BireyselEmeklilikSistemi.Org

BES Otomatik Katılım Nedir, Süreç Nasıl İşleyecek?

BES Otomatik Katılım Nedir, Süreç Nasıl İşleyecek?

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda değişiklik yapılarak Otomatik Katılımlı Bireysel Emekliliği başlatmak amacıyla hazırlanan tasarı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Tasarıda yer alan hususları başlıklar halinde ele almadan önce Bireysel Emekliliği bilmeyenler için bazı konuları hatırlamakta fayda var.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Mevcut uygulamada Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), aylık olarak belirli miktarda katkı ödediğimiz, belirli şart ve koşullarla devlet desteği bulunan ve birikimlerin özel Emeklilik Şirketleri tarafından yönetilen çeşitli fonlarda değerlendirildiği bir tasarruf sistemidir. Sistemden emekli olmak için 56 yaşını doldurmak ve sitemde minimum 10 yıl katkı payı yatırmak gerekmektedir.

BES’te otomatik katılım nedir?

Bilindiği üzere BES isteğe bağlı olarak katılım sağlanan bir sistemdir. Bireysel emeklilikte otomatik katılım ise; 45 yaş altı SGK kayıtlı bir iş yerinde çalışanların tamamının işveren tarafından, ilgili mercilerce belirlenecek bir bireysel emeklilik sözleşmesine ve planına dahil edilmeleridir.

Otomatik Katılım beni etkiler mi?

Kamu veya özel sektör fark etmeksizin SGK kayıtlı bir iş yerinde çalışan ve 45 yaşından küçük herkes sisteme dahil olacaktır.

Ne kadar katkı payı ödeyeceğim?

Ödenecek katkı payı çalışan kişinin prime esas kazancına göre belirlenecek. Çalışanın maaşından her ay prime esas gelirin %3’ü kadar katkı payı kesilerek bireysel emeklilik planına aktarılacaktır. Çalışan istemesi halinde bu tutarı artırabilecek.

Otomatik Katılımlı BES’te devlet katkısı ne kadar?

Devlet katkısı mevcut durumda uygulandığı gibi %25 olarak uygulanmaya devam edecek. Bunun yanı sıra sistemde cayma hakkını kullanmayanlara bir defaya mahsus 1000 TL, ve emeklilik şartlarını sağladıktan ve emekliliği hak ettikten sonra 10 yıl veya daha fazla süreli yıllık gelir sigortası yaptırarak birikimini alanlara ilave %5 devlet katkısı sağlanacak.

Otomatik katılımlı Bireysel Emekliliğe dahil olmak, sistemden çıkmak / hariç tutulmak mümkün mü?

45 yaş altı çalışanların sisteme dahil olmama gibi bir seçenekleri bulunmuyor. Ancak sisteme girişten itibaren 60 gün içinde cayma hakkını kullanarak tamamen kayıpsız sistemden çıkabilirsiniz.

Parayı kim, hangi şirkete, hangi plana yatıracak?

Otomatik olarak sisteme dahil oldunuz ve sistemden ayrılmayacaksanız bu konularda yapacağınız hiçbir işlem bulunmamaktadır. Katkı payı tutarı işyerinizce maaşınızdan kesilecek, bakanlık, müsteşarlık vs. ilgili birimlerce belirlenecek olan emeklilik şirketine ve planına yatırılacak.

Sistemden Çıkmak mümkün mü?

Bireysel Emeklilikten çıkmak her zaman için mümkün ancak en başta verilen 60 günlük süre içerisinde çıkmak en sıkıntısız ve kolayı olacaktır. Sistemde kalmayı düşünmeyenler bu 2 aylık süreyi kaçırmamalı.

Kesinti var mı?

Söz konusu tasarıya göre fon işletim gideri haricinde bir kesinti olmayacak. Yani Yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı kesintisi olmayacak gibi görünüyor.

Ayrıca iki aylık süre içerisinde cayma hakkını kullananların tüm ödedikleri aynen iade edilecek. Cayma süresi içerisinde ayrılanlardan – mevcut sistemde de olduğu gibi – kesinti yapılmayacağı kesin.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Taner Sercan dedi ki:

  Merhaba,

  Devlet tarafından otomatik olarak bu sisteme aktarılacağı belirtiliyor, diğer taraftan da BES – şirketini işveren seçiyor.

  Yani işveren tarafından bireysel emekliliğimize dair nasıl bir yönlendirme olacak, bu ne zaman olacak?

