Otomatik BES İptali

Otomatik BES İptali
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 188.738 kez okundu.

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.


Etiketler:

Otomatik BES İptali Konusuna 410 Yorum Yapıldı
 1. Egemen dedi ki:

  Yakin bir zamanda işe başladim bes iptalini istedim yapmadilar banka çok yokuşa suruyor işi

 2. Dinçer Dayan dedi ki:

  Bes üyeliğimi iptal ettitek istiyorum

 3. İbrahim DÖNMEZ dedi ki:

  Vakıf bank müşteri temsilcisini 0212 310 3700 nolu telefondan arayınız yardımcı oluyorlar

 4. seyfetin demir dedi ki:

  iptal et

 5. bilal tuncel dedi ki:

  iptal için mail yolladığım bes için sonuçunu ögrenmek istiyorum ve bes imi iptal ettirmek istiyorum

 6. mehmet ensari kaya dedi ki:

  bes nasıl iptal edilir iletişim numarası nedir?

 7. mehmet ensari kaya dedi ki:

  bes iptal etmek istiyorum, bes nasıl iptal edilir iletişim numarası nedir?

  1. admin dedi ki:

   Hangi Bireysel Emeklilik şirketinde sözleşmeniz? ona göre yardımcı olmaya çalışalım.

 8. Eren dedi ki:

  Yapı kredi Otomat bireysel emeklilik sistemini nasıl iptal edebilirim.

  1. admin dedi ki:

   Yapı Kredi Emeklilik Allianz Yaşam ve Emeklilikle birleşti yani Allianz Yaşam ve Emekliliği aramanız gerekiyor. Allianz müşteri hizmetleri tel :0850 399 99 99

 9. Efkan ÖZBEK dedi ki:

  67910869 numaralı zorunlu BES’ ten çıkmak istiyorum,
  gereğini arz ederim.

 10. Mahsum dedi ki:

  Bes iptal etmek istiyorum verdiğiniz numarayı aradım, sizi arayacağız diye geri dönüş olur mu?

 11. Serkan Özkoç dedi ki:

  İptal etmek istiyorum Bes

 12. Metin dedi ki:

  Merhaba

 13. Metin dedi ki:

  Bes iptali yapmak istiyorum ne olur yardımcı olun

 14. memet ali dedi ki:

  Bes üyeliğimin ıptal edilmesini arz ederim

 15. abdullah karğın dedi ki:

  iptal ettiği bes de para iadesi takibini nerden yapabilirim
  para nereye nasıl iade ediliyor

 16. Htc dedi ki:

  Ben böyle lanet uygulama görmedim tam 3 gündür iptal için defalarca aradım müşteri temsilcisi arayacak diye telesekreterle muhattap olmaktan öteye gitmedi. Konuşma işi yokuşa sürmenin yeni şekli sanırım. Sisteminizin saçmalığına bir çözüm bulun lütfen böyle uygulama olmaz.Hem mail attım hem de defalarca aradım allianz emeklilikmiş parayı alırken herkes işine sadık ama isteyince karşında kimse yol

 17. özlem dedi ki:

  zorunlu olan besi iptal ettirmek istiyorum

 18. hüseyin dedi ki:

  mrb bireysel emeklilik iptal etmek istiyorum

 19. ismail salman dedi ki:

  3 tane olan halk emeklilik işlemimi iptalini istiyorum

 20. abdullah gecit dedi ki:

  Üyeligimin iptalini istiyorum

1 4 5 6 7 8 18
Sayfa başına git