BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik Sistemi ‘nin (BES) iptali yani sistemden ayrılmak her aşamada mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken husus; ayrılmamız durumunda birikimimizin nasıl etkileneceğidir. Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan son düzenleme sonrası devlet katkısı uygulamasına geçildi. Tek değişiklik bu değildi. Bunun yanı sıra BES ‘ten çıkışta yapılan kesinti oranlarında da değişiklik oldu. Bu yazımızda yasal düzenleme sonrası katılımcıların yeni Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmaları halinde ne kadar kesinti yapılacağı konusuna değineceğiz.

Öncelikle Bireysel Emeklilikten kesintisiz ayrılmak (hiçbir kesinti olmadan Bireysel Emekliliğin iptali) yalnızca sözleşmenin imzalanmasını müteakip ilk 60 (altmış) günde yararlanabileceğimiz cayma hakkıyla mümkündür. Bu konuya ilişkin detayları Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı konumuzda işlemiştik.

Bireysel Emeklilik İptali durumunda yapılan kesintiler nelerdir?

Bu konuda kesintilerden ziyade konuyu BES iptali durumunda kayıplarımız olarak ele almakta fayda var. Çünkü kesintiler başlığında pek adı anılmayan ama sağlanan avantajlardan olan devlet katkısından da kayıplarımız söz konusudur. Bireysel Emekliliğin iptali halinde kayıplarımızı 3 ana başlıkta toplayabiliriz, bunlar;

 • Stopaj kesintisi
 • Giriş aidatı kesintisi
 • Devlet Katkısı Kesintisi
 • Stopaj Kesintisi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, stopaj kesintisi katılımcının toplam birikimi üzerinden değil, birikimine yansıyan getiriler üzerinden yapılmaktadır. Yani katkı payı ödeyerek yaptığımız birikim 1000 TL olsun, 1000 TL ‘nin fonlarda değerlendirilmesi sonucu 100 TL getiri sağlamış ise, stopaj kesintisi bu 100 TL ‘lik kısım üzerinden hesaplanır.

BES İptali durumunda;

Bireysel Emeklilikte 10 yılı doldurmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden %15

10 yılı doldurmuş fakat emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden  %10

Oranında stopaj kesintisi yapılır.

*Konumuz sistemden ayrılma halinde yapılan kesintiler olmasına rağmen belirtmekte fayda var ki sistemden emekli olunması halinde de stopaj kesintisi %5 tir.

 • Giriş aidatı kesintisi

Özellikle sisteme yeni dahil olduysanız ve ayrılmak istiyorsanız asıl canınızı yakacak olan kesinti, giriş aidatı kesintisi olacaktır. Peki nedir bu giriş aidatı, öncelikle onu açıklayalım.

Giriş aidatı Bireysel Emeklilik Şirketinin sisteme girişte aldığı sözleşme tarihindeki brüt asgari ücrete göre hesaplanan bir aidattır. Bu tutar yasal düzenlemelere göre bir kısmı peşin bir kısmı da ertelenmiş olarak tahsil edilir. Peşin alınacak kısmı taksitler halinde de alınabilir. Ve bu peşin alınacak kısım sözleşme tarihindeki brüt asgari ücretin %10 ‘unu geçemez.

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılacak giriş aidatı kesintisinin hesabı :

Sisteme girişte peşin veya taksitli olarak alınan alınan %10 ‘luk kısım ve ertelenmiş kısmın toplamı;

Bireysel Emeklilikten 3 (üç) yıldan önce ayrılmanız halinde  brüt asgari ücretin %75’ini,

3-6 yıl arasında ayrılmanız halinde %50 ‘sini,

6-10 yıl arasında ayrılmanız halinde ise %25 ‘ini geçemez.

Sistemde 10 yılını dolduranlardan ise Giriş aidatı kesintisi yapılamaz.

*Belirtilen oranlar maksimum kesinti oranlardır ve şirketler kesintileri genellikle maksimum oranda yaparlar.

