BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik Sistemi ‘nin (BES) iptali yani sistemden ayrılmak her aşamada mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken husus; ayrılmamız durumunda birikimimizin nasıl etkileneceğidir. Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan son düzenleme sonrası devlet katkısı uygulamasına geçildi. Tek değişiklik bu değildi. Bunun yanı sıra BES ‘ten çıkışta yapılan kesinti oranlarında da değişiklik oldu. Bu yazımızda yasal düzenleme sonrası katılımcıların yeni Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmaları halinde ne kadar kesinti yapılacağı konusuna değineceğiz.

Öncelikle Bireysel Emeklilikten kesintisiz ayrılmak (hiçbir kesinti olmadan Bireysel Emekliliğin iptali) yalnızca sözleşmenin imzalanmasını müteakip ilk 60 (altmış) günde yararlanabileceğimiz cayma hakkıyla mümkündür. Bu konuya ilişkin detayları Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı konumuzda işlemiştik.

Bireysel Emeklilik İptali durumunda yapılan kesintiler nelerdir?

Bu konuda kesintilerden ziyade konuyu BES iptali durumunda kayıplarımız olarak ele almakta fayda var. Çünkü kesintiler başlığında pek adı anılmayan ama sağlanan avantajlardan olan devlet katkısından da kayıplarımız söz konusudur. Bireysel Emekliliğin iptali halinde kayıplarımızı 3 ana başlıkta toplayabiliriz, bunlar;

 • Stopaj kesintisi
 • Giriş aidatı kesintisi
 • Devlet Katkısı Kesintisi
 • Stopaj Kesintisi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, stopaj kesintisi katılımcının toplam birikimi üzerinden değil, birikimine yansıyan getiriler üzerinden yapılmaktadır. Yani katkı payı ödeyerek yaptığımız birikim 1000 TL olsun, 1000 TL ‘nin fonlarda değerlendirilmesi sonucu 100 TL getiri sağlamış ise, stopaj kesintisi bu 100 TL ‘lik kısım üzerinden hesaplanır.

BES İptali durumunda;

Bireysel Emeklilikte 10 yılı doldurmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden %15

10 yılı doldurmuş fakat emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden  %10

Oranında stopaj kesintisi yapılır.

*Konumuz sistemden ayrılma halinde yapılan kesintiler olmasına rağmen belirtmekte fayda var ki sistemden emekli olunması halinde de stopaj kesintisi %5 tir.

 • Giriş aidatı kesintisi

Özellikle sisteme yeni dahil olduysanız ve ayrılmak istiyorsanız asıl canınızı yakacak olan kesinti, giriş aidatı kesintisi olacaktır. Peki nedir bu giriş aidatı, öncelikle onu açıklayalım.

Giriş aidatı Bireysel Emeklilik Şirketinin sisteme girişte aldığı sözleşme tarihindeki brüt asgari ücrete göre hesaplanan bir aidattır. Bu tutar yasal düzenlemelere göre bir kısmı peşin bir kısmı da ertelenmiş olarak tahsil edilir. Peşin alınacak kısmı taksitler halinde de alınabilir. Ve bu peşin alınacak kısım sözleşme tarihindeki brüt asgari ücretin %10 ‘unu geçemez.

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılacak giriş aidatı kesintisinin hesabı :

Sisteme girişte peşin veya taksitli olarak alınan alınan %10 ‘luk kısım ve ertelenmiş kısmın toplamı;

Bireysel Emeklilikten 3 (üç) yıldan önce ayrılmanız halinde  brüt asgari ücretin %75’ini,

3-6 yıl arasında ayrılmanız halinde %50 ‘sini,

6-10 yıl arasında ayrılmanız halinde ise %25 ‘ini geçemez.

Sistemde 10 yılını dolduranlardan ise Giriş aidatı kesintisi yapılamaz.

*Belirtilen oranlar maksimum kesinti oranlardır ve şirketler kesintileri genellikle maksimum oranda yaparlar.

