BireyselEmeklilikSistemi.Org

BES Bilgilendirme Eksikliği (Soru Cevap)

21.02.2017
BES Bilgilendirme Eksikliği (Soru Cevap)

Bildiğiniz gibi, Otomatik Katılım Sistemiyle gündemde olan Bireysel Emeklilik Sistemi, Otomatik BES dışında da uygulanmakta ve sözleşmeler devam etmektedir. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, sitemize ulaşan ve katılımcıların genelini ilgilendiren bazı soruları ve değerlendirmeleri sitemizde yayımlamaktayız. Bu kapsamda yanlış / eksik bilgilendirme yapılarak mağdur edilen bir takipçimizin tarafımıza ulaşan sorunlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Takipçimizin yanlış / eksik bilgilendirme sonucu sisteme dahil olması ve BES iptali aşamasında nelerle karşılaştığına ilişkin detaylar aşağıdadır.

Merhabalar,

Bireysel emeklilik ile ilgili bugünkü başımdan gecen bir olayı paylaşmak istiyorum ve sizin yardımınıza ihtiyacım var. Sitenizdeki yorumları okuduktan sonra size yazmaya karar verdim. Öncelikle yurt dışında yaşıyorum ve bu sene Türkiye’ye tatile geldiğimde Antalya’da üstümde fazla para taşımamak için vadesiz hesap açmaya karar verdim. Bu sırada müşteri temsilcisi bireysel emeklilikten bahsetti. Düşünebileceğimi söyledi ve bana kısa bir bilgi verdi. Ardından ben de kafamda oluşan soruları kendilerine sordum. Bana vermiş olduğu cevaplar ve benim sormuş olduğum soruları kısaca belirteceğim.

 • Sisteme girişte herhangi bir ücret kesinlikle alınmamakta.
 • Sistemin su anda açılabilmesi için ilk girişte aylık belirleyeceğiniz tutarı hemen yatırmalısınız. Bu da otomatik olarak ilk ayı yatırmış olduğunuz anlamına gelmekte.
 • Ben aylık 300 lira yatırma talimatı Bu talimata ek olarak Devlet Katkısı yüzde 25 üzerinden aylık Devlet Katkısı tutarının 75 TL olduğunu söylediler.
 • Bu anlaşmanın 10 sene sürdüğünü, 10 seneyi doldurduğum vakit koşulsuz, şartsız yüzde yüz anapara ve Devlet Katkı Payını alabileceğimi söylediler.
 • Ondan hariç 3 seneyi doldurduktan sonra çıkmak istersem belirli bir faiz oranı (orasını pek fazla dinlemedim bile, neden olduğunu aşağıda belirteceğim), 6 seneyi doldurduğumda biraz daha fazla, yani sonuçta 10 seneyi doldurduğumda anapara ve katkı payının hepsini alabileceğimi söylediler. Eğer olurda 3 senenin altında bir zamanda çıkarsanız normal anaparanızı alıyorsunuz. Devlet katkı payını alamıyorsunuz dediler.

Zaten benim için önemli husus burada ya 10 seneyi doldurup anapara ve katkı payının hepsini alabilmek ya da istediğim Zaman çıkınca anaparamı almak. O yüzden 3 sene ve 6 sene aralığını hiç önemsemedim bile.

 • Son olarak ödeyemediğim aylarda ne olacağını sorduğumda (ki bu benim için çok önemli bir soruydu ) bana, eğer hesabınızda para varsa ödeme günü yani her ayin 2 sinde hesabınızdan çekilir. Yoksa o ay ödenmez ve hiç bir şey olmamış gibi devam eder. Yani herhangi bir ödeme mecburiyeti yok dediler. Bu arada ben o dönemlerde çok gelir giderim olduğundan bu soruyu kendilerine sormuştum. Çünkü ilk aylarda sıkıntı olacağını tahmin etmiştim.

Evet, buraya kadar her şey mükemmeldi.

Tatilden sonra Yurt dışından 2 ay ödeyemedim ve bana borcu olan bir arkadaş o hesabıma 360 TL lira para yatırdı. O parayı çekmek isteyince elimdeki kartla yurt dışından, bana ATM limit olmadığını söyledi.

