BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emekliliğe Katılacaksanız DİKKAT!!!

Bireysel emeklilik sistemine dahil olmayı düşünenlerin bilmesi gereken başlıca husus; Bireysel Emeklilik Sistemini cazip kılan vergi avantajı, devlet tarafından sunulan bir avantajdır. Bireysel emeklilik sistemi aracı kurumlarının sunduğu bir şey değildir.

Yani dikkat edilmesi gereken; sözleşmemiz hangi aracı kurumla olursa olsun bu avantaj bize verilmiştir. Devlet bu avantajı bize sağlamaktadır. Sözleşmeyi imzalamadan önce bunu düşünün ve aracı ile bu doğrultuda konuşun.

Aracı kurum bu avantajla reklam yaparak sizi yanıltmasın, aracı kurumun vergi avantajı haricinde size sundukları nelerdir? kesintileri ne kadardır? fon yönetimi nasıldır? bunları araştırarak şirket seçiminizi yapın.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Murat Ay dedi ki:

  Bu konu üzerinden sizce en uygun kurum hangisidir..Sitede adını veremiyorsanız mail olarak bırakırsanız büyük bir memnuniyet duyarım..

 2. tuba doğan dedi ki:

  Ben babamdan dolayı yetim maaşı alıyorum başka hiçbir gelirim de yok.Ben bu sistemden emekliliği hak ettiğimde babamdan aldığım maaş kesilir mi?bilgilendirseniz sevinirim.Saygılar.Bizim için çok güzel bir uygulama,ayrıca devlet destekli olması da güven verici…

 3. tanju dedi ki:

  1.Murat bey;Vakıf emekliliği tercih edebilirsiniz…Enflasyon oranında primleriniz artıyor,Ama 10 yıldan önce çıkmamanızı öneririm.
  2.Tuğba hanım,Sistem gönüllük üzerine devletden aldığınız yetim maaşı ile bes.sistemi birbirine bağlantılı değil,katılımda bulunabilirsiniz.Bazı şirketler enflasyon oranında arttırım yapmıyorlar,bu sizin özel birikiminiz,lütfen enflasyon oranında priminizi arttırın,hatta 1-2 puanda siz eklerseniz yararı olur.
  Ancak 10 yılda emeklilik primler az olurasa çok birşey beklemeyin.
  Bol tasarruflu günler dilerim.

 4. M.Ayar dedi ki:

  Anladigim kadari ile egitim sarti araniyor. Lise diplomasi ve üstü.
  Isin icinde biraz GIYAKLIK var gibi geiyor bana.

 5. dilos dedi ki:

  ben bir sene oldu bes yaptıralı bu devlet katkısından da yararlanmak istiyorum. ne yapabilirim.aylık 85 tl yatırıyorum.

 6. aksın özgür dedi ki:

  9.9 2009 da sisteme dahil oldum ancak bankamı değiştirmek istiyorum giriş aidatı konusunda bilgi sahibi değilim değiştirme durumunda giriş aidatı benden alınacak mı?

  1. Ferhat dedi ki:

   Aksın Özgür. Giriş aidatı tahsilatı kurumların tutumuna göre değişmektedir. ancak toplam giriş aidatı giriş yapmış olduğunuz yıla ait brüt asgari ücret tutarını geçemez. örneğin 2014 mayıs girişli bir katılımcıdan 1071 TL giriş aidatı talep edilir. bir çok aracı kuruluş giriş aidatının ilk etapta % 10’luk dilimini talep eder, geri kalan kısmını çıkışa erteler. yine kurumun tahsilat politikasına bağlı olarak geri kalan bu giriş aidatını sistemden çıkış veya başka bir aracı kuruluşa geçiş neticesinde talep eder. örneğin sistemden ayrılma veya farklı aracıya geçiş durumlarında 0-3 yıl arası sistemdeyseniz sizden geri kalan aidatın %75’ini, 3-6 yıldır sistemdeyseniz geri kalan aidatın %50 sini, 6-10 yıldır sistemdeyseniz aidatın geri kalanının %25 ini çıkarken talep edebilir.

 7. Ken dedi ki:

  Burada ben de bildiğim kadarıyla bilgi vereyim. Birincisi: M.Ayar arkadaşın eğitim şartı istemesi. Öyle bir şey sözkonusu değil, yok lise diploması yok şu bu, bunu nereden duydunuz anlamıyorum. 18 Yaşını bitirmiş ilk okul bile okumamış bir ev hanımı bile bu hesabı açtırabilir. Yani işin içinde kıyaklık yok, sanıyorum arkadaş ortaokulda okuyor şu an:)
  Diger Aksın Özgür arkadaşa. Bankanızı değiştirirseniz giriş aidatınızı banka sizden çatır çatır alır. Çünkü zaten banka müşterisinin kendisinde kalması için bu aidatı ortaya koyuyor. Aidat bundan 3+4 ay önce 400 lira gibi bir civarda iken şu an 600 lira gibi bir civara yükseltmiş bulunuyor Yapıkredi. Madem geliyorlar biraz daha soyayım diyor herhal.

