BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik Sistemi ‘nin (BES) iptali yani sistemden ayrılmak her aşamada mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken husus; ayrılmamız durumunda birikimimizin nasıl etkileneceğidir. Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan son düzenleme sonrası devlet katkısı uygulamasına geçildi. Tek değişiklik bu değildi. Bunun yanı sıra BES ‘ten çıkışta yapılan kesinti oranlarında da değişiklik oldu. Bu yazımızda yasal düzenleme sonrası katılımcıların yeni Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmaları halinde ne kadar kesinti yapılacağı konusuna değineceğiz.

Öncelikle Bireysel Emeklilikten kesintisiz ayrılmak (hiçbir kesinti olmadan Bireysel Emekliliğin iptali) yalnızca sözleşmenin imzalanmasını müteakip ilk 60 (altmış) günde yararlanabileceğimiz cayma hakkıyla mümkündür. Bu konuya ilişkin detayları Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı konumuzda işlemiştik.

Bireysel Emeklilik İptali durumunda yapılan kesintiler nelerdir?

Bu konuda kesintilerden ziyade konuyu BES iptali durumunda kayıplarımız olarak ele almakta fayda var. Çünkü kesintiler başlığında pek adı anılmayan ama sağlanan avantajlardan olan devlet katkısından da kayıplarımız söz konusudur. Bireysel Emekliliğin iptali halinde kayıplarımızı 3 ana başlıkta toplayabiliriz, bunlar;

 • Stopaj kesintisi
 • Giriş aidatı kesintisi
 • Devlet Katkısı Kesintisi
 • Stopaj Kesintisi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, stopaj kesintisi katılımcının toplam birikimi üzerinden değil, birikimine yansıyan getiriler üzerinden yapılmaktadır. Yani katkı payı ödeyerek yaptığımız birikim 1000 TL olsun, 1000 TL ‘nin fonlarda değerlendirilmesi sonucu 100 TL getiri sağlamış ise, stopaj kesintisi bu 100 TL ‘lik kısım üzerinden hesaplanır.

BES İptali durumunda;

Bireysel Emeklilikte 10 yılı doldurmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden %15

10 yılı doldurmuş fakat emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden  %10

Oranında stopaj kesintisi yapılır.

*Konumuz sistemden ayrılma halinde yapılan kesintiler olmasına rağmen belirtmekte fayda var ki sistemden emekli olunması halinde de stopaj kesintisi %5 tir.

 • Giriş aidatı kesintisi

Özellikle sisteme yeni dahil olduysanız ve ayrılmak istiyorsanız asıl canınızı yakacak olan kesinti, giriş aidatı kesintisi olacaktır. Peki nedir bu giriş aidatı, öncelikle onu açıklayalım.

Giriş aidatı Bireysel Emeklilik Şirketinin sisteme girişte aldığı sözleşme tarihindeki brüt asgari ücrete göre hesaplanan bir aidattır. Bu tutar yasal düzenlemelere göre bir kısmı peşin bir kısmı da ertelenmiş olarak tahsil edilir. Peşin alınacak kısmı taksitler halinde de alınabilir. Ve bu peşin alınacak kısım sözleşme tarihindeki brüt asgari ücretin %10 ‘unu geçemez.

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılacak giriş aidatı kesintisinin hesabı :

Sisteme girişte peşin veya taksitli olarak alınan alınan %10 ‘luk kısım ve ertelenmiş kısmın toplamı;

Bireysel Emeklilikten 3 (üç) yıldan önce ayrılmanız halinde  brüt asgari ücretin %75’ini,

3-6 yıl arasında ayrılmanız halinde %50 ‘sini,

6-10 yıl arasında ayrılmanız halinde ise %25 ‘ini geçemez.

Sistemde 10 yılını dolduranlardan ise Giriş aidatı kesintisi yapılamaz.

*Belirtilen oranlar maksimum kesinti oranlardır ve şirketler kesintileri genellikle maksimum oranda yaparlar.