 • Devlet Katkısı Kesintisi (BES ‘ten Çıkış Durumunda Alınabilecek Devlet Katkısı Tutarı)

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılan kesintiler başlığında pek adı geçmeyen fakat sonuç itibariyle belki de sisteme girmemizin en büyük etmeni olan devlet katkısı da sistemden çıkmamız halinde kesintiye tabi olan kalemlerden birisidir. BES ‘ten ayrılma durumunda devlet katkısı hakkediş tutarları değişmektedir. Bu konuda kesinti terimi kullanılmamakla birlikte, sistemde geçirilen sürelerle orantılı olarak verilen %25 ‘lik devlet katkısı tutarının belli bir kısmı katılımcıya ödenmektedir dolayısıyla verilen devlet katkısından kesinti yapılmaktadır.

Devlet Katkısı Hakediş/Kesinti Tutarları;

Bireysel Emeklilikten 3 yıldan ayrılmanız durumun hesabınızdaki devlet katkısı tutarından herhangi bir tutar alamazsınız, yani tamamı kesilir,

3-6 yıl arasında sistemden ayrılmanız halinde hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %15’ini alırsınız yani %85 ‘i kesilir,

6-10 yıl arasında BES ’ten çıkarsanız alacağınız devlet katkısı ise %35 tir. Bu durumda kesinti oranı %65 ‘tir,

10 yılı doldurdunuz fakat emeklilik hakkı kazanmadan (56 yaşını doldurmadan) Bireysel Emeklilik sisteminden ayrılırsanız hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %60 ‘ını alabilirsiniz. Dolayısıyla %40 oranında kesintiye tabi tutulmuş olursunuz.

Devlet Katkısının tamamını almanız için ise, 10 yılı doldurup Bireysel Emeklilikten Emekli olmanız gerekmektedir.

NOT1: 2016 yılı itibariyle sistemde değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerle kesintiler yeniden düzenlenmiştir. Yeni kesinti oranları için BES 2016 Yeni Kesinti Oranları konusunu inceleyiniz.

NOT2: Otomatik Katılımlı (Zorunlu) BES iptal (ayrılma, çıkış) işlemleri için Otomatik BES İptali konusunu inceleyebilirsiniz.

NOT2:Bireysel Emeklilik İptali Sonrası Birikiminizin Ne Kadarını Alacağınızı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!!

Etiketler:

Yorumlar
 1. fadime çınar dedi ki:

  Ben 12.02.2013 tarihinde 1600 TL ile bireysel emekliliğe giriş yaptım iki ay sonra 200 TL daha yatırdım şimdi ayrilmak istiyorum bunun kesintileri ne kadar öğrenebilir miyim

  1. fadime çınar dedi ki:

   Pardon 12.02.2014 tarihinde giriş yaptim duzeltiyim

   1. Fadime Hanım, Sistemden ayrılmanız halinde giriş tarihiniz olan 12.02.2014 tarihindeki bürüt asgari ücretin %75’i kadar kesinti yapılır.
    Ayrıca biriken devlet katkısını da alamazsınız.

   2. fadime çınar dedi ki:

    Biriken devlet katkısını alabilmek için ne kadar sure geçmesi gerekiyor bunu da öğrenebilir miyim tşkr ederim

   3. alper dedi ki:

    en az 3 yıl sistemde kalmanız gerekir. bu durumda %15’ini alabilirsiniz. 10 yılı doldurup, emekliliği de hak ettiğiniz zaman (56 yaşını geçmiş olduğunuzda emekliliği hakkediyorsunuz) devlet katkısının tamamını alabilirsiniz. Nisan 9,2015 tarihinde henüz 60 gün dolmamış olduğundan cayma hakkınızı kullanarak sistemden herhangi bir kesinti olmadan çıkmanız mümkündü.

