BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik Sistemi Kesinti Oranları Değişiyor

Bireysel emeklilik sisteminde yönetim gider kesintisi ve fon işletim gideri düşürülüyor. Giriş aidatı ve ödemelere ara verme durumlarına yeni uygulamalar getiriliyor.

Bireysel emeklilik sisteminde yönetim gider kesintisi ve fon işletim gideri düşürülüyor. Ayrıca, giriş aidatı için de yeni bir düzenleme geliyor. Cari açığın azaltılması için Türkiye’deki tasarruf oranlarının artırılması gerektiğinden yola çıkan hükümet, bu yıl içinde bireysel emeklilik kanununda köklü değişiklikler yapmıştı. Şimdi de ikincil düzenlemelere geçiliyor. Enflasyonun düşmesi, faiz oranlarının gerilemesinin etkisiyle getirileri düşen emeklilik fonlarının kesintileri konusunda yeni sistemle birlikte yeni bir uygulama getiriliyor. Hazine’nin bu konuda hazırladığı tebliği, önümüzdeki günlerde emeklilik şirketlerine göndermesi bekleniyor.

1- Azami Gider Kesintisi Düşüyor

Fonun yönetimi karşılığında emeklilik şirketine ödenen gider kesintisinin azami yüzde 2’ye indirilmesi planlanıyor. Yönetim gider kesintisinin yasal üst sınırı şu anda katkı payının yüzde 8’i olarak uygulanıyor. 2011 yılında sektörün ortalama yönetim gider kesintisi oranı yüzde 2.9 seviyesinde bulunuyor. Ancak, bazı şirketler yüzde 1, bazıları ise yüzde 8’ye varan oranlarda para kesiyor.
Öte yandan, grup sözleşmelerinde bazı şirketler yönetim gider kesintisi almazken, bazıları bu oranı oldukça düşük tutuyordu. Yönetim gider kesintisinin yasal sınırının yüzde 2’ye indirilmesiyle birlikte şirketlerin geçen yılın sektör ortalamasının da altında bir oran uygulayacağı anlamına geliyor.

2 – Getiriden Alınan Pay İniyor

Fon işletim gideri kesintisi, fon portföyünün giderlerini karşılamak üzere, net varlık değeri üzerinden hesaplanıyor. Günlük fon işletim gideri kesintisi oranı azami yüzbinde 10 oranını aşmamak üzere serbestçe belirleniyor ve fon içtüzüğünde, emeklilik planlarında ve emeklilik sözleşmelerinde açıkça yer alıyor.
Yıllık yasal üst sınırı yüzde 3.65 olarak uygulanan fon işletim gideri kesintisinin de yıllık olarak önce yüzde 0.9 ile yüzde 2.2’ye, daha sonra ise yüzde 0.7 ile yüzde 1.8’e çekilmesi planlanıyor. Fon işletim gider kesintisi uygulamasının 2011 yılı ortalaması yüzde 2.9 seviyesinde bulunuyor.

3- Giriş, Çıkış Aidatı Değişiyor

Bireysel Emeklilik sektöründe faaliyet gösteren şirketler, katılımcılardan şu anda brüt asgari ücretin yarısını (470 TL) aşmayacak şekilde giriş aidatı alıyor. Bu oran brüt asgari ücretin 10’da birine düşürülüyor. Yani, şirketler şu anda yasal üst sınır olan 470.25 TL giriş aidatı alabilecekken, bu oran 94 TL’ye düşürülüyor. Ancak, birçok şirket müşteriden giriş aidatını almıyor, kişilerin erken ayrılmaları durumunda bu parayı kesiyor. Bazı şirketler ise giriş aidatını 5 yıla yayarak alıyordu.
Bu arada, emeklilik sisteminden çıkışların azaltılması için giriş aidatının erken çıkışlarda yüzde 90’a varan oranlarda alınması gibi bir öneri de bulunuyor.

