BES 2016 Yeni Kesinti Oranları

BES 2016 Yeni Kesinti Oranları
5 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 18.425 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sistemi 01.01.2016 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yönetmelik değişikliği ve kesintilerde yapılan güncellemeyle yine gündemimizde. Geçtiğimiz dönemlerde sistemden çıkış halinde yapılan kesintilere ilişkin çok sayıda soru geldiği gibi yeni sisteme göre yapılacak / yapılabilecek kesintiler ve oranlarına ilişkin de benzer durumlar yaşanacak gibi görünmektedir. Şimdi yapılan değişikliklere birlikte bakalım;

Yönetim Gider Kesintisi

İlk beş yıl için yönetim gider kesintisindeki katkı payı üzerinden azami yüzde 2 şartı kalktı ve altıncı yıldan sonra bu kesinti yapılamayacak. Yüzde 2 şartının kalkması şirketlerin istediği oranda kesinti yapabileceği anlamına gelmiyor tabi ki, aynı yönetmelikle toplam kesintiler sınırlandırıldığından Yönetim Gider Kesintisi de hala sınırlı.  Giriş Aidatı kesintisi ile birlikte toplam o takvim yılında geçerli bürüt asgari ücretin yüzde 8,5 ‘ini geçemeyecek.

Giriş Aidatı Kesintisi

Bireysel Emeklilik yönetmeliğine göre ilk 3 yıl içinde sistemden ayrılan katılımcıdan  sözleşme tarihlerindeki asgari ücrete göre % 75, 3 – 6 yıl içerisinde ayrılandan % 50 ve 6 – 10 yıl içerisinde ayrılanlardan % 25 oranında giriş aidatı kesintisi yapılıyordu. Ancak yapılan değişiklik bu kesintiyi de yıllık bazda sınırlıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi asgari ücretin yüzde 8,5 ‘i yıllık sınır olarak getirildi.

6 yılı dolduranlara iyi haber

Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) 6 yılını dolduranlara ise iyi haber geldi. Eski uygulamaya göre 6. Yıldan sonra yapılan bazı kesintilerde indirime gidilmesine rağmen hala kesinti yapılıyordu. Yönetmelik değişikliğiyle 6. yıldan sonra yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı kesintisi yapılamayacak.

Fon Toplam Gider Kesintisi

Yine Bireysel Emeklilikte 6 yılını dolduran katılımcılara, yapılan fon toplam gider kesintisi belirli oranlarla iade edilecek. Ancak bu uygulama 01.01.2021 tarihinden itibaren başlayacak. Yani bu tarihe kadar iade söz konusu olamayacak.

Dip not; yukarıda bahsi geçen oranları %50’ si kadar artırıp azaltmak için Müsteşarlığa yetki verilmiş. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde yönetmelik değişikliğine gerek kalmaksızın bazı değişiklikler olabilecek.

   Kesinti Oranlarına ilişkin eski konu ve soru cevaplar için Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler konumuzu ve altında yer alan konumuzu inceleyiniz.

Bireysel Emeklilik Çıkış Kesintilerini, Hesaplama Aracımızı Kullanarak Hesaplayabilirsiniz!!


Etiketler:

BES 2016 Yeni Kesinti Oranları Konusuna 66 Yorum Yapıldı
 1. Hasan dedi ki:

  Merhaba,

  05.09.2016 tarihinde Garanti emeklilik’ten Bes için sözleşme imzaladım. Hesabımda para olmadığı için çekemiyorlarmış, 19.04.2017 tarihinde hesabımda 1 gün para kalınca otomatik olarak 165 TL çekmişler. Müşteri hizmetlerini aradığımda hesaptan otomatik çekildiğini ve manuel olarak işlem yapılamadığını söyledi. Çıkmak istedim hesaptaki 165 TL’nin kesileceğini ve bana verilmeyeceğini söyledi, hatta bu kesintinin 600 TL olduğunu ama şu an bireysel hesabımda 165 TL olduğu için o kadarını kesebildiklerini söyledi, yani çöp olacak. Peki kalsam diyorum, bu kez de yıllık 151 TL kesileceğini söylüyorlar, bana faydası ne bunun diyorum susuyorlar. Nasıl bulaştım bu belaya bilmiyorum, 165 TL’mi kurtarıp çıkmanın bir yolu yok mu? Yoksa lanet olsun deyip çıkacağım, zararın neresinden dönersen kardır…

  1. Fatih dedi ki:

   Yok geçmiş olsun ki devam edersen garantide yönetim aidatı kesintisi var her ay paranın %10 onların oluyor geçmiş olsun

 2. HAKAN dedi ki:

  merhaba ben 4 ayrı bankadan bes’den yararlanmaktayım toplam birikimim 3,825,88 TL ‘dir. sisteme 2013 tarihinde 2, 2014 tarihinde 2 ayrı banka ile başladım bugün ayrılmak istesem ne kadar alabilirim ve ayrıca şirket ve şahsi borçlarımdan dolayı fazlasıyla hacizlik olmuş durumdayım.
  sorum şu :
  1- sistemden bugün ayrılırsam ne kadar geri ödeme alabilirim ?
  2- sistemden ayrıldıktan sonra tarafıma yapılacak geri ödemeye başkası haciz,rehin,bloke vs koyabilir mi ?

 3. Kenan dedi ki:

  Meb ben 2004 ten beri is bankasinda bes üyesiyim şu an ayrılmak istesem ne kadar kesinti olur? Bir de ayrildigimda parami illede isbankasina mi yolluyorlar baska bir bankaya gonderemezler mi?

 4. Tuğçe dedi ki:

  Merhabalar annem 10 yılın sonunda yaşı tamamlamadan ayrılmak istiyor bu durumda paranın sadece %60 nı mı alabiliyoruz. Kesintiler için yapılan bir değişiklik var mıdır?

 5. Ali dedi ki:

  İyi günler, 2015 te bes’e giriş yaptım, 1.derece yakınımı alt hesap olarak ekledim, ayrılmak istediğimde kalan 3 yılın kesintisi hem benden hem alt hesabımdan mı yapılacak ve 2015 yılının asgeri ücreti baz alınarak kesinti yapılması gerekmiyor mu, sisteme dahil olduğumda asgeri ücret bugün şartlarına göre yarı yarıyaydı,
  İyi çalışmalar

 6. oktay dedi ki:

  iyi günler; 18 aylık avivasa BES müşterisiyim bana eksik bilgi vererek üye yaptılar, telefonda bana istediğim zaman yatırdığım parayı çekebileceğimi söylediler ,ve şimdi para lazım oldu ayrılmak istiyorum , toplamda ödediğim para 2800 tl ayrılmak istediğimde benden ertelenmiş giriş aidatı olarak 500 tl gibi bir kesinti yapıyorlar diğerlerini yazmıyorum stopaj vs. yalnız şöyle bir durum var ben hiç bir şekilde bir sözleşmeye imza atmadım telefonda onay verdim nasıl bu nalet sistemden yatırdığım parayı kurtararak çıkabilirim , eğer çıkamassam başka bir bes ‘e geçebilirim bu şekilde gönlüm razı gelmiyor. teşekkür ederim

 7. Ayşe KART dedi ki:

  resmen gasp sakın kapılmayın hiç insan biriktirdiği paradan kesinti yapılır mı verdiğin devlet katkısını kes ama bu giriş aidatı ne

1 2 3

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git