Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler
11 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 188.119 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sistemi ‘nin (BES) iptali yani sistemden ayrılmak her aşamada mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken husus; ayrılmamız durumunda birikimimizin nasıl etkileneceğidir. Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan son düzenleme sonrası devlet katkısı uygulamasına geçildi. Tek değişiklik bu değildi. Bunun yanı sıra BES ‘ten çıkışta yapılan kesinti oranlarında da değişiklik oldu. Bu yazımızda yasal düzenleme sonrası katılımcıların yeni Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmaları halinde ne kadar kesinti yapılacağı konusuna değineceğiz.

Öncelikle Bireysel Emeklilikten kesintisiz ayrılmak (hiçbir kesinti olmadan Bireysel Emekliliğin iptali) yalnızca sözleşmenin imzalanmasını müteakip ilk 60 (altmış) günde yararlanabileceğimiz cayma hakkıyla mümkündür. Bu konuya ilişkin detayları Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı konumuzda işlemiştik.

Bireysel Emeklilik İptali durumunda yapılan kesintiler nelerdir?

Bu konuda kesintilerden ziyade konuyu BES iptali durumunda kayıplarımız olarak ele almakta fayda var. Çünkü kesintiler başlığında pek adı anılmayan ama sağlanan avantajlardan olan devlet katkısından da kayıplarımız söz konusudur. Bireysel Emekliliğin iptali halinde kayıplarımızı 3 ana başlıkta toplayabiliriz, bunlar;

 • Stopaj kesintisi
 • Giriş aidatı kesintisi
 • Devlet Katkısı Kesintisi
 • Stopaj Kesintisi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, stopaj kesintisi katılımcının toplam birikimi üzerinden değil, birikimine yansıyan getiriler üzerinden yapılmaktadır. Yani katkı payı ödeyerek yaptığımız birikim 1000 TL olsun, 1000 TL ‘nin fonlarda değerlendirilmesi sonucu 100 TL getiri sağlamış ise, stopaj kesintisi bu 100 TL ‘lik kısım üzerinden hesaplanır.

BES İptali durumunda;

Bireysel Emeklilikte 10 yılı doldurmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden %15

10 yılı doldurmuş fakat emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden  %10

Oranında stopaj kesintisi yapılır.

*Konumuz sistemden ayrılma halinde yapılan kesintiler olmasına rağmen belirtmekte fayda var ki sistemden emekli olunması halinde de stopaj kesintisi %5 tir.

 • Giriş aidatı kesintisi

Özellikle sisteme yeni dahil olduysanız ve ayrılmak istiyorsanız asıl canınızı yakacak olan kesinti, giriş aidatı kesintisi olacaktır. Peki nedir bu giriş aidatı, öncelikle onu açıklayalım.

Giriş aidatı Bireysel Emeklilik Şirketinin sisteme girişte aldığı sözleşme tarihindeki brüt asgari ücrete göre hesaplanan bir aidattır. Bu tutar yasal düzenlemelere göre bir kısmı peşin bir kısmı da ertelenmiş olarak tahsil edilir. Peşin alınacak kısmı taksitler halinde de alınabilir. Ve bu peşin alınacak kısım sözleşme tarihindeki brüt asgari ücretin %10 ‘unu geçemez.

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılacak giriş aidatı kesintisinin hesabı :

Sisteme girişte peşin veya taksitli olarak alınan alınan %10 ‘luk kısım ve ertelenmiş kısmın toplamı;

Bireysel Emeklilikten 3 (üç) yıldan önce ayrılmanız halinde  brüt asgari ücretin %75’ini,

3-6 yıl arasında ayrılmanız halinde %50 ‘sini,

6-10 yıl arasında ayrılmanız halinde ise %25 ‘ini geçemez.

Sistemde 10 yılını dolduranlardan ise Giriş aidatı kesintisi yapılamaz.

*Belirtilen oranlar maksimum kesinti oranlardır ve şirketler kesintileri genellikle maksimum oranda yaparlar.

