BES 2016 Yeni Kesinti Oranları

BES 2016 Yeni Kesinti Oranları
5 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 15.634 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sistemi 01.01.2016 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yönetmelik değişikliği ve kesintilerde yapılan güncellemeyle yine gündemimizde. Geçtiğimiz dönemlerde sistemden çıkış halinde yapılan kesintilere ilişkin çok sayıda soru geldiği gibi yeni sisteme göre yapılacak / yapılabilecek kesintiler ve oranlarına ilişkin de benzer durumlar yaşanacak gibi görünmektedir. Şimdi yapılan değişikliklere birlikte bakalım;

Yönetim Gider Kesintisi

İlk beş yıl için yönetim gider kesintisindeki katkı payı üzerinden azami yüzde 2 şartı kalktı ve altıncı yıldan sonra bu kesinti yapılamayacak. Yüzde 2 şartının kalkması şirketlerin istediği oranda kesinti yapabileceği anlamına gelmiyor tabi ki, aynı yönetmelikle toplam kesintiler sınırlandırıldığından Yönetim Gider Kesintisi de hala sınırlı.  Giriş Aidatı kesintisi ile birlikte toplam o takvim yılında geçerli bürüt asgari ücretin yüzde 8,5 ‘ini geçemeyecek.

Giriş Aidatı Kesintisi

Bireysel Emeklilik yönetmeliğine göre ilk 3 yıl içinde sistemden ayrılan katılımcıdan  sözleşme tarihlerindeki asgari ücrete göre % 75, 3 – 6 yıl içerisinde ayrılandan % 50 ve 6 – 10 yıl içerisinde ayrılanlardan % 25 oranında giriş aidatı kesintisi yapılıyordu. Ancak yapılan değişiklik bu kesintiyi de yıllık bazda sınırlıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi asgari ücretin yüzde 8,5 ‘i yıllık sınır olarak getirildi.

6 yılı dolduranlara iyi haber

Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) 6 yılını dolduranlara ise iyi haber geldi. Eski uygulamaya göre 6. Yıldan sonra yapılan bazı kesintilerde indirime gidilmesine rağmen hala kesinti yapılıyordu. Yönetmelik değişikliğiyle 6. yıldan sonra yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı kesintisi yapılamayacak.

Fon Toplam Gider Kesintisi

Yine Bireysel Emeklilikte 6 yılını dolduran katılımcılara, yapılan fon toplam gider kesintisi belirli oranlarla iade edilecek. Ancak bu uygulama 01.01.2021 tarihinden itibaren başlayacak. Yani bu tarihe kadar iade söz konusu olamayacak.

Dip not; yukarıda bahsi geçen oranları %50’ si kadar artırıp azaltmak için Müsteşarlığa yetki verilmiş. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde yönetmelik değişikliğine gerek kalmaksızın bazı değişiklikler olabilecek.

   Kesinti Oranlarına ilişkin eski konu ve soru cevaplar için Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler konumuzu ve altında yer alan konumuzu inceleyiniz.

Bireysel Emeklilik Çıkış Kesintilerini, Hesaplama Aracımızı Kullanarak Hesaplayabilirsiniz!!


Etiketler:

BES 2016 Yeni Kesinti Oranları Konusuna 66 Yorum Yapıldı
 1. Osman dedi ki:

  Sakın bulaşmayın devlet katkısını bırakın kendi paranızdan olursunuz gidin altın,dolar alın paranız değer kaybetmesin. Bu sisteme bulaştığınızda ilk altı yıl geçmeden çıktığınızda zararrınız yaklaşık 1000 lira yani yatırdığınız ana parayı alamıyorsunuz.

 2. farmer dedi ki:

  Bakkaldan şeker alır gibi sözleşmeyi imzalarsanız öyle olur. Sözleşmeyi okudum anladım kabul ediyorum demek imza. Sistemi bilmeden öğrenmeden rast gele girerseniz olacağı bu. Ayrıca emeklilik sistemine girip 1 yıl sonra çıkmak ne demek hangi akla hizmet.

  1. isimsiz dedi ki:

   Ne yani insanların maddi durumu bozulamaz mı? Ne demek hangi akla hizmet etmek? İnsanlar devlet katkısı yada getirisi istemiyor, verdiği parayı almak istiyor sadece. Minimum kesintiyle… Herkesin aklı kendine yeter siz kendi işine bakın.

