BES 2016 Yeni Kesinti Oranları

BES 2016 Yeni Kesinti Oranları
5 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 15.841 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sistemi 01.01.2016 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yönetmelik değişikliği ve kesintilerde yapılan güncellemeyle yine gündemimizde. Geçtiğimiz dönemlerde sistemden çıkış halinde yapılan kesintilere ilişkin çok sayıda soru geldiği gibi yeni sisteme göre yapılacak / yapılabilecek kesintiler ve oranlarına ilişkin de benzer durumlar yaşanacak gibi görünmektedir. Şimdi yapılan değişikliklere birlikte bakalım;

Yönetim Gider Kesintisi

İlk beş yıl için yönetim gider kesintisindeki katkı payı üzerinden azami yüzde 2 şartı kalktı ve altıncı yıldan sonra bu kesinti yapılamayacak. Yüzde 2 şartının kalkması şirketlerin istediği oranda kesinti yapabileceği anlamına gelmiyor tabi ki, aynı yönetmelikle toplam kesintiler sınırlandırıldığından Yönetim Gider Kesintisi de hala sınırlı.  Giriş Aidatı kesintisi ile birlikte toplam o takvim yılında geçerli bürüt asgari ücretin yüzde 8,5 ‘ini geçemeyecek.

Giriş Aidatı Kesintisi

Bireysel Emeklilik yönetmeliğine göre ilk 3 yıl içinde sistemden ayrılan katılımcıdan  sözleşme tarihlerindeki asgari ücrete göre % 75, 3 – 6 yıl içerisinde ayrılandan % 50 ve 6 – 10 yıl içerisinde ayrılanlardan % 25 oranında giriş aidatı kesintisi yapılıyordu. Ancak yapılan değişiklik bu kesintiyi de yıllık bazda sınırlıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi asgari ücretin yüzde 8,5 ‘i yıllık sınır olarak getirildi.

6 yılı dolduranlara iyi haber

Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) 6 yılını dolduranlara ise iyi haber geldi. Eski uygulamaya göre 6. Yıldan sonra yapılan bazı kesintilerde indirime gidilmesine rağmen hala kesinti yapılıyordu. Yönetmelik değişikliğiyle 6. yıldan sonra yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı kesintisi yapılamayacak.

Fon Toplam Gider Kesintisi

Yine Bireysel Emeklilikte 6 yılını dolduran katılımcılara, yapılan fon toplam gider kesintisi belirli oranlarla iade edilecek. Ancak bu uygulama 01.01.2021 tarihinden itibaren başlayacak. Yani bu tarihe kadar iade söz konusu olamayacak.

Dip not; yukarıda bahsi geçen oranları %50’ si kadar artırıp azaltmak için Müsteşarlığa yetki verilmiş. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde yönetmelik değişikliğine gerek kalmaksızın bazı değişiklikler olabilecek.

   Kesinti Oranlarına ilişkin eski konu ve soru cevaplar için Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler konumuzu ve altında yer alan konumuzu inceleyiniz.

Bireysel Emeklilik Çıkış Kesintilerini, Hesaplama Aracımızı Kullanarak Hesaplayabilirsiniz!!


Etiketler:

BES 2016 Yeni Kesinti Oranları Konusuna 66 Yorum Yapıldı
 1. Murat dedi ki:

  Kâr yapan kimse senin maddi durumun bozulmamış demek ki. Ya da yatıramadıgın zaman olmamış, ya da hastanelik olmamışın. 10 yıl yaşicagını biliyomusun? 5 dolu sayfa sundular onları okusak 3 saatte çıkamayız. Bankadakiler bize istediginiz an paranızı alabilirsiniz diyor sonra da yatırdıgın parayı hem kullanıyorlar hemde yalan konuşuyorlar.Hiç bulaşmayın resmen paranıza el koyuyorlar dolara yatırsanız daha daha iyi hastanız oldumu bozdurur azda olsa kâr yaparsınız, bankalar ise ugraştırıyor verdigin paranında üstüne yatıyor. Giriş ücretiymiş zaten benim onun parasını kullanıyorsun aylarca kendin için degerlendiriyorsun.katkı parasıda kalsın senin parana el koyuyorlar gram altına dolara yatırır az kazanır ama ihtiyac halinde parana el koyulmuyor.

