Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Ayrılma İşlemleri

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Ayrılma İşlemleri
30 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 83 kez okundu.

Anadolu Hayat üzerinde bireysel emeklilik sistemine dahil olanlar, bu sistemden çıkmak istediklerinde farklı yolları kullanabilirler. Fakat bundan önce bilinmesi gereken bazı hususlar vardır. Bilindiği gibi bireysel emeklilik sistemine katılmak için iki farklı seçenek vardır. Bunlardan birisi otomatik yani zorunlu katılım iken diğeri ise isteğe bağlı olarak katılımdır. Sisteme nasıl giriş yapıldığına bağlı olarak ayrılma işlemlerinde bazı farklılıklar bulunmaktadır.

Zorunlu olarak yapılan BES, çalışanların maaşlarının %3’ü kadar kesinti yapılmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı çalışanların önemli bir kısmı bu sistemden çıkmak istemektedir. İlk kesintinin yapıldığı, ilgili kişiye bildirildikten sonra 2 ay içinde yapılan ayrılma işlemlerinde (cayma hakkı), ödenen bütün paraların geri alınması mümkündür. Fakat 2 aydan sonraki başvurularda kesintiler yapılmaktadır. Bu kesintiler, gönüllü olarak girilen sistemle aynıdır.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Ayrılma İşlemlerinde Yapılan Kesintiler

Sistemden çıkış zamanına bağlı olarak bu kesintiler değişmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi zorunlu BES’ten 2 ay içinde ayrılan kişilerinden kesinti yapılmamaktadır. Bunun haricindeki ayrılmalardan yapılan kesintiler gelir vergisi kesintileri şu şekildedir:

  • Sistemde 10 yıl geçirip 56 yaşını dolduranlardan %5
  • Sistemde 10 yıl geçirip 56 yaşını doldurmayanlardan %10
  • Sistemde 10 yıl kalmayan ve 56 yaşını doldurmayanlardan ise %15 oranında gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Bunun haricinde BES için verilen devlet katkısının alınma oranlarının da sistemde kalınan süreye bağlı olarak değiştiğinin bilinmesi gerekiyor. Bu katkıların tamamının alınması için 56 yaşını doldurmak ve sistemde 10 yıl kalmak gerekiyor.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Ayrılma İşlemler Nasıl Yapılır?

Anadolu Hayat, müşterilerinin sistemden daha rahat bir şekilde ayrılması için farklı yöntemler sunmaktadır. Fakat bu işlemden önce yapılacak olan kesintilerin tam olarak öğrenilmesi ve buna göre hareket edilmesi çok önemlidir. Aksi durumda, ciddi kesintiler ile karşı karşıya kalınabilir.

Anadolu Hayat Şubelerine Gitme

Ayrılmak için kullanılacak yöntemlerden ilki sigorta şirketinin şubelerine giderek, ayrılma formu doldurmaktır. Bu formun doldurulmasının hemen ardından başlayacak olan 10 günlük süre içerisinde sistemden çıkma işlemleri tamamlanmış olacaktır. İşlemler tamamlandığında sistemdeki para, ilgili hesaba transfer edilecektir.

Müşteri Hizmetlerini Arama

Anadolu Hayat Emeklilik müşteri hizmetlerini arayarak da BES’ten ayrılmak mümkündür. Bunun için 0 850 724 55 00 numaralı telefonun aranması yeterlidir. Buradan detaylı bilgi alınarak, iptal talebi oluşturulabilir.

SMS Gönderme

SMS ile Anadolu Hayat BES ayrılma işlemi yapılabilir. Bunun için insanların CAYMA boşluk T.C. kimlik numaralarını yazarak 5755’e SMS göndermeleri yeterlidir. SMS’e karşılık gelecek olan cevapta, talep ile ilgili bilgi verilecektir.

Mail ile Atma

İptal için kullanılacak bir diğer yöntem ise maildir. Bunun için BES ayrılma formu doldurularak, şirketin maline gönderilebilir. Fakat bu işlem direkt olarak yapılamaz. Bunun için öncelikle müşteri hizmetlerinin aranması ve talebin oluşturulması gerekir. Buradan yapılacak yönlendirme ile mail atılmalıdır.

Yukarıda bahsedilen yöntemlerden hangisi kullanılırsa kullanılsın, 10 gün içinde sistemden çıkış işleminin tamamlanması gerekiyor. Fakat burada insanların takipçi olması çok önemlidir. Yani bu yöntemlerden birisi kullanıldıktan sonra Anadolu Hayat tarafındayn arılma talebinin onaylandığını belirten SMS, mail ya da telefon alana kadar, işlemin hangi aşamada olduğu takip edilmelidir.


Etiketler:

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Ayrılma İşlemleri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Anadolu bes mağduru dedi ki:

    Anadolu Bes iptali için Sms en paratiği aslında ama iptal talebiniz alındı gibi bi cevap almadıysanız müşteri hizmetlerini arayın derim ben. Sonra başvuru yaptım param iade edilecek diye beklerken bir bakıyorsunuz maaştan yine para kesiliyor. Ben düştüm aynı hataya siz düşmeyin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git