 2. ARZU Ç dedi ki:

  merhabalar
  ben şikayet sitelerinden emeklilik sigorta firmaları hakkında bir sürü şikayet okuyorum.hatta bazıları yeter ki beni çıkarın kaç lira kalırsa kalsın kabul ediyorum diye yazmış.yalnız sigorta firmaları ödeme yapmamak için işi yokuşa sürüyorlarmış.açıkçası ben korktum.ben de bireysel emeklilik yaptırdım.1000 tl ödüyorum.yarın öbür gün çıkmak istediğimde işi yokuşa sürerlerse bireysel emekliliğin ne anlamı var bana da yaşattığı stresten sonra…6 yıldan önce çıkmak istemiyorum.sizce 6 yılın sonunda 1000 tl karşılığında iyi bir birikim alabilir miyim. artık yazılanlardan yatırdığım parayı alsam yeter diye düşünmeye başladım.şimdiden verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

  1. Arzu Hanım,
   Sistemden çıkışta bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum, çıkışa ilişkin tüm süreçler ilgili kanunla düzenlenmiştir ve hepsinin yasal süreleri vardır.
   6 yıllık sürede tabiki ana paranızdan fazla bir rakam alabilirsiniz ve bu konuda fon yönetimi v.s. birçok etmen vardır. Fonlarınız iyi yönetilirse çok iyi kar edebilirsiniz. Ama bu konuda şöyle olur, şu kadar kazanırsınız gibi bir yorum yapmamız mümkün değil.

  2. tayfun dedi ki:

   3 aylık uyeyım yatırdıgım hıc bır parayı gerı alamıyorum. ınanmayınn

   1. Bilgi dedi ki:

    Aynen … en erken 3 yil oda kendi ödediginiz paralari geri
    alabilmeniz icin :(

 3. fadime çınar dedi ki:

  Biriken devlet katkisini alabilmek için ne kadar sure sistemde kalmak gerekiyor bunu öğrenebilir miyim tşkr ederim

  1. Fadime Hanım,
   Bireysel Emeklilik Sisteminden 3 yıldan önce ayrılırsanız devlet katkısını alamazsınız,
   3-6 yıl arasında ayrılırsanız biriken devlet katkısının %15 ‘ini,
   6-10 yıl arasında ayrılırsanız biriken devlet katkısının %35 ‘ini,
   10 yılı doldurup 56 yaşını doldurmadan ayrılırsanız biriken devlet katkısının %60 ‘ını alabilirsiniz.
   Biriken devlet katkısını tam olarak almanız için 56 yaşını doldurmanız ve sistemde minimum 10 yıl kalmanız lazım.
   daha ayrıntılı bilgi için bkz: https://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-devlet-katkisi-hesaplama.html
   Devlet katkısı hesaplama konumuzdaki Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Hakediş Tutarı Hesaplama bölümüne bakabilirsiniz.

 4. berat yılmaz dedi ki:

  sistemde 2009 yılından kalma 3 aylık ödemem var. sonra ödeme yapmadım. toplam 300 tl civarı. aidat kesintisi asgari ücretin %25’i kadar ise ben iade alamaz mıyım?

  1. Berat Bey,
   Giriş aidatınızın neye göre asgari ücretin %25’i olduğu kanısına vardınız anlamadım.
   9 Ağustos 2008 – 31 Aralık 2012 tarihleri arasında icra edilen sözleşmelerde BES aracı kurumu geçerli asgari ücretin yarısından çok olmamak üzere giriş aidatı alabilir. ve sistemden çıkmanız halinde bu tutarı birikiminizden keser.

 5. Ali KARATAŞ dedi ki:

  Merhabalar,

  Yazılarınızda “2013 yılı içersidinde Anaparadan kesintileri alabiliyorsunuz” diye bahsettiniz. Bunlar 2015 yılı içinde geçerli mi?

  1. Ali Bey,
   BES kesintilerin iadesiyle ilgili başvuru için verilen süre 29 Ağustos 2013 tarihinde dolmuştur.

 6. isa dedi ki:

  Merhabalar bu gün hesabımdan katkı payı olarak 145 lira kesinti olarakta 13 lira kesildi ilk taksidimdi diyelim şimdi ayrılsam paramın ne kadarını alabilirim

  1. İsa bey,
   Ne zaman Bireysel Emeklilik Sistemine girdiniz?
   Yeniyse ve 60 günü geçmediyse, cayma hakkını kullanarak sistemden hemen hemen kayıpsız çıkabilirsiniz..
   bkz: https://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-cayma-hakki.html

   1. isa dedi ki:

    Teşekkürler

 7. halil demir dedi ki:

  Ben 2014 te bireysel emekliliğe gectim bir taksit odedim 1 seneye yakinda dondurdum. Şimdi bireysel emekliligi kapatmak istiyorum zararim ne kadar olur, zararim ne olur.

