Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı

Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı
26 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 25.943 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan bazı kişiler, özellikle banka işlemleri (kredi alma, hesap açma v.s.) sırasında BES ’e dahil edilmektedir. Bu katılımcılar evlerine dönüp, “Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?” diye araştırma yaptıklarında ise kendilerine sisteme girişte malesef hiç bahsedilmeyen kesintileri ve sistemde kalma sürelerini duyunca pişmanlık duyuyor ve Bireysel Emeklilikten ayrılmak istiyorlar.

Bu ve buna benzer durumda olan çok sayıda katılımcıdan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ‘nin iptaline ilişkin çok sayıda soru almaktayız. Ve genelde bu sorular sistemden ayrılma durumunda ne kadar kesinti yapılacağı yönünde.

Bu noktada sisteme yeni girmiş ve teklif formunu imzalamasının üzerinden 60 (altmış) günden az süre geçmiş katılımcılar için güzel haber, sistemden hemen hemen hiçbir kesintiye tabi tutulmadan cayma haklarını kullanarak ayrılabilirler.

Bireysel Emeklilikte Cayma Hakkı Nedir?

Cayma Hakkı, Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) yeni dahil olan katılımcıların hiçbir gerekçeye bağlı olmaksızın ve giriş aidatı v.b. hiçbir kesintiye maruz kalmadan 60 gün içinde sistemden ayrılmalarına olanak sağlayan yasal bir haktır.

Cayma Hakkının kullanılması halinde, cayma talebi Bireysel Emeklilik şirketine çağrı merkezi, faks, posta v.b. yolla bildirilir. Bildirimin şirkete ulaşmasının ardından şirket tarafından, verilen ödeme talimatları iptal ettirilir ve varsa yapılan tüm ödemeler fon toplam gider kesintisi hariç 10 (On)  iş günü içerisinde katılımcıya iade edilir. Ayrıca varsa yatırım gelirleri stopaja tabi tutularak yine katılımcıya iade edilir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Cayma hakkını kullanan katılımcıdan ilgili yasa gereği şirketin Bireysel Emeklilik Teklif Formunda belirtmek kaydıyla belirli tutarda kesinti yapmaya hakkı vardır. Bu tutar ise katılımcının Bireysel Emekliliğe dahil olma süreci için öngörülen masraf tutarından fazla olamaz. Teklif formunda kesinti yapılacağına dair bir husus yer almıyorsa cayma durumunda şirket herhangi bir kesinti yapamaz.

*Her ne kadar şirketlerin cayma halinde kesinti yapma hakkı olsa da genel uygulama olarak şirketler teklif formlarında caymaya ilişkin kesinti koymamaktadırlar.

Cayma Hakkının Kullanılması Durumundan Yapılacak İadeler

Bireysel Emeklilik katılımcısının cayma hakkını kullanması halinde;

 • Ödediği katkı payı (fon toplam gider kesintisi yapılarak)
 • Ödemiş ise giriş aidatı (şirketler tarafından tamamı veya bir kısmı sisteme ilk girişte tahsil edilebiliyor)
 • Ödenen katkı payları yatırıma yönlenmiş ise getirileri (stopaj kesintisi yapılarak)

katılımcıya en fazla 10 iş günü içerisinde iade edilir.

Özet olarak, sisteme yeni girdiniz ve bir sebeple ayrılmak istiyorsanız ve teklif formunu imzalayalı 60 günden az bir süre geçtiyse Bireysel Emeklilik Şirketinize Cayma Hakkını kullanmak istediğinizi belirtin. Bu hakkınızı kullanmadan önce teklif formunuzda bu hususta yapılacak bir kesinti olup olmadığını kontrol edin. Şirketin size tüm ödemelerinizi (katkı payı, giriş aidatı v.s.) iade etmek zorunda olduğunu unutmayın.

**Yukarıdaki açıklamalarda katkı paylarından yapılacak fon toplam gider kesintisi, getiri üzerinden yapılacak stopaj kesintisi gibi çeşitli kesintilerden bahsediliyor olması gözünüzü korkutmasın. Bu kesintiler oldukça düşük tutarlarda ve sizi rahatsız etmeyecek sembolik tutarlar olacaktır.


Etiketler:

Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı Konusuna 47 Yorum Yapıldı
 1. İBRAHİM dedi ki:

  5 ay oldu bes gireli ayrılmak istiyorum bu zaman kadar yatrıdgım parayı geri alabirimiyim ne kadar kesinti, olur

  1. farmer dedi ki:

   Giriş aidatı varsa 800 tl civarı kesinti olabilir.

 2. Bahar dedi ki:

  2011 yilinda baslamis bir bireysel emekliligim vardi.2015 yili itibariyle baska bir firmaya aktarim yapmak istedim.bana aktarim yapilacagini, birlestirilecegini soylediler ancak bugun ogrendim ki; birlestirme yapilmamis.ben 10 yil doldurup toplu para almak istiyordum.bugun itibariyle 4 yil yaptırdığım bosa gitti.yani ben yeni bir 10 yila baslamisim.oneriniz varsa yardim istiyorum.

