BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik Hesaplama
BES Kesinti Hesaplama

Bireysel Emeklilikten çıkmak isteyenlerin en büyük sorunu, BES iptali durumunda ne kadar kesinti olacağı ve birikimlerinin ne kadarını alacaklarıdır. Bu sorunu çözmek adına Bireysel Emeklilikten ayrılma durumunda katılımcının eline ne kadar para geçeceğine ilişkin hesaplama aracı hazırladık. Aşağıdaki alanların tamamını doldurarak (bilmediğiniz kısımlara O (sıfır)yazınız) BES ‘ten çıkmanız durumunda ne kadar kesinti olacağını ve elinize yaklaşık ne kadar geçeceğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca BES Kesinti Hesaplama Aracımızın altına yorum yaparak sorularınızı sorabilirsiniz.Yaşınız:
BES Giriş Tarihi:
Yatırılan (Anapara):
Anapara Getirisi:
Devlet Katkısı:
Devlet Katkısı Getirisi:

Yorumlar
 1. Tekin tural dedi ki:

  16.725 benim yatirdiğim…4126 devlet vemiş 74 ay sonunda ayrilirsam……alacağım para 15443 e iniyor…bu hesap normalmi….

  1. TANER dedi ki:

   ANAPARA GETİRİSİNİ ANLAMADIM BES KESİNTİ HESAPLAMAK İSTİYORUM

  2. admin dedi ki:

   Yatırdığınız tutarın içinde muhtemelen getirisi de var dolayısıyla ondan stopaj kesintisi yapılır. Devlet katkısının ise 74 ayda %35 ini alabilirsiniz. Bu açıdan bir bakabilirsiniz. Ayrıca tam olarak tabloda istenen bilgileri yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

 2. ersoy dedi ki:

  merhabalar
  gırıs tarıhım :13.02.2009
  odenen toplam tutar:24.776
  yatırm getırıs:17.277,70
  yatırılan devlet katkısı:4.113,25
  devlet katkı getırısı:1009,87

  halen yatırmaya devam edıyom

  yukarıdakı hesaplara gore bugun ayrılmıs olsam nekadar alabılırm
  tesekurler

  1. admin dedi ki:

   Yaşınıza göre farklı senaryolar olacaktır. Yaşınız kaç?

   1. ersoy dedi ki:

    oncelıkle cevap ıcın tesekurler
    yasım 46

 3. Ibrahim dedi ki:

  1 hafta ara ile aşağı yukarı aynı rakamlarla hesaplandığında, çıkış durumunda alacağım para arasında 1500 tl oynaması normal mi?

  1. admin dedi ki:

   1 haftalık kısım tam olarak süre bazlı sizi etkileyen bir tarihe geliyorsa, mesela 10 yılı doldurma gibi normal olabilir. Aksi taktirde olamaz. Giriş tarihi, birikim, yaşınız,ana para ve getiri tutarları gibi yukarıda yer alan bilgilerinizi yazarsanız kontrol sağlayabiliriz.

   1. İbrahim dedi ki:

    Admin, şöyle birşey soracağım. BES te bütün şartları yerine getirip emekli olsam bile, verildiği iddia edilen devlet katkısının tamamını alamıyorum. Burada değişik kombinasyonlar kullanarak sorgulama yaptığım zaman bu durumla karşılaştım, doğru mu? Her ay yatırdığım parayla altın ya da döviz alsaydım, BESten çıkmam halinde alacağım paranın 1.5 katını alabiliyorum. Üstelik fonlarım döviz ve altına endeksli. Bu sistem tasarruf gibi anlatılıyor ama pek de tasarruf ettir miyor, tasarrufları eritiyor resmen.

   2. admin dedi ki:

    56 yaş ve 10 yıl şartını doldurursanız devlet katkısının tamamını alırsınız. yalnızca getiri üzerinden stopaj kesintisi yapılır. Hangi yatırım aracından ne kadar getiri alacağınıza dair öngörüde bulunmak mümkün değil tabiki fakat Bireysel Emeklilik konusunda önemli olan konu Fon yönetimidir. Fonlarınız iyi yönetilirse getirisi iyi olacaktır.

