BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik Sistemi ‘nin (BES) iptali yani sistemden ayrılmak her aşamada mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken husus; ayrılmamız durumunda birikimimizin nasıl etkileneceğidir. Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan son düzenleme sonrası devlet katkısı uygulamasına geçildi. Tek değişiklik bu değildi. Bunun yanı sıra BES ‘ten çıkışta yapılan kesinti oranlarında da değişiklik oldu. Bu yazımızda yasal düzenleme sonrası katılımcıların yeni Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmaları halinde ne kadar kesinti yapılacağı konusuna değineceğiz.

Öncelikle Bireysel Emeklilikten kesintisiz ayrılmak (hiçbir kesinti olmadan Bireysel Emekliliğin iptali) yalnızca sözleşmenin imzalanmasını müteakip ilk 60 (altmış) günde yararlanabileceğimiz cayma hakkıyla mümkündür. Bu konuya ilişkin detayları Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı konumuzda işlemiştik.

Bireysel Emeklilik İptali durumunda yapılan kesintiler nelerdir?

Bu konuda kesintilerden ziyade konuyu BES iptali durumunda kayıplarımız olarak ele almakta fayda var. Çünkü kesintiler başlığında pek adı anılmayan ama sağlanan avantajlardan olan devlet katkısından da kayıplarımız söz konusudur. Bireysel Emekliliğin iptali halinde kayıplarımızı 3 ana başlıkta toplayabiliriz, bunlar;

 • Stopaj kesintisi
 • Giriş aidatı kesintisi
 • Devlet Katkısı Kesintisi
 • Stopaj Kesintisi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, stopaj kesintisi katılımcının toplam birikimi üzerinden değil, birikimine yansıyan getiriler üzerinden yapılmaktadır. Yani katkı payı ödeyerek yaptığımız birikim 1000 TL olsun, 1000 TL ‘nin fonlarda değerlendirilmesi sonucu 100 TL getiri sağlamış ise, stopaj kesintisi bu 100 TL ‘lik kısım üzerinden hesaplanır.

BES İptali durumunda;

Bireysel Emeklilikte 10 yılı doldurmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden %15

10 yılı doldurmuş fakat emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden  %10

Oranında stopaj kesintisi yapılır.

*Konumuz sistemden ayrılma halinde yapılan kesintiler olmasına rağmen belirtmekte fayda var ki sistemden emekli olunması halinde de stopaj kesintisi %5 tir.

 • Giriş aidatı kesintisi

Özellikle sisteme yeni dahil olduysanız ve ayrılmak istiyorsanız asıl canınızı yakacak olan kesinti, giriş aidatı kesintisi olacaktır. Peki nedir bu giriş aidatı, öncelikle onu açıklayalım.

Giriş aidatı Bireysel Emeklilik Şirketinin sisteme girişte aldığı sözleşme tarihindeki brüt asgari ücrete göre hesaplanan bir aidattır. Bu tutar yasal düzenlemelere göre bir kısmı peşin bir kısmı da ertelenmiş olarak tahsil edilir. Peşin alınacak kısmı taksitler halinde de alınabilir. Ve bu peşin alınacak kısım sözleşme tarihindeki brüt asgari ücretin %10 ‘unu geçemez.

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılacak giriş aidatı kesintisinin hesabı :

Sisteme girişte peşin veya taksitli olarak alınan alınan %10 ‘luk kısım ve ertelenmiş kısmın toplamı;

Bireysel Emeklilikten 3 (üç) yıldan önce ayrılmanız halinde  brüt asgari ücretin %75’ini,

3-6 yıl arasında ayrılmanız halinde %50 ‘sini,

6-10 yıl arasında ayrılmanız halinde ise %25 ‘ini geçemez.

Sistemde 10 yılını dolduranlardan ise Giriş aidatı kesintisi yapılamaz.

