Otomatik BES İptali

Otomatik BES İptali
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 196.318 kez okundu.

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.


Etiketler:

Otomatik BES İptali Konusuna 412 Yorum Yapıldı
 1. abdullah gecit dedi ki:

  Maaşımdan kesinti olmasını istemiyorum. Şirketten iptal edebilirsiniz dediler ben de iptal ettirmek istiyorum lütfen.

  1. Okan dedi ki:

   Sanki çok para veriyorlarda istemiyoruz kardeşim

 2. ertugrul dedi ki:

  iptal etmek istiyorum

 3. Dilaver erişken dedi ki:

  Bes üyeliğimin iptalini arz ederim.

 4. Menekse ozdemir dedi ki:

  BES uyeligimin iptalini istiyorum

 5. burhan dedi ki:

  ayrılmak ıstıyorum

 6. isa dedi ki:

  kolay gelsin iyi çalışmalar.bireysel emeklilik iptali için evraklarımı gönderdim fakat bana dönüş sağlanmadı..yardımcı olursanız sevinirim

 7. Hasan dedi ki:

  Benim böyle bir üyeliğim olmadığı söyleniyor (08507245500 bu numarada)
  Anadolu emeklilik adına ama benim maaşımdan kesinti oluyor daha doğrusu iş yeri bana bunu söylüyor ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz?

 8. Sahin dedi ki:

  Resmen soygun bu. Zorunlu diye bişey olabilir mi. Çalışanların paralarından faiz işletiliyor.

 9. Okan dedi ki:

  Sen çok para veriyorlar da istemiyoruz kardeşim, istemiyoruz işçiyi rahat bırakın.

 10. İsmail dedi ki:

  Bes iptali istiyorum kimse ilgilenmiyor rica ediyorum selamlar.

 11. Murat Cihan Başol dedi ki:

  Bes iptali istiyorum .

 12. fatma dedi ki:

  iptal etmek istiyorum

 13. faruk dedi ki:

  Ben iptal için aradım sistem yürürlüğe girmediği için şuan iptal edemiyoruz dediler. Ben de peki yürürlüğe girmeden parayı nasıl çekiyorsunuz deyince efendim iş vereninizle anlaşmamız gereği bilmem ne diyorlar.

 14. Mahmut İlter dedi ki:

  Otomatik bireysel emeklilik iptali

 15. Alparslan Dağıtmaç dedi ki:

  İptal etmek istiyorum

 16. Emin Özdoğan dedi ki:

  BES üyeliğimin son bulmasını istiyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

 17. Özkan dedi ki:

  İptalllll

 18. Murat dedi ki:

  Istemiyorumm yahu istemiyorum benim maasim bana yetmiyor bide neymis emeklilik allah omur verirse ssk yeter bana ya.

 19. Hüseyin Zeybek dedi ki:

  Bireysel emeklilik üyeliğimin iptalini, paramın iade edilmesini istiyorum . Gereğinin yapilmasi rica ederim .

 20. Erdogan dedi ki:

  Ayrılmak istiyorum kiracıyım aldıgım para yetmiyor.

1 5 6 7 8 9 18
Sayfa başına git