Yapılan Kesintilerin İadesi İçin İzlenecek Yol

Yapılan Kesintilerin İadesi İçin İzlenecek Yol
7 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 15.949 kez okundu.

Bireysel emeklilik sisteminde yapılan yeni düzenlemeyle daha önce sistemden ayrılmış olanlardan yapılan kesintinin bir kısmı (anaparadan yapılan kesinti) iade edilecek.

Bu yazımızda, iade sürecinin nasıl işleyeceği ve bu iadenin nasıl alınacağı konusuna değineceğiz.

Öncelikle yapılan kesintilerin iadesi 07.10.2001 tarihinden sonraki sözleşmeleri kapsamaktadır ve anaparadan yapılan kesintilerin iadesi 29.08.2012 ile 29.08.2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

Yapılan kesintinin iadesi için;

– Hak sahiplerince kesintilerin yatırıldığı vergi dairesine müracaat edilmesi,

– Müracaatın 29/8/2013 tarihinden önce yapılması,

– Kesinti uygulaması nedeniyle dava açılmaması veya açılmış olan davalardan  vazgeçilmesi,

gerekmektedir.

Müracaat hangi vergi dairesine yapılacak?

Yapılan kesintilerin iadesi için Bireysel Emeklilik Şirketlerinin bağlı olduğu Büyük Mükellefler Vergi Dairesine müracaat edilecektir.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi İstanbul’da olup, İstanbul dışında bulunanlar kargo, posta v.b. yollarla başvuru yapabileceklerdir.

Başvuru için gereken belgeler nelerdir?

1-  Hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesinin bir örneği.(Yapılan düzenlemeylebirlikte artık poliçe örneği istenmemektedir. Konuyla ilgili haberimiz için tıklayınız.)

2-  Poliçenin başlangıç ve bitiş tarihi ile yapılan kesintileri gösteren bir belge

3-  Sürmekte olan davalar için, davanın nezdinde devam ettiği yargı mercii tarafından şerh edilecek ve davadan feragat edildiğini gösteren feragat dilekçesi; bu temin edilemiyor ise mahkemenin feragat nedeniyle reddine dair vereceği karar örneği.

(1. ve 2. Maddede belirtilen belgeleri ilgili bireysel emeklilik şirketine dilekçe ile müracaat ederek alabilirsiniz.)

İade edilecek tutar nasıl hesaplanacak?

Hesaplanan getiri tutarına isabet eden vergi

– on yıl süreyle prim, aidat veya katkı payı ödemeden ayrılanlara yapılan ödemeler için %15,

– on yıl süreyle katkı payı ödemiş olmakla birlikte bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazanmadan ayrılanlar ile diğer sandık ve sigortalardan on yıl süreyle prim veya aidat ödeyenlere ve vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemeler için %10,

– bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemeler için %5

oranı dikkate alınmak suretiyle tespit edilecektir. Getiri tutarına isabet eden vergi tutarını aşan, diğer bir ifadeyle getiri hesaplandıktan sonra kalan anapara tutarına isabet eden ödenmiş vergi tutarı hak sahiplerine iade edilecektir.

Etiketler:

Yapılan Kesintilerin İadesi İçin İzlenecek Yol Konusuna 84 Yorum Yapıldı
 1. Serdar AKMAN diyor ki:

  İlgili yazınız gerçekten çok faydalı ve yol gösterici olmuş. Araştırdığım diğer makaleler ile karşılaştırdığımda çok daha etkili ve işe yarar bir yazı yazılmış. Emeğinize sağlık.

  1. admin diyor ki:

   olumlu yorumunuz için teşekkürler.

 2. Serdar KENTER diyor ki:

  Bireysel emeklilik ile ilgili yeni değişen kanun kapsamında yapmış olduğunuz bilgilendirmeyi çok yararlı buldum. Başvuruyla ilgili tüm detaylara ulaştığımı sanıyorum. Teşekkür ediyor ve iyi çalışmalar diliyorum.

  1. admin diyor ki:

   teşekkürler.

 3. av mustafa yılmaz diyor ki:

  Avukat olarak ben dahi açıp yönlendirmenizden faydalandım,böyle spesifik bir konudaki yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim…

  1. admin diyor ki:

   teşekkürler Mustafa Bey..