   3. Mehmet Çalışkan dedi ki:

    Admin 12 yıl 5 ay önce sisteme katıldım fakat dondurdum sadece 1 ay yatırdım. Şimdi toplu yatırırsam hemen geri yüzde 25 devlet desteği alabilir miyim ?

 4. Yasin dedi ki:

  7 aydır yatırıyorum 950 TL birikmiş ayrılmam halinde 150 TL geri ödeyebileceklerini söylediler 750 TL kesinti resmen soygun

  1. admin dedi ki:

   Bu kesintiden kurtulmak için 5 yılı doldurmanız gerekmektedir. Giriş aidatı v.s. kesintileri 5 yıla kadar çıkmanız halinde kesiliyor maalesef.

 5. Hatice dedi ki:

  Kaç kere aradım,sms gönderdim bir türlü iptal edemiyorum. Acaba bir çözüm var mı

 6. Mehmet Ay dedi ki:

  Anladığım kadarıyla 10 yılı ve Emeklilik yaşınızı doldurmadan ancak ana parayı geri alabiliyorsunuz? O da 3 yıl dolmuşsa…

 7. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar. Benim bir sorum var ve henüz cevabını bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Aynı bankadan aynı anda iki BES hesabı açtırdım.(Zorunlu değil) Ayrılmak istediğim de , yani her ikisini de aynı anda iptal ettirdigimde, kesintiler ikisine de uygulanır mı? Zira sitenin hesaplama aracını kullanırken ikisinin toplamını yazıyoruz. Dogal olarak tek hesap gibi algıladığından kesintileri ona göre hesaplıyor. Ayrilmalarda iki BES’ten ancak birinden kesinti yapılabileceğine dair birşeyler duymuştum, iyi günler

  1. Arif dedi ki:

   Yalnizca 1 tanesinden kesinti olur. Zaten girerken size söylemişlerdir giris aidat kesintisinden muaf olmak icin 2 adet sozlesme yaptırın diye. Tabi ilk etapta cikarsam hic kesinti olmayacak diye dusunuyor insan. Yani aslinda resmen yasal dolandiricilik.

 8. Arif dedi ki:

  Bireysel emeklilik yasal soygundur. Degerlendirilen fonlarin yillik getirisi hepi topu %10 bandinda. Enflasyonun %20lerde gezdigi bir ulkede gereksiz bir yatirimdir. Devlet katkisi %25 ama bundan 20 30 yil sonra millet emekliligi patir patir hakettiginde devlet bu katkiyi vermeyecek. Veremeyecek cunku oyle bir butce olmayacak. Paraniz kus olup ucacak. Girip de kurtulmak isteyenlere tavsiye 5 Yilini doldurup 6. Yilda cikmasi. Yoksa cok buyuk zarariniz olur. Bir vadeli altin hesabi acip her ay oraya gram altin almaniz durumunda kazanciniz daha fazla olacaktir.

  1. Mustafa dedi ki:

   Haklısınız Arif Bey. 2011 de sisteme dahil olmuştum. Sonuçta yüzde 25 devlet katkısı ve birde hiç anladığım fonları iyi değerlendirebilirsem 2021 gibi çıkarım şeklinde hesaplıyordum. Ama 2013 de yeni bir kanun çıkardılar. Bende iki sene daha prim yatırmak istemiyorum. Zaten birde Bes’in Varlık Fonuna devri gibi bir haber de endişelerimi artırdı. Neyse ki o hiç anlamadığım fonları biraz da olsa değerlendirmiş gibiyim. Toplamda 57 civarında prim yatirmisim. 14 bin küsur devlet katkısı toplamda 100 bin üstünde bir rakama denk geliyor. Parayı çekmeye kalktığımda 87 bin civarında birşeyler ödüyorlar. Yaklaşık 30 bin kazandırmış. Aslında ihtiyacım yok ama yeni bir yasa çıkartıp parayı hiç etmelerinden de çekiniyorum açıkçası.