 • Devlet Katkısı Kesintisi (BES ‘ten Çıkış Durumunda Alınabilecek Devlet Katkısı Tutarı)

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılan kesintiler başlığında pek adı geçmeyen fakat sonuç itibariyle belki de sisteme girmemizin en büyük etmeni olan devlet katkısı da sistemden çıkmamız halinde kesintiye tabi olan kalemlerden birisidir. BES ‘ten ayrılma durumunda devlet katkısı hakkediş tutarları değişmektedir. Bu konuda kesinti terimi kullanılmamakla birlikte, sistemde geçirilen sürelerle orantılı olarak verilen %25 ‘lik devlet katkısı tutarının belli bir kısmı katılımcıya ödenmektedir dolayısıyla verilen devlet katkısından kesinti yapılmaktadır.

Devlet Katkısı Hakediş/Kesinti Tutarları;

Bireysel Emeklilikten 3 yıldan ayrılmanız durumun hesabınızdaki devlet katkısı tutarından herhangi bir tutar alamazsınız, yani tamamı kesilir,

3-6 yıl arasında sistemden ayrılmanız halinde hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %15’ini alırsınız yani %85 ‘i kesilir,

6-10 yıl arasında BES ’ten çıkarsanız alacağınız devlet katkısı ise %35 tir. Bu durumda kesinti oranı %65 ‘tir,

10 yılı doldurdunuz fakat emeklilik hakkı kazanmadan (56 yaşını doldurmadan) Bireysel Emeklilik sisteminden ayrılırsanız hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %60 ‘ını alabilirsiniz. Dolayısıyla %40 oranında kesintiye tabi tutulmuş olursunuz.

Devlet Katkısının tamamını almanız için ise, 10 yılı doldurup Bireysel Emeklilikten Emekli olmanız gerekmektedir.

NOT1: 2016 yılı itibariyle sistemde değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerle kesintiler yeniden düzenlenmiştir. Yeni kesinti oranları için BES 2016 Yeni Kesinti Oranları konusunu inceleyiniz.

NOT2: Otomatik Katılımlı (Zorunlu) BES iptal (ayrılma, çıkış) işlemleri için Otomatik BES İptali konusunu inceleyebilirsiniz.

NOT2:Bireysel Emeklilik İptali Sonrası Birikiminizin Ne Kadarını Alacağınızı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!!

Etiketler:

Yorumlar
 1. Yusuf Kaya dedi ki:

  Bireysel emekliliğimi iptal etmek istiyorum

 2. Safiye ARICI dedi ki:

  Safiye ARICI bireysel emeklilikten çıkmak istiyorum

 3. Kubilay dedi ki:

  Bu BES in allah belasını versin haram zıkkım olsun

 4. Can dedi ki:

  Merhaba 1 yildir bes yatiriyorum simdi cikmak istiyorum devlet katkisi alamayacagimi biliyorum fakat kendi yatirdigim parayi kesintisiz alabilir miyim 2 618 tl biriktirmisim tamamini alabilir miyim.tesekkur ederim

 5. Emre dedi ki:

  Arkadaslar iptal ettirmek icin 2 ayi gecdi zaman bankaya dilekce vererek iptl edilir odediniz parayi tekrar iade edilir

 6. Vedat dedi ki:

  BES ten Ayrılma

  1. memıs dedi ki:

   bES gençler için uzak hedef.56 ya 10 kalanlar için mükemmel,

 7. Fatma dedi ki:

  Ben 3 ay önce bireysel hedap açtım ilk açtığımda 500 2. Ay da 200 yatırdım 3. Ayda 300 tl yatırdım toplam 1000 tl yatırdım ama hesabında 427 tl gözüküyo neden ayrılsam paramın tamamını alabiliyormuyum

  1. Tahir dedi ki:

   Bence ayrilmayin en az 3 yıl hatta 10 yıl giren ayrılmasın aciliyeti olmazsa resmen sömürü düzeni okumadan araştırmadan giriyoruz halimiz perişan bilinçli işler yapmadığımızdan

  2. mevlüt dedi ki:

   Giriş aidatı kesmişlerdir..İlk girişte kampanyadan gırersenız almayabılırler.

