BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler

14.02.2012
Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler

“Bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından birisi de istediğiniz zaman sistemden çıkabiliyor veya ara verebiliyor olmanızdır.”

Bu cümle tanıdık geldi mi?

Evet, eminim ki Bireysel Emeklilik Sistemiyle ilgiliyseniz siz de bu cümleyi duymuşsunuzdur.

Peki, bu bir avantaj mı?

Burada bir avantajdan söz edeceksek, tek avantajımız istediğimiz zaman ayrılabilme lüksümüzün elimizde olmasıdır ki bunun avantaj sayılması kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Aslında sistemden ayrılmak avantaj sağlamak bir tarafa, o güne kadarki sağlanan avantajların (vergi avantajı) geri alınması hatta birikimimizin bir kısmının da kesilmesi anlamına geliyor olabilir. Şimdi ayrılma durumundaki kesintiler ve birikimimize etkilerine bakalım.

Sistemden ayrılmak istersek öncelikle istisnasız herkese uygulanan bir stopaj kesintisi var, bu kesinti;

 • Sistemden 10 yıldan önce çıkmanız durumunda %15,
 • 10 yılı doldurmanıza rağmen emeklilik hakkı kazanmadığınız durumda ise %10’dur.

Bu kesinti haricinde, dikkat edeceğiniz başka bir husus ise giriş aidatıdır.

Sisteme dahil olduğunuzda giriş aidatınız ertelenmişse veya taksitli olarak ödemeyi tercih ettiyseniz bu tutarda sistemden ayrılmanız halinde sizden tahsil edilecektir.

Nedir bu ertelenmiş giriş aidatı ödemesi?

Burada şirket giriş aidatının bir kısmını veya tamamını çıkışa yönelik olarak erteler (genelde 5 yıl) ve 5 yıl içerisinde başka şirkete geçmeniz veya sistemden çıkmanız halinde bu tutar sizden tahsil edilecektir. Birçok şirket uygulamada ertelemeyi kullanır. Böylelikle sizin başka şirkete geçmek veya sistemden ayrılmak istemeniz durumunda bir kozu daha olacaktır elinde.

Bazı bireysel emeklilik şirketleri dönemsel bazda kampanyalarla bu aidatı katılımcıdan talep etmemektedir. Eğer girişte bu kampanyalardan yararlanmış ve giriş aidatı ödememişseniz sistemden ayrılmanız veya başka bir şirkete geçiş yapmanız durumunda sizden giriş aidatı talep edilemez.

Şimdi bu durumun birikimlerimize etkilerine bir örnekle bakalım;

Bireysel emeklilik sistemine aylık 100 TL katkı payı ödeyen katılımcımızın aylık vergi matrahı 2000 TL olsun,

Bu durumda katılımcımız, 2000*12=24000TL yıllık vergi matrahı ile 2012 Gelir Vergisi Dilimlerine göre yılın son ayında %20 lik dilimde yer alacağından,

 1 yıllık vergi avantajı (100*12=1200 TL yıllık ödenek katkı payı, 1200*0,20=240 TL vergi avantajı) 240 TL olacaktır. (Hesaplama yöntemi için Bkz: BES Vergi Avantajı)

Bu katılımcımızın 1 yıl sonra sistemden ayrılması durumunda;  (Hiç kesinti yapılmadığını ve fonlardan getirisinin de olmadığını varsayarsak,)

100 * 12 = 1200 TL hesabında biriken para,

1200*0,15= 180 TL ayrılması halinde kesilecek stopaj tutarı,

Ve 240 TL vergiden sağlanan avantajdır.

Bu senaryoya göre katılımcımız stopaj kesintisine rağmen  240-180= 60 TL kardadır.

Fakat ertelenmiş veya taksitle ödemekte olduğunuz giriş aidatınız varsa (giriş aidatı tutarı teklif formunun imzalandığı tarihteki brüt asgari ücretin yarısını aşmayacak şekilde bireysel emeklilik aracı kuruluşları tarafından belirlenir.) çıkışta bu da katılımcımızda tahsil edileceğinden, katılımcımız bu 1 yıllık sürenin sonunda sistemden zarar ederek ayrılacaktır.

**Ayrıca burada hesabın anlaşılması açısından fon getirilerini, fon işletim gideri kesintisini ve yönetim gideri kesintisini hesap içerisine dahil etmedim (Bkz: Bireysel Emeklilik Sistemine Girişte Dikkat Edilmesi Gerekenler). Bunların dahil edilmesi halinde sözleşmenize bağlı olarak sistemden çıkıştaki kar/zarar durumunuzda değişiklik olabilir.

*** Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan düzenleme sonrası kesinti oranlarında da değişiklik yapılmıştır.

Düzenleme sonrası kesinti oranları için Yeni Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler konumuzu inceleyiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. abdulhamit yeşil dedi ki:

  bes e 7 senedir yaklaşık 24000 tl yatırdım üç ay önce ayrılmak zorunda kaldım bana 19750 tl ödendi benden kesilen yaklaşık 4250 tl yi geri almam mümkünmüdür

  1. erkan kaya dedi ki:

   Merhaba,
   1.BES aidatlarınızdan %6 yönetim aidatı kesildikten sonra kalan %94’lük kısım değerlendiriliyor.Yani her ay 100 TL aidat ödüyorsanız Bunun 6 TL si kafadan kesiliyor ve 94 TL niz fon hesaplarına gidiyor.
   2.Eski sistemde anapara+irat üzerinden %15 stopaj kesiliyordu bu uygulama hakkaniyetli değildi ve yeni yasa ile sadece irat üzerinden %15 stopaj kesilecek ,yasadan önce sistemden ayrılanlar anaparalarından kesilen stopaj tutarını talep edebilecekler.
   3.BES primlerinizin değerlendirildiği fonun getiriside düşük olabilir.Yada zarar etti
   Bu nedenlerden dolayı yatırdığınızdan daha az geri dönüş olmuştur.

   1. ELİF SĞLM dedi ki:

    MERABALAR admin.BEN 2008 ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK YAPTRDIM 2012 YILINDA ÇIKIŞ YAPTIM .29.08.2012 İLE 28.09.2013 TARİHLERİ ARASINDA KESİNTİLER İÇİN BAŞVURU YAPILABİLECEĞİNİ SÖYLEMİŞSİNİZ. BEN ŞU AN HABERDAR OLDUM GERİ ÖDEMELERDEN.ŞİMDİ BAŞVURABİLİRMİYİM.YOKSA GEÇTİ BORUN PAZARI……MI?

   2. Elif Hanım,
    Başvuru süresi maalesef dolmuştur.

  2. admin dedi ki:

   Abdulhamit Bey;
   Sözleşme tarihiniz 07.10.2001 tarihinden sonra ise, 29.08.2012 ile 29.08.2013 tarihleri arasında ilgili vergi dairesine başvurmanız durumunda sistemden çıkışta anaparadan yapılan kesintileri iade alabilirsiniz.
   yani 4250 TL’nin tamamını alamayacaksınız ama bu tutarın anaparadan yapılan kesinti kısmını geri alabileceksiniz.

 2. Prof Dr Cengiz GEBİTEKİN dedi ki:

  Sayın Yetkili,
  Ayrılma durumunda yapılan %15 kesintinin kaldırıldığı ve henüz resmi gazetede yayınlanmadığı bahsedildi. Bu doğrumudur? Eğer kaldırıldı ise ne zaman uygulanmaya konulacaktır?
  Çok Teşekkürler,
  Saygılarımla

  1. admin dedi ki:

   Sayın GEBİTEKİN;
   Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma durumunda yapılan kesinti kaldırılmadı, ancak eski sistemde ayrılma durumunda kesinti hem anapara hem de getiriden yapılmakta iken kanunun yürürlüğe giriş tarihinden itibaren sistemden ayrılanlardan anaparadan stopaj kesintisi yapılmayacak yalnızca getiriden yapılacaktır.
   Saygılarımla..

 3. Hakan TEKKANAT dedi ki:

  Sayın yetkili,

  Ayrılma durumunda yapılan, ana parama dokunmadan, %15 kar payı (stopaj) kesintinin uygulanma tarihi bellimidir? Şu an müracaat etmem durumunda paramızı bu şartlarda geri alabilecekmiyim?
  Çünkü ödeme yaptığımız şirket -1 Eylülü bekleyin diyor. Acenta 2013 ‘ü bekleyin diyor. Kime inanacağımızı şaşırdık teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   Hakan Bey;
   Anaparadan yapılan kesintilerin iadesi 29.08.2012 ile 29.08.2013 tarihleri arasında yapılacaktır.
   Detaylar için aşağıdaki konumuzu inceleyebilirsiniz:
   https://bireyselemekliliksistemi.org/yapilan-kesintilerin-iadesi-icin-izlenecek-yol.html

 4. gökhan dedi ki:

  Sayın admin iyi günler,

  04/11/2007 tarihinde bireysel emeklilik sistemine giriş yaptım,26/10/2011 tarihinde çıkış yaptım,toplam birikim 2.662,63 tl idi.Kesinti olarak 875,39 yapıldı,giriş aidatı 476,00 TL ve gelir vergisi kesintisi 399,39 TL.
  Yeni kanun ile bu kesintiden geri dönüş alabilir miyim?Nereye başvurmamız gerekmekte?