‘Ara Verene’ 4 Tl İşletim Ücreti…
Yeni sisteme yönelik uygulamalar konusunda Hazine’nin hazırladığı tebliği bu hafta içinde emeklilik şirketlerine göndermesi bekleniyor. Hazine’nin kesintiler konusundaki önerileri emeklilik şirketlerine adeta şok etkisi yaparken, şirketlerin de ödemelere ara verenler için Hazine’ye bir önerisi var. Buna göre, sisteme üye olan ve ödemelere ara veren veya ödeme yapmayan kişilerden aylık 4 TL kesinti yapılsın. Ancak, bu öneriye Hazine’nin sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Gelirler azalınca sektörde kâra geçiş uzayacak
Şu anda sistemde bulunan emeklilik şirketlerinin, Hazine’nin bu yeni uygulamalarının yasalaşmasıyla gelirleri oldukça düşecek. Çünkü, emeklilik şirketlerinin en büyük gelir kaynağını yönetim gideri, fon işletim gideri ve giriş aidatı oluşturuyordu.
Yeni kurulan bir şirketin kâra geçişi 6-7 yıl olarak hesaplanıyor. Sistemdeki şirketlerin çoğu 2003 yılında bireysel emeklilik faaliyetine başladı ve daha yeni yeni kâra geçti. Ancak, son yıllarda sisteme giriş yapan şirketler var ve bugün sektörde toplam 17 şirket bulunuyor. Bunların kâra geçmesi için önlerinde daha çok yol var. Şirketler her ne kadar Hazine’nin kesinti oranlarını düşürmesinden hoşnut değilse de hükümetin ‘her 100 TL ödeyene 25 TL devlet katkısı’ uygulaması ile sisteme girişlerin beklenildiği oranda artması durumunda, bu durumun telafi edileceği umudunu taşıyor.
Öte yandan, Türkiye’de bireysel emeklilik fonları 17.9 milyar TL’ye ulaştı. Küresel fon büyüklüğünün ise 19 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor. OECD ülkelerinde emeklilik fonlarının GSMH’ya oranı yüzde 65’lerde, Türkiye’de ise yüzde 2.5 seviyesinde. Bu oranlar sektörün büyüme potansiyeli olduğunu gösteriyor ve özellikle yabancıların iştahını kabartıyor.

Mete Uğurlu Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü;
‘Devlet Katkısıyla Sistem Büyüyecek Bu Da Maliyetleri Aşağı Çekebilir’

“Yeni bireysel emeklilik kanununun ardından ikincil düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Bu konuda çalışmalar yapan Hazine, yönetmelik taslağını şirketlere gönderecek. Yönetim gider kesintisi ve fon işletim gideri yasal limitlerin aşağısına çekiliyor. Yeni bireysel emeklilik sistemi 1 Ocak 2013’te başlayacak. Yeni sistemle birlikte yeni ürünler ve altın fonu gibi fonlar da devreye girecek. Bununla birlikte kesintiler de aşağı inecek. Enflasyonun aşağı inmesinin yanı sıra getirilerin de azalmasıyla bu oranların düşürülmesi gerekiyordu. Hacimler büyüdükçe giderler azaltılabilir. Önümüzdeki yıl sisteme 1.5 milyar TL devlet katkısından kaynak gelecek. Sistemdeki fon büyüdükçe maliyetler de azalacak. Hazine, yönetim gider kesintisi, fon işletim gideri, giriş aidatı ve sisteme ara verme kesintisine yeni şekil veriyor. Bu konudaki tebliğ eylülde yayımlanır. Öte yandan, bu oranların düşürülmesi şirketlerin kârı geçiş sürelerini azaltacaktır.”

Taylan Türkölmez Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü;
‘Bugüne kadar 4 mİlyon sözleşme yapıldı, 1 mİlyonu sistemden çıktı’

“Bireysel emeklilik sisteminin başladığı dönem ile bugünkü şartlar farklı. Daha düşük kesintiler yapılmalı. Enflasyonist ortam yok. Getiriler yüzde 8-10 seviyesine düşünce bugünkü oranlarda kesinti almak doğru değil. Ancak, bu işin kârlılığı da var. Kârlılıkta da süreklilik sağlanmalı. Kârlılıkta anda istenilen sürekliliğe ulaşıldığığı söylenemez. Şu anda sistemdeki katılımcı sayısı 2.9 milyona ulaştı. Kişilerin sistemde 56 yaşına kadar kalması gerekiyor. Bugüne kadar 4 milyonun üzerinde sözleşme yapılmış ama bunun 1 milyonu ayrılmış. Sistemde uzun vadeli kalış için tek cazip uygulama yüzde 25’lik devlet katkısını hakediş konusunda getirildi. Öte yandan, uzaktan satışa izin verilmesi planlanıyor. Call center’dan satış yapılabilecek. Bu tür uygulamalarla sektöre giriş arttıkça, bu kesintilerin önemi de kalmayacaktır.”

Kaynak: Milliyet – AYFER YILDIZ

Etiketler:

Yorumlar
 1. ERSEN BASMACI dedi ki:

  Mevcut olan bir bireysel emekliğim var bunu iptal ettirmek istiyorum. Bu bana ne gibi bir artı getirecek

  1. admin dedi ki:

   Ersen Bey;
   bu haberde yeralan bilgiler henüz taslak. Bu tasarının hayata geçmesi durumunda ise ödediğiniz katılım payından ve birikiminizden yapılan kesintilerin daha az olacaktır.

 2. Güldane abacı dedi ki:

  Ben bireysel emeklilik sisteminden yeni ayrilma talebinde bulundugum halde benden 364 lira giriş aidati kescekler cok deilmi işbankasi anadolu hayat emeklilik

  1. admin dedi ki:

   Gülden Hanım;
   giriş aidatı tutarı bürüt asgari ücretin yarısını (470 TL) aşmayacak şekilde bireysel emeklilik şirketi tarafından belirlenmekte ve sözleşmenizdeki hükümler çerçevesinde çıkışta kesilebilmektedir.

