Otomatik Katılımlı BES Cayma Hakkı

Otomatik Katılımlı BES Cayma Hakkı
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 4.321 kez okundu.

Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik uygulaması 01 Ocak 2017 itibariyle uygulanmaya başlandı. Şu an için 1000 kişiden fazla çalışanı olan özel şirket çalışanları için başlayan Otomatik BES kademeli olarak tüm özel sektör ve kamu sektörünü kapsayacak.  45 yaş altı çalışanlar işyeri aracılığıyla otomatik olarak sisteme dahil olacaklar.

Sistemin çalışandan bağımsız olarak işlemesi özellikle maaşlarından ek kesinti istemeyen çalışanlarda “Otomatik BES ‘ten nasıl çıkarım?” sorusunu sormalarına neden oldu. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES ‘ten ilk etapta nasıl çıkılır buna değineceğiz.

Otomatik BES ‘e giriş konusunda çalışanların herhangi bir müdahale şansı bulunmamakla birlikte, sisteme dahil olunduktan sonra çalışana 2 ay içerisinde cayma hakkını kullanması için süre veriliyor.

Cayma hakkı nasıl ve ne zaman kullanılabilir?

Çalıştığınız işyeri bir emeklilik şirketiyle anlaşarak sözleşmeyi imzalar ve maaşınızdan ilk kesinti yapılıp bu kesinti BES şirketi hesabına aktarılır. Bu katkı payının şirket hesabına intikal etmesinden sonraki iş günü Bireysel Emeklilik Şirketi tarafından Otomatik Katılımlı BES ‘e dahil olduğu bilgisini çalışana ulaştırır.

(Bu bilgi size ulaşana dek yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Yani sisteme dahil olduğunuz bilgisi size ulaşana kadar beklemekten başka çare yok.)

Çalışanın bu bilginin kendisine ulaşmasından itibaren 2 ay içerisinde cayma hakkı vardır. Bu hakkı kullanmak için işveren ile emeklilik şirketi arasında imzalanan sözleşmeye göre işveren veya BES şirketine müracaat ederek Cayma Hakkını kullanabilir.

Cayma hakkının kullanımı için nereye müracaat edileceği çalışana bildirilmemişse işyeri ile görüşerek bu bilgiyi alması gerekmektedir.

Süreci özetleyecek olursak;

  1. İşveren ve BES şirketi sözleşmeyi imzalayacak.
  2. Maaşınızdan ilk kesinti yapılıp BES şirketine aktarılacak.
  3. BES şirketi Otomatik Katılımlı BES ’e dahil olduğunuz bilgisini size iletecek.
  4. Yapılan sözleşmeye göre işveren veya BES şirketine müracaat ederek cayma hakkını kullanacaksınız.

Cayma Hakkını kullanmaya ilişkin talebin şirkete ulaşmasını müteakip 10 iş günü içerisinde maaşınızdan yapılan kesintiler tarafınıza iade edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git