  Bilgilendirirseniz çok sevinirim.İyi günler..

  1. admin dedi ki:

   Gökhan Bey;
   yeni kanun yürürlüğe girdikten sonra (29 Ağustos 2012 tarihinden sonra) ilgili vergi dairesine müracat etmeniz durumunda, giriş aidatı kesintisinden herhangi bir iade alamayacaksınız ama yapılan gelir vergisi kesintisi (399,39 TL)’ nin anaparadan yapılmış kısmını alacaksınız.

   Başvuruyu Bireysel Emeklilik Şirketinizin bağlı olduğu vergi dairesine yapacaksınız.

   iyi günler.

 5. duygu pektaş dedi ki:

  Sayın yetkili,sayfanızdaki bilgi ve yorumları okudum bizi aydınlattığınız için teşekkürler benimde size bir sorum olacak. Bende 3 seneden sonra ayrıldım yaklaşık 900tl kesilmişti ama çıkış evrağımı geçen ay istedim tekrar orada bana ödenecek toplam tutarın 550 tl olduğunu öğrendim yalnız ayda 20 tl kadar vergi stpajı işletilirse geri alınıyor ya ben kurumumun ihmalinden dolayı 3 sene boyunca bunu da iade almadım acaba onları da hesaplattırsam o kesintiyi de alabilir miyim ya da onun için nasıl bir yol izlemem gerekir,bir de bu başvuru dilekçeleri için 29.08.2012 yi bekleyeceğiz sanırım değil mi? şimdiden teşekkür ederim,iyi çalışmalar..

  1. admin dedi ki:

   Duygu Hanım;
   1- 20 TL vergi stopajından kastınızın eski sistemdeki vergi avantajı olduğunu varsayarsak, (Bkz: https://bireyselemekliliksistemi.org/vergi-avantaji.html) Bildiğiniz gibi ödeme belgelerinizi, işyerinizde ödeme dönemi içerisinde iletmeniz ve iş yerinizce ödediğiniz tutarın vergi matrahınızdan düşülmesi gerekiyordu.
   Bu aşamada meydana gelen aksaklıklardan dolayı (sizin ödeme belgenizi ibraz etmemeniz veya iş yerinin işleme koymaması gibi) herhangi bir ödeme talep edemezsiniz.
   Ancak eğer ödeme belgelerinizi işyerinizin ilgili birimine ilettiğinizi belgeleyebiliyorsanız işyerinizin ihmalinden dolayı işyerinizi mahkemeye vererek iade alma ihtimaliniz olabilir.

   2- Bireysel emeklilik sisteminde ana paradan yapılan kesintinin iadesine ilişkin başvurular 29.08.2012 tarihinde başlamaktadır ve 29.08.2013 tarihine kadar başvuru yapabilirsiniz.

   İyi günler.

   1. Emrah dedi ki:

    Ben yeni girdim sisteme aydir ödüyorum diyelim ki 10 sene odedim 10 sene sonunda toplam paradan mi stopaj kesintisi yapacaklar yoksa sadece devlet katkisindan mi

 6. Cengiz Kurt dedi ki:

  Merhabalar,
  İki tane bireysel emeklilik sigortam var birisi 6,5 Yıllık diğer ise 4,5 yıllık; ben bu iki poliçemide kapattırmak istiyorum. Bunun için 29.08.2012 tarihini beklemem gerekli mi? Bu gün çıkışımı istesem tüm birikim üzerinden mi %15 kesinti yapılır yoksa sadece geliri üzerinden mi kesinti yaparlar?
  İyi çalışmalar dilerim.

  1. admin dedi ki:

   Cengiz Bey;
   Yeni sistem 29 Ağustos 2012 tarihinden sonra geçerli olacak, dolayısıyla 29 ağustostan önce ayrılırsanız kesintiler eski sisteme göre yapılacak ama müracat edip anaparadan yapılan kesintiyi iade alacaksınız. 29 ağustostan sonra müracat ederseniz ise anaparadan değil yalnızca getiriden kesinti yapılacaktır.
   yani 29 ağustostan sonra ayrılırsanız tekrar dilekçe vermek vb. işlemlerle uğraşmayacaksın.

   iyi günler.

