Bireysel Emeklilik İptali ve Para iadesi

Bireysel Emeklilik İptali ve Para iadesi
23 Temmuz 2019 tarihinde eklendi, 172 kez okundu.

Gerek gönüllü olarak yaptırılan gerekse Otomatik Katılım Sistemi kapsamında dâhil olunan BES’in iptaline ilişkin yaşanan sorunlar hayli fazla.

Bu konuda bize ulaşan soru ve sorunlar ile nasıl çözüm bulunabileceğine dair alternatifleri derlemeye çalıştık.

Sitemize en çok iletilen sorun iptal başvurusu sonrası geri dönüş veya para iadesi yapılmadığı konusundadır. Kimi katılımcı parasının iade edilmediği konusunda kimisi ise dönüş yapılmadığı konusunda dert yanmaktadır.

Burada önemli olan mevzu, iptal başvurusunu sağlıklı olarak yapıp yapmadığımızdır. Çünkü birçok katılımcı iptal için başvuru yaptığını düşünmekte fakat aslında doğru yolu takip etmediğinden yasal olarak başvurusu şirket nezdinde kayda alınmamaktadır.

Daha önce birçok yazımızda da Bireysel emeklilik iptalinin nasıl yapılacağını anlattık fakat hatırlamak adına tekrar iptal başvuru süreçlerini hatırlatmakta fayda var;

Öncelikle iptal talebimizi şirkete iletmemiz gerekmektedir; bu talebimizi telefonla müşteri hizmetlerini arayarak, şirketin online işlem menüsünü kullanarak, veya faks v.b. yolarla bildirebilmekteyiz.

Bu yöntemlerden en hızlı ve sorunsuz sonuca ulaşacağımız yöntemler ise, şirket internet sitesini kullanarak online işlemlerden yapılacak başvuru ve müşteri hizmetlerini telefonla arayarak talebimizi bildirmektir. Yaptığımız bu bildirim sonucunda Ayrılma Talep Formuna ulaşmamız ilk önceliğimizdir.

Şimdi Ayrılma talep formuna ulaşmak için izleyeceğimiz adımları inceleyelim.

Online İşlemler Menüsünün Kullanımı:

Bu konuda şirketler arasında farklı uygulamalar bulunmaktadır. Fakat genel olarak Online işlemlerden giriş yaptıktan sonra menü kısmında formlara veya ayrılma işlemlerine dair bir başlık bulunmaktadır. Bu başlığa tıklandığında formlar arasında Ayrılma Talep Formunu görebilirsiniz. Buradan da tıklayarak formu bilgisayarımıza indirebilirsiniz.

Telefonla Başvuru:

Sözleşmemizin bulunduğu emeklilik şirketi müşteri hizmetlerini arayarak. Bireysel emeklilik İptal işlemi yapmak istediğimizi belirtiyoruz. Daha sonra müşteri temsilcisi mail olarak Ayrılma Talep Formunu tarafımıza gönderecektir. Bu formu göndermek için de şirketin yasal olarak 5 gün süresi bulunmaktadır.

Online işlemlerden veya mail ile gelen formu yazıcıdan çıktı aldıktan sonra istenen bilgileri dolduruyoruz. Burada kimlik bilgileri, paranın yatırılmasını istediğimiz hesap bilgileri v.s. bilgiler istenilmektedir. Ayrıca kimlik numarasını muhakkak yazmamız gerekmektedir. Kimlik numarası yazılmadıysa kimlik fotokopisinin şirkete fakslanması gerekmektedir. Bir diğer önemli husus ta paranın iade edileceği hesap/iban numarasının eksiksiz ve doğru yazılmasıdır.

İstenen bilgileri doldurduktan sonra formu Emeklilik şirketine faks yoluyla iletiyoruz ve Emeklilik şirketine formun ulaştığı günden itibaren 20 iş günü içerisinde ayrılma sürecini tamamlayarak varsa biriken paramızı iade etmekle yükümlüdür.


Etiketler:

Bireysel Emeklilik İptali ve Para iadesi Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. hülya bozkurt dedi ki:

  bes çıkış işlemi başlatmak istiyorum

 2. sevgi çeliker dedi ki:

  bireysel emekliligin iptalini istiyorum paramın geriye ödenmesini istiyorum

 3. admin dedi ki:

  Buraya iptal isteğinizi yazmanız bir sonuç vermez arkadaşlar. Süreçle ilgili bilgi almak için burayı kullanabilirsiniz fakat başvurularınızı BES şirketinize yapmanız gerekmektedir.

 4. murat dedi ki:

  Bankadan faizli ihtiyaç kredisi iste anında yardımcı olurlar, iş paranı almaya ya da bir iptal işine gelince uğraş dur.

 5. musa çevik dedi ki:

  bireysel emeklilik sisteminden çıkmak istiyorm ve paramın iade edilmesini istiyorum gereğinin yapılmasının arz ederim

 6. MUSTAFA UÇAR dedi ki:

  bireysel emekliliğimin iptalini ve paramın geriye ödenmesini istiyorum.
  gereğinin en kısa zamandan yapılmasını saygılarımla tarafınıza arz ederim

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git