BireyselEmeklilikSistemi.Org

BES Sözleşmem Hangi Şirkette

BES Sözleşmem Hangi Şirkette

Otomatik katılım sisteminin yürürlüğe girmesiyle çalışanlar Bireysel Emeklilik Sistemine iş yerleri aracılığıyla dahil edilmeye başlandı.

Bu aşamada bazı iş yerleri şirket seçiminde halihazırda çalıştıkları bankalarla aynı çatı altındaki emeklilik şirketlerini tercih ederken, bir kısım iş yerleri de farklı şirketlerle anlaştı.

Örneğin Halk Bankasıyla anlaşması olan bir iş yeri Halk Emeklilik ile anlaşabileceği gibi Vakıf Emeklilik veya Ziraat Emeklilikle de anlaşabilmektedir. Bu konuda herhangi bir kısıtlama veya kural bulunmamaktadır.

Bu durumu açıklama sebebimize gelirsek, iş yerinin hangi emeklilik şirketiyle anlaştığını bilmeyen çalışanlar, otomatik katılım sözleşmelerinin maaş müşterisi oldukları bankadan yapıldığı varsayımı ile hareket ediyorlar. Bu varsayıma göre otomatik katılımın iptali, cayma hakkı veya diğer işlemler için bankaya gittiklerinde ise başka şirketle anlaşılmış olması durumunda çözüm bulamadan geri dönüyorlar.

Esasen Otomatik katılıma giriş yapan çalışana, Bireysel Emeklilik Şirketi tarafından bilgilendirme yapılıyor (SMS veya e-mail ile) . Fakat bu bildirim gözden kaçması veya unutulması gibi nedenlerle çalışanlar bankalarla bu sorunları yaşayabiliyorlar.

Sonuç olarak Zorunlu BES ‘e hangi şirket aracılığıyla dahil edildiğimizi bilmiyorsak, karışıklıklar yaşamamak ve sorunlarımızı daha kolay çözmek adına iş yerimizden otomatik katılım sistemine dahil edildiğimiz bireysel emeklilik şirketini öğrenip öyle yola çıkmakta fayda var.

Benzer bir başka sorun da sigorta şirketlerinin isim değişikliği veya birleşmesi gibi durumlarda yaşanmaktadır. Falanca şirkette sözleşmesi olan katılımcı bir süre sonra şirketini bulamayabiliyor.

Buna örnek olarak Yapı Kredi Sigorta ve Allianz Emeklilik örneğine bakalım;

Bilindiği üzere Yapı Kredi Sigorta hisselerinin büyük kısmı, Allianz Sigorta tarafından 2013 Ekim itibariyle satın alındı. Ve yeni şirket Allianz Yaşam ve Emeklilik adı altında faaliyet göstermeye başladı. Bu aşamada Yapı kredi bireysel emeklilik sözleşmeleri de Allianz Yaşam Emekliliğe geçmiş oldu. Yani Yapı Kredi bankasıyla Bireysel Emeklilik yaptırdıysanız sözleşmeniz doğal olarak allianz’a taşınmış oldu.

Özetle Yapı Kredi Bireysel Emeklilik iptal /cayma gibi işlemlerinizi Allianz aracılığıyla yapabilirsiniz. Ancak şunu da unutmamak lazım ki Allianz Yaşam Emeklilik şirketinde hala ortaklığı bulunan Yapı Kredi Bankası da BES ve Otomatik katılım sözleşmeleri yapmaya devam etmektedir. Tabi bu durum her birleşme sonrası olmayabilir. 

Etiketler:

Yorumlar
  1. Fatma gültekin dedi ki:

    Bireysel emeklilik iptalini istiyorum

  2. Müslüm dedi ki:

    Anadolu hayat emekliliği iptal etmek istiyorum