 7. Cengiz Kurt dedi ki:

  Merhabalar,

  BES’e ait iki tane poliçem var. Benim sormak istediğim sistem çıkmak için 29.08.2012 tarihini beklemem gerekli mi? Bu tarihten önce çıkarsam tüm birikim üzerinden mi %15 vergi kesintisi yapılacak?

  Bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi günler.

 8. Mehmet Ali Civelek dedi ki:

  Merhaba sayın yetkili ben Koç vakfı bireysel emeklılıkten 01.01.2009 yılında ayrıldım benden vergi stopajı olarak 24.550 tl para kesıntısı yaptılar sımdı bunu almak ıstedıgımde vakıf oldugu ıcın alma hakkım olmadıgını soyledıler bu dogru mu lutfen yardımcı olur musunuz?

  1. admin dedi ki:

   Mehmet Bey;
   koç vakfı bireysel emeklilikten kastınız bir grup emeklilik planı mı?
   katılım payını siz mi ödüyordunuz?
   daha net bilgiler verirseniz yardımcı olmaya çalışayım.
   ama sonuçta bir emeklilik şirketinden yaptırılmış olacağından o şirketle bağlantıya geçerek sözleşmenizin kapsamına dair bilgileri alırsanız daha faydalı olacaktır.

 9. nevzat levent ucuncu dedi ki:

  Merhaba bende 200 lira yatiriyodm her ay 3 kere odeyip biraktim toplam param 600 du ama bana geri ye wwrdikleri para 72 liraydi bende bu geri odemelerden faydalanabiliyrmuyum cewap werrseniz sewinirim

  1. admin dedi ki:

   Nevzat Bey;
   3 ayda ayrıldığınız için stopaj kesintiniz %15’tir fakat sözleşmenizdeki şartlara bağlı olarak değişmekle birlikte, 600 TL lik birikiminizden 72 TL almanızın sebebi giriş aidatı olduğunu tahmin ediyorum. yapılan giriş aidatı kesintisiyle ilgili bir iade soz konusu olmayacaktır.
   yani iade olur tabiki ama giriş aidatı düşüldükten sonra kalan tutar üzerinden %15 iade alabilirsiniz.
   tam olarak hesaplayabilmemiz için;
   giriş aidatı tutarınız, yönetim giderleri kesinti oranı, fon işletim giderleri kesinti oranı bilgilerinizin olması lazım.

   (Giriş aidatı tutarı, teklif formunun imzalandığı tarihte geçerli aylık brüt asgari ücretin yarısını aşmayacak şekilde emeklilik şirketleri tarafından belirlenmektedir.)

 10. alperen dedi ki:

  slm.ben 2 yıl sonunda vakıf emeklılıkten cıktım ne kadar alabılırım

  1. admin dedi ki:

   Alperen Bey;
   birikiminizdeki anaparanın %15’i kadar iade alacaksınız.

 11. Murat gül dedi ki:

  Yararlı bilgiler için teşekkür ederim. benim sormak istediğim şey : giriş tutarı poliçe imzalandığı tarihteki asgari ücretin yarısını geçmemek üzere belirlenir şeklinde bir ifadeye rastladım.. örneğin ben 2008 yılı ekim ayında sözleştim. 12 ay boyunca 4 tl giriş aidatı alındı. 2012 yılının mart ayında ise ayrılmak zorunda kaldım. kesilen aidat tutarı 270 tl + 48 de ödedim toplam 318 tl.. 2008 yılı asgari ücret i ise 369 tl imiş. şimdi şirket benden fazla ücret mi almış oldu; her şirketin sözleşmesi ve uygulaması mı farklı; yoksa ben bu olayı komple yanlış mı anladım..??? teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   Murat Bey;
   giriş aidatı sözleşmenin imzalandığı tarihteki Brüt asgari ücretin yarısını geçmeyecek şekilde bireysel emeklilik şirketi tarafından belirlenir.
   sizin sözleşmeyi imzaladığınız tarihte yani 2008 yılının ikinci yarısında brüt asgari ücret 638,70TL imiş dolayısıyla giriş aidatınızın 638,70 / 2 = 319,35 TL’yi gaçmemesi gerekir ki sizin verdiğiniz rakamlara göre de geçmiyor zaten.

