BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik İptali ve Para iadesi

Bireysel Emeklilik İptali ve Para iadesi

Gerek gönüllü olarak yaptırılan gerekse Otomatik Katılım Sistemi kapsamında dâhil olunan BES’in iptaline ilişkin yaşanan sorunlar hayli fazla.

Bu konuda bize ulaşan soru ve sorunlar ile nasıl çözüm bulunabileceğine dair alternatifleri derlemeye çalıştık.

Sitemize en çok iletilen sorun iptal başvurusu sonrası geri dönüş veya para iadesi yapılmadığı konusundadır. Kimi katılımcı parasının iade edilmediği konusunda kimisi ise dönüş yapılmadığı konusunda dert yanmaktadır.

Burada önemli olan mevzu, iptal başvurusunu sağlıklı olarak yapıp yapmadığımızdır. Çünkü birçok katılımcı iptal için başvuru yaptığını düşünmekte fakat aslında doğru yolu takip etmediğinden yasal olarak başvurusu şirket nezdinde kayda alınmamaktadır.

Daha önce birçok yazımızda da Bireysel emeklilik iptalinin nasıl yapılacağını anlattık fakat hatırlamak adına tekrar iptal başvuru süreçlerini hatırlatmakta fayda var;

Öncelikle iptal talebimizi şirkete iletmemiz gerekmektedir; bu talebimizi telefonla müşteri hizmetlerini arayarak, şirketin online işlem menüsünü kullanarak, veya faks v.b. yolarla bildirebilmekteyiz.

Bu yöntemlerden en hızlı ve sorunsuz sonuca ulaşacağımız yöntemler ise, şirket internet sitesini kullanarak online işlemlerden yapılacak başvuru ve müşteri hizmetlerini telefonla arayarak talebimizi bildirmektir. Yaptığımız bu bildirim sonucunda Ayrılma Talep Formuna ulaşmamız ilk önceliğimizdir.

Şimdi Ayrılma talep formuna ulaşmak için izleyeceğimiz adımları inceleyelim.

Online İşlemler Menüsünün Kullanımı:

Bu konuda şirketler arasında farklı uygulamalar bulunmaktadır. Fakat genel olarak Online işlemlerden giriş yaptıktan sonra menü kısmında formlara veya ayrılma işlemlerine dair bir başlık bulunmaktadır. Bu başlığa tıklandığında formlar arasında Ayrılma Talep Formunu görebilirsiniz. Buradan da tıklayarak formu bilgisayarımıza indirebilirsiniz.

Telefonla Başvuru:

Sözleşmemizin bulunduğu emeklilik şirketi müşteri hizmetlerini arayarak. Bireysel emeklilik İptal işlemi yapmak istediğimizi belirtiyoruz. Daha sonra müşteri temsilcisi mail olarak Ayrılma Talep Formunu tarafımıza gönderecektir. Bu formu göndermek için de şirketin yasal olarak 5 gün süresi bulunmaktadır.

Online işlemlerden veya mail ile gelen formu yazıcıdan çıktı aldıktan sonra istenen bilgileri dolduruyoruz. Burada kimlik bilgileri, paranın yatırılmasını istediğimiz hesap bilgileri v.s. bilgiler istenilmektedir. Ayrıca kimlik numarasını muhakkak yazmamız gerekmektedir. Kimlik numarası yazılmadıysa kimlik fotokopisinin şirkete fakslanması gerekmektedir. Bir diğer önemli husus ta paranın iade edileceği hesap/iban numarasının eksiksiz ve doğru yazılmasıdır.

İstenen bilgileri doldurduktan sonra formu Emeklilik şirketine faks yoluyla iletiyoruz ve Emeklilik şirketine formun ulaştığı günden itibaren 20 iş günü içerisinde ayrılma sürecini tamamlayarak varsa biriken paramızı iade etmekle yükümlüdür.

Etiketler:

Yorumlar
 1. hülya bozkurt dedi ki:

  bes çıkış işlemi başlatmak istiyorum

 2. sevgi çeliker dedi ki:

  bireysel emekliligin iptalini istiyorum paramın geriye ödenmesini istiyorum

 3. admin dedi ki:

  Buraya iptal isteğinizi yazmanız bir sonuç vermez arkadaşlar. Süreçle ilgili bilgi almak için burayı kullanabilirsiniz fakat başvurularınızı BES şirketinize yapmanız gerekmektedir.

 4. murat dedi ki:

  Bankadan faizli ihtiyaç kredisi iste anında yardımcı olurlar, iş paranı almaya ya da bir iptal işine gelince uğraş dur.