 8. ibrahim dedi ki:

  bes’i mi iptal ekmek istiyorum.

 9. Ümit dedi ki:

  01.01.2016 Tarihinde başlayarak 2 oğlum içinde bireysel emeklilik sistemine girdim, yıl sonunda 3 yıl bitirmiş olacağım, merak edip kayıtları incelediğimde 30 aydır yatırdığım düzenli ödemelerimin karşılığında kazanç hanem 30 aydır yatırdığım toplamın altında yani zarar etmişim fonu yönetenlerin hesap ekstrasında gözüken bu.
  Özet şu poliçeyi imzalattıkları andan itibaren onlar için ödemeye başlıyorsunuz size ne bir yönlendirme ne bir bildirim asla hatta ulaşmak için bile çaba sarfetmelisiniz..SAKIN HA UZAK DURUN

  1. BURHAN dedi ki:

   Katılım emekliliğe girerken Kuveyt Türk çalışanı yanlış bilgi verip sadece devlet katkısının kesintisinden bahsetti. 3 yıl sonra ayrılırsan sadece devlet katkısının %15 ini alabilirsin dedi. 3 yıl doldu. Ayrılmak istediğimi söyledim. bana imzalamam için bir ayrılma beyanı gönderdiler. Aman Allahım ne göreyim.
   BİRİKİMİM: 4793 TL
   GETİRİSİ: 827 TL
   DEVLET KATKISI: 1321 TL
   DEVLET KATKISI GETİRİSİ: 179 TL
   Peki kesintiler ne kadar:
   ertelenmiş giriş aidatı:509 TL
   Gelir vergisi: 111 TL
   Brikimimin %5 i
   giriş yaparken:127 TL kesilmişti, uzatmayayım bana iade edecekleri para: 5194 TL

   Anlayacağınız beni 3 yılda TL bazında biriktirdiğim + katılım getirisi ve devlet katkısının %15 nin tutarı 5972 TL iken, bana 5194 TL iade yapılacakmış. şimdi 778 TL Kesintiyi hak edecek ne yaptım? Bunda kazançlı kim? Biri bunu izah edebilir mi? Bu tefecilik değil midir?

  2. memıs dedi ki:

   sizi bilgilendireyim.1.Küçük çocuklar için akı ldışıdır emklılık 56 yaş kendisi zaten mecbur olacak calişirsa.
   10 yıl sonra cıkar dersenız o baska.
   2.Yatırılan para FON lara yönlendiriliyor.Genelde kendi fonlarına aktarırlar.Fon zarar ettıkce paran düşer kendin araştır düşmeyen yada kazancı olabılıcak fon emrı ver.ister bankadan ister 444 den ister internetden. verebilirsin…Ben ve eşim sistemdeyiz eş 56 ya 2 kaldı .iyi bir getririsi oldu.Bana nerde seninki dersen altın ve döviz fonunda.ol kazanç

 10. Zeynep dinçer dedi ki:

  15 aydır bese ayda 120 tl yatırıyorum ama şimdi dondurdum besten ayrılsam paramın ne kadarını alabilirim

 11. Bunyamin dedi ki:

  Saçmalık yaa 14 ay yatırmışım çıkmak istiyorum 715 liramı kesiyor hırsızlık bu resmen ulan 14 ay param sende kalmış işte. Bu haksızlığa el atılması lazim . Niye sözleşme yaparken söylenmiyor bunlar . İmzalayıp imzalayıp bırakıyoruz o 10 sayfayı kim okuyor allah aşkına yaaa..

