BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emekliğe Doğrudan Yüzde 25 Devlet Katkısı

17.04.2012

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) önemli değişiklikler yapılıyor. Şimdiye kadar uygulanan vergi indirimi sisteminin yerine devlet katkısı geliyor. Sisteme koyulan paranın yüzde 25’i oranında devlet katkı sağlayacak.

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bakanlar Kurulu ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınan tasarruf teşvik paketini açıkladı.

Babacan, konuşmanın başında finansman enstrümanların çeşitlendirilmesi ve finansmanın vadesinin uzatılması önemli hedefler arasında yer aldığını söyledi.

Babacan BES ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.  Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yeni bir sisteme geçildiğini aktaran Babacan, sistemde artık devlet katkı payı esasını getirdiklerini ifade etti.

Şu ana kadar BES’ teki temel teşvik unsurunun, vergilerdeki indirim şeklinde olduğunu belirten Babacan, şunları kaydetti:

“BES’ katılan vatandaşlarımız, ödeyecekleri vergiden belirli bir oranda indirim hakkı elde ediyorlardı ve böylece net maaşlarında bir artış oluyor gibi yansıyordu. Fakat baktık ki BES’ teki insanların sadece yüzde 35’i bu sistemden yararlanıyor. Yüzde 65’i hiç bir şekilde yararlanamıyor. Bu yeni oluşturduğumuz devlet katkı payı sistemiyle artık BES’ giren herkes vergi mükellefi olsun, olmasın herkes istifade edecek.”

Sistemin nasıl çalışacağını da anlatan Babacan, şöyle devam etti:

“Bireysel Emeklilik hesabına katılımcı, para yatırdığı zaman bu yatırdığı miktarla ilgili bilgi Emeklilik Gözetim Merkezine (EGM) bildirilecek. EGM de bunu ilgili kamu kuruluşuna bildirecek. İlgili kamu kuruluşu da devlet katkısını o vatandaşımızın hesabındaki bir devlet katkısı alt hesabına yatıracak ve bu devlet katkısının oranı da yüzde 25 olacak. Yani ayda sisteme 100 lira para yatıran vatandaşımızın, o 100 liranın yanına bir de 25 lira devlet katkı payı koyacak hesaba ancak o katkı payları ayrı hesaplarda izlenecek.

Katkı payı ödemesi vergi matrahından indirilmeyecek. Vergi avantajı yerine katkı payı sistemi geldiği için o indirilmeyecek ama bunun yerine yüzde 25 oranında devlet katkısı yatırılacak. Ancak bir üst limitimiz var. O da bir katılımcıya ödenebilecek azami devlet katkısı tutarı, yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25’i ile sınırlı olacak. Yatırım aşamasında yine aynı mevcut sistemde olduğu gibi emeklilik yatırım fonları ve devlet katkısı üzerinden vergilendirme yapamayacak.”

“Geri ödemede sadece getiri üzerinden vergilendirme yapılacak”

Birikimlerin geri ödenmesi aşamasında da önemli bir değişikliğe gidildiğini belirten Babacan, vergilendirmenin sadece getiri üzerinden yapılacağını bildirdi.

Devlet katkısını, sistemde uzun süre kalmayı özendirecek şekilde kademeli olarak geri çekiş hakkı verileceğini aktaran Babacan, burada amacın sistemde daha çok kişinin olmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

“Devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunulamayacak”

Devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunulamayacağını dile getiren Babacan, üçüncü yılın sonunda yüzde 15’lik, altıncı yılın sonunda yüzde 35’lik, 10. yılda yüzde 60’lık kısmın çekilebileceğini ve nihayet emeklilikte devlet katkı payının tamamına erişmenin mümkün olacağını söyledi.

Babacan, vatandaşın kendi yatırdığı para için ise herhangi bir sınırlama olmayacağını bildirdi.

Çalışmaların bireysel emeklilik şirketleri aracılığıyla yapılacağını anlatan Babacan, her vatandaşın kendi hesabındaki rakamı takip etme imkanına kavuşacağını kaydetti. Sigortacılık sektörü

Babacan, sigortacılık alanı ile ilgili olarak, güvence hesabının görev ve fonksiyonlarını, zorunlu sigorta denetimini ve eğitim merkezine katkıyı da içerek biçimde yeniden tanımladıklarını belirtti.