 4. hale sönmez diyor ki:

  Ben daha önceden büyük mükelleflere başvuruda bulundum ve olumsuz cevap almıştım.bununla ilgili yazı elimde.emeklilik şirketinden tekrar evrak istememe gerek varmı yoksa direk dilekçe ve ekinde bu yazıyeterlimi .bilgi verirseniz sevinirim.

  1. admin diyor ki:

   Hale Hanım;
   yukarıda belirtilen evraklar elinizde mevcut ise tekrar edinmenize gerek yoktur.

 5. İlhami ERDOĞAN diyor ki:

  Ben 2009 tarihinde vakıflar bankasından BES yaptırmıştım , ama şimdi ne poıliçe nede kesintiyi gösteren dekont var, paramı aldıktan sonra hepsini attım. Benim gibi o tarihlerde veya bu kararın çıkacağını ön görmeyen ki ön görmek mümkün değildi, herkes sanırsam istenene belgeleri atmıştı. Bu durumda benden kesilen 500 lirayı nasıl alacağım? Daha doğrusu alabilecekmiyim?

  1. EROL KURT diyor ki:

   eski belgeleri atmış olmanız farketmez en azındfan anadolu hayat emeklilikte gerekmedi bana gereken evrakları gönderdiler bende imzalayıp hesap bilgilerimi doldurup girdim.bende sormuştum evraklar yok attım diye ama gerekceğini sanmıyorum.benim merak ettiğim ise ne zaman ödeme yapılır diye

   1. derya deniz diyor ki:

    benimde merak ettiğim vergi dairesi evrakları aldıkdan nekadar süre sonra ödemeyi yapar.bilgisi olan var mı?

    1. murat tur diyor ki:

     biraz önce büyük mükelleflerle görüştüm,dalga geçer gibi günde 50 kişiye ödeme yapılıyor dendi.ayda 1100 yapar,senede 13200 yapar,10 senede 132000 yapar,yani 700000 kişiye ödenmesi 50 seneyi bulut demekki :)

 6. İlhami ERDOĞAN diyor ki:

  Yazınızda yazmışsınız afedersiniz şimdi daha dikkatli okudum. O zaman ben Vakıflar bankasına müracaat etmem lazım değil mi? İzmir Şirinyer şubesinden yaptırmış, Oraya şahsen gidip başvuruda bulunmam gerekiyor galiba?

  1. Figen Yanık diyor ki:

   Şubeye filan gitmenize gerek yok. İnternetten vakıf emeklilik sitesine girdiğiniz zaman açılış sayfasında stopaj iadesi diye göreceksiniz. Tıklayın ve sizi yönlendirdiği şekilde T.C. kimlik numaranızı yazın. Ben öyle yaptım ve verdiğim faks numarasına hemen ertesi gün gerekli belgeleri gönderdiler. Hiç yorulmuyorsunuz yani. Kolay gelsin.

  2. admin diyor ki:

   İlhami Bey;
   Figen Hanımın da belirttiği gibi vakıf emekklilik için http://vakifemeklilik.com.tr/Stopaj/Stopaj_Talep.php adresinden kesintilerin iadesi için gerekli bilgileri talep etmeniz mümkün.

 7. murat bey diyor ki:

  Başvuru için gerekli olan belgelerde yer alan 3 ncü madde Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığına yazdığımız yukarıdaki örnek dilekçemi olacak yoksa şerhli dediğiniz için adli makamlardan ayrıca bir belge mi alacağım bilgileriniz için şimdiden çok teşekkürler ayrıca izlenecek yollar ve örnek dilekçeler gerçekten faydalı seviyede tekrar teşekkürlerimi sunuyorum…

  1. admin diyor ki:

   Murat Bey;
   ilgili yargı mercinden ayrı bir belge alacaksınız.
   teşekkürler.

 8. Numan yıldırım diyor ki:

  istenen belgeler arasında bireysel emeklilik poliçesinin bir örneği var Emeklilik şirketi yeni bir maddeyle bu belgeye gerek yoktur demektedir. Sizce hangisi doğru?