*Belirtilen oranlar maksimum kesinti oranlardır ve şirketler kesintileri genellikle maksimum oranda yaparlar.

 • Devlet Katkısı Kesintisi (BES ‘ten Çıkış Durumunda Alınabilecek Devlet Katkısı Tutarı)

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılan kesintiler başlığında pek adı geçmeyen fakat sonuç itibariyle belki de sisteme girmemizin en büyük etmeni olan devlet katkısı da sistemden çıkmamız halinde kesintiye tabi olan kalemlerden birisidir. BES ‘ten ayrılma durumunda devlet katkısı hakkediş tutarları değişmektedir. Bu konuda kesinti terimi kullanılmamakla birlikte, sistemde geçirilen sürelerle orantılı olarak verilen %25 ‘lik devlet katkısı tutarının belli bir kısmı katılımcıya ödenmektedir dolayısıyla verilen devlet katkısından kesinti yapılmaktadır.

Devlet Katkısı Hakediş/Kesinti Tutarları;

Bireysel Emeklilikten 3 yıldan ayrılmanız durumun hesabınızdaki devlet katkısı tutarından herhangi bir tutar alamazsınız, yani tamamı kesilir,

3-6 yıl arasında sistemden ayrılmanız halinde hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %15’ini alırsınız yani %85 ‘i kesilir,

6-10 yıl arasında BES ’ten çıkarsanız alacağınız devlet katkısı ise %35 tir. Bu durumda kesinti oranı %65 ‘tir,

10 yılı doldurdunuz fakat emeklilik hakkı kazanmadan (56 yaşını doldurmadan) Bireysel Emeklilik sisteminden ayrılırsanız hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %60 ‘ını alabilirsiniz. Dolayısıyla %40 oranında kesintiye tabi tutulmuş olursunuz.

Devlet Katkısının tamamını almanız için ise, 10 yılı doldurup Bireysel Emeklilikten Emekli olmanız gerekmektedir.

NOT1: 2016 yılı itibariyle sistemde değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerle kesintiler yeniden düzenlenmiştir. Yeni kesinti oranları için BES 2016 Yeni Kesinti Oranları konusunu inceleyiniz.

NOT2: Otomatik Katılımlı (Zorunlu) BES iptal (ayrılma, çıkış) işlemleri için Otomatik BES İptali konusunu inceleyebilirsiniz.

NOT2:Bireysel Emeklilik İptali Sonrası Birikiminizin Ne Kadarını Alacağınızı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!!

Etiketler:

Yorumlar
 1. melek dedi ki:

  Aynen benim de 5000 kestiler

 2. ZEKİYE SEZER dedi ki:

  BİREYSEL EMEKLİLİK İPTAL ETMEK İSTİYORUM

 3. ZEKİYE SEZER dedi ki:

  BİREYSEL EMEKLİLİK İPTAL

 4. Cenk Erener dedi ki:

  Bireysel emeklilik iptal

 5. MUHAMMED dedi ki:

  Bes’imi acilen iptal etmek istiyorum.Yetkililer ulaşsın lütfen. Bu ne bicim bi belaymis ya ne müşteri hizmetleri bağlanıyor ne siteleri çalışıyor. Berbat bi banka kimseye tavsiye etmem. İlla şubeye gitmen lazım yoksa hiçbir işlem yapamıyosun.

 6. Hakan Gümüşkaya dedi ki:

  Bes in en büyük sorunu sizin ayağınıza gelip sizi BES li yapalım diyerek dünyanın yalanını döken sahtekâr pazarlamacılar. BES e girmek isteyen kendisi öğrensin. Müşteri temsilcisi dedikleri pazarlamacı alacağı 3 kuruş prim için dünyanın yalanını döküp sizi yanlış yönlendiriyorlar.