Sigorta bilgi ve gözetim merkezi yapısının güçlendirilerek yeniden düzenleneceğini ve tarım sigortaları konusunda etkinliği artıracak bazı tedbirler aldıklarını ifade eden Babacan, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Yapısı içerisinde, emeklilik şirketlerine de yer vereceklerini kaydetti. Birlik yapısının böylece yeniden oluşturulacağını belirten Babacan, destek hizmetlerinin tanımlanarak kanun kapsamına alınacağını, uygulamada tereddüt oluşturan bazı tanımların da açıklığa kavuşturulduğunu söyledi. 2007 yılında yeni bir sigortacılık kanunu çıkardıklarını hatırlatan Babacan, ancak Bireysel Emeklilik Sigortalarındaki (BES) ilerleme ve yenilikler ile bu süre içerisinde uygulamada görülen bazı ihtiyaçlar dikkate alınarak sigortacılık kanunda bazı önemli ilerlemeler sağlayacaklarını bildirdi.

 

Hürriyet

Etiketler:

Yorumlar
 1. abdullah kasım aras dedi ki:

  ben 5 yıldır sistemdeyim ve vergi avantajından hiç faydalanmadım.bu yeni uygulamayla birlikte geçmişe dönük devlet bana katkı payı verecek mi?

  1. admin dedi ki:

   geçmişe dönük herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

 2. ismail özkan dedi ki:

  ben memurum 2. derece sakatlık indirimden yararlanıyorum. daha önceki sistemde, sakatlık indirimimden dolayı gelir vergisi sıfır çıkıyordu ve ben ödediğim katkı payından bir avantaj sağlayamıyordum. yeni sistemde bir değişiklik var mı. yani bodroda gelir vergisi sıfır olanlarda yüzde 25 lik devlet katkısından yararlanacak mı

  1. admin dedi ki:

   İsmail bey; yeni sistemde gelir vergisine bakılmaksızın %25 devlet katkısından faydalanacaksınız.

 3. Nevresim dedi ki:

  İnsanlar nasıl değerlendirir bilemiyorum ama bence güzel bir haber bu… Devletimizin emeklilik konusuna biraz daha fazla hassasiyet göstermesi gerektiğine inanıyorum…

  1. Bes Uzmanı dedi ki:

   Sayın Kullanıcı ;

   Mevzusu geçen vergi avantajı sisteminden sadece çalışanlar yararlanabiliyor.Fakat yeni sistem ile beraber düzenli olarak katkı payı yatıran öğrenci,emekli,ev hanımları gibi aktif çalışma içerisinde olmayan kullanıcılar için de avantajlı bir sistem haline geldi.Artık kullanıcı çerçevesi genişledi bu duruda bir çok kişinin Bes e bakış açısınını da değiştireceğini umuyoruz.

 4. sercan cengiz dedi ki:

  Emekliliğe hak kazanana kadar devlet tarafından başka bir hesapta toplanan katkılar buhar olup uçar gider…

  1. Bes Uzmanı dedi ki:

   Sercan Bey Merhaba;

   Hatırlatmak isterim Bireysel emeklilik sistemi kısa vadeli yatırım aracı değildir aksine uzun vadeli yatırım aracıdır.Sistemin gerektirdiği kuralları sağlayan kullanıcılar da zaten devlet desteğini alicaklardır.

   Bilginize.

 5. hakan türkoğlu dedi ki:

  Şimdiki sistem daha avantajlı idi çünkü 1o yıl sonunda ayrıldınmı %10’u kesiliyordu, 10 yıl dolmadan ayrılırsan %15 kesiliyordu. Yeni sistemde ise 1 yılda toplam askeri üçretin %25 ini geçmiyecek birikim miktarı. ayrıca 6 yıl sonra ayrılmak istersen %35 10 yıl dolup ayrılmak istersen %60 ını geri ödeyecek. bence eski sistem daha iyiydi çalışan memurları teşvik yapmalıydı, çalışmayanlarıda yeni sistem ile değerlendirmeliydi…

 6. Salim Arslan dedi ki:

  Merhabalar,

  Ben Yatırdığım paradan o ayki vergi oranında vergi indirimi yapılarak her ay maaşıma net yansıyordu. Yeni sistemde bz % 35 lik kesim zarara uğrayacağız. yılda toplam 221 tl sadece devlet katkısı olacak. Halbukü eski sistemde ben en az 90*12: 1080 ortalama 1000tl karım varken şimdi bu kar sadece 221tl olacak. Bu uygulama bizim zararımıza olduğundan ben sistemden ayrılmayı düşünüyorum.