 12. isa gün dedi ki:

  Yaklaşık 3 yıla yakın ayda 120 TL ödüyorum,toplam biriken,(katkı payı hariç) 3300 TL,ve ben şu an çıkmak istiyorum. 807 TL giriş aidatı kesintisi ve ayrıca stopaj kesintisi adı altında 1100 TL kesinti olacağı söylendi. Yani 2250 TL iade yapılacak. Yorumcu arkadaşlara katılıyorum,saçma sapan bir şey,paranızla rezil olmak diye buna denir, banka ve devlet soygunu resmen, gidin 2 ayda bir çeyrek alın, 10 yıl sonra paranızın değeri yüzde 5000, yüzde 25 devlet katkısıymış,canı cehenneme bu sömürünün!!!

 13. isa gün dedi ki:

  2 buçuk senedir ödeme yapıyorum, toplam birikim 3300(devlet katkısı hariç),ve şu an çıkmak istiyorum,ban söylenen 800 tl giriş aidatı kesintisi ve diğer kesintiler,geri ödenecek olan para 2300. Dikkat arkadaşlar 1000 tl mi buz gibi yediler ve paramdan faydalandılar bu da cabası. Binlerce insanın birikintisini nasıl kullandıklarına bir bakın. Yani ana paramı bile geri alamıyorum, bu bir banka ve devlet sogunudur, paranla rezil olmak budur. 10 yıl beklesen bile aynı bok, devlet katkısının yüzde 40’ını veriyorlar. Yani her halükarda birikimi bırak zarardasınız, alın paranızı her ay düzenli altın alın, hisse senedi alın, varsa birikiminiz tarla arsa alın, gerisi yalandır.

 14. Murat dedi ki:

  Arkadaşlar bu sistem birikiminizi yatırıp ihtiyaç olduğunda tam karşılığını çekmek istediğiniz bir yer değilki. Sisteme girerken zaten yapılacak kesintiler belli size söylenmedi ise araştırılması gerekmezmi. Tam karşılğını hatta fazlasını almak istiyorsanız banka mevduat hesaplarını borsayı vb yerleri tercih edebilirsiniz. Ben şahsen gayet memnunum sistemden. 7 yıldır sistemdeyim şuana kadar yatırdığım para 16 bin tl, paramın fon getirileri ve devlet katkısı dahil paramın şuanki değeri 35 bin tl. Sistemden çıkmadığım sürece bu para katlanarak artacak. 56 yaşıma kadar Sistemden çıkmadığım sürece kesintim sadece emeklilikte yapılan %5 stopaj kesintisinden başka kesinti olmayacak ve birikimim devlet katkısı ve fon getirilerinin tamamını alacağım inşallah. Siz yatırımınızı riskli fonlara yönlendşrmişseniz tabiki fonlarınız kaybedince sizin paranızda eriyecektir.

 15. Hasan Barçın dedi ki:

  Saçmalık besi iptal ettirdim 9 aylık paramı yatırmadı ulan alayınız işçi den çalıyorsunuz 😠

 16. yunus dedi ki:

  Merhabalar. Ben de 6 yıldır sistemdeyim ama yatırdığım 13.000 toplam ise 16000 gözükmekte. Siz nasıl 2 katı kazançlı görünüyorsunuz anlamadım.

  1. admin dedi ki:

   Fon getirileri bu noktada önemli, senede 6 kere fon değişiklik hakkınız var. bu hakkınızı kullanarak getiri durumu iyi olan fonlara geçebilirsiniz. tabi bu noktada piyasayı az çok takip etmeniz lazım.
   Aksi durumda sizin başınıza gelenler oluyor ne yazık ki.

 17. Mehmet dedi ki:

  Yazılanlar hepsi doğru girin yatırın daha sonra çıkmaya kalkın sizin ana paranızdan ne kesiyorlar görün. Paranızın yarısı, soygunculuğun ötesi kibarcası.

 18. Sibel yeni dedi ki:

  Aklı olan kimse yaptırmasın 10 yılı doldurup 56 Yaşını bile doldursanız sizden gene kesinti yapılıyor. Resmen ben kerizim paramı harcamayı bilmiyorum alın beni dolandırın diyorsunuz. Benden 5742 tl kesinti yapıldı ana paradan. O parayla en lüks otelde tatil yapardım. Kimse bu hataya düşmesin. Zararın neresinden dönerseniz kardır. Mebla büyüdükçe kesintide büyüyor.

