BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik Sisteminde Muhtemel Birikim Analizi

Bireysel Emeklilik sistemine dahil olan veya olmayı düşünen birçok kişi bu sistemle ne kadar birikim yapacağını merak ediyor ve şirketlerin telaffuz ettiği uçuk rakamların doğruluğu konusunda da tereddüt duyuyorlar.

Burada imdadımıza EGM (Emeklilik Gözetim Merkezi)’nin Muhtemel Birikim Hesaplama Aracı yetişiyor; bu araç yaş, emeklilik yaşı, aylık ödeme tutarı, toplu ödeme tutarı ve vergi diliminizi ilgili alanlara girmenizle birlikte grafik şeklinde cebinizden çıkan kümülatif tutarı, vergi avantajından yatırıma yönlenen tutarı ve kümülatif getiriyi ayrı ayrı gösteriyor.

Fakat ilk sayfada karşımıza çıkan yaş, emeklilik yaşı, aylık ödeme tutarı, toplu ödeme tutarı ve vergi dilimi bilgilerini girerek yaptığımız hesaplama bizim şetçiğimiz/seçeceğimiz planı tam olarak yansıtmayabilir; eğer sadece bu alanları doldurursak sistem otomatik olarak yıllık %0 katkı payı artışı, %4 yönetim gideri kesintisi, yıllık %2,29 fon işletim gideri kesintisi ve yıllık %3,71 reel getiri öngörüyor. Bu bilgileri de Emeklilik Planımıza uygun olarak seçerek yapacağımız birikime yönelik daha sağlıklı bilgiler almamız mümkün.

Bu verileri değiştirmek içinse Ek Parametreler butonunu tıklıyoruz. Açılan ekranda yıllık katkı payı artışı, yönetim gideri kesintisi, yıllık fon işletim gideri kesintisi ve yıllık reel getiri alanlarını kendi planımıza göre değiştirebiliyoruz.

Muhtemel Birikim Analizi sayfasına gitmek için tıklayınız.

Ayrıca Bireysel Emeklilik Şirketlerinin de sunmuş olduğu Bireysel Emeklilik Hesaplama araçlarına ulaşmak isterseniz,  Bireysel Emeklilik Hesaplama konumuzu inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. ali aslan dedi ki:

  Sayın
  Yetkililer Ben 3 ay önce getirisinin çok düşük kalması dolayısıyle Finans Bireysel emeklilikten ayrılmakz zorunda kaldım.Benden 150 t giriş aidatı ile beraber Biriken tüm hesabın toplamından yüzde15 kesinti yapılmıştır.Ben ana paradan kesinti yapamayacaklarını bunun resmen soygun olduğunu ifade etmeme rağmen malesef başarılı olamadım.Ancak mahkeme kanalı ile alabileceğim söylendi bende mahkemeye mahkeme masrafını düşünerek mahkemeye başvuruda bulunamadım.Yeni yasa ile beraber ana paradan kesilen yüzde 15 tutarı ala bilecekmiyim yoksa mahkemeyemi baş vurayım nedersiniz.İVEDİLİKLE beni aydınlatırsanız seviniirm.Saygılarımla,

  1. admin dedi ki:

   Ali Bey;
   yeni sistemle birlikte mahkemeye başvurmamanız koşuluyla, vergi dairenize başvurarak anaparadan yapılan kesintiyi iade alabilirsiniz.
   detaylar için Bkz: https://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilikte-anaparadan-yapilan-vergi-kesintileri-iade-ediliyor.html

 2. nil hicran dedi ki:

  ayrıca tüketici hakem heyetine başvuru ile paranızı iade alabilrisiniz bu süreç masraflı değildir. gerekli evrakla birlikte kaymakalmlık ya da valillik de bulunan tüketici hakem heyetine başvurun ışınızı kolayca halledebilrisiniz.

 3. Sedat dedi ki:

  Benim zihin özürlü bir çocuğum var. yaşı 23.acaba ben de çocuğum için bu kanundan yararlanabilirmiyim.ve nasıl yapmam gerek.teşekkürler.

 4. uğur dedi ki:

  Merhaba.. Benim hali hazırda devam eden bireysel emekliliğim var. Otomatik bes beni nasıl etkileyecek acaba..

  1. admin dedi ki:

   Mevcut BES sözleşmenizden bağımsız olarak Otomatik Katılımlı BES‘e dahil olacaksınız. Ayrı bir sözleşmeniz olacak yani.