  1. admin dedi ki:

   Salim Bey; %35 lik vergi dilimine giriyorsanız evet yeni sistem sizin için avantaj sağlamayacak ve zararınız olacak ama söylediğiniz oranlarda olmayacak.. %35’lik vergi diliminde 90*12 =1080 TL karınız (vergi avantajınız) varsa 260 TL katılım payı ödediğiniz sonucunu çıkararak hesaplarsak: aylık 260 TL ödemeniz durumunda yeni sistemdeki devlet katkısı 780 TL olacaktır.. yani yıllık zararınız 300 TL’dir.

 7. Muhterem KOLAY dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 3 yıllık sigortalıyım. 7 yıl sonra emekliliği 56 yaş da dolduğu için hakediyor olacağım. Devletin ödediği katkı payının tamamını alabilecekmiyim.

  1. admin dedi ki:

   Sayın Kolay;

   7 yıl sistemde kalmanız ve emekliliğe hak kazanmanız durumunda devlet katkısının tamamını alacaksınız.

 8. tuncay dedi ki:

  Merhabalar ;
  Bir yakınımım hem grup sözleşmeli poliçesi hem de şahsına ait sözleşmesi vardı. İşten ayrıldığı için grup sözleşmesindeki haklarını kendisine ait olanla birleştirmek istiyor. Herhangi bir kesinti yapılacak mı…

  1. admin dedi ki:

   Tuncay Bey;

   Grup emeklilik sözleşmesine bağlı adına açılan hesaptaki hak kazandığı birikimi bireysel emeklilik sözleşmesine bir kesinti uygulanmadan aktarabilir.

 9. TÜLAY TÜLAY dedi ki:

  şu an işleyen sistemde vergi avantajı hangi tarihten itibaren kalkıyor?

  1. admin dedi ki:

   Tülay Hanım;
   Vergi avantajı uygulamasından doğrudan devlet desteği uygulamasına 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçilecektir.

 10. Mustafa Yoldaş dedi ki:

  Merhabalar,

  Devlet katkısının nasıl yansıtılacağı hususunda tereddütlerim var. Şöyle ki;

  örneğin, aylık bes ödemem 940 TL olsa, devlet bana 228 TL katkı mı verecek

  Yoksa,

  712 TL + 228 TL = 840 TL mi olacak

  Bu konuya açıklık getirebilirmisiniz?

  Saygılarımla.

  1. admin dedi ki:

   Mustafa Bey;

   ödediğiniz katkı payı tutarının %25’i farklı bir hesapta adınıza yatırılacak, yani 100 TL katkı payı yatırırsanız 25 TL’de farklı bir hesaba adınıza devlet tarafından yatırılacak.

 11. önder bingöl dedi ki:

  şimdi eski sistemde gelir vergisi tüm para üzerinden kesiliyordu yani kendi koyduğumuz paradan da gelir vergisi kesiliyordu yeni bes sisteminde de aynı mı? yoksa sadece kazanılan devlet katkısı ve fonlar üzerinden mi vergilendiriliyoruz

  1. admin dedi ki:

   Önder Bey;

   Yeni sistemde kesintiler yalnızca getiriler üzerinden yapılacaktır. ana paranızdan bir kesinti yapılmayacaktır.

 12. timur tunay dedi ki:

  2001-2011 hayat sigortamı tamamlayıp toplu paramı aldım..%10 kesinti yapıldı..bu poliçem için de ana paramdan yapılan vergi kesintisini geri alabilirmiyim..

  1. admin dedi ki:

   Timur Bey;
   kesintilerin iadesi 07.10.2001 tarihinden sonra imzalanan sözleşmeler için geçerlidir.
   şayet sözleşmeniz bu tarihten sonra imzalanmış ise müracat ederek iade alabilirsiniz.

 13. Erdem Duran dedi ki:

  iyi günler
  benim sorum bireysel emeklilik sistemindeki yeni düzenleme ile ilgili
  bireysel emeklilik sistemini anlatan yenilikleri anlatan bir bankaya ait bilgi notunda birşey dikkatimi çekti. Bilgi notunda
  BES e devlet katkısı ile ilgili olarak “Vergi mükellefi olunup olunmadığına bakılmaksızın fiil ehliyetine sahip herkes, yani 18 yaşının
  üzerindeki kişiler istisnasız devlet katkısından yararlanabilecekler.” ibaresi vardı.