 • Devlet Katkısı Kesintisi (BES ‘ten Çıkış Durumunda Alınabilecek Devlet Katkısı Tutarı)

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılan kesintiler başlığında pek adı geçmeyen fakat sonuç itibariyle belki de sisteme girmemizin en büyük etmeni olan devlet katkısı da sistemden çıkmamız halinde kesintiye tabi olan kalemlerden birisidir. BES ‘ten ayrılma durumunda devlet katkısı hakkediş tutarları değişmektedir. Bu konuda kesinti terimi kullanılmamakla birlikte, sistemde geçirilen sürelerle orantılı olarak verilen %25 ‘lik devlet katkısı tutarının belli bir kısmı katılımcıya ödenmektedir dolayısıyla verilen devlet katkısından kesinti yapılmaktadır.

Devlet Katkısı Hakediş/Kesinti Tutarları;

Bireysel Emeklilikten 3 yıldan ayrılmanız durumun hesabınızdaki devlet katkısı tutarından herhangi bir tutar alamazsınız, yani tamamı kesilir,

3-6 yıl arasında sistemden ayrılmanız halinde hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %15’ini alırsınız yani %85 ‘i kesilir,

6-10 yıl arasında BES ’ten çıkarsanız alacağınız devlet katkısı ise %35 tir. Bu durumda kesinti oranı %65 ‘tir,

10 yılı doldurdunuz fakat emeklilik hakkı kazanmadan (56 yaşını doldurmadan) Bireysel Emeklilik sisteminden ayrılırsanız hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %60 ‘ını alabilirsiniz. Dolayısıyla %40 oranında kesintiye tabi tutulmuş olursunuz.

Devlet Katkısının tamamını almanız için ise, 10 yılı doldurup Bireysel Emeklilikten Emekli olmanız gerekmektedir.

NOT1: 2016 yılı itibariyle sistemde değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerle kesintiler yeniden düzenlenmiştir. Yeni kesinti oranları için BES 2016 Yeni Kesinti Oranları konusunu inceleyiniz.

NOT2: Otomatik Katılımlı (Zorunlu) BES iptal (ayrılma, çıkış) işlemleri için Otomatik BES İptali konusunu inceleyebilirsiniz.

NOT2:Bireysel Emeklilik İptali Sonrası Birikiminizin Ne Kadarını Alacağınızı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!!

Etiketler:

Yorumlar
 1. Murat dedi ki:

  Bunların yaptığı resmen soygunculuk girişte çok basit telefonda talimatla başlıyorsun iptal etmek istediğinde yok adrese form gelcekmiş o doldurulup gönderilcekmiş 20 gün beklencekmiş artı 1500 küsür ödeme yapmışım ama bana ödeyecekleri 800 küsür zehir olsun yemeden gidin adiler

 2. bekir dedi ki:

  1 yılda 7 ay 200 tl den 1400 tl, 1 ayda 219 tl toplam da 1619 tl birikmiş. 1619 tl den 654 tl kesinti yapıldı. Ne mantık anlamadım. Devletin buna el atması lazım. bankalarda nasıl birikim yapacaksın anlamadım. Verdiğini alamıyorsun ki.

 3. Murat dedi ki:

  Mrb ben bireysel emeklilikten cikmak istiyorum. Bana verilen numarayi ariyorum, ne cevap veren ne de acan var. Ben cikmak istiyorum ve kesintimin iadesini istiyorum. Bunu nasil yapcam kime nereye basvuracagim?

 4. ugur dedi ki:

  neden param hessabıma gecmedı herkesın gecti

 5. Sendogan dedi ki:

  Bunların hepsi tefeci aynı şeyler benimde başıma geldi mümkünse bankada hiç para bırakmayın gidin çekin birdefa devletin başındaki hırsız ALLAH böylelerine fırsat vermesin

 6. recep yıldırım dedi ki:

  Arkadaşlar kesinlikle araştırmadan burada yazmayın. Bana göre en akıllı yatırım aracı BES.
  Herkese söylüyorum Bes’e giriş yapın diye. Ancak Sonuna da ekliyorum. Eğer ki 56 yaşına kadar sabredemem diyosan hiç bulaşma. Ben 2011 den beri Bes’teyim 11.190,00 cebimden çıkan. Şuan ki değeri 14.250,00 TL. Ayrıca kesintiler birikimin tamamından değil, GETİRİ üzerinden kesiliyor. Burada şikayet edenlerin çoğu süre dolmadan ayrılmak isteyenler. Evet SÜRE DOLMADAN AYRILIRSANIZ ZARAR EDERSİNİZ. Ben daha ilk başlarda bu parayı gömdüm 56 yaşına kadar hiç dokunmayacağım dedim. Yani kısa vade de kesinlikle uzak durulması gereken ama UZUN VADEDE İSE EN AKILLI BİRİKİMDİR BES…