 9. Ferman irez dedi ki:

  Nasil iptal edebilirim

 10. Hacer ketir dedi ki:

  Çok saçma bı is ben de yaptırdım ama çok pişman oldum. Yatirdigim parayla farklı bişeyler yapsam değeri olurdu, şimdi bu bireysel emekliliğe yatirdigim para değerini kaybediyor ve banka benim paramı isletiyor. Kazanan bankalar aslında, milletin hiçbir karı yok aksine zarar. Boş yere paramızı bağlıyoruz iptal etmek istiyorsun, yatirdigim parayı bile alamıyorum çok saçma

 11. Secaddin dedi ki:

  1 yildir odeme yapiyorum ve iptal etmek istiyorum musteri hizmetini aradim zaten devlek katkisindan yararlanamiyorm bide dedi 650 tl ana paradan kesinti olacak onuda kabul etim sirf iptal olsun diye dedi 5 gün sonra seni aricaklar aradilar bu sefer yok fon getirisi yok doviz yuksek belki daha cok kaybiniz olabilir dediler bende biraz teredut etim şimdili dondurdum bankanin işi beni olmaz 6.500 tl ana param var beni borçlu da çikara bilirler bu konuda bilgisi olan varsa LUTFEN BENI BILGILENDIRSIN bu kesinti haricinde kesinti olmasa lanet olsun 650 tl gitsin kurtulaiyim

  1. admin dedi ki:

   Dondurduğunuz süre boyunca ilave yönetim gider kesintisi yapılabilir.

 12. Muammer çakın dedi ki:

  Merhaba 29 yaşındayım 2017 den bu yana özel bankada biriken bes de şu miktarlar var.

  İGES : 2.011.44
  OKS : 5.243.14

  Sorum şu bugünkü şartlarda ayrılırsam alacağım net ücret ne kadar olacak bes den cvp verirseniz sevinirim meflife emeklilik sistemindeyim şuan.

 13. Hayri dedi ki:

  Yaptık bi cahillik girdik. 3 sene dolmasını bekledim. Bugün itibari ile 3 yılım doluyor. Yarın ilk işim sistemden çıkmak olacak. Tavsiyem 3 yılını dolduran arkasına bile bakmadan topuklasın… girmemiş olan hiç bulaşmasın. Yatırdığın parayı git eşşeğe yatır daha fazla getirisi olur. Hiç cazip değil. Hiç bir şey bilmiyorsanız paranızı altın veya dövize çevirerek biriktirin daha karlı olursunuz. Şayet ben öyle yapmış olsaydım yatırdığım para 2 katından fazla bir değere ulaşırdı tl olarak. Şimdi%6-7 fazlasını geri alacam hiç anlamı yok!!!

  1. Hemdine dedi ki:

   Siz nasıl başvuru yaptınız 3 yıl sonra.Ben yapıyorum internetten müşteri hizmetlerinden ama onaylamıyorlar…Girdiğine çok pişmanım ayrıca yatırdığımız paranın değeri gidiyor…

 14. Murat dedi ki:

  Bir de söyle düşünmek lazım ben 2013 10 aydan beri yatırıyorum yalnız o parayı yatırmasaydım şu an benim param yoktu öyle böyle kısa kısa ödedik.BEN pişman değilim sonuçta benim şu an 10 lira param var.

  1. admin dedi ki:

   Fon yönetimi burada önem arz etmekte, şayet fonlarınız iyi yönetildiyse tatmin edici gelirler elde edilebiliyor.

 15. mustafa dedi ki:

  merhabalar önceki mesajım sehven birden fazla kopya şeklinde olmuş yeni fark ettim özür dilerim , 01.04.2013 te bes e ilk girişim var ve hesabım 01.01.2016 da zorunlu olarak devlet tarafından farklı bir bes kurumuna devredildi, son ödeme bilgim 29.06.2016 tarihli ve bu süre zarfından beri bir kurumda çalışmadım ve bes ödemesi de yapmadım, şimdi sisteme ilk giriş tarihine göre bes te 6 yıldan fazla kaldım, ayrılma talebim olursa 2. kurum şartlarına göre 3 yıl sistemde kaldığım için hangi şartlara göre kesinti olur, ayrıca yaşım 44 ve 29.06.2016 dan günümüze kadar ödeme yapmayıp bu zamana kadar sistemde kalmış olmamdan dolayı yatırılan para 5041tl, anapara getirisi 2910 tl , devlet katkısı 1260 tl ve getirisi 459 tl olduğuna göre ayrılma halinde ne kadar iade alırım teşekkürler