  Ben kızımı Ekim 2009 tarihinde Anadolu Hayat Emeklilik ten Herkese Birikim Sigortası adında bir sigorta yaptırdım. Eski sisteme göre
  maaş mutemetliğime dekontunu teslim ettğimde maaşımda vergi indiriminden faydalanabiliyordum. Yeni düzenlemeye göre
  kızım 18 yaşından küçük olmasından dolayı sigorta da onun üzerine olduğundan yukarıda belirttiğim ibareye göre kızımın devlet katkısından
  yararlanamayacağını anlıyorum.

  beni bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

 14. veysel can engin dedi ki:

  hangi bankaya başvurucaz ve ne gibi şartlar var

 15. metin unan dedi ki:

  sayın vatandaşlar.konuya şu açıdan bakın birikimlerinizin REEL KARI nedir ve RİSK nedir.iyi hesaplayın.A) REEL KAR
  1)devlet en baştan minimum yüzde 5 paranıza el koyuyor. oda sistemden on yıl kalmak ve yaş koşulunu doldurmak şartı ile.
  2)şartları sağlamadığınızda.diyelim sistemden erken çıkacaksınız bu sefer devlet paranızın yüzde 15 i üzerinden el koyuyor. .devletin yaptığı katkı payı yüzde 25 o da asgari ücret üzerinden.
  3)şimdi yıllık birikiminizi,yıllık enflasyon ve faizleri düşünün.devletin yaptığı asgari ücret üzerinden yüzde 25 katkı payını düşünün ,
  SONUÇ:sistemden zamanında ayrılırsanız birikimlerinizin reel getirisi olmadığını görürsünüz belki kafa kafaya gelirsiniz.erken çıkarsanız komple zarar edersiniz.
  B) RİSK
  Sistemdeki risk oldukça yüksek. yasaları değiştiren iktidar yani kanun koyucu,devletin yüksek menfaati var diye bu uyguladığı oranları bir günde ,aleyhinize olarak değiştirebilir. Diyeceksiniz ki haksızlık bu ,o zaman mahkeme kapılarını aşındır dur, vaktiniz ve paranız var ise.
  Sistemde oluşan ne personel nede teknik alt yapı yok .görüyorsunuz haksız yere kesilen stopaj vergilerini henüz daha vermediler.4-5 kişi ile işi yapmaya çalışıyor.ayrıca sudan bahaneler ile ödemeyi geciktiriyorlar ,çünkü geri ödenecek meblağ çok büyük.
  KISACA şöyle diyebilirim devletin yapmış olduğu bu tür teşviklerde ben yokum ve artık param ile rezil olmak istemiyorum,ben kazığı devletten yedim sizlerde yemeyin. bana göre bu sistem, milleti aldatmaktan başka bir şey değildir

 16. hasan köylü ibram dedi ki:

  Uzun zamandır calıştığım bankanın memurlarının yoğun baskısına rağmen bireysel emekliliği hiç düşünmemiştim.Doğrudan yüzde 25 katkı payı beni cezbetme ye yetti.Bir düşünün hangi yatırım aracı bir ayda yüzde 25 verirki,Taslağı hazırlayıp bize sunanlara teşekkürler

 17. Murat Ay dedi ki:

  Ben Nisan ayında BES’e başladım..Lakin dekontlarımı işleme sokmak istediğimde muhasebecim sigortamın yer altı olduğu için BES sisteminin bizim için geçerli olmadığını söyledi..Böyle bişey varmı.? Varsa bundan sonra bu sıkıntıyı yine yaşayacak mıyım devlet bana %25lik devlet katkısı sağlamayacak mı.?

 18. sevda kayalı dedi ki:

  2008 Mart ve 2008 Kasım tarihli olmak üzere 2 adet BES sözleşmem var, Mart tarihli olanı çekmek istiyorum.İstisna açısından, yeni bir sözleşme açmasam diğer sözleşmeye ödemeyi devam etsem
  %25 devlet teşviğini hakkım olur mu?

