BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik Ayrılma İşlemleri

Bireysel Emeklilik Ayrılma İşlemleri

 

Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmak (sözleşmenin iptali) için nasıl bir yol izleneceği konusunda birçok soru ulaşmaktadır. Bu yazımızda adım adım sistemden ayrılma konusunu ve sürecin işleyişini anlatacağız.

(Not:  BES ’ten ayrılma işlemleri direk olarak sözleşmenizin bulunduğu şirket tarafından yapılmaktadır. Başka herhangi bir kurum kuruluşla yapmanız gereken bir işlem yoktur.)

Şimdi aşama aşama sürece değinelim;

 • Karar

Öncelikle sistemden ayrılmaya karar vermemiz gerekiyor. Yapılacak kesintileri, ödediğimiz tutarla sistemden çıkmamız halinde bize ödenecek tutarın ne olduğu, şayet ihtiyaçtan dolayı sistemden çıkıyorsak bu ihtiyacı gidermenin alternatif yollarıyla sistemden çıkışın kar/zarar analizini yapmak lazım. Hepsini düşündük, her şeyi hesapladık ve hala sistemden ayrılmak konusunda kararlıysak, buyurun devam edelim.

 • Başvuru

Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmaya karar verdiysek önce yapmamız gereken şirkete başvurmak. Bu başvuruyu şirketin müşteri hizmetlerini arayarak, dilekçeyle (faks veya posta) veya online işlemler menüsünden yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik şirketi bu başvuruyu aldıktan sonra 5 iş günü içerisinde ayrılma işlemleri için gerekli belgeleri tarafınıza e-mail, faks veya posta yoluyla ulaştırmak zorundadır. Bu aşamada size gönderilecek belgeler ayrılma bilgi ve talep formu ile hesap özetinizdir. Peki, nedir bu belgeler?

Ayrılma Bilgi Formu:

Bu formda BES hesabınızla ve sistemden çıkışınızla ilgili bilgiler yer almaktadır. Toplam birikiminiz, getirisi, biriken devlet katkısı tutarınız gibi mevcut birikimleriniz ile sistemden çıkmanız halinde yapılacak kesintiler ve elinize geçecek toplam tutar yine bu formda açıkça belirtilmektedir.

Ayrılma Talep Formu:

Kimlik bilgileriniz, sözleşme numaranız ve iadeyi alacağının banka hesap bilgilerinin yer aldığı formdur. Anket amaçlı ayrılma nedenine ilişkin kısmı doldurmak zorunda değilsiniz.

Hesap Özeti:

Bireysel Emeklilik Hesabınızla ilgili genel  bilgiler (sözleşme tarihi, birikiminiz,kesintiler v.b.)’in yer aldığı bilgilendirme amaçlı hazırlanan formdur.

 • Ayrılma Talep Formunun Gönderilmesi

Bu aşamada yapmanız gereken size ulaştırılan ayrılma talep formunun gerekli alanlarını doldurup nüfus cüzdanı fotokopinizle birlikte şirketinize faks veya posta yoluyla iletmektir.

Formun şirkete ulaşmasından sonra 20 iş günü içerisinde Ayrılma Bilgi Formunda belirtilen tutar şirkete bildirdiğiniz hesap numarasına yatırılacaktır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mustafa Kemal Ağca dedi ki:

  Bireysel emeklilikten çıkmak istiyorum.

 2. ÜLKÜ DEMİRTAŞ dedi ki:

  24/01/2017 tarihinde katkı paylarımın geri iadesinin YAPI KREDİ BANKASI BARTIN şubesi IBAN hesap numarama yatırılacağı söylendiği halde yatırılmamıştır.
  Katkı paylarımın geri iadesinin yukarıda belirttiğim hesap numarama yatırılmasını istiyorum.
  ÜLKÜ DEMİRTAŞ

 3. Ek İş dedi ki:

  Nasıl çıkılacağı hakkında net bilgi verilmemiş. Devletin bes sisteminden nasıl çıkılabileceği hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

  1. Canan Muslu dedi ki:

   Garanti besten çıkmak istiyorumm

 4. Özge erk dedi ki:

  Bireysel emeklilik siseminden ayrılmak istiyorum

 5. nurettin dedi ki:

  merhabalar. ocak ayı sonunda işten ayrıldım. ocak başında da çalıştığım firma bütün çalışanlarını bireysel emeklilik sistemine geçişini yaptı. şimdi kafama takılan soru şu: işten ayrıldıktan sonra bireysel emeklilik sistemine borçlanmaya devam mı ediyorum yoksa yeni bir iş bulana kadar bu sistem donmuş mu oluyor. herhangi bir bilgim olmadığı için bu sistemde sizlerden bir cevap almak istiyorum

 6. Nesrin dedi ki:

  Bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isteyenler, e-devlet te arama motoruna bireysel emeklilik işlemlerine baksın. Bütün sözleşme numaraları ve para hareketleri orada yazıyor. Gerekli sigorta işlemini yapan kurumu arayarak mail yoluyla ayrılma talep formunu istesin, form doldurulduktan sonra (formda kendi hesap numaranız şart değil, noterden sigorta bes sözleşme iptal işlemimi yapıp parasını talep edebilir. Kurum adıyla ve sözleşme numaralarıyla vekalet verdiklerinde alabilir) kimlik fotokopinizle beraber mail attığınızda ,20 iş gününde belirtilen hesaba devlet katkıları düşüldükten sonraki tutar yatıyor.

 7. Doğan dedi ki:

  Gmail hesabıma gelen ayrılma talep formunu nasıl dolduruyoruz hiç bişi anlamadım

  1. admin dedi ki:

   Anlamadığınız kısımları tam olarak belirtirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

 8. ibrahim dedi ki:

  merhaba ben bireysel emeklilik iptal etmiştim cigna finans bana ayrılma formu geldi e postama onu nasıl doldurabilirim bunun hakkında bilgi verirmisiniz

  1. admin dedi ki:

   Dikkat etmeniz gereken husus İptal sonrası paranın yatırılacağı hesap için vereceğiniz İBAN numarası sizin adınıza olmalıdır. İstenen diğer bilgiler gayet açık.

 9. murat koza dedi ki:

  allah belanızı versin katılım olurken sorgu sual yok iptal ettirmek için akla karayı seçtiriyorsunuz lanet ziaarat banakası

 10. Selcuk dedi ki:

  Ben ayrılmak istiyorum

  1. admin dedi ki:

   Talebinizi BES şirketinize yapmanız gerekmektedir.

 11. Tewtew dedi ki:

  Abi harbi bu memlekette kaz ve kazma dolu ya

 12. semra güven dedi ki:

  ayrilmak istiyorum

 13. Emrah kazanç dedi ki:

  En yakın finans banka gidin oraya geliyor 6 sayfa sözleşme iptali yani zaten elaman faxlıyor bu kadar