  1. admin diyor ki:

   Numan Bey;
   Büyük Mükellefler Vergi Dairesinin ilgili duyurusunda poliçenin örneği istenmektedir.

   1. Numan yıldırım diyor ki:

    Büyük Mükellefler Vergi Dairesini şimdi aradım ( 0212 267 09 09) “yapılan bir kanun düzenlemesiyle POLİÇEYE GEREK OLMADIĞINI SÖYLEDİLER” sadece Yapılan kesintileir gösteren belge ve dilekçe gönderin dediler….Bütün arkadaşlara duyurulur….

 9. Ali diyor ki:

  29 ağustos itibariyle kamuoyundan gizlice stopaj kesintilerinin %25’e çıkması uygulaması netleşmeden dilekçe verilmemesini öneriyorum. Hele davalardan feragat edilmesini hiç önermiyorum. Dava sonucunda ana para kesintisini tamamen alırsınız. Ama dilekçe sonucunda getiri üzerinden kestikleri stopajı %15 yerine %25 hesaplayıp farkını da ana paradan kestikleri tutardan düşüp ödeyebilirler !

  Olmaz ama çok iyi yatırım araçlarını seçip ana parasını 3’e 4’e katlayan olmuşsa boçlu bile çıkabilir:)

 10. yakub diyor ki:

  bende bugün evrakları tamamlayip gönderdim. Fax olmuyormuş. Postayla gönderdim

 11. Fatih SAM diyor ki:

  Peki dava hiç açılmamışsa açılmadığına dair herhangi ekliyecek miyiz? Ve dava açılmadığına dair belge alınacaksa bunun için nereye müracaat yapacağız?

  1. admin diyor ki:

   Fatih Bey;
   Dava açmadıysanız herhangi bir belge eklemenize gerek yoktur.

 12. yavuz özdoğan diyor ki:

  dilekçe örneklerine ulaşamıyorum..

 13. BÜLENT YÜKSEL diyor ki:

  Müşteriler bireysel olarak bağlı oldukları üyesi oldukları sigort a kuruluşuna telefonla başvuru yapıp kendisi ile ilgili yapılan ödemelere ait belgenin ve kesintini ödendiği vergi dairesinine müracat için hazırlanan dökümanı tekin edip ilgili formda belirtilen adres bilgileri girildikten sonra nufus çüzdanı fotokopisi ile ekli gönderilen dilekçeyi imzaladıktan sonra göndermek istediği adresin İnternetteki adresi tam ve doğru yazıp iadeli tahhütlü olarak göndermeli
  Saygılarımla

 14. Zuhal Kuru diyor ki:

  Bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum.
  Şahsi başvuru şart mı?, yoksa eşim evraklarla gidip başvuru yapabilir mi, yada ben İstanbulda yerleşik olduğum halde iadeli taahhütlü postayla evrakları Büyük Mükellefler VD ne ulaştırsam olur mu?

  1. admin diyor ki:

   Zuhal Hanım;
   Şahsi başvuru şart değil, istenen evrakları elden veya posta/kargoyla Büyük Mükellefler Vergi Dairesine ulaştırmanız yeterli ve geçerlidir.

 15. Yavuz Bilgiç diyor ki:

  Pekii bu kesintiler ne zaman iyade olur? veya olacak? tşklr

 16. ibrahim diyor ki:

  Büyük mükellefler vergi dairesine başvurumu iadeli taahhütlü posta ile yaptım. Ödemenin ne zaman yapılacağını veya evrakların kayda alınıp alınmadığı konusunda takibi nasıl yapacağım? Bu takibi yapabilmenin bir yolu olması gerekmez mi?

  1. admin diyor ki:

   İbrahim Bey;
   iadeleri takip edebileceğimiz bir sistem olsa evet tabiki güzel olurdu ama malesef böyle bir sistem yok, tek beklentimiz kamuoyuna konuyu aydınlatıcı bir duyuru yayınlanması.

 17. tayfun süloğlu diyor ki:

  evrakları gönderdim , ne zaman ödeneceği ,ödenip ödenmediği bilgilerini nasıl elde edeceğiz.