  1. Halil Bey,
   Şayet girişte peşin olarak giriş aidatı ödemesi yapmadıysanız, Sistemden çıkmanız halinde sözleşme tarihinizdeki brüt asgari ücretin %75’i kadar giriş aidatı ödemeniz gerekir.
   Bu tutar BES hesabınızda yoksa ayrıca ödemeniz gerekir.

 8. Fatih Burak dedi ki:

  Merhaba
  Ben bir bireysel emeklilik şirketine 4 aydır ödeme yapıyorum maddi olarak sıkıntıya girdim şirketi aradığımızda dondurma hakkımın olduğunu söylediler bende belirli bir süre dondurdum karşılıklı imzalarımızı atarak ve 15 gün sonra kartımdan yine kesinti yaptıklarını gördüm müşteri hizmetlerini aradım teknik bir hata diye söz söylediler ben artık güvenemiyorum bu şirkete nasıl bir yol izlemeliyim , ayrılmak istesem ne kadar kesinti yaparlar bu kesintiye hakları var mı , haklarımın tamamını alamazsam hukuki yollara başvurursam tüm haklarımı alabilirmiyim
  Teşekkürler İyi Çalışmalar

  1. Faruk Bey,
   BES’ten şu aşamada ayrılmanız halinde;
   Ertelenmiş giriş aidatınız varsa bu kesilir ve bu tutarda sizin 4 aylık ödemeleriniz içerisinde azımsanacak bir rakam olmayacaktır.
   Bu kesinti yasaldır harhangi bir iade söz konusu olmaz.

 9. tolgahan dedi ki:

  Merhaba
  ben bes’in yaklaşık 6,7 aydır içindeyim ve aylık 200 lira yatırıyorum bu devlet katkısıyla 250 lira oluyor bu bana cazip geliyor kredi kartımdan çekildiği için zorla birikim yaptırıyorum kendime yanlız kafama takılan bazı sorular var
  1.ben 27 yaşındayım 10. yıl sonunda emeklilik yaşım dolmuş olmuyor bunu bana satan arkadaş anlatmadı %40 kesintiye ugruycam…
  2. 10 yıl sonunda benım yatırımım sakıs parası olmamasının garantisi varmı
  3.Duydugum kadarı ile insanlar kendi fonlarını kendileri yönetiyormuş sistem bizim adımıza bişey yapmıyormu ben sadace ödüyorum ve hiç bir bilgim yok bu konuda cevap için şimdiden teşekkürler

 10. BEKİR GEDİKLİ dedi ki:

  AYRILMA TALEP FORMU NU FAX LAMAM GEREKEN NO NEDİR? TEŞEKKÜRLER…

  1. Bekir Bey,
   Şirketiniz hangisiyse o şirketin faks numarasına göndereceksiniz. Faks numarasını da şirketin web sayfasından bulabilirsiniz.

 11. Neslihan Ergin dedi ki:

  01/02/2011 tarihinde sisteme 150 TL ile dahil oldum ve 01/03/2015 tarihine kadar fiilen ödeme yapmış bulunmaktayım en son ödediğim tutar 202 TL idi sistemden çıkmak istiyorum ne kadar toplu para almam lazım

  1. farmer dedi ki:

   Bes şirketinizin Web sayfasından öğrenebilirsiniz. Kaç ay toplam ne kadar yatirdığınız ne kadar kazandığınız yada giriş aidatı kesintisi orda net görülebilir.