 16. Şevket yavuz dedi ki:

  Benim sorum; ben 30.04.2007 tarihinde Grupoma BES e girdim. 2013 yılında BES kanununun değişmesiyle TC. Ziraat bankasına transfer oldum . Şu anda 12 yıldır BES te olmama rağmen sadece TC. Ziraat bankasına transfer olduğum tarihten itibaren sayılmakta bunu düzelttirebilir miyim . Düzelttirebilrsem nasıl yapabilirim. BES teki sürem 12 yılı geçtiği halde 6 yıl görünüyor. saygılarımla.

 17. Sibel kocabıçak dedi ki:

  Merhaba 01.09.2012 tarihinden itibaren besteyim garanti bankasında başlayıp 04.03.2014 te vakıfbank emekliliğe geçtim şu an 15293,26 tl ana para ödenen getiri tutarı 8304.2 tl, yatırılan devlet katkısı 4616.43 tl, getirisi 995.89 tl, kredi kartı ile ödemeler gercekleştiğinden 300 tl de provisyonda bekleyen var. 10 yılı beklersem nasıl bir tutar olur bu hesaplama tablosuna göre bugün ayrılsam 24020,28tl gösteriyor 4000 tl yok oluyor resmen

 18. Yeşim Ulusoy dedi ki:

  Birikim :3.495,52 TL olan Devlet katkısı birikim hariç rakam: 2.761,82 TL ve ödenen toplam tutar 2.860,00 TL rakamdan bes iptal istiyorum. 1 yıl 1 ay ay oldu bes yaptıralı.Ne kadar para iadesi yaparlar. Net hesaplayabilen varsa yardımcı olabilir misiniz ? Tşk ler.

 19. Şafak başak dedi ki:

  Şayet eyt yasası çıkarsa, bes deki sistemden çıkışta kesinti ne olur?

 20. tahir dedi ki:

  hesaplama robotu yanlış hesaplıyor robot, hesapta 6-10 yıl kalan kişinin çıkması durumunda verilecek devlet katkısı ve stopaj kesintisi 10 ve daha yukarı yıllarda çıkacak olanla aynı hesaplıyor.

 21. GÖKHAN ASLAN dedi ki:

  Adım Gökhan Aslan. 48 yaşımdayım, sisteme giriş tarihim 05/08/2004. Anaparam 34184, anapara getirisi 27272, devlet katkısı 6906, devlet katkısı getirisi 2922. Sistemden ayrılmam halinde elime geçecek miktarı lütfen hesaplayıp, belirtir misiniz? Teşekkürler.

  1. Fenası Kerim dedi ki:

   62.015,20 TL

  2. TUĞRUL dedi ki:

   Levent bey hangi fonu secmistiniz.birikimlerinizi hangi fonlarda degerlendirdiniz

  3. TUĞRUL dedi ki:

   Gökhan bey selamlar. birikimlerinizi hangi fon veya fonlarda degerlendirdiniz.saygilar

   1. Serdar dedi ki:

    Vakıf bes için söyleyeyim şu anda kazanç yüzde 60 çıvarında fonlar ise vga,, (altın) %30
    Vel,, %35
    Vet,, %15 dağılım oranları
    Veg. %20
    Yukarıdaki rakamlar tavsiye niteligindedir. Sistemdeki sürem 74 aydır.

 22. Gülçin dedi ki:

  10 yılımı doldurdum anadolu hayattan ne kadar altım hangi bilgileri istersiniz yardımcı olursanız sevinirim

 23. Levent dedi ki:

  Üç kağıtcı bi firma ayrılmak istiyorum evrak fakslıyorum gelmedi, hangi numaradan faksladın hergün bi bahane üretiyorlar.

 24. Nadire BAŞAR dedi ki:

  BES’ ten ayrılmak istiyorum.

 25. mümin safak dedi ki:

  tablo çalışmıyor düzeltirmisiniz lütfen