 2. Bünyamin dedi ki:

  Murat kardeş doğru söylüyor paramızlan rezil oluyoruz.ben de bu gün bes iptali için müracatettim. 4 yıl oldu hikaye.

 3. Hasan dedi ki:

  05.06.2016 tarihinde bes girişim var. 22.12.2016 tarihinde çıkmak istediğimde bana 216,44 TL ödeneceğini 150TL kısmın henüz işleme girmediğini şimdi kapatırsam yaklaşık 366 TL ödeneceği söylendi.Toplam 702 TL kesinti var bunlar 559 TL giriş aidatı, 139 TL yönetim gideri ve 2 TL gelir vergisi bu hesaplamalar doğru mudur. Belirtilen ücretten daha yüksek alma durumum var mıdır. 2017 itibari ile yeni bes geçmek istiyorum ne yapmalıyım?

  1. admin dedi ki:

   Hasan Bey,
   Kesinti son yapılan değişiklikle asgari ücretin %8,5 ‘ini geçemeyecek. Sizin şirketiniz de bu konuda çoğu şirket gibi maksimum kesinti oranını uygulamış.
   1.647 TL mevcut asgari ücret.
   1.647 /100*8,5 = 139,995 (1 yıl için yapabileceği kesinti)
   139,995*5= 699,975 TL (5 yıllık kesinti toplamı)
   yani yuvarlarsak 700 TL giriş aidatı ve Yönetim gider kesintisi yapabilir.
   +2 TL de stopaj kesintisi var demişsiniz. toplamı 702 TL yapılan hesap doğrudur.
   Daha fazla alma şansınız maalesef yok.
   Yeni BES yani otomatik BES ‘e geçmek için yapmanız gereken birşey yok çalışıyorsanız sisteme otomatik dahil olacaksınız, fakat bu sözleşmeniz sona ermeyecek. Bu da devam edecek.

 4. Ecemm dedi ki:

  Valla benim paramın üstune yatamazlar aninda mahkemeye veririm bana ne zaman istersen cikarsin parani geri alirsin dedi. Hele bi vermesin bankayı veririm mahkemeye affetmem !!..

  1. ayhan dedi ki:

   çok doğru karar tebrik ederim. bankada sana tüm adli masraflarını rucu eder :)

 5. Oktay dedi ki:

  Selam arkadaşlar, ben de birikmiş param vardı turuncu hesaba yaptırayım dedim. Bana onun pek getirisi olmaz dediler, parayı bireysel emeklilik sistemi ne yatırın dediler. Ben de yatırdım. Her ay 150 tl karttan çekiyorlar. Bunu 3 yil yaptılar zararım çok fazla bunun için ne yapmalıyım ne olur bana söyleyin.. Çocuklarımın rızıklarını onlara veriyorum yardım….

  1. admin dedi ki:

   Eğer sisteme gireli 60 günden az olmuşsa ve memnun değilseniz cayma hakkınızı kullanarak kesintisiz sistemden ayrılabilirsiniz. Aksi taktirde kesinti daha da artacaktır.
   3 yıl yaptırma gibi bir durum yok şu an BES ‘te 10 yıl ve 56 yaş sınırı vardır.
   Kesintisiz sistemden ayrılmak için sistemde 5 yılı doldurmanız lazım.

 6. Fatih dedi ki:

  Edici emeğini yok 25 kesecek yok %75 kesinti az ben almayım ssk zaten kesiyor duymadınız vergi üzerine vergi ben engelliyim raporumu vermiyorlar emeklilik 65 yaş diyor sigorta 4000 olmuş resmi yolla hirsizlik

 7. Yusuf dedi ki:

  Zorunlu bireysel emeklilik cikarttilar birde. Zaten aldigimiz maaş yetmiyor. Oraya verecek param yok benim. Herkese zorunlu yapacaklarmış. Hemen çıkmak istiyorum bes ten nasil cikabilirim?

