Bireysel Emekliğe Doğrudan Yüzde 25 Devlet Katkısı

Bireysel Emekliğe Doğrudan Yüzde 25 Devlet Katkısı
17 Nisan 2012 tarihinde eklendi, 17.446 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) önemli değişiklikler yapılıyor. Şimdiye kadar uygulanan vergi indirimi sisteminin yerine devlet katkısı geliyor. Sisteme koyulan paranın yüzde 25’i oranında devlet katkı sağlayacak.

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bakanlar Kurulu ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınan tasarruf teşvik paketini açıkladı.

Babacan, konuşmanın başında finansman enstrümanların çeşitlendirilmesi ve finansmanın vadesinin uzatılması önemli hedefler arasında yer aldığını söyledi.

Babacan BES ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.  Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yeni bir sisteme geçildiğini aktaran Babacan, sistemde artık devlet katkı payı esasını getirdiklerini ifade etti.

Şu ana kadar BES’ teki temel teşvik unsurunun, vergilerdeki indirim şeklinde olduğunu belirten Babacan, şunları kaydetti:

“BES’ katılan vatandaşlarımız, ödeyecekleri vergiden belirli bir oranda indirim hakkı elde ediyorlardı ve böylece net maaşlarında bir artış oluyor gibi yansıyordu. Fakat baktık ki BES’ teki insanların sadece yüzde 35’i bu sistemden yararlanıyor. Yüzde 65’i hiç bir şekilde yararlanamıyor. Bu yeni oluşturduğumuz devlet katkı payı sistemiyle artık BES’ giren herkes vergi mükellefi olsun, olmasın herkes istifade edecek.”

Sistemin nasıl çalışacağını da anlatan Babacan, şöyle devam etti:

“Bireysel Emeklilik hesabına katılımcı, para yatırdığı zaman bu yatırdığı miktarla ilgili bilgi Emeklilik Gözetim Merkezine (EGM) bildirilecek. EGM de bunu ilgili kamu kuruluşuna bildirecek. İlgili kamu kuruluşu da devlet katkısını o vatandaşımızın hesabındaki bir devlet katkısı alt hesabına yatıracak ve bu devlet katkısının oranı da yüzde 25 olacak. Yani ayda sisteme 100 lira para yatıran vatandaşımızın, o 100 liranın yanına bir de 25 lira devlet katkı payı koyacak hesaba ancak o katkı payları ayrı hesaplarda izlenecek.

Katkı payı ödemesi vergi matrahından indirilmeyecek. Vergi avantajı yerine katkı payı sistemi geldiği için o indirilmeyecek ama bunun yerine yüzde 25 oranında devlet katkısı yatırılacak. Ancak bir üst limitimiz var. O da bir katılımcıya ödenebilecek azami devlet katkısı tutarı, yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25’i ile sınırlı olacak. Yatırım aşamasında yine aynı mevcut sistemde olduğu gibi emeklilik yatırım fonları ve devlet katkısı üzerinden vergilendirme yapamayacak.”

“Geri ödemede sadece getiri üzerinden vergilendirme yapılacak”

Birikimlerin geri ödenmesi aşamasında da önemli bir değişikliğe gidildiğini belirten Babacan, vergilendirmenin sadece getiri üzerinden yapılacağını bildirdi.

Devlet katkısını, sistemde uzun süre kalmayı özendirecek şekilde kademeli olarak geri çekiş hakkı verileceğini aktaran Babacan, burada amacın sistemde daha çok kişinin olmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

“Devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunulamayacak”

Devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunulamayacağını dile getiren Babacan, üçüncü yılın sonunda yüzde 15’lik, altıncı yılın sonunda yüzde 35’lik, 10. yılda yüzde 60’lık kısmın çekilebileceğini ve nihayet emeklilikte devlet katkı payının tamamına erişmenin mümkün olacağını söyledi.

Babacan, vatandaşın kendi yatırdığı para için ise herhangi bir sınırlama olmayacağını bildirdi.

Çalışmaların bireysel emeklilik şirketleri aracılığıyla yapılacağını anlatan Babacan, her vatandaşın kendi hesabındaki rakamı takip etme imkanına kavuşacağını kaydetti. Sigortacılık sektörü

Babacan, sigortacılık alanı ile ilgili olarak, güvence hesabının görev ve fonksiyonlarını, zorunlu sigorta denetimini ve eğitim merkezine katkıyı da içerek biçimde yeniden tanımladıklarını belirtti.