 18. hüseyin mutlu diyor ki:

  merhaba bireysel emeklilik sisteminden çıkış tarihim 04/10/2006 kanun da 01/01/2007 -29/08/2012 tarihleri arasında sistemden çıkış işlemi yapılan sözleşmeler için yararlanılabilmektedir deniyor bu tarihler öncesi çıkan vatandaşların hakları ne olacak bir bilgisi olan var mı?

 19. BİLAL KÖKSAL diyor ki:

  BEN EVRAKLARI GÖNDERİLİ NEREDEYSE BİR AY OLDU BANA BİLGİ DAHİ VEMEDİLER TELEFONLA ARAYIYORUM ULAŞAMIYORUM BU PARALAR NE ZAMAN YATACAK BİLEN VAR MI????

 20. Ayfer Altunsoy diyor ki:

  Büyük Mükellef vergi dairesine istenilen tüm evrakları bir ay önce elden teslim ettim. Tarafıma takip no.su verildi. Ancak , nereden takip edileceğini bulamadım.

 21. SEMRA YAVUZ diyor ki:

  BIREYSEL EMEKLILIK SISTEMINDEKI FAZLA KESILEN STOPAJ FARKLARI VERGI DAIRELERI TARAFINDAN ODENMEYE BAŞLADIMI ? NE ZAMAN ÖDENECEGI HUSUSUNDA BILGI VAR ?

  1. mustafa bıyık diyor ki:

   28.08.2012 ile 28.09.2013 tarihleri arasında ödeme yapılacağı bildirilmiş.

 22. ömer çakmak diyor ki:

  Merhabalar 14 eylülde evraklarımı gönderdim kaç günde ödeme yapılıyor.
  saygılarımla

 23. fahri çakal diyor ki:

  2008 de özel sigortadan 11 yıl doldurup paramın tamamını geri aldım. erken ayrılanlara göre ödeme yapılıyor ama sonuçta az da olsa benim ana paramdan da stopaj kesildi bu kanun benim gibileri de kapsıyor mu. teşekkürler

  1. admin diyor ki:

   Fahri Bey;
   kanun sistemden anaparadan yapılan kesintileri (az veya çok) kapsıyor, fakat kesintilerin iadesi 07.10.2001 tarihinden sonraki sözleşmeleri kapsamaktadır, 2008 de ayrıldıysanız sözleşme tarihiniz bu tarihten önce olacağından herhangi bir iade alamazsınız..

   1. v.ş. diyor ki:

    admin,
    2008’de ayrılanların iade alamayacağını yazmışsınız,bir yanlış anlama var sanırım.

 24. ömer çakmak diyor ki:

  Merhabalar ödemelerin bu tarihte yapılacagından eminsiniz digilmi 28.08.2012 ile 28.09.2013 bu tarih geç bir tarih 2013 nedenki???

  1. admin diyor ki:

   Ömer Bey;
   ödemelerin tam tarihi henüz belli değil, belli olan yalnızca bu tarihler arasında iade işlemleri gerçekleşecek.

 25. EBRU TÜRKÖZ diyor ki:

  Sistemden şu ana kadar iade alan var mı? Başvurumu, yasa çıktığı ikinci gün dilekçemi ve ekinde gerekli belgeleri Garanti Bankasından alıp, Büyük Mükellefler vergi dairesine kargo ile gönderdim. Henüz iade almadım. Süreç ile ilgili nasıl bilgim olacak?

 26. Servet Yalçın diyor ki:

  Burlarda paranın iadesi için ilgili bankayamı,yoksa Büyükmükellefler vergi dairesinemi müracaat edilecek.Yukarıda kimi bankaya müracat diyor kimi büyükmükellefler vergi dairesine hangisi doğru cevaplayabilirmisiniz.

  1. admin diyor ki:

   Servet Bey;
   öncelikle bireysel emekllik şirketinize müracaat edip gereken belgeleri alacaksınız ve bu belgelerle Büyük Mükellefler V.D.’sine başvuracaksınız.

