BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik Nedir?
Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili bir çok soru ve cevap var ama tam olarak sistemin ne olduğu ve nasıl işlediğiyle ilgili birçok soru işareti bulunmakta.

Bireysel emeklilik sistemiyle ilgili en çok karşılaştığımız soruları bu yazımızda yanıtlamaya çalışacağız.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi çalıştığımız, düzenli olarak kazanç elde ettiğimiz dönemlerimizde yapacağımız birikimlerin çeşitli fonlarda değerlendirilerek, emeklilik dönemimizde getirisiyle birlikte bize ödenmesini amaçlayan bir özel emeklilik sistemidir.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Emekli Olunur mu, nasıl?

Bireysel Emeklilik Sisteminden Emekli olmak için minimum 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşını doldurmak şartı aranmaktadır. Fakat burada emekli olmaktan kastedilen durum bilinen emeklilikten biraz farklı.

Şöyle ki; Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES)  işleyişi, aylık düzenli olarak bir hesaba para yatırıyoruz, bu para bazı yatırım fonlarında değerlendiriliyor. Minimum 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşını doldurmak şartıyla yatırdığımız bu para ve yatırım fonlarından sağladığı getiri 56 yaşından sonra istersek toplu olarak istersek maaş gibi parça parça bize tekrar ödeniyor.

Yani kayıtsız şartsız bir emeklilik söz konusu olmayıp, birikimimize endeksli bazı planlar çerçevesinde emeklilik birikimimizin bize tekrar ödenmesi söz konusudur.

Bireysel Emeklilik Sisteminin avantajı nedir?

Bireysel emeklilik Sisteminin en büyük avantajı tabi ki devlet katkısıdır. Devlet katkısı hakkında bilgi almak için Devlet Katkısı Hakkında Merak Edilenler  konumuzu inceleyebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemine girmeli miyim?

Aylık olarak düzenli tasarruf yapabilen ve bu tasarrufunu değerlendirerek %25 getiri sağlayabilen biriyseniz girmeyebilirsiniz. Ama bunu yapamıyorsanız sistem sizin için iyi bir tasarruf yöntemi olabilir.

Tabi ki burada sisteme girerken gerek şirket seçiminde gerekse fon seçiminde vereceğiniz kararlar birikiminizi doğrudan etkileyecektir.

Bireysel Emeklilik Sistemine kimler girebilir?

Bireysel emeklilik sistemine fiil ehliyetine sahip herkes katılabilir ve sunulan avantajlar herkes için geçerlidir. Eski sistemde de herkes katılabiliyordu ancak eski sistemdeki vergi avantajından vergi mükellefi olmayan kişiler yararlanamıyordu ancak yeni düzenlemeyle sistem katılımcısı herkese doğrudan devlet desteği sağlanmasıyla birlikte bes’nin avantajı vergi mükellefi veya değil herkes için geçerli hale geldi.

Ve sanırım bu durumun en büyük avantajı ev hanımlarına oldu.