 12. abdurrahim dedi ki:

  Sisteme 125 tl bir yildr odedim gris aidati olarakda 125 tl odedim sistemde 1yil3 ay kadar kalsim simdi ayrilmak istiyorum yeni bir kesinti haberi okudum bugun bes ile ilgili 1 haziranda yururluge girecek bunun hakkinda bilgi verirmisiniz

  1. farmer dedi ki:

   Ertelenmiş giriş aidatı varsa sozlesmenizde büyük bir kesinti yapılır erken çıkışta. 800-1000 tl arası kesinti olabilir

 13. ismail dedi ki:

  Bir sene oldu yaptıralı 5 ayını ödedim sadece 100 tl den şindi alsam bana geriye ne verirler

 14. Aykut BEKAR dedi ki:

  Merhaba , benim emeklilik sistemine giriş tarihim 18.05.2012
  giriş aidatım :216 tl
  aylık katkı payım :175 tl
  fon varlık değeri : 1.689,86 tl
  fon toplam varlık değeri : 2.006,38 tl
  yatırıma yonlendırılen tahsilat tutarı : 1.467,50 tl
  toplam yatırıma yönlendirilen tahsilat tutarı : 1.736,25 tl
  aracı sicil bilgilerim :72…..248 S… G…

  Bilgilerim yukarıda belirttiğim şekildedir. yaklaşık 7 aydır hesabım dondurulmuştur.Sistemden çıkmak istiyorum ne yapmam gerekiyor ayrıca ne kadar tutar alabilirim ? iyi çalışmalar yardımcı olursanız sevinirim.

  1. farmer dedi ki:

   Ertelenmiş giriş aidatı varsa yıla göre kalan kısmı kesilecek. Birikimden değil kazançtanda %15 kesilecek. Devlet katkısı hak ettiyseniz küçük bir miktar da ordan kesilecek. Hesabı kendiniz yapın. Şirketin internet sitesinden de görebilirsiniz çıkışa ait alacağınız parayi.

 15. funda dedi ki:

  merhaba, avivasa ya, 13 ay aralıksız bes yatırdım. 133 tl katkı payıyla birlikte, 1978 tl yatırdım. çıkmak istediğimde bana 1160 tl ödediler. toplamda 818 tl paramı kestiler. bu kadar kesme hakları var mı? yoksa hakkımı nerede arayabilirim. arasam alabilir miyim. cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  1. farmer dedi ki:

   Ertelenmiş giriş aidatı kesintisi büyük bir kısmı. Kanunen hakları var. Sorumluluk Size ait sözleşmede yazıyordu mutlaka. Malesef iade alamazsınız. Sistemde 10 yıl kalsaydınız giriş aidatı ödemez ve devlet katkısının %60 ını almış olurdunuz.

 16. Hakan dedi ki:

  2013 ağustosta sisteme giriş yaptım şuan 4800tl birikmiş durumda şuan ayrılırsam elime net ne kadar gecer tesekkur ederim

  1. farmer dedi ki:

   4800 ün içinde devlet katkısı yoksa 4000 gibi bir miktarla ayrılırsınız. Ağustos a kadar beklersiniz giriş aidatı kesintisi %50 düşer ve devlet katkısının %15 inide hak edersiniz.

 17. Halil Yılmaz dedi ki:

  21.04.2014 tarihinde ANADOLU HAYAT ta BES başlangıcım var. 4 ay düzenli yattı , daha sonra 2015 mayıs ayına kadar dondurdum. mayısta 1 taksit daha yattı. tekrar dondurdum. Başka bir firmada bulunan BES hesabım (AVİVASA 2. hesap) a aktarmak istiyorum. Burada kesinti olur mu? kesinti olmadan aktarmam için ne kadar daha beklemem gerekmekte? teşekkürler

 18. yunus kanat dedi ki:

  Avivasa da bireysel emeklilike bas vurdugum tarih 20 08 2014, simdi cikmak istiyorum aylik 150 tl oduyorum ben cikarsam ne kadar pararmi geri alabilirim?

  1. farmer dedi ki:

   Toplam ne kadar ödediniz? Ertelenmiş giriş aidatı var mı? Avivasa internet şubesinden çıkış işlemlerinden net tutarı görebilirsiniz.

 19. Ferhat çakmak dedi ki:

  Ben 15.1.2015 tarihinde vakıf emeklilik ten bireysel emeklilik yaptım aylık 160 TL ödüyorum şimdi ayrılmak istiyorum ayrılmam halinde yatırmış olduğum paranın ne kadarını alırım?. Yapılan kesintileri mahkeme yoluyla alabilir miyim?