 7. Ünal dedi ki:

  Evet uzak durmak lazım dedikleri dediklerini tutmuyor bana 3 yil sonunda tüm birikmiştir alırsın dediler ve devlet katkısının %15 dediler vazgeçilmez geçmek istiyorum ilerde 1750 TL var vazgeçerseniz elinize 850 TL geçer diyorlar yani yarışını yiyorlar haram olsun bunların hepsi şerefsizler var ya. sakin aldanmayın bunlara.

 8. adil cengiz dedi ki:

  herkese öncelikle geçmiş olsun diyorum bende bir AVİVASA bes mağduru olarak 10 ay içinde 800 tl çaldılar benden lütfen başlamak isteyenler lütfen uzak durun tamamen tuzak kurulmuş yazık ya insanların parasını çalmak için adice bir tuzak kurmuşlar hiç bir mercide bu işi düzeltme eğilimine gitmiyor haram zıkkım olsun o kadar insan ne umutlarla para biriktirelim diye uğraşıyor siz soyguncu hırsızssınız

 9. arda boran dedi ki:

  Bu gun arkadasim ayrildi. Kar uzerinden %15 gelir vergisi kesiyorlar. 10 yil dolarsa %10 kesiyorlar. Emeklilik hakki kazanincada %5. Borsada bile vergi yok bu neyin nesi diye sormazlar mi. Tamammen sogusleme yontemi

 10. Bennnn dedi ki:

  Bende anadolu hayat emeklilikten 3ay önce actim ancak magduriyetleri gördükten sonra iptal etmmek istedim 600tl yatirmistim. Param yanmis cayma süresi 2aymis 600tlmin üzerine yattilar. Aylik 200du guya 220cektiler hep Allah belasini versin bu sistemin yeni nesil hirsizlik resmen bulasmayin derim

 11. UMut dedi ki:

  Şu yorumları okuyan bir yetkili yok mu acaba? Nerde bu devlet nerde bu kadar beddua boşa mı? Biz bir beddua alsak hayatımız mahfolacak zannederken bu banka sahibi patronlar nasıl parasına para katıyor yatlarda katlarda geziyor. Neden ibreti alem için feci bir ölüm gecirmiyorlar, başlarına birşey gelmiyor? O zaman hak yemek diye bir şey yok kul hakkı boş muhabbet. Aklım karışmaya başladı, ben birikim yapayım derken paramdan oldum, evimde iki lokmayı eksik yedim bir de, yazıklar olsun colugunuzdan cocugunzda cıksın inşallah.

  1. Sevim dedi ki:

   Aynen benim de başıma geldi paramızı alabilecekmiyiz bilmiyorum

 12. Seciiillll dedi ki:

  İş bankasi bes mis. Allah belanizi versin kayit yaparken kesintilerden söz etmiyorsunuz. Her turlu istediginiz zaman cikabilirsiniz diyorlar. 2. Yılımda cikmak istiyorum odemis olduğum paranin 4 de 1 ini veriyorlar gerisi kesitiymiş.allah belanizi versin. Sizinde yonteminizi de.

  1. Mustafa dedi ki:

   Bankaları niye suçluyorsunuz. Bireysel emeklilik yasasını çıkaran hükümetdir. Bireysel emekliliğe giriş ve çıkış kuralları yasayla düzenlenmiştir. Kızgınlığınızı ve şikayetlerinizi devlet yöneticilerine iletin. Şikayetler konusunda gerekli düzenlemeleri yapsınlar.

   1. Selmani dedi ki:

    Ben otomatik girişten çıktım. Lakin 2015 de kendim giriş yaptım. Kesinti falan yok dediler. İstediğin zaman çıkarsın dediler. 2 yıl sonra çıkmak istedim 700 tl nizi keseriz dediler
    En az üç yıl beklemeniz gerek dediler.
    3 yıl sonra çıkmak istedim. Çıkamazsınız kesinti olur dediler. Ya bunların Allah belasını versin. Gerçekleri baştan söylemiyorlar.
    Benim paramla para kazanıyorlar yetmiyor %3 kesinti yapıyorlar.
    Bu soysuzlara inanmayın lütfen.

