BireyselEmeklilikSistemi.Org

BES Stopaj İadesi Son Durum

BES Stopaj İadesi Son Durum

             Bireysel Emeklilik Sistemi‘nde (BES) yapılan yasal değişiklik sonrası sistemden çıkmış olan katılımcılara anaparadan yapılan stopaj kesintilerinin iadesi yoluna gidilmiş, 29 Ağustos 2012 tarihinden 29 Ağustos 2013 tarihine kadar kesinti iadelerine ilişkin başvurular toplanmış ve bu tarihten itibaren iadeler başlamıştı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamaya göre BES stopaj iadeleri tamamlandı ve Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılan 420 bin 137 kişiye, 395 bin 915 poliçe için toplam 304 milyon 290 bin 415 lira ödeme yapıldı.

Bu habere rağmen çeşitli platformlarda Bireysel Emeklilik Stopaj iadesini alamadığını belirten bir çok katılımcı bulunmaktadır. Bakan Şimşek’in açıklamasına göre başvurularında sorun olan ya da mevzuat gereği ödeme yapılamayacak 24 bin 222 kişi haricinde iade yapılacak kimse kalmadı. Yani henüz iade alamadıysanız siz de bu 24 bin 222 kişiden birisiniz.

Bu 24 bin 222 stopaj iadesi bekleyen katılımcının dilekçelerinin tekrar gözden geçirileceği ve ödeme yapılması gereken varsa yılsonuna kadar ödemelerin bitirileceğini belirten Mehmet Şimşek, başvurularında sorun olmayanların ödemesinin tamamlandığını ancak 9 bin 500 civarında bir hak sahibinin ise ilettikleri banka bilgilerinin yanlışlığı nedeniyle ödemelerinin yapılamadığını söyledi.

Konuya ilişkin Büyük Mükellefler Vergi Dairesi , BES stopaj iadesi hak sahiplerine ödeme yapıldığı halde çeşitli sebeplerle bankalardan geri dönen ve BMVD emanet hesaplarında beklemekte olan BES stopaj iadelerinin bulunduğuna ilişkin bir duyuru yayınladı.

Ayrıca BES stopaj iadesi alamadıysanız ve sorun banka hesap bilgilerinizde ise bu durumu Büyük Mükellefler Vergi Dairesinin internet sitesinde kimlik numaranızla sorgulayabilirsiniz.

Sorgulama Sayfası için buraya tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar
 1. doğan yılmaz dedi ki:

  paribas emeklilik şirketinde alacağım stopaj kesintilerini alamadım .mahkemeye verdim kazandım parayı alamadm mahkeme sonuçlanalı 20 ay oldu arz ederim

 2. Hasan Sürmeli dedi ki:

  Yılbaşı geldiğinde iki yıl tamamlanmış olacak,ben hâlâ bana iade edilmesi gereken paramı alamadım. B.M.V.D. telefonla ulaşmak mümkün değil. Maliye kendi alacağı olduğu zaman haksızda olsa mükererde olsa çatır çatır alacağını alıyor,ne hikmetse alamadıklarına da öz evlat muamelesi yapıyor,devlete olan vergisini veya herhangi bir mükellefiyetini zamanında terine getirmiyen mükelleflere bir şekilde af, maf,taksit,maksit bir şekil bulunuyor,zamanınsa veya zamanından önce ödeyen dürüst mü desem safmı desem vb. vatandaşlarında devlete karşı olan saygısını ve bağlılığını törpülüyor.Ben vatandaş olarak devletimin öncelikle dürüst vatandaşına ve mükellefine sahip çıkmasını bekliyorum,özlüyorum.

 3. Bilal Özçavdar dedi ki:

  Evraklarımın kayıt altına alınması 20 ay oldu..Kayıt numaram belli ve hala iademi alamadım…Hiç olmazsa ödeme sırası hangi numaralarda olduğunu bildirselerdi….Para almaya şahin,vermeye karga…

 4. ahmet cakmak dedi ki:

  benim evrağımda 2013 mayıs ayında kayıt altına alındı çevremdeki herkes ödemesini aldı ben alamayınc büyük müğkelleflere mail attım cevap alamayınca bimere başvurdum 2 ay sonra vergi dairesinden cevap geldi sigortamın aktarım yapıldığı için geciktiğini çok yakın zamanda ödeneceğini bildirdiler ama cevremde aktarımlı poliçesi olanlarda 3 ay önce ödemelerini aldı bizimkinden hala ses yok telefonlşa maillede vergi dairesine ulaşmakta mümkün değilherhalde en iyisi yine bimer bu konuda bigisi olan aydınlatsın lütfen teşekkürler

 5. bakkal dedi ki:

  Başvurumuzu yaptık, iade alamadık. Ancak geri dönüp baktığımızda ispatlayabiliriz ki BES’e başlayıp ayrılmışız. bu takasbank tan da görülüyor zaten. Bu durumda iade alabileceği belirtilen ama alamayacak olan bizler nereye başvurabiliriz.

 6. Ozkan dedi ki:

  Bilgim olmadığı için hiç başvuru yapmadım şimdi başvuru yapsam alabilir miyim?
  2012 Ağustosdan önce ayrılmıştım

 7. zafer firinci dedi ki:

  slm herkese bende bu konu ile ilgili simdi bilgim oldu 2003 yillinda yanlis hatirlamiyorsam aviva bireysel emeklilik policem vardi yaklasik 3 ve ya 4 yil yatirdim son bir kac yil yil bana gore yusek sayilabilcek 1000tl gibi bir odeme yapiyordum odemekte zorlaninca policen ayrilma hakkim vardi ve ayrildim yanlis hatirlamiyorsam 2006 yilinda bunula ilgili kesieln devlet katki payi stopajin iadesini geri alma hakkim varmi ve nasil bir yol izlemeliyim yardimci olacak arkadaslara tskrll

 8. Yakup dedi ki:

  Yıl 2017 oldu hala ödeme falan yok.Nasıl iştir bu?

 9. Mustafa Karagöz dedi ki:

  Maalesef bende de durum aynı 2017 yıl ödeme alamadım. Sisteme ve yetkililere ulaşmak mümkün değil.
  Büyük mükelleflerden sorgulama yapayım derseniz de Amerika green kart başvuru formu geliyor karşınıza.
  Şaka mı yoksa siz gidin oraya başvurun mu demek istiyorlar.
  Allah bildiği gibi yapsın

 10. Ahmet Tokmak dedi ki:

  Aynı şekilde ben de alacagimi alamadım. Yil oldu 2017. Ama muhatap yok.