  Biz bu gelişmelerden nasıl haberdar edileceğiz. Kolay gelsin

  Saygılarımla
  Taner Sercan KART
  Ele.-Elo Müh.
  KEVİ mühendislik Asansör

  1. admin dedi ki:

   Taner Bey, evet Şirketi işveren seçecek ve malesef çalışanın buna müdehale şansı bulunmuyor. Çalışan sayısına göre sisteme dahil olma süreleri değişmekte. İşveren tarafından sisteme dahil edilince tarafınıza bilgilendirilme yapılması gerekmektedir.

 2. Murat dedi ki:

  E ben 1 yıldır sistemdeyim otamatik olarak ikinci tanımlanacak mı? devlet katkısı 1000 tl den faydalanacak mıyım?

  1. admin dedi ki:

   Murat Bey, normal BES sözleşmeniz aynen devam edecek, otomatik sisteme de dahil olacaksınız. Yani bir normal bir otomatik BES sözleşmeniz olacak. 1000 TL ek devlet katkısı da dahil otomatik Bireysel Emekliliğin tüm olanaklarından yararlanacaksınız.

 3. Hakan dedi ki:

  Devlet memuruyum normal emeklilik devam edecek mi yani emekli sandığıda devam edecek mi yoksa buradaki haklarımız son mu bulacak

  1. admin dedi ki:

   Hakan Bey, Emekliliğiniz aynı şartlarda devam edecek. Otomatik BES emekliliğe alternatif değil ilave bir uygulama.

 4. tugrul dedi ki:

  Benim merak ettiğim konu aslında şu; ben devletin otomatik bes’i yerine gidip özel bir firma ile kendim bes yapsam avantaj mı yok dezavantaj mı? 10 yıl sonra yaşım 56 olmuyor fakat toplu paramı almak istediğimde devlet katkısının %60 ını veriyor ve anladığım kadarı ile kesintiler oluyor. Özel şirketlerle bes yaptığımda 10 yıl sonra sistemden toplu paramı almak istediğimdeki muamelede devletinki ile aynı mı???

  1. admin dedi ki:

   Tuğrul Bey, Otomatik BES Avantajları / Dezavantajları konumuzu inceleyerek otomatik katılımlı BES avantajları hakkında bilgi alabilirsiniz.
   Devlet katkısı hakediş süreleri konusunda otomatik BES ve bireysel olarak yaptıracağınız BES arasında bir fark bulunmamaktadır.

 5. Mustafa sağlam dedi ki:

  56 yaşına geldiklerinde diyelim bes’te 8 yıl yattı. Bu on yıl sınırını tamamlayamadim. O zaman ne olacak? Bu 8 yıl yatan parayı alabilecek miyim?

  1. admin dedi ki:

   Mustafa Bey;
   Ana paranızın tamamını alırsınız fakat devlet katkısının %35 ‘ini alırsınız.

 6. AYTEN KABOĞLU dedi ki:

  Merhaba… merak ettiğim diyelim ki bu sisteme dahil oldum ama 3 sene sonra çıkmak istiyorum.
  1. Kesinti uygulanacak mı?
  2. istediğim zaman cıkmak istersem maaşımdan kesilen tutar iade edilecek mi? yanı normal BES gibi içerde biriken paramı alabilecek miyim?

  1. admin dedi ki:

   Ayten Hanım;
   1- Getiriler üzerinden stopaj kesintisi uygulanır. Yapılan düzenlemeye göre şu anki durumda giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi uygulanmayacak. 3 yıl sonra neler olur tam kestirmek mümkün değil.
   2- Maaşınızdan kesilen tutar yani ana paranız iade edilir.

 7. Saliha ASLAN dedi ki:

  3 yıl sistemde kalıp ayrılmak istersem 1.000TL devlet katkısını alabilecek miyim? (devlet katkılarında bellir bir hakkediş yüzdesi var. Bu 1.000 TL için de geçerli mi)

 8. aslı dedi ki:

  Benden 60 tl para kesildi yuzde 25 devlet verdiğinde 75 tl olur. Yıl bazında 900 tl olur. 10 yıl sonra bu para 20 bin olsa bile bana faydası nasıl olacak anlamıyorum. On yıl sonra 20 bin tl nin değeri olmaz ki. Benim gibi asgari ucret alan için en fazla iki maaş tutarı olur getirisi ne anlamadım. Kafam karıştı yardımcı olur musunuz?