  1. farmer dedi ki:

   Eğer isteğiniz dışında yapıldıysa bu işlem şikayet edeceğiniz kurum emeklilik gözetim merkezi dir.

 3. ibrahim dedi ki:

  merhabalar ben gecen hafta bese kaytoldum…. bugün çagrı mekezini arayıp kaydımı iptal ettirdim… yani 8 gün geçti aradan.. kayt oldugum zaman hiçbir ucret vermedim.. şimdi benden cayma ücreti talep ederlermi eger ederlerse bu ücret ne kadar olur..şimdiden tşk ederim

  1. farmer dedi ki:

   60 günlük cayma hakkı süresinde iptal ettirdiğiniz için ücret talep edilemez.

 4. melih dedi ki:

  mrb ziraat bankası bireysel emeklilige başvurmuştum şuan iptal ettirdim paramı kaç gün sonra alırım?

 5. yasin dedi ki:

  merhaba. 2012 yılında başlattığım bes’ten 2016 yılında ayrılmak istiyorum. ne kadar kesintim olabilir. (3 yılımı doldurmuş olacam ayrıldığımda.)

 6. yusuf dedi ki:

  Bankada görevli bayanın mükemmel bir şekilde sadece görünen yüzünü anlatmasına kanıp girdim. Anlatırken 3 yıl içinde çıkarsan senden kesilen parayı alırsın sadece devlet katkısını alamazsın dedi. Güzelde süsledi eve gelip araştırdığımda hiçde öyle dediği gibi olmadığı, 3 yıl içinde çıkarsan brüt asgari ücretin %75 ödersin, ortalama 800 çivarındarmış. Gidip sorduğumda, ben dedim beyefendi bu benim işim diyor. İşi adam kandırma gerçekten tüm güven sıfır bankacılık sektörüne sisteme gireli 1 ay oldu nasıl çıkılır bu sistemden.

  1. admin dedi ki:

   Yusuf Bey;
   Şirketinize cayma hakkından yararlanmak istediğinizi iletimeniz halinde kesintisiz ayrılabilirsiniz.

 7. büşra dedi ki:

  Merhabalar bugun kredi cekmeye gittim. Kredi dosya masrafinin 200 küsür bir ücret oldugunu ve onun yerine bes e kaydolursam 150 lirasi bes icin ayrilacak diye sacma sapan bir suru sey soylediler. Ben de safligima denk geldi kabul ettim. Daha once kredi cekerken dosya masrafi bu kadar fazla degildi. Tahminimce beni bes’e kaydetmek icin dosya masraf miktarini abartili soylediler. Baska para odemedim. İptal durumunda nasil olcak bilmiyorum. Cagri merkeziyle iptal edilebiliyor mu ?

  1. admin dedi ki:

   Büşra Hanım,
   BES şirketinizi arayıp müşteri hizmetlerine cayma hakkınızı kullanmak istediğinizi belirtirseniz kesintisiz iptal ettirebilirsiniz.
   Bu durumda dosya masrafı tahakkuk edilmesi gibi bir şey yapılabileceğini düşünmüyorum. Fakat yine de cayma hakkınızı kullanırken bu konuyu sormanızda fayda var. Ve şayet dosya masrafı tahakkuk ettiririz derlerse bunu neye göre yapacaklarını sorunuz. Aldığınız cevaba göre tekrar yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

 8. Abdullah dedi ki:

  Arkadaslar ben de bugun girdim ama su yorumlardan sonra sabah yapcam ilk is cayma hakkimi kullanmak, admin bey herhangi bi sorun olur mu, para odemem gerekir mi?

  1. admin dedi ki:

   Abdullah Bey;
   Bir sorun olmaz, şirketinize cayma hakkınızı kullanmak istediğiniz yönünde başvurunuzu yapmanız yeterli. dikkat edeceğiniz husus 60 günü geçirmemek.

 9. kazım dedi ki:

  Ben de bugün 25.03.2016 da bes’e girdim tabiki 5 dk’lık bilgilendirmeyle ve de ısrarla ama aynı günün akşamında pişman oldum kayıt olurkende 150 tl para yatırdım ne parası olduğunu anlamadım şimdide vazgeçmek istiyorum acaba şu bizim 150 tl ne olacak…cevap için şimdiden teşekkürler admin bu tür durumlarda can simidi gibisiniz

  1. Tarık dedi ki:

   Kazım kardeş bende 01.04.2016 bes’egiriş yaptım eve geldim pişman oldum yarında cumartesi telefonla arayıp cayma hakkımı kullanıcam pazarteside ilk işim bankaya gidip kontrol ettireceğim dikkat et 150 TL’nin üstüne yatmasınlar :)

  2. admin dedi ki:

   Kazım Bey; Cayma hakkı süresi içerisinde başvuru yaptığınızdan kayıpsız sistemden ayrılabilirsiniz. Yani sizin o 150 TL tekrar cebinize dönecektir. :)

 10. özgürr dedi ki:

  merhabalar
  Ben 15 mart 2016 tarihinde birikim hesabı açtırmıştım ama şimdi iptal ettirmek istiyorum.Daha doğrusu maaşımın yattığı hesap dışında adıma açılmış tüm hesapların iptalini istiyorum.Herhangi bir kesinti yapar veya sıkıntı çıkarırlar mı ?
  Ayrıca iptal ettirmek için çok uğraştırırlar mı? şimdiden teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Özgür Bey; Birikim hesabından kasınız bireysel emeklilik ise 60 gün içinde cayma hakkınızı kullanabilirsiniz, bu sizin yasal hakkınız ve kimsenin sıkıntı çıkarmaya, kesinti yapmaya hakkı yoktur. şirketinize başvurup cayma hakkınızı kullanmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. onlar sizi yönlendirecektir.