 19. mehmet dedi ki:

  tamamıyla hükümetin aynı kılıfına uydurarak lehine yontması arkadaşlar ki bunu çok iyi yapıyorlar. Şöyle ki yatırdığınız her kuruşu muhasebeye verdiğiniz de düşebiliyordunuz. Yani 100 tl yada 1000 tl yatırdınız miktara göre kesintiniz azalıyordu ve karşılığını alabiliyordunuz. Şimdi ise ne oldu biliyormusunuz? devlet katkısı yıllık brüt asgari tutatın yüzde 25 ile sınırlandırıldı. asgari ücret 1000 tl olsun ki değil hesap kolay olsun diye yazdım. 250 tl devlet katkısı olacak. Peki bu ne demek. 100 tl yatıran birinin 10.aydan sonra devlet katkısı alamaması demek yatırdığınız para ne kadar artarsa yani 300 tl yatırdınız ayda 75 tl devlet katkısı. ne zaman 250 tl olacak 4.ay. Sonra ne olacak devlete çalışacaksınız. Devlete ödeyeceksiniz. Yani eskiden 12 ay aldığınız indirimi 4 ay alıp 8 ay alamayacaksınız. Minareyi kılıfına Sayın Babacan böyle geçirdi kendince. Saygılar.

 20. hasan köylü ibram dedi ki:

  İlk aidatım olan 900 tl yi yatırdım Hesap açıldı şifre alındı sayfaya girildi.Yatan 900 alınan fon 877 kalan para yok .Nerede?Kurum arandı nerede benim 23 liram? Beyfendi personel gideri kesildi %2..Neden benim haberim yok yada açıklaması yapılmamış?Beyfendi sözleşmede var.Hangi sözleşmede bir nushasını vermek yasak deyip vermediğiniz sözleşmedemi yoksa bir nushasını posta edecegız deyip iki aydır gönderilmeyen sözleşmedemi.Peki her aymı kesilecek bu %2 personel giderleri.Evet beyfendi… Bu memleketin halı dümenden abaret.Saygılar

 21. murat çelik dedi ki:

  her ay yatırma zorululuğu var mı

 22. ALİ dedi ki:

  Ben kredi başvurusu yaptım kredimin onaylanması için bu uygulamayı bana mecbursunuz diyerekten imzalattılar.. yoksa kredi verilmiycek dediler.. 3 ay yatırıldı param ben çıkmak istiyorum dedim bana 600 küsür civarında ceza ödemeniz gerektiğini söylediler.. burdan yetkili arkadaşlara soruyorum hangi hakkla bana ceza kesilicek.. hem benim param içerde hemde yetmiyormuş gibi ceza ödüycekmişim .. biri bana bunun açıklamasını yaparmı lütfen.. kredi doysa parası veriyorum ve benim yazılanlardan haberim yok.. dosya parasını ben veriyorum ama dosyaların bana bir kopyası bile verilmiyor.. ondan sonra dosyada yazıyor diyorlar.. lütfen bana biri mantıklı açıklama yapsın zaten bunu mahkemeye taşıycam halkın bankası halka zulüm yapıyor resmen kendi parama ceza ödüycekmişim bakalım yüce ADALET buna ne cavap vericek

  1. serkan dedi ki:

   Ali bey;
   şirketler siz sözleşmeyi imzaladiginizda sözleşmede yer alan ertelemis giriş aidatı bulunur.örnekle açıklamak gerekirse siz 3 ayda 300 tl ödediniz ertelenmiş giriş aidatiniz 600 tl olsun birikiminizde 300 tl olduğu için o para size ödenmez ayriyeten üstüne bir 300 tl daha yatirmazsiniz.sadece yatırmış olduğu nuz tutarı alamazsınız.

 23. semih dedi ki:

  merhaba, 2010 ve 2013 yıllarında başlamış poliçelerim var. 2010 yılında başladığım hesapta biriken parayı çekersem, biriken devlet katkısının tamamını alamayacağım ama diğer sözleşmelerim için devlet katkısı birikmeye devam eder mi, yoksa devlet katkısından muaf, cezalı gibi bir duruma düşer miyim?

  1. admin dedi ki:

   Semih Bey,
   Ceza/muafiyet gibi bir durum söz konusu olmaz. Devam eden sözleşmeleriniz için devlet katkısı alırsınız.

 24. Zeynep akdogan dedi ki:

  Benim 32 yaşında bir ev hanimi ablam var. Ayda 100 lira odedi diyelim, kaç sene odecegim ve kaç yaşındayken emekli olacak? Ayda kaç lira maaş alacak?

  1. admin dedi ki:

   Zeynep Hanım;
   BES tam olarak (yani SGK gibi mesela) bir emeklilik sağlamaz daha çok bir tasarruf sistemidir. Bireysel Emeklilik Nedir?  sayfamızı inceleyerek sisteme ilişkin bilgi alabilirsiniz.