 13. muharrem dedi ki:

  merhabar iyi günler ben garanti bireysel emekliliğe üye oldum. çıkış yapmak istiyorum nasıl çıkış işlemimi gerçekleştirebilirim.

 14. SAFİYE dedi ki:

  1 HAFTA ÖNCE otamatik BES TEN CAYMA İŞLEMİNİ YAPTIM…CAYMA İŞLEMİMİN İPTAL EDİLMESİNİ RİCA EDİYORUM.. …..

  OTAMATİK BES E TEKRAR DÖNEBİLMEK İÇİN NE YAPMAM GEREKTİĞİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM

 15. Halit dedi ki:

  Garanti 4440336 arayıp iptal ediyorsunuz. Mail adresinize ayrılma formu gönderiyorlar doldurup yolluyorsunuz. benim 680 liranın 600 lirasına el koydu garanti

  1. Bircan dedi ki:

   Nasıl alabiliriz paramız ana para yanıyor konuyu yargıya taşıyacam

 16. Mağdur dedi ki:

  Vakıf Emeklilikten uzak durun!.
  11 aydır ödediğimiz paranın ancak yarısını alabiliyoruz, beş para etmez bir sistem. Bu tamamen bir soygun, oraya vereceğiniz 100 tl.yi kendinize başka bir hesap açıp oraya yatırın daha iyi.

 17. zlf dedi ki:

  Sevgili arkadaşlar öncelile şunu ileteyim. Bu konuda genel bir suçlama yersizdir. Size bireysel emekliliği anlatan kişiler sizi yanlış yönlendirmiş ve paranızı sadece hesaba atıp devlet katkısı getirisini beklemişsiniz. Ben … şirketinden bireysel emeklilik yaptım 3200 tl para yatırdım ve 36 ay sonra ayrıldığımda 5000 tl aldım. Yani hem fon getirisinden kazandım hem devlet katkısı denen tutarın yüzde 15 ini. Hangi zamanlarda ayrıldığınızda ne gibi kesintileriniz olur siz tek tek söylemeleri gerekir. 4 aşamalı kesinti vardır. 3 yıldan önce 3-6 yıl arası, 6-10 yıl arası ve 10 yıl sonrası. Yani emeklilik yaşında paranızı emekliliğe yatırdığınızda size tavsiyem yüzde 100 ünü altın fonuna bağlamanızdır. Borsa ve kağıtlara bağlamayın. 3 yıldan önce ayrılmayın. Görün bakın nasıl kazanıyorsunuz. Ben dün bir tane emekliliğimi iptal ettim ve araba almak için kullanacağım ve yüzde 50 kar ettim. Önümüzdeki ay 2 tane daha açacağım. Sizden ricam tamam yap diyerek yaptım oldu bitti değil. Mantıklı davranmanız yani saldım çayıra mevlam kayıra demişsiniz hepiniz. BES’i yaptırandan Allah razı olsun ki yüzde 50 kazandım. Ailemde 5 kişiye daha yaptım, benim kazancımı sistemden gördüklerinde şaşırdılar. Şimdi hepsi bana duacı. Sizden ricam mantıklı olarak yatırım aracınızı seçin lütfen. Dediğim gibi saldım çayıra mevlam kayıra diyerek bırakmayın. Takip edin ve altın fonunda tamamını değerlendirin. Kazancınızı her geçen gün göreceksiniz. Selametle hepinize

  1. Rty dedi ki:

   Hangi bankadan ve nasil bir yatirim yaptiniz , sectiginiz fonlar hangileriydi ?

 18. Abdullah KAYA dedi ki:

  Kesinlikle uzak durun bu sistemden. BES bir tuzaktır başka bir şey değil. 3 yıl 4310 TL para yatırdım ve bugün çıktım verdikleri para 4250 TL. Bana şöyle olmuş bu kesilmiş 10 yıldan önce çıktığın için olmuş felan diyorlar. Ya hiç bir akıl bana bunun izahını yapamaz resmen soygun. Bulaşmayın… İnsan verdiğinden az para almasının izahı soygun dur.