 11. yusuf dedi ki:

  merhabalar
  ben bireysel emeklilige baslayalı 22ay oldu ve ben ayrılmayı düşünüyorum acaba nekadar bi kesinti olur ve cıkarsam bunun için ne yapmam gerekiyo bana yardımcı olurmusunuz şimdiden tesekkür ederim…

 12. Sertan dedi ki:

  Merhaba, yaklasik 8-9 aylik bir.bireysel emekliligim bulunmaktaydi, sonrasinda baska bir.sirkette daha hesap actirdim avantajli oldugu soylendi, simdi ikinci firmadan ayrilmak istiyorum, imzayi atali 64 gun oldu, bir kez haziran 15’te cekim oldu ancak hala sistemde gozukmuyor ve sozlesme baslangic tarihi temmuz 26 olarak gozukuyor, bu durumda cayma hakkindan faydalanabiliyor miyim?

 13. adem dedi ki:

  bireysel emeklilik başvurusu yaptım ama pişman oldum hiç katkı payı odenmedigi zaman iptali söz konusu olurmu yoksa cayma hakkinimi kullanmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 14. cihan dedi ki:

  3,5 yıldır bireysel emekliliğim var 20.10.2016 tarihinde ayrılış belgesini faksladım bireyselde biriken tutarı ne zaman yatırırlar yasal bekleme süresi biriken paramı yatırmaları için kaç gündür teşekkür ederim

 15. Cihan polat dedi ki:

  merhaba, 2016 nın 12 .ayında BES te 5 yılımı tamamlıcam.
  ayrılmak istiyorum kendi yatırdığım ana paramdan kayıp olacakmı bıraktım kazanç sağlamayı kendi yatırdığımı düzgün alabilecekmiyim. konu hakkında bilgi rica ediyorum. teşekkürler.

 16. Yahya dedi ki:

  Ben 3 ay once bireysel emeklilik e kayit oldum simdi iptal istedim kesitti olucak dedi dogrumudur ??

 17. Gülcan Çayraz dedi ki:

  Merhaba ben bir hafta önce banka kartımı alırkenbireysel emeklilik başvurusu yaptım. Dün caymaya karar verdim. Müşteri hizmetlerini aradım form henüz bankamıza gönderilmemiş dedi. Bankayla görüştüm telefonla tamam biz size döneriz dediler. Dönmediler. Bugün bankaya gittim. Anlatmaya kalmadan cayma hakkınızı kullanmışsınız iptal oldu dendi. Ama bugün sigorta emeklilik tutarı diye 200 tl kesinti olmuş hesabımdan. Başvuru yaparken de anlaştığımız tutar aylık 200 tl idi. Bu durumda geri ödeme yaparlar mı bu kesinti o giriş aidatı mı .Ben sadece telefonla ve yüzyüze bildirdim caymak istediğimi faks ya da e postayla da bildirmem gerekir mi? Yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Emeklilik şirketinizin müşteri hizmetlerini arayarak durumu anlatın. yapmanız gereken bir işlem olup olmadığını net olarak öğrenin. Şayet şubeden işleminiz tamamlanmış ise yapılan ödeme / kesinti v.s. tamamı iade edilir.

 18. Gülcan Çayraz dedi ki:

  * form merkezimize gönderilmemiş dedi

 19. sedat dedi ki:

  Sayın Admin

  11.05.2013 tarıhınde bes kaydı yaptırdım. 500 tl ile başladım şimdi sistemden ayrılırsam ne kadar kesıntı yapılacak? alacagım net rakam nedır? yardımcı olmanızı rıca ederim.

  1. admin dedi ki:

   Toplam birikiminiz, getirileri, biriken devlet katkısı tutarı, giriş aidatı ödemeleriniz v.s. bilgileriniz olmadan buna cevap vermemiz mümkün değil malesef.

 20. Muhammet Salih Onhan dedi ki:

  Sayın admin bn 1 yıllık bes deyim 75 tl yatirdim her ay şimdi caymak istiyorum nasıl olur kesintiler paramı nasıl alırım

  1. admin dedi ki:

   Cayma hakkı ilk 60 gün kullanılabilir. Şu an sistemden ayrılabilirsiniz fakat kesintiler olacaktır. Son kesinti oranları için Bireysel Emeklilik Kesinti Oranları konumuzu inceleyebilirsiniz.

1 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git