BireyselEmeklilikSistemi.Org

BES Şirketleri Zararda

24.06.2014
BES Şirketleri Zararda

Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan düzenlemeyle, katılımcılardan yapılan yönetim gideri ve fon işletim gideri kesintilerinin azaltılması Emeklilik Şirketlerini zarara soktu. Ayrıca önümüzdeki dönem kesintilerin daha da düşürülecek olması endişe yaratıyor.

ÇARE, OTOMATİK KATILIM

Bir taraftan devlet katkısı sayesinde sistem hızla büyüyüp, katılımcı sayısı 4.5 milyona, fonların toplamı 30 milyar TL’ye çıkarken; diğer taraftan emeklilik şirketlerinin zarar etmesi ve kara geçmede önlerini görememeleri hem kamu yönetimini hem de sektörü çare bulma konusunda harekete geçirdi.
Bir süredir tüm tarafların üzerinde çalıştığı; yeni işe gireceklerin bireysel emeklilik sistemine katılımını sağlayacak olan, ‘otomatik katılım’ uygulaması ise emeklilik şirketlerinin elini rahatlatacağa benziyor. Bu sayede her yeni işe girenin otomatik bireysel emekliliğe de üye olması ile katılımcı sayısı artacak, fonlar büyüyecek, şirketlerin de giderleri azalacak. Önümüzdeki günlerde pilot çalışmanın başlayacağı otomatik katılım sistemine, 2015 yılının başında geçilmesi bekleniyor.

Otomatik katılım maliyeti düşürür

TÜRKİYE Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Ramazan Ülger şöyle konuştu: “Sektörün zararını sadece kesintilere bağlamak doğru değil. Asıl sorun, katılımcıların yüzde 35’nin ilk 3 yılda sistemden çıkması. Sisteme yeni giren katılımcıların maliyeti çok yüksek ve bu maliyete ilk yıl katlanıyorsunuz. Otomatik katılım sayesinde de küçük tasarruf sahipleri sisteme girecek, maliyetler düşecek.”

Türkiye Sigorta Birliği Başkan Yardımcısı ve Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu ise, sektörün kârlılığının Türkiye’nin sorunu olduğunu vurguladı ve “Bu şirketler kârlı olacak ki, Türkiye ekonomisine kaynak yaratabilsin” dedi.

MAKEDONYA MODELİ

Bireysel emeklilik sisteminin yeniden gözden geçirilmesi talebiyle temmuz ayında Hazine’ye bir rapor sunacaklarını anlatan Uğurlu, “Kıdem tazminatı gibi şeylerin bu sistemde değerlendirilmesini istiyoruz. Makedonya’da bireyler primlerinin yarısını devlet SSK’sına yatırıyor. Yarısını da dilediği özel emeklilik şirketine yatırıyor. “

ASGARİ ÜCRETE ÇIKARILMALI

Uğurlu, erken çıkışlarda emeklilik şirketlerinin maliyetlerini karşılayacak kesintilerin de yükseltilmesi gerektiğine işaret ederek, “Şu anda asgari ücretin yarısı kadar müşterilerden erken çıkışlarda kesintiye izin veriliyor. Bunun en az asgari ücret düzeyine çıkarılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.