 3. duygu dedi ki:

  Sakın bulaşmayın olan garibanın parasına oluyor yalan yanlış emeklilik diye birşey yok yatırdıgın parayı ödüyorlar para bittimi güle güle.

  1. Sabrycco dedi ki:

   Öncelikle 2012’den beri sistemde bulunuyorum. 18.000 civarında bir birikimim var. Ayda 200 tl ödeme gerçekleştiriyorum. Uzun vade de gerçekten karlı bir sistem. Lütfen iyi araştırınız. Devlet Katkısı getirisi oldukça iyi. Fakat Sisteme girip 1 yıl içinde çıkarsanız tabi ki “Giriş Aidatı” adı altında kesintilerle elinize geçecek para ödediğinizin de altında olacaktır. Ama gerek Fonlar gerekse Devlet Katkısı Uzun vadede iyi kazanç sağlıyor.

 4. duygu dedi ki:

  Ben 4 ay yatırdım yatırdığım paramı da geri alamıyorum kandırmaca düzen bunlar.

 5. Güven dedi ki:

  Bilir bilmez yorum yapmayın sistemin uzun vadede yararını gördüm ki artık paranız daha da değerleniyor. Kendi hatalarınızı sisteme yıkmayın insanların aklını bulandırmayın.

 6. taner dedi ki:

  sana göre hava hoş gıden bızım paramız sana ne oluyor arkadaşlara katılıyom paranızını alın

 7. ŞABAN dedi ki:

  Merhaba, 6 yılı dolduranlara yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı kesintisi yapılamayacak demişsiniz. Bes giriş tarihim 23/08/2009 ve X Firmaya 21/02/2013 tarihinde geçiş yapmışım. Şimdik bu indirimden yararlanabiliyor muyum? Yoksa 2019 yılında mı yararlanacağım?

  1. admin dedi ki:

   Şaban Bey; Süre hesabında sisteme giriş tarihiniz dikkate alınır, aktarım yapmanızın bir etkisi olmaz. Yani 2019 yılını beklemenize gerek yoktur.

 8. Mehmet dedi ki:

  Merhaba, ben 25 aydır sistemdeyim. Ayrılmak istiyorum. Ancak çkışa ertelenmiş giriş aidatı diye bir kalem var 535 tl. Sitenizde okuduğum bilgiye göre ise brüt asgari ücretin yüzde 8,5 kesilebilir denmiş. Zahmet olmaz ise benden ne kadar kesinti yapılacağını hesaplayabilir misiniz?

  1. admin dedi ki:

   Mehmet Bey;
   Giriş tarihinizden itibaren her yıl için brüt asgari ücretin %8,5’i oranında kesinti yapılır. Ve bu kesinti toplam 5 yıl için uygulanır. Örneğin sizin durumunuz için 2014, 2015 ve 2016 yılları asgari ücretleri kullanılır. kalan yıllar için son yıl olan 2016 yılının asgari ücreti kullanılarak kesinti hesabı yapılır.
   Bireysel Emeklilik Çıkış Kesintisi Nasıl Hesaplanır konumuzu incelerseniz bu hesaplamayı 2016 yılından itibaren nasıl yapacağınıza dair formül mevcut. Sıkıntı yaşarsanız ilgili konu altında yardım isteyiniz.

 9. Yasin dedi ki:

  Hemen çıkarsanız tabi zarar edersiniz lakin admine bir sorum var ben faizli kazanç istemiyorum fon alım falan bunlar faizli işlem mi nedir anlatır mısınız eğer faizse sistemden çıkışta o parayı iade edeceğim.

  1. admin dedi ki:

   Yasin Bey;
   Faiz tabi ki vardır.
   Bu konuda uzman olmamakla birlikte, katılım bankalarının nasıl çalıştığını biliyor ve onlar faiz değil diyorsanız Bireysel Emeklilikte de Katılım Emeklilik fonları bulunmaktadır, birikiminizi bu fonlarda değerlendirebilirsiniz.

 10. Mustafa ÖKSÜZ dedi ki:

  25.03.2014 tarihinde bireysel emeklilik girişim var. Şimdi ayrılmak istiyorum. Ayda 50 TL. ödüyorum. Yaklaşık 1200 Tl ödemiş oluyorum. Geri alabilecek miyim? Ya da ödeme yapmayı durdurup bir müddet ertelenebilir mi?