   1. Murat gül dedi ki:

    Asgari ücret tutarına yanlış bakmışım. teşekkür ederim.

 12. ramazan türk dedi ki:

  Selam bir BES’den 2007giriş / 2009çıkış olarak ayrıldım. ilgili kanundan sonra iade için baş vurdum bana gelen evrakda şunlar yazılı:
  Ödenen katkı payı:1200tl
  Birikim:1215,6tl
  İrat tutarı:15,6tl
  Stopaj oran:%15
  İrat tutarı üzerinden hesaplanması gereken stopaj:2,35
  BESce hesaplanıp vergi dairesine yatırılan stopaj:182,35tl
  Şimdi bunların ışığında ben ne kadar para iade alacağım cevap için teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   Ramazan Bey;
   alacağınız iade tutarı vergi dairesine yatırılan stopaj tutarı yani182,35TL dir.

 13. Sadık ÇELİK dedi ki:

  Merhaba sayın yetkili, benim de bireysel emeklilik hesabım var, birikmişim 835 TL civarında ve çıkmak istiyorum. Anapara 800 TL, getirisi ise 35 TL civarında. Çıkmam için ne yapmam gerekiyor, hangi belgeleri nereye vermem gerekir, kesinti 35 TL olan getiriden mi olur? Paramı ne kadar sürede alırım. Teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Sadık Bey;
   Sistemden ayrılmak için sözleşmenizin bulunduğu şirkete başvurmanız gerekmektedir. Şirket, kendisine yapılan başvuru üzerine, ayrılma bilgi formu ve hesap özetini 2 iş günü içinde size gönderir.
   Ayrılma talep formunu imzalayarak şirkete gönderdikten sonra, bireysel emeklilik hesabındaki birikimler yasal kesintiler yapılarak formun şirkete ulaştığı tarihten itibaren 7 iş günü içinde size ödenecektir.
   Kesinti yalnızca getiri (35 TL) üzerinden yapılacaktır.

 14. serap aydemir dedi ki:

  Merhaba,
  Yapıkredi emeklilik üzerinden 37 aylık bireysel emeklilik ödemesi yaptım. Dün itibariyle ayrılmak istediğimde yatırım getirisi üzerinden %25 vergi kesintisi yapılacağı ve 29.08.2012 de çıkacak olan %15 lik stopajın bakanlar kurulunca henüz onaylanmadığı yapıkredi emeklilik tarafından iletilmiştir. Bu bilgi doğru olabilir mi? %25 lik kesinti yasal mı?Bu bilgi üzerinden aradaki %10 luk stopaj farkını nasıl alabilirim? Ayrıca giriş aidatını benden almadıkları için yasal olarak 5 yıl dolduktan sonra mı giriş aidatını alamayacaklar? Hangi hallerde giriş aidatı alınmaz ve özel kampanyalarda giriş aidatı alınmaz bilgisi sözleşmede mi bulunur? teşekkürler,

  1. admin dedi ki:

   Serap Hanım;
   %25 stopaj kesintisiyle ilgili,
   https://bireyselemekliliksistemi.org/sistemden-cikmak-isteyen-katilimcilara-%25-kesinti-soku.html
   konusunu inceleyebilirsiniz. tavsiyem Bakanlar Kurulu Kararını beklemeniz yönündedir.

   Giriş aidatı peşin, 12 ayı geçmemek kaydıyla taksitle veya 5 yıla kadar ertelemeli olarak tahsil edilebilir, eğer ödemediyseniz sizin giriş aidatınız 5 yıl ertelemeli demektir. dolayısıyla 5 yıldan önce sistemden çıkmanız halinde tahsil edilir. 5 yıl sistemde kalırsanız sizden giriş aidatı talep edilemez.
   Giriş aidatının nasıl tahsil edileceği sözleşmenizde bulunur.

 15. ozan kulleli dedi ki:

  ben 2,5 yıl serbest meslek yaptığım için bes e girdim ve vergi avantajından yararlandım. ama şimdi memuriyete geçiyorum. 364 tl giriş aidatı kesilecek die bir ibare var. toplam birikimim 5300tl. sistemden ayrılmak için ne yapmalıyım? ne kadar kesintim olur. teşekkürler…

 16. Murat Akman dedi ki:

  Merhaba,

  Benim 90 aydir odedigim bir bireysel emeklilik sigortam var. Giris aidati ertelenmisti. Emeklilik hesabi bilgilerime internet sitesi uzerinden baktigimda ertelenmis giris aidati olarak hala 470 lira olarak gozukuyor. Ogrenmek istedigim, su anda sistemden ayrilmak istersem bu aidati kesinti olarak hesabimdan dusulecek mi, yoksa 5 yili tamamladigim icin giris aidati kesintisinden muaf mi oluyorum? Ustunden cok zaman gectigi icin sozlesme sartlarimi cok iyi hatirlamiyorum, o yuzden bu konuyla ilgili sozlesmede herhangi bir ozel durum olup olmadigini bilmiyorum. Giris aidatinin 5 yildan daha uzun sure ertelenmis olma sansi var midir?

