Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?
4 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 2.451 kez okundu.

Otomatik (zorunu) Bireysel Emeklilik Sisteminde Cayma hakkının nasıl kullanılacağı konusunda şirketler bazında nasıl işlem yapılacağına dair anlatımlarımız devam etmektedir. Bir önceki yazımızda, Halk Emeklilikte Otomatik BES İptal işlemleri nasıl yapılır konusuna değinmiştik. Bu yazımızda da Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma hakkının kullanımına ilişkin detayları aktarmaya çalışacağız.

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkının Kullanımı

Ziraat Emeklilikte  cayma hakkı kullanımı için internet, mobil şube, telefon gibi farklı alternatifler mevcut. Bu alternatifleri kullanarak zorunlu BES cayma hakkı nasıl kullanılır detaylı olarak açıklayacağız.

Bireysel İnternet Şubesini Kullanarak Otomatik BES İptali

Ziraat Emeklilik Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılmak için, sitesinde bulunan Bireysel İnternet Şubesi linkine tıklanarak açılan ekrana TC Kimlik No, Telefon numarası ve güvenlik kodu yazılarak giriş butonuna basılır, telefona gelen tek kullanımlık şifre girilerek sisteme giriş sağlanır. (Cep telefonunuz tanımlı /güncel değilse “Telefon numaranızı eklemek/güncellemek için tıklayınız.” Kısmı tıklanarak telefon bilgisi güncellenir.)

Giriş yapıldıktan sonra menüde yer alan “Değişiklik ve Talepler” kısmına tıklanır. Açılan ekranda otomatik katılımlı sözleşme seçilir. Seçimden sonra sağ alt kısımda yer alan “Cayma Talebi” tıklanır. Gelen bilgilendirme ekranının altında “Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum” (kırmızı renkli) buton tıklanır ve talep işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Bu işlemler sonucu kesilen tutarlar şirkette kayıtlı hesap numaranıza iade edilecektir. Ziraat Emeklilik internet şubesinde dilerseniz hesap bilginizi de bu aşamada değiştirebiliyorsunuz.

Mobil Şubeden Otomatik BES İptali

Ziraat Emeklilik Mobil Şube uygulamasını kullanarak da cayma talebinde bulunabilirsiniz, Bunun için uygulamayı indirdikten sonra TC ve Tel No bilgileriyle giriş yapılır (Giriş adımları İnternet şubesiyle aynı). Giriş yaptıktan sonra menü simgesi tıklanır açılan menüden “İşlemler” altında yer alan “Cayma Talebi” alanına tıklanır. Bu aşamadan sonra da internet şubesinde olduğu gibi bilgilendirme mesajı gelir. Bu aşamadan sonra Ziraat Emeklilik cayma işlemleri bir önceki maddede tarif edilenlerle aynıdır.

Sesli Yanıt Sistemi (Telefon) ile Otomatik BES ‘ten Ayrılma

Ziraat Emeklilik ayrılma işlemleri için bir diğer yöntem 0850 222 97 00 numaralı telefonu  arayarak Müşteri Hizmetleri aracılığıyla cayma talebinde bulunmaktır. İlgili numara arandıktan sonra açılan menülere göre sırasıyla 2 – 1 – 1 tuşlanır. Bu aşamada bazı bilgiler istenir (kayıtlı numarayla veya başka numarayla aramanıza bağlı olarak istenen bilgiler değişebilir.) istenilen bilgiler girildikten sonraki menüde 1 tuşlanır ve sonra gelen menüden 4 tuşlanarak Ziraat Emeklilik Cayma talebinde bulunulur.


Etiketler:

Ziraat Emeklilik Otomatik BES Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır? Konusuna 14 Yorum Yapıldı
 1. Mustafa İnce dedi ki:

  Deniyorum ama “Cayma talebiniz alındı. Cayma talebiniz gerçekleştirilemiyor.” deniyor ve sebebi açıklanmıyor, operatöre de bağlamıyorlar. Bunca zorluk “70 lira! Ne olacak ki!” dememiz için sanırım ancak her ay 70 lira, ki ileride artırarak keseceklerine eminim, 10 yılda ne demek!

  1. sezen dedi ki:

   444 9 700den tuşlayarak cıkabilirsiniz

 2. Emre dedi ki:

  O kadar zorlaştiriyorlar ki çıkmayı, insanlar uğraşmasım yapamasın burda kalsın diye. Kimseyi zorla bir sey yaptiramazsınız, 2 gündür çıkmayı deniyorum, ordan oraya yònlendiriyorlar. Böyle insanlık olmaz.

 3. NESRİN dedi ki:

  Telefon numarası güncel değil deyip girişi kabul etmiyor, işlem yapamıyorum. Lütfen yardımcı olun

 4. Burcu dedi ki:

  08502229700 numarayı aradım müşteri temsilcisine gerek kalmadan tuşlamalarla bir kerede hallettim. Buradan deneyebilirsiniz.

 5. feyzulah dedi ki:

  burcu hanım nasıl hallettiniz

  1. sezen dedi ki:

   444 9 700 ü arayınız ordan rahatlıkla iptal edersiniz tuşlayarak

 6. Xxx dedi ki:

  Nekadar zaman iade alındı acaba

 7. İbrahim dedi ki:

  İptal ettirdim 10 işgünü icinde kesinti geri iade olacak denildi ama hala geri iade edilmedi bunun icin ne yapmalıyım

 8. Taner dedi ki:

  Bireysel sigorta iptali

 9. Taner dedi ki:

  İptal edildimi

 10. Gmz dedi ki:

  Cayma islemi yapildiktan 2 gun sonra benden 150 tl kestiler cayma islemi diye ucret kesiliyor mu ki?

 11. Gmz dedi ki:

  Musteri hizmetlerini aradim ama malum ulasilamiyor 30 mayis ta ciktim bugun ucret kestiler.

 12. Pervin dedi ki:

  Süre dolduğu için iptali yapmıyoruz diyorlar. Şimdi ben iptal edemem mi artık?

Sayfa başına git