Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?
4 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 5.006 kez okundu.

Otomatik (zorunu) Bireysel Emeklilik Sisteminde Cayma hakkının nasıl kullanılacağı konusunda şirketler bazında nasıl işlem yapılacağına dair anlatımlarımız devam etmektedir. Bir önceki yazımızda, Halk Emeklilikte Otomatik BES İptal işlemleri nasıl yapılır konusuna değinmiştik. Bu yazımızda da Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma hakkının kullanımına ilişkin detayları aktarmaya çalışacağız.

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkının Kullanımı

Ziraat Emeklilikte  cayma hakkı kullanımı için internet, mobil şube, telefon gibi farklı alternatifler mevcut. Bu alternatifleri kullanarak zorunlu BES cayma hakkı nasıl kullanılır detaylı olarak açıklayacağız.

Bireysel İnternet Şubesini Kullanarak Otomatik BES İptali

Ziraat Emeklilik Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılmak için, sitesinde bulunan Bireysel İnternet Şubesi linkine tıklanarak açılan ekrana TC Kimlik No, Telefon numarası ve güvenlik kodu yazılarak giriş butonuna basılır, telefona gelen tek kullanımlık şifre girilerek sisteme giriş sağlanır. (Cep telefonunuz tanımlı /güncel değilse “Telefon numaranızı eklemek/güncellemek için tıklayınız.” Kısmı tıklanarak telefon bilgisi güncellenir.)

Giriş yapıldıktan sonra menüde yer alan “Değişiklik ve Talepler” kısmına tıklanır. Açılan ekranda otomatik katılımlı sözleşme seçilir. Seçimden sonra sağ alt kısımda yer alan “Cayma Talebi” tıklanır. Gelen bilgilendirme ekranının altında “Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum” (kırmızı renkli) buton tıklanır ve talep işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Bu işlemler sonucu kesilen tutarlar şirkette kayıtlı hesap numaranıza iade edilecektir. Ziraat Emeklilik internet şubesinde dilerseniz hesap bilginizi de bu aşamada değiştirebiliyorsunuz.

Mobil Şubeden Otomatik BES İptali

Ziraat Emeklilik Mobil Şube uygulamasını kullanarak da cayma talebinde bulunabilirsiniz, Bunun için uygulamayı indirdikten sonra TC ve Tel No bilgileriyle giriş yapılır (Giriş adımları İnternet şubesiyle aynı). Giriş yaptıktan sonra menü simgesi tıklanır açılan menüden “İşlemler” altında yer alan “Cayma Talebi” alanına tıklanır. Bu aşamadan sonra da internet şubesinde olduğu gibi bilgilendirme mesajı gelir. Bu aşamadan sonra Ziraat Emeklilik cayma işlemleri bir önceki maddede tarif edilenlerle aynıdır.

Sesli Yanıt Sistemi (Telefon) ile Otomatik BES ‘ten Ayrılma

Ziraat Emeklilik ayrılma işlemleri için bir diğer yöntem 0850 222 97 00 numaralı telefonu  arayarak Müşteri Hizmetleri aracılığıyla cayma talebinde bulunmaktır. İlgili numara arandıktan sonra açılan menülere göre sırasıyla 2 – 1 – 1 tuşlanır. Bu aşamada bazı bilgiler istenir (kayıtlı numarayla veya başka numarayla aramanıza bağlı olarak istenen bilgiler değişebilir.) istenilen bilgiler girildikten sonraki menüde 1 tuşlanır ve sonra gelen menüden 4 tuşlanarak Ziraat Emeklilik Cayma talebinde bulunulur.


Etiketler:

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır? Konusuna 34 Yorum Yapıldı
 1. Faruk özkan dedi ki:

  Ben zaten sigortalının bana lazım deyil

 2. kemal yaşar şahin dedi ki:

  krediden dolayı

 3. Mesut.. dedi ki:

  Ben Cayma hakkını kullandım sözleşme bulunmuyor diyor ancak sirket para yatırmiş nasıl oluyor ?

 4. ayşegül dedi ki:

  Ocak 2018 de otomatik katılım ile bes yapıldı ama cayma hakkımı kullanamıyorum. Sistem poliçe ve kimlik bilgilerimin uyuşmadığını söylüyor ama her şey doğru. 08502229700 arayınca da tc kimlik numaramın sisteme kayıtlı olmadığını söylüyor. Ben nasıl cayma hakkımı kullanacağım? Muhatap bulamıyorum.

  1. fatih dedi ki:

   numarayı aradıktan sonra telefon değişikliği yapın ondan sonra internet bankacılığından tekrar girmeyi deneyin ben öyle yaptım

 5. Selahitttin YOL dedi ki:

  ziraat emekliliketen cıkmak için bir ay içinde iki dilekçe gönderdim.HENÜZ BİR CEVAP ALAMADIM DİLEKÇELERİMİN İŞLEME KONARAK BELİTTİĞİM İBAN NUMARASINA BİRİKİMLERİMİN GÖNDERİLMESİ

 6. Hasan bingöl dedi ki:

  ALLAH BELANIZI VERSİN KURUM GIBI SİZİN

1 2
Sayfa başına git