BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emekliliğe Prim Desteği

05.02.2012

Tasarruf oranının yüzde 12 ile tarihi düşük seviyelere gerilemesinin ardından, vatandaşı harcamalarını kısıp, para biriktirmesini özendirici yeni teşvik düzenlemesi geliyor.

Başta uzun vadeli mevduatta vergi avantajı olmak üzere bireysel emeklilik dahil düzenlemeler yapılması için çalışma başlatıldı. Ortalama yüzde 20 olması gereken tasarruf oranının yüzde 12’ye düşmesi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın başkanlığını yaptığı Finanssal İstikrar Komitesi’nde ele alındı.

Tasarruf oranının yükseltilmesi için, Hazine, Maliye, BDDK ve SPK’nın ön çalışma yapması kararlaştırıldı. Karar çerçevesinde ise kurumlar, bireysel emeklilik sisteminin güçlendirilmesi de dahil olmak üzere tasarrufu özendirici konularda çalışmalar yapıyor.

Çalışmaları süren tasarrufu özendirici paketin en önemli konusunu bireysel emeklilik oluşturuyor. Yapılacak yeni düzenlemelerle bireysel emeklik primlerinin bir kısmını devlet tarafından karşılanması öngörülüyor. Mevcut uygulamada vergi teşviki var ve ödenen primin bir kısmı dolaylı olarak geri alınabiliyor. Ancak bu yöntem tam olarak bilinmediği için başarılı olmadı. Bunun yerine, doğrudan devlet katkısı veya vergi avantajı getirilecek. Örneğin, 100 liralık primin 30 lirasının vergi olarak devlet tarafından karşılanması söz konusu olacak. Ayrıca, yüksek emekli maaşı almanın yolu açılacak.

Star

Yorumlar
 1. sadık kıraç dedi ki:

  *******.tamamen bir tuzaktır.ben b e s katılımcısıyım.sakın ola ki bireysel emeklilik sistemine girmeyiniz.yıllık ortalama %20 vergi avamtajınız var.lakin banka zaten yatırdığınız paradan % 6 kesiyor.size kalan %14.fakat 10 yıl sonunda ayrılacağınızı zannederek girdiğiniz sistemden 10.yılın sonunda çıkarken de vergi olarak % 15 kesiliyor.size 14-15 eşittir -1 kalıyor.yani yatırdığınız para zaten görünürde % -1 zaten zararda olarak başladığınızı bilin.artı,kar getirisi garantisi olmadığını bildiğiniz bir sözleşme de imzalıyorsunuz ve bu güne dek kar getirisi vergileri düştükten sonra en az getiriye sahip yatırım aracıdır b e s.bu sisteme girmeyi düşünenlere tekrar sesleniyorum.bu hataya sakkın ola ki düşmeyin.en azından araştırın ve bunun böyle olduğunu görün ve bilerek girin girecekseniz.

 2. admin dedi ki:

  Sadık bey, değindiğiniz konularda gerçeklik payı var ama sizin bilgilerinizde de eksiklikler var, son cümleniz çok önemli, bu sisteme bilerek girmek lazım, ve inanınki bilerek ve araştırarak o %6’lık kesinti %1 lere inebiliyor.
  – getiri konusu tamamen şirket ve seçtiğiniz fonların performansına bağlıdır ve kimse kazandıracağını veya kaybettireceğini kesin olarak söyleyemez.
  – sistemden 10 yıldan önce çıkılması durumunda %15 kesinti var evet, devlet sağladığı avantajın bir kısmını geri alıyor. ve bunu bilerek giriyoruz zaten sisteme.
  – Asıl mesele şu, bireysel emeklilik sisteminde vergi avantajı bir gerçek, burada dikkat etmemiz gereken; devletin sağladığı bu avantajı aracı kurumlara kaptırmamaktır. yani şirket ve plan seçimi çok önemli.

 3. hasan hüseyin gençay dedi ki:

  İyi günler. ben de sadık bey gibi bireysel emeklilik katılımcısıyım.
  sigorta işi tamamen tuzak olduğuna katılıyorum. pparanızı kaptırmamak için devamlı suretle karşı tarafa güvenmeyip kontrol edilmeli. ancak o zaman faydalı olabilir.
  denildiği gibi fonları takip etmelisiniz. Ama fonları takip edebilse bir insan gider kendi yatırımını kendisi yapar. sigortacıya niye para kazandırsın ki :)
  insanlar emeklilikkte rahat edebilmek için parasını yatırıyor. bireysel emeklilik satıcısı sigortacılar sistemi allayıp pullayıp satıyorlar. sonra da ne arıyor, ne de soruyorlar. sen paranın peşinde koşabilirsen ne ala.. ben 2004 de Oyak emekliliğie girdim. 5 sene geçtiğinde yatırdığım ile birikim arasında fark yoktu. sonra ergoya geçtim. burrda biraz daha ilgili gibler. bakalım. sonuç ne olacak. :) kumar oynuyoruz paramızla. hadi hayılısı..

 4. murat duran dedi ki:

  her ay 400 tl yatırıyorum yaşım 46 10 sene kalıp 56 yaşında emekli olduğumda aylık kaç lira maaş alabilirim