 27. selim silistre diyor ki:

  31 Ağustosta elden belgelerimi verdim.İstanbul kayıt no 83617, bekliyorum . Vergi dairesi bilgi edinme hattına başvurdum, mesajım posta kutusu dolu olduğu için geri döndü.
  Gülermisin ağlarmısın

 28. hakan şahingöz diyor ki:

  v.emeklilik izmir merkezlerini aradım mail adresime dilekçe örneği gönderdiler doldurdum büyük mükellefler ver dair başk APS ile gönderdim 20 gün oldu sonucunu bekliyorum

 29. abdurrahman ceylan diyor ki:

  arkadaşlar bende 1 ay önce evraklarımı tamamlayıp gönderdim.Ama halen netice alamadım telefonla arıyorum ama bir türlü cevap alamıyorum.

 30. admin diyor ki:

  Sayın ziyaretçilerimiz;
  İadelerin ne zaman yapılacağı konusundaki belirsizlik devam etmektedir. konuyla ilgili bir gelişme olması durumunda sitemizden duyrulacaktır.
  http://bireyselemekliliksistemi.org/kesintilerin-iadesi-ne-zaman-baslayacak.html

 31. dilek gülçiçek diyor ki:

  merhaba bende 2 hafta önce gönderdim kurye ile.Ama sadeec büyük mükellefler vergi dairesi başkanlığı adı altında gönderdim.Kime gittiğini bilmiyorum kişi ismi veremedim acaba ulaşmışmıdır ellerine.Haftasonu teslim edildi ama kime teslim edildiğini bilmiyorum.Müracaat numaraları varmı bu konuyla ilgilenenlerin.Yada birde aynı evrakları posta yoluylamı göndersem bir problem olurmu?

 32. murat tur diyor ki:

  biraz önce büyük mükelleflerle görüştüm,dalga geçer gibi hergün 50 kişiye ödeme yapılıyor dendi,eğer hergün 50 kişiye ödeme yapılırsa 70000 kişinin ödemesi 45-50 seneyi bulacak demektir bu:)

 33. gulcan tırman diyor ki:

  ıstanbul mukellefe gonderdık evrakları paramız nezamn yatırılılıcak ve yatırılınca bundan nasıl haberımız olucaktır..

 34. levent şener diyor ki:

  eylül’de evrakları gönderdim hala hiç bir ödeme yapmadılar büyük mükellefleri arıyorım bir kere düşüremedim hep bekletiyor band beklesem 1 hafta bekletirler belkide birde bana anadolu hayattan geln evrakları doldurdum hesap nosunu felan yazdım ama nufüus cüzdanının fotokopisini göndermedim acaba öedem yaparlarmı saygılar …

 35. MUSTAFA EMİNOĞLU diyor ki:

  KONU: BİREYSEL EMEKLİLİK STOPAJ İDESİ ÇIKAN TARİH İTİBARİYLE İADELİ TAAHUTLÜ OLARAK
  30.08/2012 TARİHİNDE POSTAYLA B MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINA DAHA SONRA
  ARADIĞIMDA 3 AYI BULUR DEDİLER ANCAK NE ÖDEME VAR NEDE BİR ŞEY TEKRAR ARADIĞIMDA MESAJ BIRAKIN TELEFONU AÇMIYORLAR. İLGİLİLER LÜTFEN AÇIKLAMA YAPSINLAR ONUDA YAPMIYORLAR.

 36. kürşat diyor ki:

  arkadaşlar benim alacağım yok. bir arkadaş sordu ona istinaden araştırıyordum, burayı buldum. vergi dairesi de idarenin bir parçasıdır. bence hukuki açıdan şöyle bir yol izlemek gerekiyor. ödeme için başvuru tarihiniz her ne ise onu bir kenara yazın. 60 gün içinde ödeme yapılmazsa ya da her hangi bir cevap verilmezse, bu başvurunun reddedildiği anlamına geliyor. 60 günün bitim tarihinden itibaren ikinci 60 gün içinde dava açarak alacağınızı isteyebilirsiniz. böyle keyfilik olmaz. hukukçu başka arkadaşlar da konuyla ilgili yorum yazarsa faydalı olur diye düşünüyorum.

 37. mesut diyor ki:

  arkadaşlar benimde alacagım var ben B.M.VERGİ DAİRESİNİ aradım şu anda eylülde müracaat edenlerininkini ödemeye başlamışlar ben 2012 nin 12. ayında müracaat etmiştim ve bana ödemenin 8 veya 9 ay sonra ödenebileceği söylendi.Bunun sebebide çok fazla talep olmasındanmış bilginize.