  1. farmer dedi ki:

   8 ayda 1280 lira gibi bir miktar ödediniz o halde. Giriş aidatı varsa kesilir 800-1000 lira olabilir. Kazancınız dan %15 kesilir ve devlet katkısı alamazsınız. 300-400 tl alabirsiniz çıkışa ertelenmiş giriş aidatı varsa sözleşmede. Yoksa büyük bir kesinti olmaz

 20. reyhan dedi ki:

  Ben 2013 aralik ta BES e girdim öğretmenim ve size özel giriş aidatimiz yok dediler. Şimdi cikmak istiyorum hesabında 500 lira kadar birikti ama ayrilirsaniz hepsi kesilir diyorlar .bu nasıl iştir? Bos yere mi yaptırdık alin terimizi.

  1. alper dedi ki:

   aynen öyle oluyor maalesef, bende 2013 Kasım’da giriş yaptım sisteme. dün çıktım, 510 lira giriş aidatı kestiler.

  2. farmer dedi ki:

   Giriş aidatı yok dediler ne demek ? Sözleşmeyi okumanız gerekirdi. Orda ” bu planda giriş aidatı yoktur” ibaresi var mıydı. Eğer ertelenmiş giriş aidatı erken çıkışta alınır yazıyorsa kaç yılda sistemden çıkılırsa ne kadar ı tahsil edilir yazıyordur.

 21. arzu dedi ki:

  merhabalar

  ben avivisa emeklilik 1000 tl aylık ödedim.toplam yatan 9036 tl yatırıma yönlendirilen 9017 tl gözüküyor.yani yatırdığım paradan hiç kar elde etmemişim.bilakis zarar etmişim. daha devam etsem yatırdığımda eriyecek.sorduğumda bireysel emeklilikte kar getiri garantisi yokmuş diye bayağı iyi doldurulmuş kanun maddesini göndermişler.fonlarınızı değiştirelim diyor..ben fon takip edememki.bildiğim biriş değil..reyhan hanıma katılıyorum.alınterimizi biz siz kazanın diye mi yatırıyoruz.kredi borcumuzu ödemesek faizi alıyorsun hemen.bireysel emeklilik bir daha kesinlikle düşünmüyorum..bankadan kasa kirala..koy altınları içine.ne azalır ne değer kaybeder:)

  1. Alper dedi ki:

   Arzu hanım, ben de ayda 1000 tl ödüyorum. Toplam yatanım 15000 tl, birikenim ise 17000 tl nin biraz üstünde. Yani 1 yıl 3 aylık süredeki kar 2000 tl. Devlet katkısını hesap etmiyorum bile. Hangi fonlara yatıracağınızı takip etmeniz lazım hesabınızın internet sayfasından. Orada farklı fonların getirilerini görebiliyorsunuz.

   1. arzu dedi ki:

    Alper Bey, mesajınız için öncelikle teşekkür ederim. yalnız ben o işlerden pek anlamam zaten bize ürünü satanda sizin adınıza biz kazandıracak fonlara yatıracağız dedi ben de inandım açıkçası..gerçekten anladığım bir konu olsa borsaya girer paramı orda değerlendirirdim. yine de sağolun.çektim hesabımı..sizin içinde hayırlısını dilerim.

   2. farmer dedi ki:

    Arzu hanım ödemeleri kredi kartından yatırıyorsaniz yatırıma yönlendirilmesi 40 gün sürüyor. 1 taksit eksik görünüyordur sistemde. Garanti hiç zarar etmeyen fonların getirileri çok çok azdır. Ama uzun vadede hisse gibi riskli fonların getiriside yüksek olur. Aman Ha hisse gibi Fonları bu gün alıp 2 yıl içinde sistemden çıkarsanız çok kazanabileceğiniz gibi çok da kaybedebilirsiniz. Tercih sizin.