 19. Hamide dedi ki:

  Ben garanti emeklilik yaptim bana 1 ay sonra bile ciksan parani geri alirsin dediler ben 4 ay ödedim ve cıkmal istedim bana caydigin icin ödeme yapmiyoruz dediler ne olursa olsun bana o parayı geri vermeleri gerekiyordu baslarken veriyoruz dediler ben ona guvenerek basladim ama vermediler

 20. Ozgur dedi ki:

  BES YAPILIRKEN KESİNTİLERDEN BAHSETMİYORLAR.
  HEM ŞİRKET HEM DEVLETİN AYRI AYRI KESİNTİSİ VAR.
  KARLI BİR SİSTEM DEĞİL. BANKADA FAİZDE DAHA ÇOK EN AZ 4 KATI KAZANIRSINIZ.

  KISACASI SİSTEMİN VE DEVLETİN KARMAŞIK BİR ÜÇKAĞIDI

 21. Sinirli dedi ki:

  Topunun Allah belasını versin hırsızlar hemde resmi hırsızlar.

 22. Mert dedi ki:

  Sistemde bir sürü çarpıklık mevcut. Örneğin, aslında katılım miktarı gelir vergisinden muaf tutulması gerekirken (ilk başlarda öyleydi) , bu kaldırılıp yerine kademeli olarak açılan develet katkısı geldi. Hem gelir vergisinden muafiyete göre çoğu durumda daha az fayda sağlandı, hem de devlet katkısı kademeli açıldığından dolayı, erken çıkan ve yüksek getiri elde edemeyen normal vatandaş zarar etti.

  Ancak, bunlar mazeret değil. Sistemin nasıl işlediği ve kuralları her yerde yazılı. Oturup okur, hesabını yapar ona göre karar verirsin. Bütün kurallar belli iken girip 3 ay sonra çıkıp, paramı alamadım demek, yeterince bilgilenmediğinizi gösterir. İlla ki bir yere beddua etmek istiyorsanız, tavsiyem öncelikle size bu bilinci edindirmemiş eğitim kurumlarına ve ebeveynlerinize yönelmenizdir.

  Özet geçmek gerekirse sistem bügün itibari ile, olması gerektiği gibi uzun süre kalmaya niyetli yatırımcı için anlamlı. Özellikle gelişmekte olan ülkelere ait fonlar gibi halkın bir çoğunun kolay erişimine uzak yatırım araçlarının kullanımına imkan vermesi güzel. Pek tabi sözleşme koşularını bile okumayan bir kitlenin, yatırım fonlarını analiz etmesi de bir miktar ütopik.

  Bir miktar risk alarak yatırımın tamamını gelişmekte olan pazarları temel alan bir fona aktardım. Geçen sene %37 getirdi, devlet katkısınıda eklerseniz, masrafları düşünce bile banka faizinin 4 senede verdiğini 1 sene de elde etmiş oldum. Elbette %30 paramı kaybedebilirdim. 56 yaşına adar muhtemelen de çıkmayacağım.

 23. Hakan dedi ki:

  Bulamadığım bir sorunun cevabını merak ediyorum. 2015 haziran ayı girişliyim sözleşmede 3 yıl katkı yatırmalı ibaresi yok. Sistemde 3 yıl kalma koşulu var. Ben 12 ay yani 1 yıl dondurdum. 2018 haziranda 3 yıllık sözleşmem doluyor ancak 24 aylık katkı payı yatırmış oluyorum. Bu durumda ara verilen süre 3 yıllık süreye eklenir mi yoksa haziranda çıkış yaptığımda %15 + aidat indiriminden yararlanır mıyım ?

  1. admin dedi ki:

   Sistemde geçirilen süreden kasıt katkı payı yatırılan süredir. Malesef ara verdiğiniz dönem bu süreye dahil değildir.
   Yani ayrılmanız halinde sözleşmeniz 24 aylık süre baz alınarak değerlendirilir.

 24. Ismail dedi ki:

  Yapı kredi beş iptali için numarayı bilen varmı acaba

 25. Gonul dedi ki:

  Merhaba, ben garanti bireysel emeklilik sözleşmemden bir yılı doldurmadan vazgeçtim. Aylık 150 TL ödemem vardı, ben 4 ay ödeme yaptım sonra 5 ay doldurdum ve sonra çıkma kararı aldım. Bu durumda banka çıktığım için yaptırdığım 600 tl nin tamamını keser mi? Bana yatırdığım parayı ödemez mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Pokemon dedi ki:

   Naptın sen yeğen yavvv😀