Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler
11 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 192.082 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sistemi ‘nin (BES) iptali yani sistemden ayrılmak her aşamada mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken husus; ayrılmamız durumunda birikimimizin nasıl etkileneceğidir. Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan son düzenleme sonrası devlet katkısı uygulamasına geçildi. Tek değişiklik bu değildi. Bunun yanı sıra BES ‘ten çıkışta yapılan kesinti oranlarında da değişiklik oldu. Bu yazımızda yasal düzenleme sonrası katılımcıların yeni Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmaları halinde ne kadar kesinti yapılacağı konusuna değineceğiz.

Öncelikle Bireysel Emeklilikten kesintisiz ayrılmak (hiçbir kesinti olmadan Bireysel Emekliliğin iptali) yalnızca sözleşmenin imzalanmasını müteakip ilk 60 (altmış) günde yararlanabileceğimiz cayma hakkıyla mümkündür. Bu konuya ilişkin detayları Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı konumuzda işlemiştik.

Bireysel Emeklilik İptali durumunda yapılan kesintiler nelerdir?

Bu konuda kesintilerden ziyade konuyu BES iptali durumunda kayıplarımız olarak ele almakta fayda var. Çünkü kesintiler başlığında pek adı anılmayan ama sağlanan avantajlardan olan devlet katkısından da kayıplarımız söz konusudur. Bireysel Emekliliğin iptali halinde kayıplarımızı 3 ana başlıkta toplayabiliriz, bunlar;

 • Stopaj kesintisi
 • Giriş aidatı kesintisi
 • Devlet Katkısı Kesintisi
 • Stopaj Kesintisi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, stopaj kesintisi katılımcının toplam birikimi üzerinden değil, birikimine yansıyan getiriler üzerinden yapılmaktadır. Yani katkı payı ödeyerek yaptığımız birikim 1000 TL olsun, 1000 TL ‘nin fonlarda değerlendirilmesi sonucu 100 TL getiri sağlamış ise, stopaj kesintisi bu 100 TL ‘lik kısım üzerinden hesaplanır.

BES İptali durumunda;

Bireysel Emeklilikte 10 yılı doldurmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden %15

10 yılı doldurmuş fakat emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılanlardan getiri üzerinden  %10

Oranında stopaj kesintisi yapılır.

*Konumuz sistemden ayrılma halinde yapılan kesintiler olmasına rağmen belirtmekte fayda var ki sistemden emekli olunması halinde de stopaj kesintisi %5 tir.

 • Giriş aidatı kesintisi

Özellikle sisteme yeni dahil olduysanız ve ayrılmak istiyorsanız asıl canınızı yakacak olan kesinti, giriş aidatı kesintisi olacaktır. Peki nedir bu giriş aidatı, öncelikle onu açıklayalım.

Giriş aidatı Bireysel Emeklilik Şirketinin sisteme girişte aldığı sözleşme tarihindeki brüt asgari ücrete göre hesaplanan bir aidattır. Bu tutar yasal düzenlemelere göre bir kısmı peşin bir kısmı da ertelenmiş olarak tahsil edilir. Peşin alınacak kısmı taksitler halinde de alınabilir. Ve bu peşin alınacak kısım sözleşme tarihindeki brüt asgari ücretin %10 ‘unu geçemez.

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılacak giriş aidatı kesintisinin hesabı :

Sisteme girişte peşin veya taksitli olarak alınan alınan %10 ‘luk kısım ve ertelenmiş kısmın toplamı;

Bireysel Emeklilikten 3 (üç) yıldan önce ayrılmanız halinde  brüt asgari ücretin %75’ini,

3-6 yıl arasında ayrılmanız halinde %50 ‘sini,

6-10 yıl arasında ayrılmanız halinde ise %25 ‘ini geçemez.

Sistemde 10 yılını dolduranlardan ise Giriş aidatı kesintisi yapılamaz.

*Belirtilen oranlar maksimum kesinti oranlardır ve şirketler kesintileri genellikle maksimum oranda yaparlar.