 38. semih diyor ki:

  Admin ben istanbulda oturuyorum başvuru dilekçesi ile birlikte kargo ile gönderimde bulundum,sizin yazınızda sadece istanbul dışından kargo yapılabilir diye bir bilgi mevcut acaba başvurum işleme alınmamışmıdır.
  saygılarımla,

 39. selim silistre diyor ki:

  YALANNNNN ,31 ağustosta elden evraklarımı teslim ettim, hiçbirşey yok,üstelik birt anesi içinde yeniden başvurmam gerektiği konusunda sigorta şirketinden mesaj aldım…LANET OLSUN

 40. arif tuncer diyor ki:

  fizleri ne olacak 2008 yılında ayrıldım bes ten 30 ağutosta gönderdim 90.000 sıradayım hala kuş uçmuyor kervan geçmiyor banka hesabından 5 yıllık faiz ne olacak devlet alcağına işletiyor faizi vermeye gelince faiz yok devlete bak yaaaaa

 41. güneş basaran diyor ki:

  birde borçlu cıkmayalım alalım derken

 42. CANAN ÇİNAN diyor ki:

  MERAK EDİYORUM 6 YIL OLMUŞ KESİNTİ YAPILALI ŞİRKETİ ARADIM KESTİKLERİ PARAYI VERİYOLARDA 6 YILDA PARAM HİÇÇÇÇ OLMADIMI ŞİMDİ 6 YILDA OPARA NE KADAR ARTARDI PARAMIN DEĞERİ KAYBOLDU BUNUNİÇİN BİŞEY YAPILBİLİRMİ BİLEN VARMI

 43. şeyhmus altınok diyor ki:

  Vergi kesintileri ile ilgili iadeler tamam, ancak ben 25 ay prim ödedim, ağustos 2012 tarihinde BES’ten ayrıldım, 25 ay boyunca hiç kar etmedim. Aksine yatırdığım anaparadan 130 TL zarara uğradım. Bende 475 TL vergi kesilmiş bunu iade alacam Büyük Mükellefler vergi dairesine dilekçe gönderdim. Ancak; bende bu zarar ve vergi kesintisi haricinde birde 375 TL AİDAT kesintisi adı altında Anaparam üzerinde ayrıca bir kesinti yaptı BES, ben bu anapara üzerinden yapılan 375 TL.lik aidat kesintisini talep ettim reddedildim. Mahkemeye baş vursam iade alabilirmiyim, yardımcı olursanız sevinirim…

 44. Ali Rıza Erdogan diyor ki:

  Ben B.M.Vergi dairesine evraklarımla müracaat ettim.Ancak benden paranın yatırılacağı bir banka şubesi ve IBAN No.su istediler.IBAN no.su olmassa paranı yatıramayız dediler.Bende IBAN No.su veremiyorum.Bu durumda alacağımı tahsil etmenin başka bir yolu varmı.Bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olacağım şimdiden teşekkürler..

 45. hazar diyor ki:

  ödemeler başladmı bilen varmı?yada alan varmı?

 46. CEMİL TUNÇ BEDİZ diyor ki:

  İyi günler,

  evraklarımı (numaraları):
  95936
  95937
  95940
  95941
  95943

  10.09.2012 tarihinde teslim ettim.
  Lütfen bana iadelerimi ne zaman alacağıma dair bir bilgi verirmisiniz?

  Bu bir ricadır, cevap vereceğinizi umud ediyorum.
  Saygılarımla

 47. pervin mintaş diyor ki:

  iyi günler arkadaslar bende gönderdim istenilen evrakları ama ne zaman bu parayı alacaz bilmiyorum bizleri aydınlatırlarsa sevinirim sagolun

 48. MURAT ENES diyor ki:

  Sevgili dostlarım. 22.03.2013 tarih itibariyle 2008 çıkışlı, 25/09/2012 tarih ve 118*** kayıt numaralı bir arkadaşımın hesabına BES tarafından ödeme gelmiştir. Ben kayıt numaram 107*** ve kayıt tarihim 17/09/2012. Ama sistemden çıkış tarihim 2010. Sanırım bu yüzden biraz daha bekleyeceğim.