 • Devlet Katkısı Kesintisi (BES ‘ten Çıkış Durumunda Alınabilecek Devlet Katkısı Tutarı)

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılan kesintiler başlığında pek adı geçmeyen fakat sonuç itibariyle belki de sisteme girmemizin en büyük etmeni olan devlet katkısı da sistemden çıkmamız halinde kesintiye tabi olan kalemlerden birisidir. BES ‘ten ayrılma durumunda devlet katkısı hakkediş tutarları değişmektedir. Bu konuda kesinti terimi kullanılmamakla birlikte, sistemde geçirilen sürelerle orantılı olarak verilen %25 ‘lik devlet katkısı tutarının belli bir kısmı katılımcıya ödenmektedir dolayısıyla verilen devlet katkısından kesinti yapılmaktadır.

Devlet Katkısı Hakediş/Kesinti Tutarları;

Bireysel Emeklilikten 3 yıldan ayrılmanız durumun hesabınızdaki devlet katkısı tutarından herhangi bir tutar alamazsınız, yani tamamı kesilir,

3-6 yıl arasında sistemden ayrılmanız halinde hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %15’ini alırsınız yani %85 ‘i kesilir,

6-10 yıl arasında BES ’ten çıkarsanız alacağınız devlet katkısı ise %35 tir. Bu durumda kesinti oranı %65 ‘tir,

10 yılı doldurdunuz fakat emeklilik hakkı kazanmadan (56 yaşını doldurmadan) Bireysel Emeklilik sisteminden ayrılırsanız hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %60 ‘ını alabilirsiniz. Dolayısıyla %40 oranında kesintiye tabi tutulmuş olursunuz.

Devlet Katkısının tamamını almanız için ise, 10 yılı doldurup Bireysel Emeklilikten Emekli olmanız gerekmektedir.

NOT1: 2016 yılı itibariyle sistemde değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerle kesintiler yeniden düzenlenmiştir. Yeni kesinti oranları için BES 2016 Yeni Kesinti Oranları konusunu inceleyiniz.

NOT2: Otomatik Katılımlı (Zorunlu) BES iptal (ayrılma, çıkış) işlemleri için Otomatik BES İptali konusunu inceleyebilirsiniz.

NOT2:Bireysel Emeklilik İptali Sonrası Birikiminizin Ne Kadarını Alacağınızı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!!


Etiketler:

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler Konusuna 321 Yorum Yapıldı
 1. Slim dedi ki:

  Ben avivasadan 01-10-2010 da bes yaptırdım.. hesabımda biriken para 29-11-2016 itibariyle 52.000 tl gözüküyor acil para ihtiyacından dolayı çıkmak istiyorum ne kadar kesinti olur ve elime nekadar tl geçer… yardımcı olursanız sevinirim…konuşurken anlatırken mangalda kül bırakmıyorlardı..şimdi onlarla konşurken dikkat edeceğim hususlar nedir bilgili gözükmek adına nasıl bir konuşma yapmalıyım..yardımcı olursanız çok sevinirim..teşk.ler… saygılar

  1. turgay çınar dedi ki:

   merhaba slim bey , devlet katkisi kisminin %35 ini alabilirsiniz cunku 6 yılı doldurmuşsunuz . 6 yıla iliskin getirileriniz uzerinden yapilacak diger kesintilerde var stopaj , vs , vs , bunlari bes kesintiler bolumunden bakip kontrol edebilirsiniz. devletin ekledigi %25 destegin %35 ini hak ediyorsunuz su an. fon getirileriniz var mi varsa onlarin kesintilerinide hesaplayalim. net bir rakam cikaralim size. bes lisansim var konunun uzmaniyim fakat suan icin yetkili degilim.

   1. turgay çınar dedi ki:

    bes te satış sonrası hizmetlerden yararlanmak icin . bes yaptiginiz subenin bes yetkili satış yoneticisine gidin. ve ben 6 yili doldurdum bugun ayrilmam gerekse , devlet destegi uzerinden ve fon getirileri uzerinden yapilacak olan kesintilerin tablosunu , yatirdiginiz ana para ve kesintilerden sonra getirilerinizden ne kadar kar kaldigini ogrenin. tablo detayli bir tablo olmasini isteyin. cunku bireysel emeklilik seffaf bir sistem her turlu bilgiyi danismaninizdan alma hakkina sahipsiniz. tabi insallah danismanlarin bes lisansi vardir. bes lisansi yada satis yapma yetki karti olmayan kisilerle muhatap bile olmayin derim. once sorun. ogrenin varsa ona gore konusun . atraksyon , gerilim , ve macera yaratin biraz. bilgili görünün hatta okuyun biraz bes ile ilgili kesintiler besten ayrilma vs gibi konulari 6 yili doldurdunuz 6-10 yil arasi sistemden ayrilanlar konularini iyice çalışın.

    benden bu kadar , daha fazlasi icin mail atabilirsiniz.

