BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik İptali ve Para iadesi

Bireysel Emeklilik İptali ve Para iadesi

Gerek gönüllü olarak yaptırılan gerekse Otomatik Katılım Sistemi kapsamında dâhil olunan BES’in iptaline ilişkin yaşanan sorunlar hayli fazla.

Bu konuda bize ulaşan soru ve sorunlar ile nasıl çözüm bulunabileceğine dair alternatifleri derlemeye çalıştık.

Sitemize en çok iletilen sorun iptal başvurusu sonrası geri dönüş veya para iadesi yapılmadığı konusundadır. Kimi katılımcı parasının iade edilmediği konusunda kimisi ise dönüş yapılmadığı konusunda dert yanmaktadır.

Burada önemli olan mevzu, iptal başvurusunu sağlıklı olarak yapıp yapmadığımızdır. Çünkü birçok katılımcı iptal için başvuru yaptığını düşünmekte fakat aslında doğru yolu takip etmediğinden yasal olarak başvurusu şirket nezdinde kayda alınmamaktadır.

Daha önce birçok yazımızda da Bireysel emeklilik iptalinin nasıl yapılacağını anlattık fakat hatırlamak adına tekrar iptal başvuru süreçlerini hatırlatmakta fayda var;

Öncelikle iptal talebimizi şirkete iletmemiz gerekmektedir; bu talebimizi telefonla müşteri hizmetlerini arayarak, şirketin online işlem menüsünü kullanarak, veya faks v.b. yolarla bildirebilmekteyiz.

Bu yöntemlerden en hızlı ve sorunsuz sonuca ulaşacağımız yöntemler ise, şirket internet sitesini kullanarak online işlemlerden yapılacak başvuru ve müşteri hizmetlerini telefonla arayarak talebimizi bildirmektir. Yaptığımız bu bildirim sonucunda Ayrılma Talep Formuna ulaşmamız ilk önceliğimizdir.

Şimdi Ayrılma talep formuna ulaşmak için izleyeceğimiz adımları inceleyelim.

Online İşlemler Menüsünün Kullanımı:

Bu konuda şirketler arasında farklı uygulamalar bulunmaktadır. Fakat genel olarak Online işlemlerden giriş yaptıktan sonra menü kısmında formlara veya ayrılma işlemlerine dair bir başlık bulunmaktadır. Bu başlığa tıklandığında formlar arasında Ayrılma Talep Formunu görebilirsiniz. Buradan da tıklayarak formu bilgisayarımıza indirebilirsiniz.

Telefonla Başvuru:

Sözleşmemizin bulunduğu emeklilik şirketi müşteri hizmetlerini arayarak. Bireysel emeklilik İptal işlemi yapmak istediğimizi belirtiyoruz. Daha sonra müşteri temsilcisi mail olarak Ayrılma Talep Formunu tarafımıza gönderecektir. Bu formu göndermek için de şirketin yasal olarak 5 gün süresi bulunmaktadır.

Online işlemlerden veya mail ile gelen formu yazıcıdan çıktı aldıktan sonra istenen bilgileri dolduruyoruz. Burada kimlik bilgileri, paranın yatırılmasını istediğimiz hesap bilgileri v.s. bilgiler istenilmektedir. Ayrıca kimlik numarasını muhakkak yazmamız gerekmektedir. Kimlik numarası yazılmadıysa kimlik fotokopisinin şirkete fakslanması gerekmektedir. Bir diğer önemli husus ta paranın iade edileceği hesap/iban numarasının eksiksiz ve doğru yazılmasıdır.

İstenen bilgileri doldurduktan sonra formu Emeklilik şirketine faks yoluyla iletiyoruz ve Emeklilik şirketine formun ulaştığı günden itibaren 20 iş günü içerisinde ayrılma sürecini tamamlayarak varsa biriken paramızı iade etmekle yükümlüdür.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Eyüp atmaca dedi ki:

  Bes iptalini istiyorum bes pararasi varsa iadesini istiyorum

 2. Eyüp atmaca dedi ki:

  Bes parası yatirilmissa iadesini istiyorum ve bes iptalini istiyorum.

 3. Cebrail dedi ki:

  İptal ediniz lütfen bes

 4. Eyüp dedi ki:

  Slm ben 20 gündür vakif emellik iptal ettim hala dönüş olmadı, lütfen yardımcı olur musunuz

 5. Lütfi akın dedi ki:

  Kendi isteğimle ayrılmak istiyorum

 6. Sevda yıldırım dedi ki:

  Ben ıptalını olusturdum ama donus olmadı

 7. Burhan dedi ki:

  Iptal etmek istiyorum

 8. FARUK KOCAK dedi ki:

  BEN PARAININ GERI IYADESINI ISTIYORUM DAHA OLMADI NE ZAMAN OLUR

 9. FARUK KOCAK dedi ki:

  kendi istegimle ayrilmak istiyorum parainin iyade olmasini istiyorum ,

 10. Yücel canaytan dedi ki:

  Bes iptal etmek istiyorum yardımcı olun

 11. SİNAN GÜL dedi ki:

  BES İPTAL ETMEK İSTİYORUM YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ

 12. Bayram dedi ki:

  Denizliden bayram dedeli bes iptal edilmesini istiyorum

 13. Bayram dedi ki:

  Bes iptal etmek istiyorum yardımcı olurmusunuz

 14. Bayram dedi ki:

  Kesilen para geriye yatırılmasını istiyorum

 15. mehmet dedi ki:

  Bes iptal etmek istiyorum yardımcı olur musunuz?

 16. Feride soysal dedi ki:

  Bes iptalini istiyorum ve bes parasının yatmasını talep ediyorum

 17. Osman saysal dedi ki:

  Bes iptalini istiyorum