 • Devlet Katkısı Kesintisi (BES ‘ten Çıkış Durumunda Alınabilecek Devlet Katkısı Tutarı)

Bireysel Emeklilikten çıkışta yapılan kesintiler başlığında pek adı geçmeyen fakat sonuç itibariyle belki de sisteme girmemizin en büyük etmeni olan devlet katkısı da sistemden çıkmamız halinde kesintiye tabi olan kalemlerden birisidir. BES ‘ten ayrılma durumunda devlet katkısı hakkediş tutarları değişmektedir. Bu konuda kesinti terimi kullanılmamakla birlikte, sistemde geçirilen sürelerle orantılı olarak verilen %25 ‘lik devlet katkısı tutarının belli bir kısmı katılımcıya ödenmektedir dolayısıyla verilen devlet katkısından kesinti yapılmaktadır.

Devlet Katkısı Hakediş/Kesinti Tutarları;

Bireysel Emeklilikten 3 yıldan ayrılmanız durumun hesabınızdaki devlet katkısı tutarından herhangi bir tutar alamazsınız, yani tamamı kesilir,

3-6 yıl arasında sistemden ayrılmanız halinde hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %15’ini alırsınız yani %85 ‘i kesilir,

6-10 yıl arasında BES ’ten çıkarsanız alacağınız devlet katkısı ise %35 tir. Bu durumda kesinti oranı %65 ‘tir,

10 yılı doldurdunuz fakat emeklilik hakkı kazanmadan (56 yaşını doldurmadan) Bireysel Emeklilik sisteminden ayrılırsanız hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %60 ‘ını alabilirsiniz. Dolayısıyla %40 oranında kesintiye tabi tutulmuş olursunuz.

Devlet Katkısının tamamını almanız için ise, 10 yılı doldurup Bireysel Emeklilikten Emekli olmanız gerekmektedir.

NOT1: 2016 yılı itibariyle sistemde değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerle kesintiler yeniden düzenlenmiştir. Yeni kesinti oranları için BES 2016 Yeni Kesinti Oranları konusunu inceleyiniz.

NOT2: Otomatik Katılımlı (Zorunlu) BES iptal (ayrılma, çıkış) işlemleri için Otomatik BES İptali konusunu inceleyebilirsiniz.

NOT2:Bireysel Emeklilik İptali Sonrası Birikiminizin Ne Kadarını Alacağınızı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!!


Etiketler:

Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler Konusuna 342 Yorum Yapıldı
 1. gökhan sarıhan dedi ki:

  Kesinlikle uzak durun 1500 kusur liradan yaklaşık 350 400 tl kesinti yapıyorlar haram zıkkım olsun girerken böyle bir şey olduğunu söylemediler

  1. Fazıl dedi ki:

   Ben de avivasa ya 420 TL’mi kaptırdım. Maillerime bu şundan zarar ettik bu ay bundan zarar ettik şeklinde moral bozucu açıklamalar geliyordu. Nisanda ayrılmak istediğimde -305 lirayı görünce bana iade edilecek zannettim. Zararın neresinden dönersen derler ya işte o hesap ben de çıkma gafletinde bulundum ve paramı neden ödeyemeyeceklerini açıklamaya çalışan onlarca müşteri temsilcilerinin sonuncusu sistemden erken çıktığınız için size kesilen ceza bu dedi. Yani şimdi de mahkeme olup ceza kesiyorlar vatandaşa. Hem de Türkiye Cumhuriyeti devletinde ve Yüce Türk adaleti ve mahkemelerine rağmen. Devletimizin vatandaşını bu konuda yalnız bırakmayacağına inancım tamdır. Er ya da geç bu hesap döner diye ümit ediyorum. Ümit garibanın azığı malum..

 2. Ceylan dedi ki:

  1000 tl yatırdım sonrasında odemedim. İptal etmek istedim 2 yıl dondurun hem içerde paranız birikir hem de para kaybınız olmaz 2 yıl sonra iptal ederseniz dediler. Şimdi iki yıl oldu aradım iptal etmek istedim, 2 yıl degil 3 yıl dediler. İçerde 1.450 tl birikmiş şimdi ayrılırsanız elinize 550 tl geçer dediler bişey anlamadım. Yapı kredi alliance yaptırmıştım bireysel emeklilik, bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 3. hakan al dedi ki:

  Bir yakınım daha önce bir sene yatırdı, ayrılınca parasını alamadı.