    1. turgay çınar dedi ki:

     detayli hesaplama icin mail atabilirsiniz

 2. Ünal kuzey dedi ki:

  Bankaların devletle birlikte milleti soymalarından başka bir şey değil . Bu ülkede haram olsun aldıkları paralar bu milletten.

  1. ali fuat dedi ki:

   aynen katılıyorum resmen soygun paranı alırlar aldığı içinde hizmet bedeli keserler o parayı çalıştırırlar sonra verdiğinden daha azını alana kadar ananı ağlatırlar 5 ver 4 al ,ama tuz yaladıktan sonra

 3. Kader dedi ki:

  Merhaba Bn birkaç ay önce banka çalışanı tarafından böyle bor bırıkımdn haberdar oldm bana uç yıllık bır sureden söz edıldı üç yıl boyunca yatrp üç yılın sonunda bırıken parayı kullanabılecgmden söz edıldı bnde kabul ettm ve yaptım ama sımdı yukarda yazılanlar şaşırttı benı acaba benim dahıl oldgm şey üç yıldan çok daha fazla emeklılık zamnını gelince mı bıtecek

  1. Emre dedi ki:

   Hayir kardesim 538 397 60 13 whatsaptan yaz anlatayim sana durumu kanmayın bunlara stopaj kesintileri giris aidati kesintileri cok can yakiyor eger cayarsaniz. Ama ilkk 60 gunde kesinti olmadan cayma hakkiniz vardir direk cayın..

   1. hasan dedi ki:

    Merbaba abi yaşım 22 ben bu sisteme 1 hafta önce üye oldum ve
    aile tavsiyesi üzerine çıkmam lazım yani çıkarsam kesinti olmaz mı bana??

    60 günü doldurmadığım için

  2. Nafiz bozdag dedi ki:

   Bu bes emekliligi nasil iptal edebilirim?

 4. emre dedi ki:

  allah belsaını versın bu serefsızlerın aynı seyden benıde kandırdı akbankta calısn şerefsiz cok pişmanım bunu yapana kadar ayda bı ceyrek alın eve atın daha ıyı

  1. Abdullah dedi ki:

   Doğru diyor sunuz Emre bey kanmayin bu oyunlara Bende 3 yıl önce kayıt oldum BES denilen ilete simdi çıkış talebinde bulundum 3 yılı doldurmama rağmen bırakın devletin verdiği %25 i ana paramı bile alamiyorum Allah belalarini versin bunların insanları somurmekten başka birşey değil ama olsun zararın neresinden donerseniz kardır. Emre beyin dediği gibi kendi birikimini kendin yap al gram altinini at bir kenara ne su ister nede ekmek

  2. alptug dedi ki:

   Iptal ettirdiniz mi?

 5. emre dedi ki:

  ben avivasa besten 1 buçuk yıl sonra ayrıldım 800 lira gibi bir kesinti yaptılar kendi yatırdığım paradan bunu geri alma gibi bir ihtimalimiz var mı ? tüketici haklarına başvursak ?

 6. umt dedi ki:

  5 yıl sonra emeklı olucam bu yeni bes sistemınden ne kadar faydalı olur
  engellı olarak emeklı olucam 2022 de.

 7. nuran nuran dedi ki:

  Mrb. Ben 02.2005 yılında Avivasa ya bireysel emekliliğe üye oldum. Şu ana kadar toplam 9500 TL ödedim. Fonlarla birlikte biriken toplam param 16.500 TL oldu. Yaşım 48. Emekliyim . Bireysel emekliliğe uzun zamandır para yatıramıyorum. Bu yüzden ayrılmak istiyorum. Kesintim ne kadar olur ve ayrılma kararım sizce doğru mu. Teşekkür ederim.

 8. sevda dedi ki:

  Merhaba ben Maaş Müsterisi olduğum banka dısında BES İÇİN basvurdum. 150 tl Yarın ilk kesinti olacak. Yalnız nisan ayında zorunlu olarak 100 tl anlaşmalı bankayla kesinti olacak. Benim sorum şu, arada bi fark var mı. Hangi Bankadaki Cayma Hakkımızı kullanmamız daha mantıklı.