  1. admin dedi ki:

   Mustafa Bey;
   Ödemeye ara verebilirsiniz, dondurma hakkınız var. 3 ay peşpeşe katkı payı yatırmazsanız da otomatik olarak ara vermiş sayılırsınız. Sistemden çıkmanız halinde ise kesintiler olacaktır.

 11. mehmet dedi ki:

  İyi günler. Yaklaşık 3 yıldır bireysel emeklilik sistemindeyim. Şirket değiştirmek istiyorum. Yapılabilir mi? Herhangi bir kesinti uygulanır mı?

  1. admin dedi ki:

   Mehmet Bey;
   Mevcut şirketinizde 1 yılı doldurduktan sonra Şirketler arası geçiş yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için BES Şirketler Arası Aktarım konumuzu inceleyebilir, ve aynı konu altında sorularınızı sorabilirsiniz.

 12. mustafa dedi ki:

  Merhaba. 2015 yilinda 2. Sozlesmemi yaptim. 3 ay boyunca 120 tl den 360tl odeyip dondurdum simdi cikmak istiyorum benden ne kadar kesilir ne alirim… Tesekkurler

 13. halil dedi ki:

  Merhaba. Ben 2015 te kayit oldum bu bireysel emeklilige 3 ay yatirdim sonra herkesin pisman oldugunu gorunce 1 ay yatirmadim ve sonra dondurdum simdi ise iptal ettirmek istiyorum ne yapmaliyim ne kadar zararim olur lutfen allah rizasi icin biri yardim etsin..
  NOT: öğrenciyim :)

 14. Burcu isik dedi ki:

  20/10/2010 tarihinde sisteme katildim giris aidati vermedik 01/07/2016 tarihinde sistemden ciksam devlet katkisinin %35 ini mi geri alirim %15 ini mi? Bes firmasi %35 ini alabilmem icin 2016 yil sonunu beklemem gerektigini soylediler hangisi dogru?

 15. Akın dedi ki:

  Türkiyede her alanda eşitsizlik ve bilgisizlik olduğu gibi Bes’te de aynısı geçerli. Çalıştığınız kurum da sizin Bes teki paranıza katkı yapıyorsa süper bir yatırım aracı. Ben 316 tl ödüyorum her ay, çalıştığım kurum da bunun yarısı kadar yani 158 Tl yatırıyor, artı devlet katkısı da 79 TL. Yani ben her ay 316 tl yatırırken 237 tl de kurum ve devlet katkısından geliyor fonlardan gelen hariç tutar bu ve çıkmaya da hiç niyetim yok.

  1. Ali dedi ki:

   Anlaşılan sen daha gerçekleri öğrenememişsin be dostum 3 yıldır bende senin gibi mutluydum :))) hahshs yav bu memleketin insanına yazık vallaha

 16. Miaa dedi ki:

  Merhabalar ben her ay 1000 tl yatırıyorum ama artik odeme yapmak istemiyorum. Girişte benden giriş aidatı alınmadı çalıştığım kurumla anlaşmaları olduğu için. Ana param su an 12000 çıkmam halinde ne kadar etkilenecek. Bilen var mi acaba?

 17. Sevgi dedi ki:

  100 tl ödüyorum; 3 yılı doldurdum. Ara vermelerle anapara toplam 2100 birikmiş. Ayrilmam durumunda anaparamdan sadece 1700 tl vereceklerini söylediler. Sizce bu bilgi dogrumu, yoksa şirketler tutturabildigine gibi mi davranıyor?

 18. İsmail Kurkmazlı dedi ki:

  Benim eşim bes de.Şuanda katkı ile toplam 8440 tl birikim gözüküyor. Sormak istediğim kar payı gözükmüyor. 3 yılımız doldu.tahmini toplam nedir.

 19. ibrahim dedi ki:

  2014 şubat ayında sisteme dahil oldum.29 ay boyunca 100 TL yatirdim. Şimdi çıkmak istiyorum. Çıkınca ne kadar kesinti olur. Toplamda elime geçen ne olur?

 20. ramazan dedi ki:

  sözleşme başlangıcından itibaren 60 gün içinde sistemden çıkarsam, sigorta firması hiçbir kesinti yapmadan ücreti geri iade eder mi? Yoksa ertelenmiş giriş ücreti yazan parayı alma hakkı doğar mı?

  1. admin dedi ki:

   60 gün içerisinde çıkmanız halinde şirket hiçbir kesinti yapamaz.

1 2 3

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git