  Yardimlariniz icin tesekkur ederim.

 17. ismail gebel dedi ki:

  merhaba ,
  14 ay sistemde kaldım ve ayrıldım, şirketten bana gelen yazı da şu bilgiler var,
  ödene katkı payı:1517
  birikim tutarı:1419
  irat tutarı:-78.60
  stopaj oranı:Yüzde 15
  irat tutarı üzerinden hesaplanan stopaj tutarı:0.00tl
  şirketce hesaplanan ve vergi dairesine yatırılan tutar:124tl
  acaba ne kadar ödeme alabilirim…

 18. TEOMAN TOPBAŞ dedi ki:

  Merhaba
  Ben 23/10/2007 yılında bireysel emeklilige başvurdum 10,200 TL birikimim olmuş bir durum üzere ayrılmak istiyorum nekadar kesintim olur ne zarar ederim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Enis Hüseyinka dedi ki:

   Şuan eski bes sistemi uygulamaları yürürlükte..toplam birikim üzerinden %15 kesinti uygulayacaklar..10200-1530=8670 lira elinizde kalır diye düşünüyorum..

 19. İnan dedi ki:

  merhaba; 2011 mayıs ayında başlamış olduğum bireysel emeklilik sisteminden ekim 2012’de ayrıldım ve 17 aylık birikimimin sadece %25’i kadar ödeme yapıldı. Bu normal mi? yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler…

 20. BÜLENT KAYA dedi ki:

  2007 temmuz ayında sisteme dahil oldum. 21 ay aralıksız ödedikten sonra ödeme yapmadım. su an 2840 tl yatırmışım1500 civarında getirisi olmuş. benim sorum bu giriş aidatı kesintisi için geçerli olan 5 yıllık süre bitti mi? yoksa 5 yıl boyunca aidat yatırmış olmam mı gerekiyordu? birde memurum gelir vergisinden dolayı tarafıma yapılan % 15 geri ödemeyi de kesecekler mi? teşekkür ederim.

 21. veysel özdamar dedi ki:

  merhabalar geçen sene babamı kaybettik kendisi koç vakfı na üyeymiş ölüm halinde 55*aldığı maaş kadar ödeme yapılıcak diye bir madde vardı ki yapıldı 145bin 500tl kadar ancak kesilen bir şeyler olduğu belli bu duurmda koç vakfından geri ödeme talep edebiyorumuyuz?

 22. ekrem yoldaş dedi ki:

  merhaba ben vakıf emeklilik bireysel sistemine 2011 aralık itibariyle giriş yaptım. her ay 100 tl ödüyorum.2012 aralık itibariyle çıkmayı düşünüyorum. toplam yatırılan paranın 1200tl olduğunu düşünürsek sistemden çıkarsam ne kadar para elime geçecektir. bilgilendirirseniz çok sevinirim

 23. yaşar gündüz dedi ki:

  mrb sayın ytkili bnde 5 ay kadar ödeme yptım şimdi çıkmak istyorum baktım 560 tl birikmiş bunun ne kadarı kesilecek ? bi bilgi verirseniz sevinirim.

 24. ali dedi ki:

  yaşar gündüze 480 lira giriş aidatı düşülecek ve kardan %15 düşüldükten sonra sana paran iade edilir.
  560 biriktiğine göre aylık 100 tl yatıryorsun demek oluyor. karın 60 tl oluyor yani 9 tl gelir vergisi düştükten sonra eline net 71 tl geçer. gülegüle harca mantığa bak ya

 25. sümeyra şans dedi ki:

  merhaba;ben bes’e agustos 2011 yılında girdim .her ay 110 tl ödüyorum.sistemden çıkmak istediğimde çıkış aidatı olarak kesinti yapacaklarını söylediler.benim sistemde kalmam mı daha karlı cıkmam mı anlayamadım.yatırdığımız paranın tamamını hiç bir zaman geri alamayacakmıyız?

  teşekkürler