 3. Kemal Erdamar dedi ki:

  31.08.2012 tarihinde 10 yılı dolmuş bireysel emekliliğim için ayrılık talebi ilettim. Ancak kurum şu anda stopaj oralarında yeniden değişikliğe gidileceğini belirterek henüz ödeme yapamadaklarını belirtti. Bu durum doğru mudur ? Bireysel Emeklilik şirketinin ödeme yapmama gibi bir hakkı var mıdır ? Teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   Kemal Bey;
   Bireysel emeklilik sistemi kesinti oranlarıyla ilgili düzenleme yapılacağı yönünde haberler var, bu kapsamda stopajda da bir düzenleme yapılacak olabilir.
   konuyu araştırıp en kısa sürede bilgi vermeye çalışacağım.

  2. admin dedi ki:

   Kemal Bey;
   sistemden çıkışta uygulanan stopaj kesintisiyle ilgili Bakanlar Kurulu Kararı beklenmekte ve şu anda çıkmak istediğiniz taktirde getiri üzerinden %25 stopaj uygulanmaktadır. detaylar için Bkz: https://bireyselemekliliksistemi.org/sistemden-cikmak-isteyen-katilimcilara-kesinti-soku.html

 4. ERCAN KESİM dedi ki:

  2009 yılında kendi isteğimle bireysel emeklilik şirketinden ayrıldım ve 7 yıl katkı payı ödedim.Bir kamu kuruluşunda çalışmaktayım.Ancak bu 7 yıl içerisinde ücretli (SGK) olduğum için her ay ödemiş olduğum katkı paylarından,gelir vergisi matrahımdan düşülerek vergi indirimi alıyordum.Yeni çıkan bireysel emeklilik kanunlarından benim de faydalanabilmem için,anaparadan fazladan kesilen %15 tutarındaki paramın iadesini alma hakkım doğar mı?Bu konu hakında bilgi verirseniz çok sevinirim.Çünkü her vergi uzmanlarından farklı yorumlar okuyorum.Yoksa GİB’e yargı yoluna müracat ederek dava açmam mı gerekiyor?Bunun için dir ki,vergi indiriminden faydalandığım için,spotaj yoluyla fazla kesilen verginin bana iadesi olabilir mi?
  SAYGILARIMLA
  ERCAN KESİM/SAKARYA
  0532.220 91 20

  1. admin dedi ki:

   Ercan Bey;
   müracaat etmeniz halinde, anaparadan yapılan kesintiyi iade alabilirsiniz.
   detaylar için https://bireyselemekliliksistemi.org/yapilan-kesintilerin-iadesi-icin-izlenecek-yol.html konumuzu inceleyebilirsiniz.
   iyi günler..

 5. nuran arslan dedi ki:

  2009 yılında bes kayıt oldum ve giriş aydatı borcu 346 tl eğer bu kanun kesinleşirse giriş aydatı borcu indiriminden faydalanabilecek miyim? ve bu kanun tahmini ne zaman kanunlaşır ?

  1. admin dedi ki:

   Nuran Hanım;
   Haber de bahsedilen düzenleme henüz tasarı aşamasında, bu yönde bir düzenleme yapılması durumunda ise mevcut giriş aidatınızda bir değişiklik olmayacağı kanaatindeyim.

 6. hande özeren dedi ki:

  bes!e yüzde 25 devlet desteği saçma ve gereksiz bence,sadece bes şirketlerinin iş yapmasını sağlamak için bir de parası çok olana daha çok para kazandırmak için yapılmış bir düzenleme.100 tl yatırana 25 tl ama 500 tl yatırana 100 tl katkı olacak yani yine parası olan kazanacak ayrıca ben 2007 de bese katılıp üç yıl sonra ayrıldım.bir gün oturup o küçük görünen işletim ücreti,kesinti vb gibi giderleri hesapladım üşenmeden ve paramın bana değil bes şirketlerine çalıştığını anladım hiç mantıklı bir uygulama değil oraya yatıracak parası olanlar bence devlete sigorta bağkur ödemesi yapsınlar daha iyi

 7. SUDE dedi ki:

  2.5 yıldır besteyım param artacagı yerde azalıyor ana paradanda eksılmesın dıye ayrılmaya karar verdım devlet katkısı lafta ya 3 yıldan once alamıyorsunuz 3 ayldan sonra ancak bı kısmını alabılıyosunuz eger yatırımı baska sekılde degerlendırırsenız daha cok kazanırsuınız

 8. yusuf dedi ki:

  giriş aidatı yasal mıdır?

 9. Kubilay dedi ki:

  merhaba. 34 yaşındayım .01.09.2011 yılında AHE üzerinden BES girişi yaptım. Yatırdıım katkı payı: 31.166 TL; getiriler toplamı:11.971 TL; Hak kazandığım Devlet Katkıları ve Getirileri Toplamı: 2.543 TL; görünüyor. Bugün ayrılsam ne kadar alabilirim? Yoksa 10 yılı bitirdikten sonra almayı mı beklemem uygun olur?