BireyselEmeklilikSistemi.Org

BES’te 2023 Yılı Hedefi 500 Bin Emekli

20.03.2012

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılında Bireysel Emeklilik Sistemi de 20’nci yılını tamamlayacak. Sistemin 2023 yılında 6 milyon katılımcı, 110 milyar liralık fon büyüklüğü ve 500 bini aşkın bireysel emekli sayısına ulaşması bekleniyor.

Dokuzuncu yılını dolduran Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) katılımcı sayısında gün geçtikçe yükselen bir grafik gözlemleniyor. Gönüllü katılım esasına dayalı bu sistemle, kişiler sosyal güvenlik sisteminin sağladığı emeklilik gelirine ek bir gelir sağlayabiliyor. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin açıkladığı verilere göre şirketlerin toplamındaki katılımcı sayısı 2.6 milyonu aşarken, sistemden emekli olan katılımcı sayısı 4 bine ulaşmış durumda. Bu durum, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne olan ilginin ve güvenin ne kadar arttığının da göstergesi. Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki toplam katkı payı tutarının da 15 milyar lira olmasıyla birlikte, Türkiye’nin sisteme geç başlamasına rağmen, rakamları memnun edici kılıyor. Ayrıca, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım oranı 25-34 yaş aralığında yaklaşık yüzde 40’ları bulurken, bu oran 25 yaş altı olan kişilerde yüzde 6 oranında gerçekleşiyor. Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sistemi’nin kurulduğundan itibaren ilk 10 yılda yaklaşık 30 milyar lira fon yaratması ve bu süre içinde sisteme, yaklaşık 3.5 milyon katılımcının girmesi beklenmekteydi. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin 20’nci yılı olan 2023 yılında Bireysel Emeklilik Sistemi’nin GSMH’deki payının ciddi boyutlara gelebileceği tahmin ediliyor. Ülkemizde tüm ekonomik projeksiyonlar Cumhuriyetin 100’üncü yıldönümü olan 2023 yılı hedeflenerek yapılırken, şirketlerin BES’le ilgili 2023 yılı görüşleri aslında çok büyük farklılıklar göstermiyor.

Önemli Sektörlerden Biri

Önümüzdeki yıllarda çalışanların bilinç düzeyinin artacağını düşünen Aegon Sigorta Genel Müdürü Uğur Tozşekerli “Kurumsal anlamda büyük, orta ve küçük ölçekli firmaların katılımı, bankaların yaygın dağıtım ağının avantajı ve devlet tarafından bugünküne ek olarak sağlanacak teşviklerin etkisiyle özellikle bireysel emekliliğin GSMH’deki payı ciddi boyutlara gelmiş olacak. Risk bilinci yükselmesi ve refah düzeyinin artması, ömrün uzaması, ülke ekonomisinin en önemli sektörlerinden birisi olacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Star

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.