 4. Havva dedi ki:

  4 ay ödeyip ayrıldım 100 lira aylık ayrıca dosya masrafı bana geri ödenen 20.91krş zıkkım olsun helal etmiyorum.

  1. Feyyaz dedi ki:

   Elinize geçenmi 20 tl sadece

 5. Süleyman Nuri Dere dedi ki:

  2010 temmuz ayında beş girişim var. Uzun süre ödedim. Sadece 10 ay kadar durdurdum. Bir yıldır da kesintisiz ödüyorum. Yani altı yılı doldurdum. Önce bir bankadan sonrada başka bir bankadan ödemeye devam ettim. Ne kadar kaybın olur.

 6. ruzgar dedi ki:

  besten nası cıkıs yapcaz bırı acıklasın

 7. NEŞE dedi ki:

  2012 nisanda BES ‘e girdim. 09.02.2017 tarihinde ayrılma talebimi yaptım. 25 iş günü içinde paramın iade olacağını söylediler. 25. gün yani 15.03.2017 tarihinde paramın iadesi yapılmadı. Müşteri hizmetleri bana yoğunluktan ve sistemdeki sorunlar nedeniyle bugün yatmayacak, haftaya belki dedi.
  Bir gün sonrada Anadolu Hayat Emeklilikten fon satım talimatları verildi, valor süreleri gereği talimatlar 21.03.2017 tarihinde tamamlanıp aynı gün para iadesi yapılacaktır diye bir mesaj geldi. Bugün 22.03.2017 ve hala para iadesi yapılmadı,aradım yine teknik sorun nedeniyle bugün yatmayacağını, ne zaman yatacağını bilmediğini müşteri hizmetleri bizzat söyledi.
  Bugün 30. iş günü,BİMERE şikayet ettim. Bu işten bir şey anlamış değilim. Ayrıca 1 aydır bunlar benim param üzerinden kazanç sağlıyorlar değil mi? Anadolu Hayat Emekliliği kimseye tavsiye etmiyorum. Resmen her aradığımda bir sürü bahane söyleyip geçiştiriyorlar. Ben yasal olarak nasıl bi yol izleyebilirim? 1 aylık zararımı nasıl onlardan alabilirim. 13.500 tl nin haftalık faizini yiyorlar bir bakıma,sayın admin ne yapmalıyım?

  1. EROL dedi ki:

   ben de ayrılacağım nereye başvuracağım nasıl bir yol izleyeceğim

 8. NEŞE dedi ki:

  Haram olsun, bide zıkkım olsunnnnnnnn. Aman haa kendinizi şartlandırın yastık altında birikim yapın,daha iyi,bunlarla bi iş yapılmaz.1 ay olmuş kendi paramı alamıyorum.

  1. mesut dedi ki:

   merhabalar sibel hanım paranızı alabildiniz mi acaba. Bu arada bana mail atabilirseniz sevinirim. mesut_turkoglu_06@hotmail.com

 9. sibel dedi ki:

  Kısa ve net. aylık bizden %3 kesilecek, ama devlet %25 verecek. böyle baktığında gözü kapalı olanlar için büyük bir katkı dimi. Bir de brütün %3’ünü hesaplayın.
  (örn: % 3’ü – 2.700 TL – 83 Tl kesinti)-(%25 katı – 20 TL(83 Tl üzerinden))
  Millet kör. hak ediyorlar. Böyle devam etsinler. Bir nevi verdiği AGİ’yi geri alıyor devlet. hak ediyoruz böyle devam.

