BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

       Bu yazımızda Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcılarının ve sisteme girmeyi düşünenlerin, Devlet Katkısı (Devlet Desteği) konusunda dikkat etmeleri gereken başlıca hususları ele alacağız.

Devlet Katkısı Ne Kadar?

Öncelikle devlet katkısının ne kadar olduğu konusuna değinelim;
Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı mevcut sistemde; katılımcının ödediği katkı payının %25 ’i kadar devletin katılımcı bireysel emeklilik hesabına (ayrı bir hesap) yaptığı destek ödemesini ifade etmektedir. Yani devlet katkısının ne kadar olacağı ödenen katkı payına göre değişmektedir.

Devlet katkısı limitsiz değildir. 1 yıl içerisinde her katılımcının alabileceği devlet katkısı tutarı, o yılki yıllık brüt asgari ücretin %25 ’ini geçemez. Bu limit sözleşme bazında değil kişi bazındadır. Yani birden fazla emeklilik sözleşmesine sahip olmanız durumunda, iki sözleşmenizden aldığınız toplam devlet katkısı tutarı da belirlenen bu limiti aşamaz.

Devlet Katkısından Kimler Faydalanabilir?

Devlet katkısı‘ndan şu an sisteme girecek her katılımcı faydalanabilir. Son düzenlemeden önceki Bireysel Emeklilik Sisteminde yer alan vergi avantajından yalnızca çalışan/vergi mükellefi olan kişiler yararlanmaktaydı. Yeni Sistemde vergi avantajı kaldırılmış ve Devlet Katkısı / Devlet Desteği uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulamadan çalışan, çalışmayan, ev hanımı, serbest meslek erbabı yani herkes faydalanabilmektedir.

BES Devlet Katkısı Emeklilik Şirketine göre farklılık göstermez. Bireysel Emeklilik Sözleşmeniz Hangi şirkette olursa olsun ödediğiniz katkı payının %25 ‘i kadar devlet katkısı alırsınız. “Bizim şirketimizde ödediğinizin % 25 ‘ini geri alıyorsunuz” diyen bir aracıya itibar etmeyin. Bu zaten devletin size verdiği destektir. Bunun üzerine sunulan avantajlara bakın.

Devlet Katkısı Bireysel Emeklilik katkı paylarınızı yatırdığınız hesapta değil yine bu sözleşmenize bağlı farklı bir hesapta tutulur ve değerlendirilir. Ayrıca Devlet katkısı hesabınızdaki birikim Müsteşarlık tarafından belirlenen portföy sınırlamaları çerçevesinde Bireysel Emeklilik Şirketince oluşturulan devlet katkısı fonunda değerlendirilir. Bu birikimle farklı bir fon alınamaz.

BES ‘ten Çıkarsam Devlet Katkısı alabilir miyim?

Son olarak, Bireysel Emeklilik Devlet Katkısını almanın belli şartları vardır, sisteme girerken bunun göz önünde bulundurulması gerekir.

 1.    Sistemden 3 yıldan önce çıkmanız halinde BES Devlet Katkısı hesabınızdaki birikimi alamazsınız.
 2.    3-6 yıl arasında çıkmanız halinde Devlet Katkısı Hesabınızdaki tutarın %15’ini
 3.   6-10 yıl arasında çıkarsanız Devlet Katkısı Hesabında biriken tutarın %35 ‘ini
 4.   10 yıl ve sonrasında (emekliliğe hak kazanmadan) Bireysel Emeklilikten çıkmanız durumunda Devlet katkısı birikiminizin %60’ını
 5.   BES’ten emekli olmanız, vefat veya maluliyet durumlarında ise Devlet Katkısı Hesabınızda biriken tutarın tamamını Alırsınız.

**Devlet Katkısı / Devlet Desteğiyle ilgili sorularınızı konu altında yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Devlet Katkısı Hesaplama konumuzu da incelemenizi öneririz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Hamdi dedi ki:

  2015 yılında bireysel emeklilikte 10 yılım doluyor. Şu ana kadar devlet katkısı olarak ta 4000 TL civarında bir miktar hesabımda görünüyor. 2015’te 10 yılım dolduğunda sistemden ayrılırsam devlet katkısının % 60’ını alabilecek miyim?

 2. Hamdi bey,
  Devlet katkısını almanız için öncelikle 2016 yılından önce ayrımamanız lazım.
  Ayrıca devlet katkısı hakedişlerinde baz alınan süreler devlet katkısı uygulamasının başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren hesaplanmaktadır.
  Bu tarihten önce Bireysel Emekliliğe katılanlara ise sistemde geçirdikleri yıllara göre ilave yıl verilmektedir.
  bu ilaveler 1 Ocak 2013 tarihinden önce
  3 yıldan fazla 6 yıldan az ve 6 yıl sistemde kalanlara 1 yıl
  6 yıldan fazla 10 yıldan az ve 10 yıl sistemde kalanlara 2 yıl
  10 yıldan fazla sistemde kalanlara 3 yıl şeklindedir.

 3. Nazime kayhan dedi ki:

  29.12.2010 TARİHİNDE BİREYSEL EMEKLİLİĞE GİRİŞ YAPTIM.ŞU ANDA DEVLET KATKISI OLARAK 1450 TL MİKTAR HESABIMDA GÖRÜNÜYOR.ŞU AN DA AYRILDIGIMDA DEVLET KATKISI TUTARINI ALABILIR MIYİM?

 4. Nazime kayhan dedi ki:

  BES TEN EMEKLİLİĞİM HANGİ YIL OLUYOR, ÖĞRENEBİLİR MİYİM?

  1. Nazime Hanım;

   1- 2016 yılından önce sistemden çıkmanız halinde devlet katkısı alamazsınız.

   2- Emekli olmak için sistemde 10 yılı tamamlamış ve 56 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

 5. Ayça Şahin dedi ki:

  Şuanda başlasam bireysel emekliliğe 10 yılda mı bitiyor?

  1. farmer dedi ki:

   En az 10 yıl kalmanız ve 56 yaşınıza gelmeniz gerekiyor. Siz 10 yıl ödeyip birikiminizi ve devlet katkısının %60 ını toplu para alarak sistemden çıkabilirsiniz. Yada 56 yaşınıza kadar bekler ve devlet katkısının tamamına hak kazanır ister toplu para ister maaş alırsınız . 10 yıl sonra yaşınız dolmuyorsa ve maaş istiyorsanız ödemeye devam edin daha çok birikim daha çok maaş demek unutmayın. Ayda 100 lira yı 10 yıl ödeyen in birikimiyle 20 yıl ödeyen in birikimi çok farklı olacaktır.