 8. Yusuf dedi ki:

  10 lira ver 3 lira al hesabı.cocuk bile kanmaz böyle şeylere

 9. can köse dedi ki:

  bireysel emeklilik kullanmasını bilene cok faydası var. Bakın avrupa ülkelrinin bazıları kulanmaktadır. Daha sanra bizim ülkemize tatile geliyorlar. örnek. Bileysel emeklilik yaptırmakla cok iyi yaparsınız. Yarına cocuklarınızın birikimi olur. tabi ki bu kücük geliri olanlar icindir. bir de cok geliri olanlar zaten girer sonrada 2 ay olmadan cıkarlar. bu sadece kücük geliri olanlar icin. zengin kişiler bu siteme parasını yatırmazlar büyük oynarlar cünkü. saygılar.

 10. melih dedi ki:

  2012 mayis ayindan itibaren besliyim. Cikmak istiyorum. Devlet desteği kesintisi ne kadar olur? 9970 tl normal +2350 tl devlet katkisi var. Bir kismını zorunlu bes’e devredip kalanını cekebilir miyim?

  1. admin dedi ki:

   Melih Bey,
   2350 TL nin bir kısmının getiri olduğu da hesaba katılırsa, 330 – 350 TL arası devlet katkısı alırsınız. Yani toplam katkının %15’i ve getiriden stopaj kesintisi sonrası kalan.
   Bir kısmını Otomatik BES’e devretme gibi bir seçenek malesef bulunmuyor.
   Ya hepsini çekeceksiniz ya da devam edeceksiniz.

 11. Murat dedi ki:

  10 ay 200 tl ödediğim bes çıkış istediğimde elime sadece 51 tl para geçti bana bunun açıklamasını yapabilir misiniz?

  1. Murat dedi ki:

   Girişim 2016 mayıs

  2. admin dedi ki:

   Murat Bey ile mail aracılığıyla iletişim kurarak durumu netleştirdik. Yatırılan tutar yanlışlıkla 2000 TL olarak anlaşılmış, aslında 800 TL yatırılmış.
   Bu yorumlar sonucu yanlış bir yönelim olmaması amacıyla bu bilgilendirme yapılmıştır.

 12. Muharrem dedi ki:

  AVİVASA’da Ağustos 2016’da BES’e girdim. Aylık 140 TL ödeme yaptım. Şimdi çıkış yapmak istiyorum ama AVİVASA internet şubesinden İPTAL ETTİRME bilgilerine baktığımda 604 TL kesinti görünüyor. 2016 Yönetmelik değişikliğine göre asgari ücretin %8,5’i kadar kesinti olması gerekmiyor mu? Bilgilendirme yaparsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

  1. admin dedi ki:

   Muharrem Bey,
   brüt asgari ücretin %8,5’i 1 yıllık değil, 5 yılı doldurmadığınız için 5 yılın kesintisini kapsayabilir. Sizin durum için ;
   2016 yılı Brüt asgari ücretin %8,5’i + 2017 yılı Brüt asgari ücretin %8,5’inin 4 katı şeklinde hesaplanır.
   Detaylı hesaplama yöntemi için BES Çıkış Kesintileri Nasıl Hesaplanır konumuzu inceleyebilirsiniz.

 13. Halil İbrahim dedi ki:

  Şubat Ayın 19 – 20 si gibi besten ayrıldım. 23’ünde para hesaba eksik bir şekilde yattı. 96 lira kesildi 76 lira yattı normal mi?

  1. admin dedi ki:

   Halil Bey,
   Otomatik BES’ten cayma hakkınızı kullanarak çıktığınızı varsayarak, herhangi bir kesinti yapılamaz. Kesinti yapıldıysa, emeklilik şirketinden kesintinin sebebinizi öğrenmenizi tavsiye ederiz. verilen cevabı paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

 14. Kadriye Güler dedi ki:

  06/01/2016 tarihinde bes’e giriş yaptım. 33 ay ödemem var. 100 tl ile başladım. Ödeme kredi kartımdan otomatik olarak çekiliyor. Çekilen bu miktarda artış olmuş, neden? Bir de ayrılırsam ne kadar alırım geri diye sordum, 3000tl alabileceğimi, 674tl tutarındaki devlet katkısını alamacağımı söylediler. Devlet katkısını geçtim yatırdığım ana parayı alamıyorum. Aylık 100 tl den 33 ayda 3300 yapan paranın 3000 tl sini alabiliyormuşum. Nedenini öğrenebilirmiyim. Bu arada, ben öğretmenim. Memurlar ayrıcalıklı diyorlardı nerede bunun ayrıcalığı?

