BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı

Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı

Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan bazı kişiler, özellikle banka işlemleri (kredi alma, hesap açma v.s.) sırasında BES ’e dahil edilmektedir. Bu katılımcılar evlerine dönüp, “Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?” diye araştırma yaptıklarında ise kendilerine sisteme girişte malesef hiç bahsedilmeyen kesintileri ve sistemde kalma sürelerini duyunca pişmanlık duyuyor ve Bireysel Emeklilikten ayrılmak istiyorlar.

Bu ve buna benzer durumda olan çok sayıda katılımcıdan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ‘nin iptaline ilişkin çok sayıda soru almaktayız. Ve genelde bu sorular sistemden ayrılma durumunda ne kadar kesinti yapılacağı yönünde.

Bu noktada sisteme yeni girmiş ve teklif formunu imzalamasının üzerinden 60 (altmış) günden az süre geçmiş katılımcılar için güzel haber, sistemden hemen hemen hiçbir kesintiye tabi tutulmadan cayma haklarını kullanarak ayrılabilirler.

Bireysel Emeklilikte Cayma Hakkı Nedir?

Cayma Hakkı, Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) yeni dahil olan katılımcıların hiçbir gerekçeye bağlı olmaksızın ve giriş aidatı v.b. hiçbir kesintiye maruz kalmadan 60 gün içinde sistemden ayrılmalarına olanak sağlayan yasal bir haktır.

Cayma Hakkının kullanılması halinde, cayma talebi Bireysel Emeklilik şirketine çağrı merkezi, faks, posta v.b. yolla bildirilir. Bildirimin şirkete ulaşmasının ardından şirket tarafından, verilen ödeme talimatları iptal ettirilir ve varsa yapılan tüm ödemeler fon toplam gider kesintisi hariç 10 (On)  iş günü içerisinde katılımcıya iade edilir. Ayrıca varsa yatırım gelirleri stopaja tabi tutularak yine katılımcıya iade edilir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Cayma hakkını kullanan katılımcıdan ilgili yasa gereği şirketin Bireysel Emeklilik Teklif Formunda belirtmek kaydıyla belirli tutarda kesinti yapmaya hakkı vardır. Bu tutar ise katılımcının Bireysel Emekliliğe dahil olma süreci için öngörülen masraf tutarından fazla olamaz. Teklif formunda kesinti yapılacağına dair bir husus yer almıyorsa cayma durumunda şirket herhangi bir kesinti yapamaz.

*Her ne kadar şirketlerin cayma halinde kesinti yapma hakkı olsa da genel uygulama olarak şirketler teklif formlarında caymaya ilişkin kesinti koymamaktadırlar.

Cayma Hakkının Kullanılması Durumundan Yapılacak İadeler

Bireysel Emeklilik katılımcısının cayma hakkını kullanması halinde;

 • Ödediği katkı payı (fon toplam gider kesintisi yapılarak)
 • Ödemiş ise giriş aidatı (şirketler tarafından tamamı veya bir kısmı sisteme ilk girişte tahsil edilebiliyor)
 • Ödenen katkı payları yatırıma yönlenmiş ise getirileri (stopaj kesintisi yapılarak)

katılımcıya en fazla 10 iş günü içerisinde iade edilir.

Özet olarak, sisteme yeni girdiniz ve bir sebeple ayrılmak istiyorsanız ve teklif formunu imzalayalı 60 günden az bir süre geçtiyse Bireysel Emeklilik Şirketinize Cayma Hakkını kullanmak istediğinizi belirtin. Bu hakkınızı kullanmadan önce teklif formunuzda bu hususta yapılacak bir kesinti olup olmadığını kontrol edin. Şirketin size tüm ödemelerinizi (katkı payı, giriş aidatı v.s.) iade etmek zorunda olduğunu unutmayın.

**Yukarıdaki açıklamalarda katkı paylarından yapılacak fon toplam gider kesintisi, getiri üzerinden yapılacak stopaj kesintisi gibi çeşitli kesintilerden bahsediliyor olması gözünüzü korkutmasın. Bu kesintiler oldukça düşük tutarlarda ve sizi rahatsız etmeyecek sembolik tutarlar olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Musa dedi ki:

  1o gün gectigi halde hesabıma iade edilmedi acaba nedendir?

 2. Asiye dedi ki:

  Ben bireysel emekliliğe daha yeni kaydoldum ve 1 gün bile geçmedi vazgeçtim. ne yapmam gerekiyor bankaya mı gidip söylemeliyim ya da kimi arayacağım ?

 3. Yeliz dedi ki:

  Nisan ayında benim deniz bank maaşımdan bireysel emekliliğe kesikti olmuş. Ben onu iptal ettim ama iptal ettigine dair mesaj geliyormus, bana gelmedi. Ne yapmam gerekiyor, iptal içinde cayma yazıp kaça göndermem lazim?

 4. emine dedi ki:

  Asiye hanım bende bugün baş vurdum ve şuanda aşırı derecede bı pişmanlık var naptınız iptal ettire bildinizmi.

 5. Süleyman dedi ki:

  Bireysel emeklilik sistemini iptal ettirdim, 20 iş gününde para hesabınıza yatar dendi, 20 gün doldu hala yatmadı neden olabilir?

 6. Serdal dedi ki:

  Emekliliğini 3 yıl iptal için gereken şeyleri yaptım. Fakat 22 gün olmasına rağmen hala iade etmediler ne yapmam gerekir şikayet etmek istiyorum.nereye şikayet edebilirim. Acil cevap verebilirmisiniz.

 7. EREN dedi ki:

  Bireysel emeklilikten cayma hakkımı kullanmak için 05.06.2017 pazartesi günü aradığımda sözleşme tarihi itibarı ile 61 gün oldu cayma işlemi yapamazsınız ancak iptal dilekçesi verebilirsiniz 300 tl kesinti olur dendi. Telefon ettiğim tarih itibari ile pazartesi hafta başı idi ve hafta sonu belirtilen telefona ulaşamamıştım iptal işlemi yapıp 300 tl kestiler ne yapabilirim? Bilgi için teşekkürler.

 8. Mikail dedi ki:

  Ben bankadan zorla kayit ettirildim 200 lira aylık ödeme yaptim. Bankadan cikar cikmaz musteri hizmetlerini Arayip iptal ettim 3 gun oldu bugun param yatmadi daha.

 9. Bircan dedi ki:

  Ben 2017 de 1900 tl yatırdım bugün itibariyle cikisim onaylandı elime 1164 tl gecti

 10. menşure yılan dedi ki:

  bireysel emeklilik iptali