 9. cemal man dedi ki:

  garanti bankasına 1650TL katkı bayı yatırmışım.Devlet 341 TL yatırmış
  Yani toplam 1991TL para yatmış hesaba.Şu anda toplam birikimim 1825TL..140 TL fon işletme payı kesmişler. Açtım telefonu ağzıma geleni söyledim.Ayrılırsam önümüzdeki 4 senenin fon işletme parasını keserlermiş.Yani 900 küsur para alırmışım.Benim paramı işletmek için 140TL almış.21 TL kazandırmış.Hadi bizim paramızı iç etmişler devletin parasına yazık değilmidir.Sonra müşteri temsilcisi hanım bana emeklilik hesabından fonları değiştirebilirsiniz diyor.Fonları ben değiştireceksem sen benden neden işletmek için 140TL hersene para alıyorsun.Aklı olan girmesin düpedüz hırsızlık.Para biriktirmek istiyorsanız gidin bankaya para yatırın

 10. birgul dedi ki:

  17 yil once yapı kredi bireysel emekliliğe girip 3 taksit yatirmistimo zaman iyi paraydi aylik 50 milyon çıktığım İçin parayı geri vermemişlerdi o parayi şimdi alabilir miyim?

 11. kemal dedi ki:

  08.04.2015 avivasa emekliliğe geçtim ve şuan birikim olarak 6487,24 TL var ayrılmak istiyorum bana ne kadarını ödeme yaparlar

 12. yılmaz dedi ki:

  meraba arkadaşlar bende 1200tl para yatırdım ama ayrılmak istiyorum ne kadar alabilirim yardımcı olsanız

 13. yılmaz dedi ki:

  dolandırıcılıktan başka birşey değiller

 14. serdar dedi ki:

  Vatandaş bilsin kardeş. Avivasada bireysel emeklilik BES açmıştım. Yaklaşık 33 ay kadar sonra hesapta 3500tl kadar birikimim oldu. Ayrılacağım dediğimde 600-700TL civarı kesinti yapacaklarını söylediler. Girerken giriş aidatı istemediler yok dediler ama çıkarken ödeme için kağıt imzalattılar. Zehir zıkkım olsun diyorum. Hem paramı işlet hem zarar ettir. Benzerini Halkbank ile yapmıştım yaklaşık 15 kadar sürdü fakat böyle bir kesinti olmadı.

 15. Emin Türkmen dedi ki:

  CAYMA TC 5755 MESAJ ATIN İPTAL OLUYOR

 16. BURAK YILMAZ dedi ki:

  Merhaba;

  15.02.2016 Yılında babamın emekli maaşı üzerinden kredi kullandım ve krediyi kullandırırken bireysel emeklilik sistemini şart koştular. Babam emekli suanda 1 yıldan beri 140 tl bireysel emeklilige ödeme alıyor halkbankası. 35 tl devlet katkısı yapıyor. Biz 15.02.2019 yılında bu sistemden cıkarsak tam tamına 3 yıl dolmuş oluyor ve cıkış yaparsak ana paramızdan ve devlet katkısından ne kadar kesinti yapmış olurlar yardımcı olur musunuz.

 17. Pinokyo GEPETTO dedi ki:

  Merhaba!! Her bankanın bes sistemi vardır. BES Sistemine girin (aynı internet bankacılığı gibidir.) Sözleşme > Form Talepleri > Hesap özeti profili ne tıklayın size pdf şeklinde döküm verir. Orada her şey yazar. (Verdiğim Örnek Halk Bankası BES)

 18. rıza dedi ki:

  garati bankasina 4 ay yatirdim ilk üç ay 150 4.ay 165 çikmak istedim 604 tl kesileceğini söylediler bu ne biçim iş sahtekar dolandirici pislikler haram olsun

 19. rıza dedi ki:

  bilgisi olan cevap yazsin bi zahmet ne yapabiliriz

 20. nihal dedi ki:

  Mrb. Ben 11.08.3016 da ziraat bankasinda bes e kayit oldum. İlk ucret olarak 300 tl yatirdim. Daha sonra da 2 ay 120 tl yatirdim. Fakat bidaha da yatirma durumum olmadi. Simdi cikmak istiyorum. Bu mumkun mu.eger iptal edebilirsem. Verilecek olan faiz pek onemli degil almasam da olur ama yatirdigim ana parayi alabilir miyim

1 5 6 7 8 9 10

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git