 7. Burcu dedi ki:

  Bireysel Emeklilik İptal Ettirmek istiyorum

 8. Zeynep çotuk dedi ki:

  bireysel emekliliği iptal ettirmek istiyorum

 9. menşure yılan dedi ki:

  bireysel emeklik iptal

 10. Ali Atar dedi ki:

  Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmak istedim. Aidat parası diye yatırdığım parayı iade etmediler. Yazılı sözleşmede 6 ay içinde cayma hakkım olduğu yazıyormuş. Bana yazılı sözleşme göndermedikleri için bunu bilmiyordum. Tüketici hakem heyetine başvurmuştum. Heyet beni haklı buldu. THH kararına itiraz ettiler ama sonrasında mahkeme de beni haklı buldu. 6 ay içerisinde çıkmak isteyipte ödediği parayı iade alamayan arkadaş varsa yardımcı olurum.

  1. Cevdet karadayi dedi ki:

   Banada herhangi bi belge imzalatmadilar altı ay sonra işten cikarildim acaba geri verirlermi bilgi lütfen, teşekkür ederim.

   1. admin dedi ki:

    Cevdet bey sizin sözleşmeniz Ali beyin sözleşmesinden farklı olarak otomatik katılım kapsamında düzenlenmiş olabilir.

  2. Ervan dedi ki:

   Hocam ben 1.ayda dahil oldum 6.ayin sonunda cikmak icin basvuru yaptim ama giris aidati altinda 600 liramdan tek kurus vermiyolar sözlesmeyi bulamadim cayma 6 aymi birde bizi sisteme dahil eden kadin cikarken kesinti olmayacak dedi 15 kisi sahit buna napabilirim

 11. Ağa 02 dedi ki:

  Arkadaşlar bireysel emekliliğe katılmayın ben katıldığımda istediğin zaman çıkabilirsin kesinti olmadan çıkabilirsin ama ne yazık ki hep üçkağıtçılık dan başka birşey yok

  1. Nursel dedi ki:

   BES i tam 7 yıldır kullanıyorum. Kesinlikle sizin yatırdığınız rakamdan kesinti yapılmıyor. Devlet katkı tutarından kesinti yapılıyor. Bir de fonlardan sağladığınız getirilerden. yani 100 TL ödediniz 25 TL 25 TL fonlardan getiri sağladınız. 100 TL zaten sizin eğer 6 yıl doldurduysanız 25 TL nin ( devlet katkısının) %35 ini alabiliyorsunuz. diğer fonlardan kazandığınız 25 TL bin de yanlış bilmiyorsam %15 felan alıyor. Ve evet çıkış için mutlaka bankaya gitmeniz gerekiyor. BES eğer birikim yapma niyetiniz var ama biriktiremiyorsanız Kredi kartınızdan otomatik çektiği için siz anlamadan biriken bir para. Ama bir getirisi yok bence. 7 yıldır sistemdeyim toplam kazancım 22.000 olmuş döviz alıp kenara koysaydım çok daha büyük bir getiri sağlamış olurdum. 7 yıl önce euro 2,34 o gün 100 TL 42 EUR bugün 15 EUR
   Yani o gün yatırdığım 100 TL eur karşılığı yatırsaydım bugün 277 TL olacaktı. Ama bu sistemde 20.000 TL ye 7 yıldaki kazancım 2.000 TL
   Eğer başarabiliyorsanız döviz biriktirin. Yok başaramıyorsanız bu bir birikim kapısı. Boşuna kimse büyük beklentilere girmesin.

   1. KADİR DEMİRDEŞ dedi ki:

    Hangi Fonda sınız, tl de mi tl de iseniz haklısınız ama örneğin altın fonunda değerlendirmiş olsaydınız verilen devlet katkısını da düşünecek olursak çok iyi bi sistem bence özetle tl de kalmışsanız yazık olmuş

 12. ERE dedi ki:

  İPTAL ETTİĞİNDE PARAYI NE KADAR SÜREDE YATIRIYORLAR?

 13. 1 7 8 9