   3. farmer dedi ki:

    Ayrıca yönetim gider kesintisi %2 olabilir maksimum. Yani sizin sozlesmenizde de böyleyse her yatirdığınız 1000 tl den 20 tl kesinti yapılmış olabilir. Bes girip 3 yıldan önce çıkılacak sistem değil. Hiç kâr etmeyebilir zararda edebilirsiniz. Uzun süre sistemde kalmak kâr ettirir. Siz 9000 ödedidiniz 2250 tl devlet desteğiniz var ama sistemde hak ediş süreleri var. Siz 3 yıldan önce ayrıldığınız da hiç hak etmiyorsunuz. Sistemde 10 yıl kalsaniz %60 ını hak edecektiniz.

 22. adem dedi ki:

  1988 tl kesıntı harıç bırıkımım var bugun ayrılsam paramı aynı ısgunu ıcınde alabılırmıyım?

  1. farmer dedi ki:

   20 gün içinde ödeme yapmak zorundalar diye biliyorum.

 23. Abidin dedi ki:

  27.12.2007 tarihinde iki adet BES yaptırdım, aylık 150 Euro (o günkü kurdan TL karşılığı) ödüyorum + devlet katkısı hariç. Ekonomik şartlardan dolayı iptal ettirmek istiyorum. Sistemden çıkarsam ne kadar kaybım olacaktır. Teşekkürler

  1. farmer dedi ki:

   Sistemde kaldığıniz süreye göre giriş aidatı ödeseniz bile bu az bir kesinti olacaktır. Devlet desteğinin hak ettiğiniz kısmı ödenecek. Hesap yapmak çok zor. Hangi fonlarda ne kadar değerlendi paranız ! Şirketinizin internet sitesinden net görebilirsiniz. Nacizane tavsiyem , maddi sıkıntı durumunuz m nedir bilmemekle birlikte birini çekin diğerine ödemeye devam edin durumunuz musaitse

 24. umutcan dedi ki:

  Merhaba. Mayıs 2011 de aylık 100 TL ile BES e katıldım. Giriş aidatı istenmedi benden. Ancak mücbir sebeplerden dolayı sistemden 2015 Ağustos ayında paramı çekmek istiyorum. Yapılacak kesintiler nasıl olacak veya 2016 Ocak ayını mı beklemem gerekiyor Devlet Katkı payından faydalanmam için. Bir de sistemden kısmi ayrılabilir miyim
  Teşekkürler

  1. farmer dedi ki:

   Ne kadar birikiminiz var onu bilmek lazım. Sistemden kısmî para çekmek mümkün değil. O yüzden tek bir hesaba 300 yatırmak yerine başlarken 2 hesaba 150 şer ödemek daha mantikli. Sıkıntı halinde biri çekilir diğeri kalır. Sistemden çıkarsanız tekrar girişinizde 2 yıl Devlet desteği alamazsınız

 25. Mustafa TURHAN dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 25.09.2013’te Bireysel Emekliliğe giriş yaptım. Bir süre 100 TL olarak yatırdım, daha sonra nasıl olduysa bu 150 TL olmuş. Daha sonra bunu 50 yaptım. Bir süre sonra da kredi kartım değiştiği için ödeme yapamıyorum. Aslında yeni kredi kartı bilgilerimi girerek ödemenin yapılmasını sağlayabilirim. Sorumu da işte tam bu noktada sormak istiyorum. Ben BES’e ilk girişimde sistemde en az 2 yıl kalabileceğimi söylediler. Gruba bağlı kampanyasından yararlandığım için giriş aidatı almadılar. Ancak ben sistemden değil de, bankadan ayrılmak, yani Bireyse Emekliliğimi başka bir bankaya taşımak istiyorum. Bu durumda;
  1) Bu mümkün mü,
  2) Mümkünse taşıma sonucunda yeni bankaya giriş aidatı öder miyim?
  3) Taşıma sonucunda nasıl bir kesintiye uğrarım ve bu meblağ olarak ne olur?
  Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

  1. farmer dedi ki:

   Giriş aidatı yoksa ve 2 yıl dolduysa bütün birikiminizi yeni şirkete devlet desteğiyle nakledebilirsiniz. Kesintisiz olmaz bu durumda

   1. farmer dedi ki:

    Kesintiniz olmaz

   2. Mustafa TURHAN dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.

 26. 1 2 3 9