Otomatik BES İptali

Otomatik BES İptali
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 199.789 kez okundu.

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.


Etiketler:

Otomatik BES İptali Konusuna 422 Yorum Yapıldı
 1. Sevinc dedi ki:

  Bes uyelegimin iptalini istiyorum

 2. Sevinc dedi ki:

  BES UYELIKTEN CIKARIN BENI

 3. gülcan dedi ki:

  bende bireysel emeklilikten çıkmak ve paramın iadesini istiyorum

 4. Ersel dedi ki:

  Bireysel emeklilik sistemi üyeligimin iptalini istiyorum

 5. hakan gök dedi ki:

  zorunlu bes den ayrılmak istirorum gereginin yapılmasını arz ederim

 6. selim uslu dedi ki:

  caydım

 7. selim uslu dedi ki:

  burdan bir sey olmuyor ben bu işi basımıza acanın

  1. Yılmaz dedi ki:

   Ayrilmak istiyorum.

 8. Burak konak dedi ki:

  Bireysel emeklilik sisteminin iptal edildilmesi istiyorum

 9. Recai kurt dedi ki:

  Halen üyeliğin bulunan zorunlu beş ten çıkmak istiyorum.Gereğinin yapılmasını arz ederim

 10. Erdal dedi ki:

  Beş iptalini is diyorum

 11. Hakan Kaya dedi ki:

  Bireysel emeklilik sigortamı iptal etmek istiyorum.

 12. GÜZEN KAYA dedi ki:

  zorunlu BES’ten çıkmak istiyorum.

 13. Ahmet şil dedi ki:

  Bireysel emeklilik iptali için gereğini arz ederim..

 14. Ümit uzun dedi ki:

  Bireysel emeklilik iprtali

 15. Saniye TAŞ dedi ki:

  BES iptalini istiyorum

 16. nesrin dedi ki:

  ben 2 ay önce iptal ettim ama ne para iadesi oldu nede maaşım tam yatıyor. yine kesiliyor. ne yapabilirim acaba kurtulmak için

 17. EMİNE YELTÜRK dedi ki:

  bireysel emeklilik sisteminin iptalini ve iadesini istiyorum

 18. YASİN AKASAKAL dedi ki:

  BES ÜYELİĞİMİN İPTALİNİ İSTİYORUM

 19. FATMA ERGÜN dedi ki:

  OTOMATİK BES İPTAL ETTİRMEK İSTİYORUM

 20. Egemen dedi ki:

  Soydular milleti

1 3 4 5 6 7 18
Sayfa başına git