 5. musa çevik dedi ki:

  bireysel emeklilik sisteminden çıkmak istiyorm ve paramın iade edilmesini istiyorum gereğinin yapılmasının arz ederim

 6. MUSTAFA UÇAR dedi ki:

  bireysel emekliliğimin iptalini ve paramın geriye ödenmesini istiyorum.
  gereğinin en kısa zamandan yapılmasını saygılarımla tarafınıza arz ederim

 7. ahmet dedi ki:

  paramın geri odenmesini ve bes ten cıkmak istiyorum

 8. Betül dedi ki:

  Ya bir türlü bağlanıp iptal ettiremiyorum,bu nasıl bir seydir. İptal nasıl olacak paramı nasıl biriken parayı alicam

 9. abdurrahmanabay dedi ki:

  işlemlerim iptal olmasına rağmen iademi alamadım, zaten ihtiyaçtan dolayi besten cıktım. Sizden ricam cok acil ödemem gereken bir yerler var, bundan dolayi da sizlerden ricam işlemimi biraz ivedi olursa beni cok memun edersiniz. aciliyetten dolayi cıkmak zurunda kaldım geregini yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 10. Mehmet dedi ki:

  71786 443 sözleşme numarası ile sisteme üye oldum. Bana ait telefonum ile 15 temmuz 2019 tarihinde sistemden ayrılma talebinde bulundum.Cep telefonuma 22 Temmuz 2019 tarihinde gelen sms de; talebimin işleme alındığı ve en kısa sürede bana ulaşacaklarını bildirdiniz. Ama şu ana kadar ulaşan olmadı. Bu kez 20.11.2019 tarihinde şikayet mesajı attım. Bana 27.11.2019 tarihinde gelen sms de şikayetimin işleme talebimin alındığı ve en kısa zamanda bana döneceklerini bildiriyorlar. Bu ne aymazlıktır ki Temmuz ayından itibaren bir çıkış işlemi daha yapılamamıştır ve üzücü olan da hiç bir şey olmamış gibi kredi kartımdan 115 TL para kesilmiş ve üyeliğim devam ettiriliyor. Şu an itibariyle Güneş sigorta yöneticileri ile bana sms atıp bu işi çözmeyenlerin hepsi hakkında ayrı ayrı başta cimer olmak üzere, bbk ilgili birimi ile Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunup başta bu işi yapmayan ve denetlemeyen kişi ve kişiler hakkında davacı olacağım. İşini yapmayanların bizim sırtımızdan aldığınız paralar ise haram olsun.

 11. Mehmet dedi ki:

  Konuyu Aydın ili genelindeki tüm yerel gazetelere ve ülke basınında yayınlanmasına uğraşacağımın da bilinmesini istiyorum.

 12. Fethi Can Çelik dedi ki:

  Bireysel emeklilik iptal ettirmek istiyorum bes e kayitliysam onu da iptal ederseniz sevinirim teşekkürler

 13. EMRE dedi ki:

  bireysel emekliliğimin iptalini ve paramın geriye ödenmesini istiyorum.
  gereğinin en kısa zamandan yapılmasını saygılarımla tarafınıza arz ederim

 14. raziye onur dedi ki:

  anadolu hayat bireysel emekliliğimin iptalini talep ediyorum

 15. Binali akdere dedi ki:

  Ya bir turlu baglanip iptal ettiremiyorum ya nasil iptal edecem yardimci olursaniz cok sevinirim. otomik bes iptal eder misiniz? ALLIANZ iptal ederseniz ve biriken parami hesabima yatirin.

  1. Omur dedi ki:

   Bes iptal ettirmek istiyorum

 16. Binali akdere dedi ki:

  Otomik bes ALLIANZ iptal edemiyorum nasil iptal edecem yardimci olursaniz cok mutlu olurum

 17. Ahmet alkaç dedi ki:

  Allianz iptal edemiyorum nasıl ederim paranın iadesini talep ediyorum

 18. ramazan cetin dedi ki:

  vakıfbanktan kredi cektim zorunlu bes ve faizsiz 1500 TL bes hesabina aktarılmak için kredi verdiler. iptal ettigimde 1250 Tl aidat ucreti kesildi. 1500 TL den haber yok. ariyorum evrak gonderiyorum hic bir yanit yok. kesinlikle bes yaptirmayın.

 19. Yılmaz Aydoğan dedi ki:

  Paramın iadesini istiyorum bir aydır bekliyorum yazık gerçekten yaa

 20. Selçuk yıldırım dedi ki:

  Bes i iptal ettirip paramın iadesini istiyorum

 21. Arif dedi ki:

  Merhabalar bende dun ayrilma talebinde bulundum fakat benim bes sisteminde kamu borclanma var yuzde yuz, ben parami geri alacagim iade edicekler fakat parami aldiktan sonra bu kamu borclanmasi yuzunden devlete veya maliyeye gelir idaresine ödemem gereken ceza filan var mi?

 22. Ayşe uçar dedi ki:

  Bende ayrılmak istiyorum bireysel emeklilikten. Yatırımım gözükmüyor dediler kredi kartı bile vermediler nasıl bireysel emekliliği iptal edebilirim?

 23. Esrafil Emre aktas dedi ki:

  Selam aleyküm Miktar yatırmakta sorun yasıyorum iptal edilmesini istiyorum

 24. Hakan dedi ki:

  Bireysel emeklilik iptali istiyorum paranın hesabima yatmasını arz ederim

 25. Fatih özen dedi ki:

  Bes emekliliğin iptal edilmesini istiyorum