

  0850 222 97 00 ı arıyorum telefonunuza gelen mesaji girin diyor. Mesaj falan gelmiyor. İptal için başka nereye başvurabilirim?

1 2 3 4 5 18
Sayfa başına git