BireyselEmeklilikSistemi.Org

BES ’te Kesintilere Tavan Uygulaması

18.08.2015
BES ’te Kesintilere Tavan Uygulaması

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ‘nde yapılan yönetmelik değişikliğiyle, giriş aidatı ve yönetim gideri kesintisine sınırlama getirildi. 2016 yılında yürürlüğe girecek olan yönetmelik değişikliğine göre;

  • İlk beş yıl içerisinde yapılacak giriş aidatı ve yönetim gideri kesintisi toplamı her yıl için brüt asgari ücretin %8,5 ‘ini aşamayacak.

  • 5 Yıl ve sonrasında ise katılımcılardan giriş aidatı ve yönetim gideri kesintisi yapılamayacak.

Aynı yönetmelikle yönetim giderleri kesintisine ilişkin; “Bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları üzerinden azami yüzde iki oranında yönetim gider kesintisi alınabilir.” ifadesi, “Bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları ile katılımcının birikimi üzerinden yönetim gider kesintisi alınabilir.” Şeklinde değiştirilerek yalnızca katkı payı değil birikimden de yönetim gideri kesintisi alınmasının önü açıldı. Bireysel Emekliliğe ara verilmesi halinde ise daha önce her ay için 2 TL ile sınırlandırılan yönetim gideri kesintisindeki sınırlama kaldırıldı.

Ayrıca BES katılımcısından sözleşme yürürlük tarihinden itibaren sözleşme sonlanana kadar yapılan kesintiler toplamı (giriş aidatı, yönetim gideri kesintisi, fon toplam gider kesintisi v.s.) katılımcının devlet katkısı hesabında yer alan birikiminin belli bir oranını aşamayacak.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.