Bu arada müşteri hizmetlerinde bilgi alamıyorum. Çünkü hesabıma uyumlu cep telefonu Turkcell kartımı bulamıyordum. Ancak bana kendi şubemin yardımcı olabileceğini söylediler. Kendi şubemi arayınca da bireysel emekliliğe yatırıldığını söylediler. Geriye dönük borç olduğu için. Bu arada dikkatinizi çekerim o anki bulunduğumuz tarih  ayin 21 ‘i oluyor. Birincisi ben bankaya borçlu değilim. Ben otomatik ödeme talimatı vermiş olsam dahi ( ki yine söylüyorum vermedim ) ayin 2 sinde kesilmesi gereken bireysel emeklilik geriye dönük olan borçtan dolayı otomatik paraya el koyuluyor. Yukarıda maddelerde anlattığım gibi bana verilen bilgilerle uzaktan yakından alakası yok. Arka arkaya şoklarla karşılaşıyorum ve nitekim ben Turkcell kartımı bulup internet bankacılığından hesabıma giriş yapıyorum. Bireysel emeklilik fonundan ayrılmak istediğimde aşağıdaki tabloyla karşılaşıyorum;

Yapılacak Kesintiler ve Tutarları;

Giriş aidat kesintisi                                                                                                             559,98

Ayrılmaya Esas Net Birikim Tutarı(Emekli Olmadan Ayrılma Durumunda)

Ana Para Toplam                                                                                                                 675,00

Katılımcı Katkısı                                                                                                                  600,00

Devlet Katkısı                                                                                                                      75,00

 SİSTEMDEN AYRILMA Halinde Ödenecek Net Tutar                                                           31,90

Yani ödediğim anapara olan 600 TL den bugün itibariyle ayrılırsam sadece 31,90 TL alacağımı belirtiyorlar. Simdi bazı arkadaşlar sizin sitenizdeki yorumlardan bahsedecek olursak söyle sorular yöneltiyorlar:

 • Uzun vadede çok önemli bir güzel anlaşma.
 • Hemen çıkmakta neyin nesiymiş, bilmiyor muymuşsunuz böyle olduğunu.
 • Sözleşmeyi okusaydınız, kendi suçunuz.

Gibi yorumlar da mevcut. Simdi birincisi karşımızda bulunan müşteri temsilcisi orada bulunduğu çalıştığı bankayı temsil ediyor. Kesinlikle orda verilen bilgilere itimat etmek zorundayız. İkincisi sözleşmeyi okumaya kimsenin zamanı yetmez. Önünüze 50 sayfalık bir sözleşme koyuyorlar. Sadece imzalaması bile 10 dakika sürüyor. Ve ben ekstradan çalışan bayana sözleşmeyi özellikle okumamın gerekliliğini sorduğumda bildiğimiz, sıradan, her şeyde olduğu gibi normal sözleşmeler cevabini aldım. Sonuçta o bayan Türkiye devleti garantisi altında çalışan bir görevli ve inanmak zorundayız.

Son olarak ta bana orada bilgi veren bayanla sözleşmedeki maddelerin uzaktan yakından alakası bile yok. Hatta tam zıt. Tamam, biz sözleşmeyi imzaladık ama bu sistem tamamen dolandırıcılık, sahtekarlık. Burada önemli olan benim yatırdığım para değil. Benim gibi birçok insan mağdur. Bu konunun özellikle medyaya çıkması lazım. Bir şekilde sesimizi duyurmamız gerekiyor. Ben sadece bu olayı açıklığa kavuşturmak için tam 270 Euro telefon parası ödeyeceğim. Şunu da düşünmüyor değilim. O Kadar sinirliyim ki uçak bileti alıp gidip o banka memurunu herkesin önünde rezil etmek istiyorum. Bu konu hakkında bilginiz olduğu için sizlere danışıyorum.

Ne yapmam gerekiyor? Lütfen bana yapabileceğim şeyleri söylerseniz yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar. 27.11.2016

Değerlendirme;

Öncelikle geçmiş olsun, elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışalım.

