Bireysel Emeklilik Çıkış Kesintileri Nasıl Hesaplanır?

Bireysel Emeklilik Çıkış Kesintileri Nasıl Hesaplanır?
10 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 11.509 kez okundu.

Gerek e-mail gerekse konu altı yorumlarından çıkardığımız sonuca göre; birçok takipçimizin merak ettiği hususlardan biri Bireysel Emeklilik ’ten ayrılma durumunda ne kadar kesinti olacağı ve kesintilerin nasıl hesaplanacağı konusu. Yapılan her yönetmelik değişikliği de BES iptali durumunda yapılacak kesintilerin hesaplama yöntemini ve mantığını değiştirmekte.

Bu doğrultuda Sistemden ayrılmak isteyen, ayrılmayı planlayan takipçilerimizin 2016 itibariyle kesintilerini nasıl hesaplayacaklarına yönelik bir nebze olsun akıllarındaki soru işaretlerini azaltmaya yönelik bu olayı açıklamaya çalışacağız.

Bildiğiniz gibi Bireysel Emeklilik 2016 yılına yeni düzenlemeyle başladı. Yapılan yönetmelik değişikliğiyle kesintilere %8,5 tavan uygulaması getirildi. Peki, bu tavan uygulaması nedir ve sistemden çıkış yapacak katılımcıdan yapılacak kesinti nasıl hesaplanır?

Öncelikle yeni uygulama neydi onu hatırlamakta fayda var;

Yeni uygulamaya göre yıl içerisinde yapılacak giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi, o yılın ilk 6 ayı için geçerli olan brüt asgari ücretin yüzde sekiz buçuğunu (%8,5) aşamaz. Ayrıca Bireysel Emeklilik iptali halinde her yıl için bu oranı geçmemek kaydıyla ve yapılan yönetim gider ve giriş aidatı kesintileri düşülerek kesinti yapılabilir.

Burada yanılgıya düşüren en önemli nokta; sistemde bulunduğumuz her yıl için kesilen bu “yüzde sekiz buçuk” (%8,5)’luk kesintinin 5 yılı garantiye almış olmasıdır. Şimdi “ne diyor bu adam diyeceksiniz” ve evet haklısınız çok karıştı. Sanırım en iyisi bu olayı bir örnekle açıklamak olacak.

BES Kesinti Hesaplama

BAÜ = O yılın ilk altı ayı için geçerli Brüt Asgari Ücret olmak üzere;

01.01.2014 yılında sisteme giren bir BES katılımcısının 01.01.2017’de yani 3 yılı doldurup sistemden çıkması halinde, “Sözleşmenin ilk 5 yılında, giriş aidatı ve yönetim gider kesintilerinin toplam tutarı, her sözleşme yılı için ilgili takvim yılının ilk altı ayında uygulanan aylık brüt asgari ücretin %8,5’ini aşamaz.” Hükmüne bakılınca;

2014BAÜ*0,085 + 2015BAÜ*0,085 + 2016BAÜ*0,085

Formülüne göre hesaplanıp, 3 yıl için kesinti yapılacakmış gibi anlaşılmakta ama öyle değil işte. Peki, nasıl mı?

Şöyle ki sistemden kalınan süre 1 yıl da olsa 4 yıl 11 ay da olsa, 5 yıllık kesinti kafadan yapılıyor. Yani yukarıdaki örnek için (01.01.2014 de sisteme girip 01.01.2017 de sistemden çıkan birisi);

2014BAÜ*0,085 + 2015BAÜ*0,085 + (2016BAÜ*0,085)*3

Şeklinde hesaplanarak 5 yıl için kesinti yapılıyor. (Sistemde kalınan süre 5 yıldan az ise son yılın Brüt asgari ücreti baz alınarak kalan yıllar için kesinti yapılıyor.)

Sonuç olarak Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmayı düşünüyorsanız ve sistemde kalma süreniz 0-5 yıl arası ise, Bireysel Emeklilik kesinti hesaplama işlemlerinizin 2. formüle göre olacağını ve sizden 5 yıllık kesinti yapılacağını unutmayın.

Not: Çıkış tarihinize kadar yapılan giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi yukarıdaki formüllerde belirtilen kesintiler toplamından düşülür ve kalan tutar size kesinti olarak yansır.

Bireysel Emeklilikten Çıkış Halinde Ne Kadar Kesinti Olur, Elinize Ne Kadar Geçer?

HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!!


Etiketler:

Bireysel Emeklilik Çıkış Kesintileri Nasıl Hesaplanır? Konusuna 34 Yorum Yapıldı
  1. mahide dedi ki:

    01.23.2013 giriş yaptım yatıramadım toplamda 1400 tl oldu ama bu gün çıkış istedim 300tl kesinti var dediler daha öncede giriş çıkış yaptım ama 5 yıl dolduğu için hiç bir kesinti olmamıştı bu gün niye böyle birşey yapıldı anlamadım doğrusu

  2. mehmet dedi ki:

    Sakın bu sisteme girip paranızı pula çevirmeyin. Ben girdim, girmez olsaydım. 90 lı yıllarda hayat sigortası adı altında yapılan dolandırıcılığın tıpatıp aynısı. Ben yiyemedim siz yiyin diyorsanız bu sistem tam size göre. Hep kesinti hep kesinti, size baştan söylenmeye giriş ücreti de cabası…. Devlet katkısı denilen kısmıyla kendinize ciklet alırsınız, tabi devletin aldığı vergiden size bir şey kalırsa… Benim sisteme girdiğimde faiz %9 civarıydı. Burada ise paranıza %5 civarı bir gelir geliyor. Tabi buda vergiye bağlı. Yani enflasyon karşışında paranız pul oluyor. Yazık, insanları emeklilik adı altında dolandırıyorlar…

1 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git