 10. Murat dedi ki:

  Benim aldığım ücret askeri ücret benden aşağı yukarı 600 700 TL para kesiyorlar ayrıca ve 125 lira diye başladım ben evimin kirası elektrik su ödeyemez oldum taş kolumu yiyeceğiz bilmem neden bulaştırma bu ise arkadaşlar kesinlikle sizde bulasmayin resmen soygun

 11. Murat dedi ki:

  Bunların yaptığı resmen soygunculuk girişte çok basit telefonda talimatla başlıyorsun iptal etmek istediğinde yok adrese form gelcekmiş o doldurulup gönderilcekmiş 20 gün beklencekmiş artı 1500 küsür ödeme yapmışım ama bana ödeyecekleri 800 küsür zehir olsun yemeden gidin adiler

 12. bekir dedi ki:

  1 yılda 7 ay 200 tl den 1400 tl, 1 ayda 219 tl toplam da 1619 tl birikmiş. 1619 tl den 654 tl kesinti yapıldı. Ne mantık anlamadım. Devletin buna el atması lazım. bankalarda nasıl birikim yapacaksın anlamadım. Verdiğini alamıyorsun ki.

 13. Murat dedi ki:

  Mrb ben bireysel emeklilikten cikmak istiyorum. Bana verilen numarayi ariyorum, ne cevap veren ne de acan var. Ben cikmak istiyorum ve kesintimin iadesini istiyorum. Bunu nasil yapcam kime nereye basvuracagim?

 14. ugur dedi ki:

  neden param hessabıma gecmedı herkesın gecti

 15. Sendogan dedi ki:

  Bunların hepsi tefeci aynı şeyler benimde başıma geldi mümkünse bankada hiç para bırakmayın gidin çekin birdefa devletin başındaki hırsız ALLAH böylelerine fırsat vermesin

 16. recep yıldırım dedi ki:

  Arkadaşlar kesinlikle araştırmadan burada yazmayın. Bana göre en akıllı yatırım aracı BES.
  Herkese söylüyorum Bes’e giriş yapın diye. Ancak Sonuna da ekliyorum. Eğer ki 56 yaşına kadar sabredemem diyosan hiç bulaşma. Ben 2011 den beri Bes’teyim 11.190,00 cebimden çıkan. Şuan ki değeri 14.250,00 TL. Ayrıca kesintiler birikimin tamamından değil, GETİRİ üzerinden kesiliyor. Burada şikayet edenlerin çoğu süre dolmadan ayrılmak isteyenler. Evet SÜRE DOLMADAN AYRILIRSANIZ ZARAR EDERSİNİZ. Ben daha ilk başlarda bu parayı gömdüm 56 yaşına kadar hiç dokunmayacağım dedim. Yani kısa vade de kesinlikle uzak durulması gereken ama UZUN VADEDE İSE EN AKILLI BİRİKİMDİR BES…

 17. Ünal dedi ki:

  Evet uzak durmak lazım dedikleri dediklerini tutmuyor bana 3 yil sonunda tüm birikmiştir alırsın dediler ve devlet katkısının %15 dediler vazgeçilmez geçmek istiyorum ilerde 1750 TL var vazgeçerseniz elinize 850 TL geçer diyorlar yani yarışını yiyorlar haram olsun bunların hepsi şerefsizler var ya. sakin aldanmayın bunlara.

 18. adil cengiz dedi ki:

  herkese öncelikle geçmiş olsun diyorum bende bir AVİVASA bes mağduru olarak 10 ay içinde 800 tl çaldılar benden lütfen başlamak isteyenler lütfen uzak durun tamamen tuzak kurulmuş yazık ya insanların parasını çalmak için adice bir tuzak kurmuşlar hiç bir mercide bu işi düzeltme eğilimine gitmiyor haram zıkkım olsun o kadar insan ne umutlarla para biriktirelim diye uğraşıyor siz soyguncu hırsızssınız

 19. arda boran dedi ki:

  Bu gun arkadasim ayrildi. Kar uzerinden %15 gelir vergisi kesiyorlar. 10 yil dolarsa %10 kesiyorlar. Emeklilik hakki kazanincada %5. Borsada bile vergi yok bu neyin nesi diye sormazlar mi. Tamammen sogusleme yontemi

 20. Bennnn dedi ki:

  Bende anadolu hayat emeklilikten 3ay önce actim ancak magduriyetleri gördükten sonra iptal etmmek istedim 600tl yatirmistim. Param yanmis cayma süresi 2aymis 600tlmin üzerine yattilar. Aylik 200du guya 220cektiler hep Allah belasini versin bu sistemin yeni nesil hirsizlik resmen bulasmayin derim

1 6 7 8 9 10 11

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git