İki konuyu açıklamakta fayda var;

1-      Sisteme girişte hiçbir ücret (giriş aidatı vb.) alınmadığı ifadesi BES aracıları tarafından sıkça kullanılmakta. Ama aslında bu yanıltıcı bir bilgidir. Aslında var ama ertelenmiş giriş aidatı var. Yani sistemden çıkmazsanız ( bireysel emeklilik iptali durumunda ) giriş aidatı tahsil edilmiyor ancak ilk 5 yıl içerisinde sistemden ayrılmanız halinde giriş aidatı kesiliyor.

2-      Hesabınıza yatan paranın çekilmesi konusunda öncelikle siz farkında olmasanız da hesap açma, emeklilik sözleşmesini imzalama vs. aşamalarda otomatik ödeme talimatı da alınmış görünüyor. (Her ayın 2 sinde hesabınızdan ilgili katkı payının çekilmesi talimatı otomatik ödeme talimatı oluyor.)

Bu noktadan sonrası ise bankanın otomatik ödeme sistemini nasıl işlettiğiyle ilgili bir durum. Mesela bazı bankalar ödeme günü hesapta para yoksa ödemeyi almıyor ve o ay katkı payınız ödenmemiş oluyor. Bazı bankalar ise belirli zaman aralığında hesabı tarayarak para girişi varsa ilgili tutarı hesabınızdan düşüyor.

Muhtemelen size bildirilmemiş olsa da böyle bir uygulama söz konusudur.

Size bilgi verilmemesi, eksik/hatalı bilgi verilmesi tabi ki kabul edilebilir bir durum değil, kesinlikle bir mağduriyet söz konusu. Fakat üzülerek söylemeliyim ki şu anki yasal düzenlemeler bu kesintiyi yapma hakkını Bireysel Emeklilik Şirketlerine vermektedir. Ve buna karşı yapabileceğiniz pek bir şey yok maalesef.

Ancak yanlış/eksik bilgilendirme yapıldığı için yasal yollara başvurabilirsiniz. Bunu da yapmadan önce bir hukukçuya danışmanızda fayda var. Çünkü dediğim gibi yapılan kesinti tamamen yasal.

Sitemizde sık sık kesintiler konusunu işleme sebeplerimizden birisi de bu. Sizin gibi eksik/yanlış bilgi verilerek mağdur edilen çok katılımcı var.

Maalesef BES devlet tarafından bile yeterince açık anlatılmayan, avantajlarıyla pazarlanan fakat dezavantajlarından hiç bahsedilmeyen bir sistem haline geldi.

Yardımcı olmak isterdik ancak bu konuda maalesef yapılacak bir şey yok. Saygılarımızla.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mehmet altay dedi ki:

  Devletin verdiği yuzde yirmi beş hariç 1000tl her sene için mi yoksa bir sefere mahsus mu?

  1. ricep dedi ki:

   Her yıl bin bin verecek paraya boğacak seni.;))

 2. saadettin uzunoğlu dedi ki:

  21.08.2017 tarihi itibariyle BES otomatik olarak kayıt oldum. Ancak cayma hakkımı kullanarak sistemden ayrılmak istiyorum . Çalıştığım kurum size banka İBAN nosunu eksik yada hatalı verdiğini söyledi . Bu yanlışlığı nasıl düzeltebiliriz ve tarafıma bu konu hakkında dönüş yapılmasını istiyorum. Teşekkürler…

 3. öncel sunkur dedi ki:

  otomatik katılımdan ayrılmak için başvuru yaptım lütfen işlemleri ivedi olarak yapılmasını talep ediyorum

 4. Elif Bice dedi ki:

  Avivasa dan ayrıldıktan sonra hak tanınan stopaj iadesini alamadım nereye başvurabilirim?

 5. rafet ertuğrul dedi ki:

  CİGNA FİNANS Başlangıç Tarihi 20/01/2014
  Bitiş Tarihi 24/05/2018 Emeklilik devlet katkısı dahil toplam 12108 00tl
  olmuş ayrıldığımda ne kadarı kesilir.Teşekkürler

 6. Hakan dedi ki:

  Bes ayın beşinde iptal ettirdim ağustosun hiç bir şekilde haber verilmedi ne zaman yatacak para hesaba hala aktifim.