 8. faruk boztaş dedi ki:

  bence hemen hemen hepsi aynı….ama bence gec olmadan yapın ilerye yönelik bir yatırım..borçlanmadan para bırıkmıyor

 9. e.cetin dedi ki:

  Merhaba, oncelikle su halk arasinda dolasan yalan yanlis bilgilere lutfen kulak asmayin sistemden faydalanmak istiyor ve birazda ilgileniyorsaniz lutfen acin ve bireysel emeklilik mevzuatini okuyun.. emeklilik gozeti merkezinin sitesini takip edin, ama boyle birilerinin gelip buraya yazdigi yazilara gore hareket etmeyin, tabiki paylasmak bildigini anlatmak guzel sey ama bu bilgi dogruysa kisi bundan eminse guzel..mesela yukardeki ornege bakacak olursak aksin ozgur arkadasim 2009 da siteme girdigini soyluyor 2013 oncesi sisteme girdigi icin onun giris aidati 5 yila ertelenmis 5. Yili oldugunda boyle bir yukumluluk kalkmistir istedigi sirkete aktarim talebinde bulunabilir.. konu ile ilgili illa birilerine soracaksaniz lutfen bireysel emeklilik aracisi sinavina girmis lisans almis egitimli kisilerden destek alin hangi banka oldugu hic onemli degil onemli olan uzun vadede duzenli tasarruf yaparken dogru zamanda dogru fonda olmaktir;) artik BES’ lenme zamani;)

 10. e.met dedi ki:

  bu bes sözleşmesi resmen dolandırıcılık arkadaşlar sakın bulaşmayın 8 ay yatırdım ayrılmak zorunda kaldım yatırdığım parayı geri vermediler hepsi kesintiye gitmiş sakın başka bir yatırıma başvurun kesinlikle girmeyin alllaha havale ediyorum.hayatımda yaptığım en büyük hata kısacası

  1. ibrahim dedi ki:

   e.met arkadaşım. 8 ayda zaten yatırdığın parayı geri alabilmen mümkün değilki. Borsa değilki bu günlük kazandırsın. Bes sistemi uzun vadeli bir yatırım aracı. 5 yıllık – 10 yıllık – 15 yıllık ve emeklilik olarak Bes’ten çıkış şartları var. Bu yıllardan hangisinde çıkarsan ona göre kesintisi var. Ama 15 yıldan sonra çıkarsan ve emeklilik yaşın dolduğunda çıkarsan hiç bir kesinti yok, tüm faiz getirisi+%25 devlet desteğinin tamamını güzel bir kazançla emeklilik çıkışında alıyorsun. Burada önemli olan aracı şirketin senden aldığı masraf adı altındaki kesintisi en düşük olan aracı şirketi bulmak. Mesela A şirketi her ay yatırdığından %8 keserken(aylık 200TL yatırıyorsun senin hesabına 184 TL giriyor) B şirketi %6 kesiyor(aylık 200TL yatırıyorsun senin hesabına 188 TL giriyor.) ve diğer bir konu da giriş aidatı olarak ödememiz gereken miktar ne kadar? Tüm şirketlerde farklı bu miktar. Ayrıca giriş aidatının tamamını peşin mi istiyorlar yoksa %10’unu peşin ilk girişte, diğer kalan kısmını da o şirketten başka bir şirkete geçerken veya emekli olurken mi istiyorlar. Sistem kötü bir sistem değil, aksine çook iyi bir sistem. Devlet her ay paranın üzerine%25 kendi cebinden çıkartıp sana para veriyor. (Emeklilikten önce çıkarsan bunu geri kesiyor) Yani devletin de burda amacı bu sisteme vatandaşını sokmak ve emeklilikte rahat ettirmek. Üzerine para verip zorluyor. Devlet daha ne yapsın arkadaş. :)
   Burada bizim yapacağımız ise sisteme ilk girerken “Toplanan parama 15-20 yılım dolmadan kime ne borcum olursa olsun hiç bir zaman göz dikmeyeceğim. Benim birikmiş böyle bir param yok.” şeklinde bir düşünceyle girilmesi gerekir. Amaç emeklilik için yatırım. Borç ödemek için 1-2 yıllık para biriktirme sistemi değilll, Herkese hayırlı olur inşallah.