BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik Sistemi Genel Hususlar

Bireysel Emeklilik Sistemi Genel Hususlar

Bireysel Emeklilik Sistemi Ne İşe Yarar?

Yaşam boyu maddi birikim sağlamaya yönelik olarak düzenlenen bireysel emeklilik sistemi kişilerin emeklilikten sonra da rahat bir yaşam sürmeleri, kabul edilebilir yaşam standartlarında yaşayabilmeleri için faydalı bir uygulama gibi gözükmektedir. Bireysel emeklilik hakkı elde etmek için neredeyse hiçbir sınırlama bulunmamakta ve kişi çalışmasa ve herhangi bir sosyal sigorta hakkı bulunmasa bile düzenli ödemeler ile emekli olabilmektedir. Üstelik bireysel emeklilik hakkı elde etmek isteyen kişilere, yıllık olarak ödenecek miktarın %25 kadar bir miktar, yine belirlenen yıllık limit çerçevesinde eklenmektedir. Bireysel emeklilikte devlet katkısı olarak bilinen bu katkı payının da duyurulması ile bu uygulama vatandaşlara oldukça cazip gözükmüştür. Ancak bireysel emekliliğin tüm cazip yanlarına rağmen kafa karıştırıcı tarafları da bulunmaktadır.

Bireysel Emeklilikte Giriş Aidatı

Bireysel emeklilik ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi giriş aidatı konusu olmaktadır. Bireysel emeklilik uygulamasını tercih etmek isteyen kişiler sisteme kayıt için başvurduklarında kendilerinden giriş için belli bir ücret alınmaktadır. Giriş aidatı olarak adlandırılan bu ücret, bankadan bankaya değişmekle birlikte kimi zaman peşin kimi zaman ertelenmiş olarak alınacak şekilde düzenlenmektedir. Pek çok kişi bireysel emeklilik kaydını giriş aidatı ile ilgili bilgi almaksızın yaptırmaktadır.

Bireysel Emekliliğe İlk Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Bankaların müşterilerini bireysel emeklilik üyesi yapmadan önce bu konu ile ilgili tüm artı ve eksileri müşterilerine aktarmaları gerekmektedir. Bu uygulama ile ilgili en büyük karışıklıklar bu noktada başlamaktadır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgisi olmayan kişiler, bankalara yaptırdıkları çeşitli işlemler sırasında bireysel emeklilik sistemine dahil edilmektedirler.  Ancak daha sonra yapılan kesintiler ve giriş aidatı gibi ücretlerin talep edilmesi nedeniyle müşteriler bireysel emekliliğe önyargı ile bakmakta ve sistemden ayrılmak istemektedirler.

Bireysel Emeklilikten Vazgeçmek Mümkün müdür?

Bireysel emeklilik ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi, bu uygulamadan vazgeçebilme hakkının bulunup bulunmamasıdır. Elbette bireysel emeklilik kaydı yapılmış olan kişilerin bireysel emeklilikten cayma hakkı bulunmaktadır. Bu hak sisteme kaydınızın yapılmasının ilk 60 gününde geçerlidir. Bu 60 günde cayma hakkınızı kullandığınız takdirde yüksek oranda kesintisiz bir şekilde ödemelerinizi geri alabilmeniz mümkündür. Sadece ödemelerin değil giriş aidatının da değişen oranlarda banka tarafından geri ödenmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Bilgi dedi ki:

    Üye olurken detayli anlatilmiyor ama vazgecmek istediginizde bütün detaylar orataya cikiyor o zamanda zaten gec kalinmis oluyor en erken 3 sene sonra ancak ödediginiz paralari alabiliyorsunuz bana anlatilan bu daha 1,5 senem kaldi cikmak icin :-(