 15. Fatos Arnes dedi ki:

  Ben de 4 senedir Bes e para yatirdim. Girisim 1 Nisan 2013. Bu seneki aidatimi da yatirdim, ben topluca bir kerede yatiriyorum.
  Şimdi cikarsam kaybim ne olur, bana bildirebilirmisiniz? Eger gelecek sene 1 nisani beklersem ne gibi bir kazancim olur?
  Yukardaki bir cevabinizda 5 sene beklenirse kaybiniz olmaz demissiniz ama BES sartlarinda 10 sene sonra kayipsiz cikilabilecegi yaziyor.

  admin Aralık 28, 2016, 10:26 am
  Eğer sisteme gireli 60 günden az olmuşsa ve memnun değilseniz cayma hakkınızı kullanarak kesintisiz sistemden ayrılabilirsiniz. Aksi taktirde kesinti daha da artacaktır.
  3 yıl yaptırma gibi bir durum yok şu an BES ‘te 10 yıl ve 56 yaş sınırı vardır.
  Kesintisiz sistemden ayrılmak için sistemde 5 yılı doldurmanız lazım.

 16. hüseyin bozdemir dedi ki:

  Ben şekerbanktan aegon dan hayat sigortası yaptırdım. 1 yılı dolmadı daha toplam 3500 tl civarı birikim olmuş. Çıkmak istedim ama çıktığımda tamamı kesiliyormuş paranın. Bilgi de vermediler ne yapmam gerekiyor? Mahkemeye versem bişi çıkar mı?

  1. admin dedi ki:

   Hüseyin Bey,
   Hayat sigortası bireysel emeklilikten farklı bir konu, çok detaylı bilmemekle beraber birikimli hayat sigortası yaptırmış olabilirsiniz ve bildiğim kadarıyla benzer sözleşmelerde yıl sınırı oluyor. Sözleşmenizdeki yılı doldurmadan çıkarsanız da iade alamıyorsunuz.
   Mahkemeye verirseniz ne olur sorusunun cevabını bilmemiz mümkün değil. Kolaylıklar dileriz.

 17. SEDAT dedi ki:

  Arkadaşlar sakın bulaşmayın her ay para arttırıp ödüyorsunuz parayı almak istediğinizde bir sürü kesinti oluyor. Bana da bankada istediğiniz zaman yatırdıgınız parayı çekebilirsiniz dediler. 1. yıl çekmek istedim yatırdığım para giriş aidatına yetmedi. :) Bankadakiler size sözlü olarak istediğiniz zaman çekebilirsiniz diyorlar ama yazılı olarak elinizde bir şey olmadığı sürece ne mahkemeye verebilirsiniz ne de yasal olarak bir şey talep edebilirsiniz.

 18. Ümit Demir dedi ki:

  Merhaba. Ben eşimi bu sisteme ev hanımlarına yönelik bes kampanyası çerçevesinde 16.06.2012 yılında dahil ettim. 16.06.2017 yılında sistemden 5 yıl dolduğu için ayrılmak istiyorum.
  Birikimlerimin toplamı :7.368 tl
  Devlet katkıları ve getirileri toplamı :1.586 tl
  Toplam :8.955 tl
  Hak kazanılan devlet katkısı :238 tl
  Hak kazanılan toplam tutar :7.606 tl
  Ben 16.06.2017 tarihinde sistemden bugünkü hesaba göre ayrılsam elime 7.606 TL mi geçecek?
  Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim..

 19. naim demir dedi ki:

  06.01.2016 da otomatik girmiş olduğum Bireysel Emeklilikten ayrılmak istiyorum. Girişte ilk 3 ay kredi kartımdan 100 TL çekildi haberim olmadan. 3 aydan sonra 02.04.2017 tarihine kadar ödeme yapmadım hiç. Ve şimdi tüm yatırılan 300 TL mi geri almak istiyorum. Çok aradım Bireysel Emekliliği ama ne yazık ki geri ödeme yapamayız dediler. Bu konu hakkında ne yapmamı önerirsiniz ??

 20. mert dönmez dedi ki:

  Bu ay benim adima kesilen bes parasi ne kadar.

1 2 3

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git