Sigorta bilgi ve gözetim merkezi yapısının güçlendirilerek yeniden düzenleneceğini ve tarım sigortaları konusunda etkinliği artıracak bazı tedbirler aldıklarını ifade eden Babacan, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Yapısı içerisinde, emeklilik şirketlerine de yer vereceklerini kaydetti. Birlik yapısının böylece yeniden oluşturulacağını belirten Babacan, destek hizmetlerinin tanımlanarak kanun kapsamına alınacağını, uygulamada tereddüt oluşturan bazı tanımların da açıklığa kavuşturulduğunu söyledi. 2007 yılında yeni bir sigortacılık kanunu çıkardıklarını hatırlatan Babacan, ancak Bireysel Emeklilik Sigortalarındaki (BES) ilerleme ve yenilikler ile bu süre içerisinde uygulamada görülen bazı ihtiyaçlar dikkate alınarak sigortacılık kanunda bazı önemli ilerlemeler sağlayacaklarını bildirdi.

 

Hürriyet


Etiketler:

Bireysel Emekliğe Doğrudan Yüzde 25 Devlet Katkısı Konusuna 38 Yorum Yapıldı
 1. murat çelik dedi ki:

  her ay yatırma zorululuğu var mı

 2. ALİ dedi ki:

  Ben kredi başvurusu yaptım kredimin onaylanması için bu uygulamayı bana mecbursunuz diyerekten imzalattılar.. yoksa kredi verilmiycek dediler.. 3 ay yatırıldı param ben çıkmak istiyorum dedim bana 600 küsür civarında ceza ödemeniz gerektiğini söylediler.. burdan yetkili arkadaşlara soruyorum hangi hakkla bana ceza kesilicek.. hem benim param içerde hemde yetmiyormuş gibi ceza ödüycekmişim .. biri bana bunun açıklamasını yaparmı lütfen.. kredi doysa parası veriyorum ve benim yazılanlardan haberim yok.. dosya parasını ben veriyorum ama dosyaların bana bir kopyası bile verilmiyor.. ondan sonra dosyada yazıyor diyorlar.. lütfen bana biri mantıklı açıklama yapsın zaten bunu mahkemeye taşıycam halkın bankası halka zulüm yapıyor resmen kendi parama ceza ödüycekmişim bakalım yüce ADALET buna ne cavap vericek

  1. serkan dedi ki:

   Ali bey;
   şirketler siz sözleşmeyi imzaladiginizda sözleşmede yer alan ertelemis giriş aidatı bulunur.örnekle açıklamak gerekirse siz 3 ayda 300 tl ödediniz ertelenmiş giriş aidatiniz 600 tl olsun birikiminizde 300 tl olduğu için o para size ödenmez ayriyeten üstüne bir 300 tl daha yatirmazsiniz.sadece yatırmış olduğu nuz tutarı alamazsınız.

 3. semih dedi ki:

  merhaba, 2010 ve 2013 yıllarında başlamış poliçelerim var. 2010 yılında başladığım hesapta biriken parayı çekersem, biriken devlet katkısının tamamını alamayacağım ama diğer sözleşmelerim için devlet katkısı birikmeye devam eder mi, yoksa devlet katkısından muaf, cezalı gibi bir duruma düşer miyim?

  1. admin dedi ki:

   Semih Bey,
   Ceza/muafiyet gibi bir durum söz konusu olmaz. Devam eden sözleşmeleriniz için devlet katkısı alırsınız.

 4. Zeynep akdogan dedi ki:

  Benim 32 yaşında bir ev hanimi ablam var. Ayda 100 lira odedi diyelim, kaç sene odecegim ve kaç yaşındayken emekli olacak? Ayda kaç lira maaş alacak?

  1. admin dedi ki:

   Zeynep Hanım;
   BES tam olarak (yani SGK gibi mesela) bir emeklilik sağlamaz daha çok bir tasarruf sistemidir. Bireysel Emeklilik Nedir?  sayfamızı inceleyerek sisteme ilişkin bilgi alabilirsiniz.

1 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git