  1. admin dedi ki:

   Anaparadan nasıl bir kesinti yaptılar? Çıkışta ise yapılan kesinti ana paraya dokunamazlar.

 19. Yusuf dedi ki:

  Baştaki …. … diyor ki bes’e katılın %25 de devlet sizin paranıza katkı saglıyor diyor. … adam şunu demiyor. O %25 katkı payı sizin degil kesinti ha demiyor. Milletin gururuyla oynamayı iyi biliyor ve bu sistem tam zorunlu hale getiriyorlar şimdi. Buna ne demeli. Boşta geziyorsun gelir vergisine borçlanıyorsun bakalım ilerde daha ne göreceğiz. Gözü son 10 yılda ssk çalışanlarının 3 kuruşluk maaşında. Şimdi ise bir de yeni kimlik kartının aidatı yıllık 190 tl oldu. 5 kişilik aile ne yapacak?

 20. Hüseyin Aytemur dedi ki:

  Bes’e ait bilgileri Twitter hesabımda yer verdim

 21. ae2834 dedi ki:

  4 ay 200 TL ödeme yaptım keşke hiç bulaşmasaydım bireysel emekliliğe. 800 TL birikmiş param var. Artık ödemek istemiyorum ve yatırdığım parayı geri çekmek istiyorum ama hiçbir iade alamıyorum uzun vadeli bir yatırım diye hiçbir ücret almadan ayrilacakmisim. Yatırdığım tutarı geri alma şansım var mı bir bilen var mı acaba?

  1. admin dedi ki:

   Giriş aidatı kesintisinden dolayı maalesef alamazsınız.

 22. AYIP YAZIK GUNAH dedi ki:

  Şu sistemin rezilliğine gel arkadaş. Kimse kusura bakmasın arkadaşlar sistem parası olana güzel. Ben ortalama 2000 TL alan bir insanım ayda 65 TL yatıracam acil paraya sıkışıcam var olan paramı almak isteyecem benim yatırdığım paranın üstüne çöksünler öyle mi. Sistem mükemmel diyen adama tabi ki mükemmel olur adamın geliri yüksek parası var sistem mükemmel der. Gariban için bildiğin sömürü soygun siteminden başka birşey değil yine zengin kazanıyor yine zengin kazanıyor. Ulan bu nasıl bir düzendir arkadaş yerle yeksan olsun zehir zıkkım olsun ben para yatırıyorum verdiğim para saçma sapan bir aidata gidiyor lütfen zengin olan parası olan çok mükemmel çok iyi bir sistem diye yorum yapmasın .

 23. mislina dedi ki:

  Ben iki senedir ödüyordum. 65 tl ile başladım 90 tl ye kadar yükselettim. 1700 birikmiş param vardı 3 yıldan önce iptal ettirdiğim için 900tl kestiler. 800 tl ödeyeceklermiş. Yani durumu kıt kanaat olanlar hiç bulaşmasın. Bir yıl daha ödeyecek durumum yok malesef ve o paraya da ihtiyacım olduğundan mecbur iptal ettirdim.

 24. Onurtaşovacı dedi ki:

  Bes garibana kazık kardan çok zarar, ta 56 yaş olacak önce ayrıl adın var diye kesinti bu bes’i çıkaranın da şirketi vardır.

 25. Hasan yıldız dedi ki:

  2015 Aralık ayında başladım toplam 4800 tl yatırmışım. Bugün ayrılıyorum 4.227 tl geri ödemesi var. Aman ha aman sakın ha uzak durun resmî dolandırıcılık yapılıyor. Devlet destekli, bizzat devlet eliyle allah bunların topunun belasını versin. Girişte hiç uyarılmadım giriş aidatı, yıllık aidatı, yıllık gelir vergisi matrahı, şusu busu resmen devlet tarafından dolandırıcılığa maruz kaldım. Ben yandım siz yanmayın uzaaaaak durun kanmayın.