 49. ibrahim diyor ki:

  Sevgili dostlarım. 7 eylül 2012 de evrak teslimi 2008 çıkışlıyım ve ödemeye yok neye göre ödemeye yapıyorlar belli değil

 50. Yılmaz YILDIRIM diyor ki:

  Slm arkadaşlar; Yorumlardan anladığım kadarı ile 2001 öncesinde sisteme girip 2008 arası ayrılanlar için geçerli olduğunu anladım. ACABA YANLIŞ MI ALGILADIM. Ben 01.01.2003 de Axa oyak ta ” Dövize endeksli birikim sigortası ” na üye oldum, (7) yıl sonra yani 01.01.2010 tarihinde ayrıldım. Benim müracat etmem gerekiyormu, bir bilgisi olan varsa yazsın lütfen. Birde; Büyük mükellef vergi dairesine sunacağım evrak dökümanlarımı AXA OYAK tan mı yoksa şirketin vergi dairesinden mi istenecek. Büyük Mükellef Vergi dairesinin açılımlı adresi nedir (Tam adresi) bildirirseniz çok sevinirim. Saygılar sunarım.

 51. naz diyor ki:

  Yılmaz bey, yanlış anlamışsınız, 2007 tarihinden itibaren ayrılanlar bes stopaj iadesi alabiliyor, dolayısıyla siz de alabilirsiniz. Şirketinize başvuracaksınız, onlar size gerekli belgeleri düzenleyip verecekler, siz de o belgeleri ve ekindeki dilekçeyi doldurup imzalayıp BMVD’ye vereceksiniz.

 52. Turgut Calap diyor ki:

  Dava açılmış ve zaman aşımından dolayı kaybedilmişse de stopaj iadesi için dilekçe verebiliyor muyuz?

 53. Turgut diyor ki:

  Bm vergi dairesinin tam edresini ogrenebilirmiyim

 54. memet nuri Karagülle diyor ki:

  Sayın hocam ilk defa vakıf emeklilige başvurdum ve aylık yuz kesilecek dediler ikiyuz kesmisler bu nasil olacak anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim. ..

 55. bahadır diyor ki:

  29.08.2013 ödeme için son tarih denmiş ama hala tık yok, benim evrak numaram 285620, bu numara mıdır sıralamada esas alınan acaba? İçimden bir ses bu iş 10 seneden önce tamamlanmaz diyor burası Türkiye…

 56. selim diyor ki:

  Arkadaşlar 27 aralık 2012 tarih 277 bin numaralı 2 adet ödemem vardı 2-3 gün arayla yattı.biraz eksik oldu ama olsun artık hiç olmamasından iyidir.alamayan arkadaşlarda umarım en kısa zamanda alır.kolay gelsin iyi haftalar.

 57. ramazan diyor ki:

  arkadaşlar bu konuda yeni haberim oldu. dilekçe yazsam iade işlemini gerçekleştirebilirler mi acaba. bu konuda bana hiç bir bilgi verilmedi. bu konuyu arkadaşımdan duydum. zamanı geçti ama bende kendime göre haklıyım.

 58. ERKAN diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar, zamanında müracaat ettim. Fakat herhangi bir ses seda çıkmadı. Nasıl takip edebileceğim konusunda bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

  Selamlar

 59. ibrahim beeyy diyor ki:

  arkadaşlar ben sanırım biraz geç kaldım ve son günü olan bu 29 ağustosu kaçırdım acaba şimdi başvuru yapsam ne yapmam gerekiyor nilen birisi varsa bana yardımcı olabilirmi ????

 60. halil diyor ki:

  eylül 2013 aylarında anadolu hayata 9.000 TL. yatırdım 4 ay sonra çıkmak zorunda kaldım ve 700 TL. ana paradan kesinti yapıldı bunu nasıl alabilirim bilen varmı.

 61. gülşah sert diyor ki:

  ödemeler nerden yapılacak gerekli bilgiyi verebilirmisiniz.

Bir Cevap Yazın

Sayfa başına git